Cum s-a ajuns la varianta Orban-premier / Ce a propus șeful PNL și ce au propus liderii USR-PLUS (surse)

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2020, 22:44 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
​​Ludovic Orban le-a spus liberalilor în ședința de marți seară de la partid că în discuțiile de sâmbătă și duminică liderii USR-PLUS au enunțat explicit varianta preluării de către el a funcției de premier, iar UDMR și-a exprimat acordul de principiu în acest sens, au declarat pentru HotNews.ro surse liberale.

În discuțiile de astăzi, șeful PNL a prezentat, susțin aceleași surse, o variantă flexibilă pentru reluarea negocierilor, respectiv aplicarea sistemului D'Hondt de trageri, în care PNL este cel care face prima opțiune.

Astfel, în urma discuțiilor de astăzi USR-PLUS ar trebui să-și exprime acordul cu formula propusă chiar de liderii partidului, avansată inițial în discuțiile din week-end.

Potrivit acesteia, PNL va putea desemna premierul și va avea a doua opțiune pentru conducerea celor camere ale Parlamentului.

„Decizia asupra persoanelor care ocupă aceste poziții aparține PNL. Această formulă nu este supusă altor negocieri și este condiția pentru continuarea discuțiilor pe celelalte paliere”, au declarat aceleași surse.

Potrivit acestora, în urma deciziei Consiliului Național al PNL, propunerea de premier este de drept președintele PNL, iar în cadrul BPN doar președintele partidului putea propune o altă persoană pentru poziția de premier, ceea ce s-a întâmplat, fiind propus Florin Cîțu. „Varianta de premier în persoana lui Florin Cîțu nu a fost retrasă și nu s-a discutat ca Florin Cîțu să se retragă”, au mai precizat sursele citate.

Liberalii iau în calcul inclusiv varianta ca Ludovic Orban să fie propus din nou premier ca soluție a deblocării negocierilor cu USR-PLUS și UDMR pentru formarea noului Guvern, au declarat marți pentru HotNews.ro surse din PNL. Potrivit acestora, Orban are susținerea partidului dacă o astfel de soluție s-ar agrea în negocieri.

Varianta a fost respinsă public însă de Dacian Cioloș, care a scris pe Facebook că „mesajul USR PLUS este simplu: am vorbit serios atunci când am spus că e nevoie de un nou început pentru România”.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19793 vizualizari

  • -4 (36 voturi)    
    Nu stiu cum s-a ajuns....dar nu-i bine! (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:10)

    newlook [utilizator]

    Nu stiu cum s-a ajuns la varianta OrGan (re)premier, ca Boc cel perpetuu....dar nu-i bine!

    Uraganul perfect e cu Citu premier (si numele e perfect, poti oricand sa zici "ca Citu" ca sa descrii situatia din tara).

    Pentru mine e dicncolo de orice indoiala ca Citu e premierul IDEAL pentru Uraganul Perfect pentru Romania, si, din perspectiva asta, romanii, iubitori de caluse si catuse il merita cu prisosinta.

    Nu ca Citu ar fi mult mai prost ca OrGan (e drept, il bate, dar e in aceiasi liga) ...
    ... dar OrGan e lenes...iar cand vorbim despre prostie indesata, PNL-ista, devine o mare calitate pentru tara. Va dati seama cum e cu Citu, si prost si harnic?
    • -3 (9 voturi)    
      Nu te-a întrebat nimeni. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu participi la negocieri.Părerea ta nu contează.
      • +2 (6 voturi)    
        de pe margine (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:35)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        dupa atatea discutii, care program de guvernare vi se pare ca este mai bun?
        Al PNL sau al USR+?
  • -10 (30 voturi)    
    Pe cine intereseaza in Romania pretentiile, (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:44)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    USSR PLUS?
    Aceasta tara a depasit acest statut marxist de 30 de ani!!
    Nu vrem libertatea lor in schimbul cenzurii noastre a ideilor libere, punct!!
    • +13 (31 voturi)    
      Iar marxism? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:13)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Iar o aruncați pe aia cu marxismul? Cine ți-a închis gura, vericule? Vreun usr-ist? De unde? Din opoziție? Încearcă să nu mai fii Olguța Vasilescu peremista
      • -11 (21 voturi)    
        Baiete, (Miercuri, 16 decembrie 2020, 1:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Baiete, USRi-stii, sau URSSi-stii, cum vrei sa le spui, sunt toti sustinatori a:

        - mai multe catuse
        - mai multe botnite
        - cenzura pe fata.

        (D-aia "apara Justitia", ca au impresia ca baga caluse si catuse in adversarii lor. Sigur ca da, aia din Justitie se pisa pe USR-isti, cu multi stropi si cu bolta, dar genelor de sluga le place...inchei paranteza).

        Suprimarea libertatilor, botnita, folosirea politica a justitiei..da, e MARXISM, baiete!
        Sa mai spun ca AOC (Alexandria Ocasio-Cortez) la care se raporteaza toti #rezistii de pe planeta, USRI-istii y compris, vorbeste in US despre ... "abolirea proprietatii"? Este "abolirea proprietatii" marxism sau nu?

        Te intreb, retoric, bineinteles, ca pari cam tamp - daca esti bine intentionat sau cam de-a binelea prostalau, daca esti rau intentionat si crezi ca pacalesti pe cineva cu demersuri idioate : "Este USR Marxist"?
        • -1 (1 vot)    
          Baiete (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:44)

          corsic [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          esti cam prost.
          • 0 (0 voturi)    
            Pe baza gandirii tale si la cate cuvinte ai scris, (Miercuri, 16 decembrie 2020, 19:28)

            Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui corsic

            sigur se subintelege ideea ta!!!
  • +10 (28 voturi)    
    uite-l, nu e (Marţi, 15 decembrie 2020, 23:57)

    ras-putin [utilizator]

    orban devine iepurasul din jobenul lui iohanis deja.
    sau penele la gradinita cu tanti klaus?

    sper ca usr nu cedeaza in fata fomistilor din penele.

    daca penele vrea sa duca tara la anticipate "anticipate" sa le fie de bine.
    • +4 (10 voturi)    
      Iepurasul va fi bietul Florin Catu (Miercuri, 16 decembrie 2020, 4:02)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      in aceasta ecuatie, a doua oara in acest an.
      • -4 (6 voturi)    
        Te-ai prins. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:50)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

        Dar,numai pe jumătate.Ești pe drumul bun.
  • +2 (22 voturi)    
    Sperăm să nu cedeze! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:10)

    Tayen [utilizator]

    USR-ul își dă foc la valiză dacă cedează. Și față de alegători și față de cei din alianță. Și vor fi, în curând, iar alegeri.
    • +1 (13 voturi)    
      Decizia apartine presedintelui Romaniei, (Miercuri, 16 decembrie 2020, 3:59)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      de a-l desemna, prin decret, candidatul oficial la functia de prim-ministru.
  • -7 (31 voturi)    
    Ciolos este sigurul capabil (Miercuri, 16 decembrie 2020, 0:28)

    Observatory [utilizator]

    Intelectual, de a conduce noul guvern !
    • +2 (18 voturi)    
      Plimba ursul (Miercuri, 16 decembrie 2020, 6:23)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      ca rugineste lantul ,cu Ciolos cu tot! Capabil de ce?Va agitati inutil:saracia si austeritatea nu pot fi evitate,in urmatorii 2 ani.Indiferent de ''geniul'' care va conduce Guvernoiu poporul va suferi.
  • -1 (17 voturi)    
    Nou inceput, dar pe bune. (Miercuri, 16 decembrie 2020, 2:22)

    RazC82 [utilizator]

    Ciolos zice ca e nevoie de un nou inceput. Atunci de ce USR+ il propune pe el premier? Nu e deloc nou in politica si a fost premier mai mult timp decat a fost Orban (13 luni Orban versus 14 luni CIolos).

    E intr-adevar cel mai bine sa fie un nou inceput dar hai sa fie oameni noi pe bune si fara nici un grup de interese in spate, chit ca acel grup de interese e din PNL sau din USR.
  • -4 (16 voturi)    
    Solutia Orban premier va debloca negocierile (Miercuri, 16 decembrie 2020, 3:56)

    Dilematic [utilizator]

    pentru instituirea coalitiei de guvernare PNL - USR - UDMR. prin deschiderea posibilitatii sefului USR Dan Barna, sa candideze la sefia Camerei Deputatilor.
    Ramane ca functia de presedinte al Senatului sa revina reprezentantului celui de al treilea partid al Coalitiei de guvernare, probabil Cseke Attila de la UDMR..
    • -2 (8 voturi)    
      mi-e indiferent cum va ieşi guvernul căci oricum (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:38)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      nu va avea viaţă lungă dar este total inacceptabil ca şefia vreunei camere să cadă pe mâna marxiştilor din usr... dacă se va întâmpla asta, facem răscoală !!!
  • +5 (19 voturi)    
    ar fi o jignire fata de proprii votanti! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 6:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa scazi de la 40 % la 25 % si tu sa nu-ti asumi nimic ..., toata echipa asta falimentara trebuia sa plece imediat si sa nu mai emita pretentii , in PNL sunt doar orban tataru anisie ?
  • -1 (9 voturi)    
    Horror! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 7:59)

    indrea [utilizator]

    Foarte, foarte disperat acest Orban! Oare de ce?! :))
    • 0 (6 voturi)    
      Nu e niciun Horror ! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:43)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui indrea

      Ca oriunde in lumea civilizata, dupa alegerile parlamentare, partidele care au trecut pragul si au ajuns in parlament, negociaza o coalitie de guvernare, care sa totalizeze o majoritate in parlament.
      In Rmania, PSD care a obtinut o majoritate relativa, neavand niciun alt partid dispus sa-l insoteasca, nu poate face coalitie pentru a guverna.
      In schimb, trei partide PNL USRPLUS si UDMR pot aduna peste 5O % din mandate in noul Parlament, prin urmare pot guverna, in coalitie, iar sefii celor trei partide isi impart, intre ei, cele mai importante functii in stat si anume:
      - Ludovic Orban - premier
      - Dan Barna - presedinte Camera Deputatilor
      - Cseke Attila (probabil) presedinte Senat
      (spre bucuria AUR-istilor!)
  • -1 (13 voturi)    
    Se pare ca Basescu si Johann au avut (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:19)

    xrogo [utilizator]

    si au fiecare cate o marota privind numele primul ministru, unul pe Boc, celalalt pe Orban!
    • -1 (7 voturi)    
      căţeluşul favorit... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:39)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cel mai obedient din haită...
  • -2 (14 voturi)    
    Orban...Hopa, Mitica! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:19)

    Entiu [utilizator]

    Romanii l-au dat jos, iar el se vrea inapoi! Cine din politicieni se mai gindeste la binele romamnilor?! Problema lor este ,,osul”
    Romanii au fost la vot si l-au dat jos, de ce nu-l mai vor, de bine?! Orban...Hopa, Mitica!
    PNL, in viitor va dispare, o sa vrdeti....
    • -2 (10 voturi)    
      Când l-au dat românii jos? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Când Orban a plecat din funcția de prim ministru se punea problema că nu putea negocia o alianță având această funcție.Funcția de prim ministru era dorită și de USR și (încă) mai este dorită până se va găsi ceva mulțumitor pentru Cioloș.Cioloș este acum într-o situație mai complicată,șef al grupului Noua Europă din Parlamentul UE,europarlamentar și dacă obține oricare din funcțiile de decizie din România trebuie să renunțe la cele de la UE și cred că are un câștig mai bun acolo și mai puțină bătaie de cap.Până la urmă negocierea PNL-USR va rezolva pretențiile lui Barna și ale lui Orban,ultima propunere a lui Barna cu vicepremierii este aiurea.Barna,am impresia că,de multe ori vorbește dar nu gândește.
      • -1 (7 voturi)    
        şi uite aşa se umplu europenii de ridicol (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:43)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        în ochii românilor...
        toate rebuturile noastre ei le pun şefi... întâi kovesi, apoi cioloş...
        • -1 (3 voturi)    
          o sa vada ei (Miercuri, 16 decembrie 2020, 11:48)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          ca romanii au dreptate
        • -1 (3 voturi)    
          Danseaza tu (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:26)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          la alta masa.Nu e cazul sa-i porcim pe toti,mai ales ca cei mentionati au studii pe bune dar si realizari;nu pe masura asteptarilor romanasilor gigiuci dar totusi...Putina decenta nu strica.
  • +5 (9 voturi)    
    Raspundere! (Miercuri, 16 decembrie 2020, 8:46)

    Cataleya [utilizator]

    Problema nu e nici la Orban, nici la Barna, nici la Kelemen.
    Chiar daca in privinta UDMR nu poti fi niciodata sigur de care parte a baricadei se situeaza in situatii critice...
    PNL si USR+ au fost votati totusi cu 40% ca sa scape Romania de PSD pt cel putin 4 ani.
    Daca partidele in ansamblu nu sunt in stare sa-si tina in lesa sefii si sa le spuna clar si raspicat ca ogoliile lor personale nu isi au locul si rostul, inseamna ca gloatele de partid PNL si USR nu sunt cu nimic mai presus de gloata PSD-ista sau AUR-ista.
    • -4 (6 voturi)    
      care 40%? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:33)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ca mie 8% si cu 5% adubat imi da 13% din populatia tarii.
      restul nu i-au vrut.
    • -4 (8 voturi)    
      40% din 30%, deci 12% ce se luptă să doboare (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:47)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      30% din 30% adică 9%...
      războiul piticilor minoritari...
      restul de 79% dintre români se tăvălesc de râs privindu-vă...
      • +1 (1 vot)    
        Dumnezeu a permis omului sa uite (Miercuri, 16 decembrie 2020, 18:06)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        In 2016 marele PSD a primit 44% din voturi si citi au votat? Prezentarea la vot a romanilor, procentual, nu a fost mult mai mare decit acum (6dec)
  • -1 (7 voturi)    
    EXPLICIT (Miercuri, 16 decembrie 2020, 9:25)

    rtsthrow [utilizator]

    Se vârcoleau USRiștii la dezbateri, „NU, NU, fără Orban premier nu avem ce discuta...”
  • -2 (2 voturi)    
    Bai baieti (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:07)

    Joro [utilizator]

    PNT scrie pe voi!!! RIP!