INTERACTIV Harta mandatelor noului Parlament. Cum se împart noii parlamentari în fiecare județ / Câteva situații curioase: de la deputatul AUR de Covasna, la județele unde USR a câștigat votul, dar nu a luat majoritatea mandatelor

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 16:24 Actualitate | Politic


Harta mandatelor de parlamentar din fiecare judet - alegeri 2020
Foto: Hotnews
Noul Parlament va avea 466 de parlamentari, din care 448 sunt de la cele cinci partide care au trecut pragul electoral. PSD va avea 157 de mandate, PNL 134, iar USR-Plus 80 de mandate.

HotNews.ro vă prezintă cum se împart mandatele de deputați și senatori în fiecare județ din țară, în Capitală și în Diasporă, conform simulărilor pe ultimele rezultate publicate de AEP.

Redistribuirea mandatelor însă produce și unele rezultate curioase. USR-Plus, de exemplu, nu obține majoritatea mandatelor în cele două județe din țară unde a câștigat la vot. În Timiș, PSD a ieșit pe locul trei, dar ia cele mai multe mandate de senatori.

Cele 466 de mandate din viitorul Parlament, conform simulărilor pe ultimele informații publicate de AEP:

  • PSD: 157 mandate (110 deputați, 47 senatori)
  • PNL: 134 mandate (93 deputați, 41 senatori)
  • USR-PLUS: 80 de mandate (55 deputați, 25 senatori)
  • AUR: 47 de mandate (33 deputați, 14 senatori)
  • UDMR: 30 de mandate (21 deputați, 9 senatori)
  • Minorități: 18 deputați

HARTĂ INTERACTIVĂ - Mandatele din viitorul Parlament în fiecare județ:


>> Click pe județe (pe forma județelor) pentru a vedea împărțirea mandatelor între partide.

>> Click pe bulele colorate pentru a vedea care sunt deputații și senatorii care prind mandate în acel județ.

>> Folosește butonul „>>” din colțul stânga-sus pentru a deschide Legenda hărții.

Notă: Harta prezintă o simulare a repartizării mandatelor către partidele politice bazată pe ultimele date publicate de către AEP. În funcție de unele decizii care pot schimba unele voturi situația s-ar mai putea modifica. HotNews.ro va actualiza constant harta în funcție de noile scenarii.

---

Sistemul electoral actual presupune că parlamentarii sunt aleși printr-un sistem de liste proporționale din 43 de circumscripții constituite din cele 41 de județe ale României, municipiul București și diaspora. Sistemul proporțional presupune că un partid va avea un număr de mandate proporțional cu scorul obținut la nivel național. Cum la finalul alegerilor rămân o parte din voturi de la partidele care nu au reușit să facă pragul electoral, aceste voturi sunt redistribuite proporțional formațiunilor care au trecut pragul.

În prima faza mandatele sunt alocate direct la nivel de județe. Cum puține sunt situațiile în care un partid are exact numărul de voturi doar pentru mandate pline, rămân o serie de „resturi” de voturi ce intră în faza a 2-a de distribuire pe județe.

Procedura de redistribuire însă poate duce și la unele situații cel puțin curioase. Despre cum funcționează sistemul de redistribuire a scris în detaliu și Europa Liberă.

Spre exemplu, după faza de redistribuire, conform simulării pe baza ultimelor cifre AEP, partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) ar urma să primească cu mandat de deputat în... Covasna, județ unde scorul obținut de partid a fost de 2,84%.

O altă situație ciudată o regăsim în cele două județe unde USR-Plus a câștigat votul - Timiș () și Brașov (26,79%).

În Timiș USR-Plus a ieșit pe locul întâi, urmat de PNL și pe locul 3 PSD. Cu toate acestea, USR-Plus (3 deputați + 1 senator) nu va avea majoritatea mandatelor din acest județ, ci PNL (4 deputați + 1 senator). Mai mult, PSD va avea cei mai mulți senatori - 2 senatori, deși a ieșit pe locul 3.

În Brașov, USR-Plus (27%) și PNL (26%) vor avea fiecare câte 3 deputați și un senator, iar PSD (20%, de pe locul 3) primește 2 deputați și 2 senatori. Deci egalitate de mandate între cele trei partide.

Similar, în Teleorman a câștigat PSD cu 42%, iar PNL a ieșit pe 2 cu 39%. La numărul total de mandate PNL iese primul cu 3 deputați și un senator, în timp ce PSD ia 2 deputați și un senator.

Cum s-ar schimba alocarea mandatelor dacă Valeriu Nicolae, la doar 17 voturi de prag, ar intra în Parlament

Braila: -1 AUR +1 USR

Călărași: -1 AUR +1 PNL

Constanța: -1 PNL +1 AUR

Covasna: -1 UDMR +1 PNL

Giurgiu: -1 PSD +1 PNL

Gorj: -1 PNL +1 PSD

Ialomița: -1 AUR +1 UDMR

Teleorman: -1 PNL +1 USR

Timiș: -1 PNL +1 AUR

București: -2 USR +1 AUR


Vezi și:












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















85614 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    wow (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:17)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    S-a descoperit AUR in Covasna?!
    • +15 (35 voturi)    
      De ce Romania da locuri in Parlament minoritatilor (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:30)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Romania e singura tara din UE in care asa zisele 'minoritati' au locuri garantate in Parlament

      indiferent daca ii voteaza sau nu cineva !?!?!?! ei intra in parlament si voteaza

      DE CE??? Eu i-as desfiinta urgent, nu stii cum ajung oamenii aia acolo si cine sunt ei
      • -17 (31 voturi)    
        hehe (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:15)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nu au "locuri garantate" ci trebuie sa-i voteze minoritatea respectiva. Altfel de ce ar mai aparea pe buletinele de VOT????
        DE CE sa-i desfiintezi??? DE CE minti?!?!

        Nu prea va ies minciunile coapte in cuptorul de la kremlyn...
        • +8 (20 voturi)    
          hihi (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:34)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Art 62, Constitutia Romaniei.
          Armeni, ruteni, turci, albanezi, polonezi, bulgari, macedoneni, ucrainieni, slovaci etc. Locuri GARANTATE, fara prag

          Nu te acuz de minciuna, ci doar de analfabetism functional. Chiar atat esti/poti/crezi
          • +2 (10 voturi)    
            o constituie facuta de comunisti (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:46)

            Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            si niciodata acceotata de 51% din populatie. si-au construit calul troian incepind cu partidele istorice si apoi cu acest numar aberant de parlamentari care ultima data nici macar nu reprezentau minoritatea. se manipuleaza ca intotdeauna sa se vinda pielea ursului din padure. acest articol ca si altele ar trebui scoase din constitutie.atunci intram in normal. as vrea un partid care sa-si asume toate corectiile, va lua peste 60% din voturi
          • -9 (15 voturi)    
            ehhh (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:54)

            transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Art 73, Constitutia Romaniei
            Postacii rusi mint de ingheata Siberia, etc, etc.

            Nu exista locuri GARANTATE, pentru ca daca ar fi asa nu s-ar mai VOTA pentru intrarea lor in parlament.

            Apar pe BULETINUL DE VOT, deci SE VOTEAZA, deci nu sunt "GARANTATE, fara prag". Si asta o stie oricine a votat fie si o singura data.

            Nu te acuz de analfabetism functional, ci doar de minciuna. Din asta traiesti, postacule rus, atat poti si esti.
            • +5 (13 voturi)    
              Art. 73 – Categorii de legi (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 0:16)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

              Nici sa dai un articol nu esti in stare. Ti-am zis ca atat poti

              Hai sa te ajut, ca pe unul cu iq subunitar, ca nu esti in stare sa cauti nici macar pe goagle. Uite ce zice art 62:
              (2) Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, care nu întrunesc în alegeri numărul de voturi pentru a fi reprezentate în Parlament, au dreptul la câte un loc de deputat, în condiţiile legii electorale. Cetăţenii unei minorităţi naţionale pot fi reprezentaţi numai de o singură organizaţie.

              Ai 1 per minoritate, indiferent de prag. Si minoritati de n-ai auzit de ele, fara numar.

              Ti-am zis ca esti analfabet functional si ai tinut sa demonstrezi cu repetitie. In creierasul tau, minoritati = udemere, nu? Mai ai si drept de vot...
              • -5 (11 voturi)    
                hehe (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 1:27)

                transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Pe langa accentul rusesc te dau de gol minciunile. Minti ca o mazeta ruseasca.

                Te ascunzi dupa minciuni rusesti ca toti pesedistii si refuzi sa recunosti ca reprezentantii minoritatilor apar pe buletinele de VOT, deci sunt VOTATI.

                Ia uite cat de mult m-ai ajutat: "au dreptul la câte un loc de deputat, în condiţiile legii electorale". Care sunt "conditiile legii electorale", mazetule siberian?!????!!?

                Tocmai te-ai dat singur de gol ca minti.
                • +4 (10 voturi)    
                  WTF?!? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 10:18)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

                  Ti-am dat copy/paste din constitutie, ca tu esti incapabil sa cauti singur, si eu mint? Mai mult, nu esti in stare sa citesti tot din ce citezi, cum ar fi "care nu întrunesc în alegeri numărul de voturi". Asta inseamna garantat desteptule, iar trecerea pe buletinul de vot nu inseamna alegere, ci o formalitate, pentru ca pot fi "alesi" si cu ZERO voturi.

                  Ia cu minoritati:
                  https://recorder.ro/cum-controleaza-puterea-votul-minoritatilor-fonduri-de-milioane-de-euro-care-depind-de-o-hotarare-de-guvern/

                  Ti-am zis ca esti analfabet functional? Caz definitoriu.
                  • -3 (7 voturi)    
                    Nu-l mai incurca (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:24)

                    Joro [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                    ca ii faci probleme la partidul unitate! :)
                    • +1 (1 vot)    
                      neee (Duminică, 13 decembrie 2020, 15:49)

                      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Joro

                      Cred ca e din minoritatea "rus lipovean" si o arde undercover, cu proiectii la greu.
        • +1 (1 vot)    
          @transpenibilus (Luni, 14 decembrie 2020, 19:41)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Art.62/Constitutia Romaniei
          2) Organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, care nu întrunesc în alegeri numărul de voturi pentru a fi reprezentate în Parlament, au dreptul la câte un loc de deputat, în condiţiile legii electorale. Cetăţenii unei minorităţi naţionale pot fi reprezentaţi numai de o singură organizaţie.
      • +9 (23 voturi)    
        E o prostie sa asiguri locuri in parlament (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:12)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        unor minoritati nationale de cateva sute sau mii de persoane. Trebuie sa se tina cont de norma de reprezentare de 73.000 locuitori la un mandat de deputat. Daca minoritatile respective nu obtin 73.000 voturi , nu intra in parlament , e simplu. Locurile lor ar trebui alocate diasporei.
        • -5 (5 voturi)    
          hehe (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 2:52)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          "nu obtin 73.000 voturi , nu intra in parlament , e simplu"

          ================

          Postacule rus, pai NICI UN PARLAMENTAR nu a obtinut 73.000 de voturi ca sa te satisfaca pe tine. Deci cereti desfiintarea parlamentului,vtipic pentru un agent rusofon.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu-i numai prostie. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:00)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          Este discriminare.
          • +3 (3 voturi)    
            mda (Luni, 14 decembrie 2020, 9:07)

            SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            sunt sigur ca si romanii au cate un loc garantat in parlamentele din: turcia, armenia, albania, polonia, ungaria, tataria, etc...

            e timpul sa schimbam constitutia si sa scoatem aceste gratuitati pentru minoritatile care nici macar nu ne acorda reciprocitate

            cand o sa avem si noi romani in parlamentele altor tari.. dam si noi locuri.. nu e mai corect asa ?
      • +4 (6 voturi)    
        Corect. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 8:58)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Minoritățile au voie să se înscrie în oricare partid și să candideze.Dacă sunt în Parlament ar trebui să conteze votul lor numai la legi care stabilesc criterii de comportament,drepturi și obligații a minorităților.
      • -1 (3 voturi)    
        Esti rasist? De ce discriminezi? (Luni, 14 decembrie 2020, 13:55)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Pai de ce sa nu aiba minoritatile reprezentanti? Ei nu au drepturi? Sau ai votat AUR?
    • -1 (7 voturi)    
      Nu s-a descoperit aur. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 13:29)

      Papalote [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      In schimb s-a descoperit o noua forma de democratie: 1 milion de maghiari din Romania reprezentati de 30 de politicieni in Camera deputatilor si In Senatul Romaniei, in timp ce 6 milioane de romani alungati de comunisti din tara lor, sunt reprezentati de 6 politicieni. Mdaa..., cam asa e cu noua democratie: majoritatea trebuie supusa minoritatii.
      • +7 (9 voturi)    
        Rectificarea calculelor. (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:24)

        Papalote [utilizator] i-a raspuns lui Papalote

        udmr +minoritati=48 de reprezentanti in Parlamentul Romaniei, in timp ce 1 politician reprezinta aproape 1 milion de romani din daspora. Noua dictatura deghizata in democratie.
  • +5 (7 voturi)    
    USR - senator Sebastian Cernic! (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:24)

    Laurentiu [anonim]

    Senator USR - Sebastian Cernic

    N.R. Mulțumim, am corectat.
  • -3 (21 voturi)    
    PNL pierde (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:25)

    ray [anonim]

    Daca intra Valeriu Nicolae (si sper sa intre) PNL va pierde un mandat de deputat.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:25)

      sanchez [utilizator] i-a raspuns lui ray

      Toate celelalte raman cu ce au , PNL pierde un deputat. ( la Buc. USR+ pierde 1 ( nu 2 cat ati scris).
    • +3 (7 voturi)    
      Exact (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:38)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui ray

      Doar PNL pierde 1 mandat, restul se echilibreaza
    • +2 (6 voturi)    
      Vrei sa spui Ciolan Nicolae, nu? (Duminică, 13 decembrie 2020, 10:03)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui ray

      Chiar asta e numele lui de botez, Ciolan, si judecand dupa asta e chiar predestinat sa intre in Parlament. ;)
  • -3 (21 voturi)    
    Furtul Pensii Speciale va fi oprit de Sosoiaca (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:21)

    g [anonim]

    care pregatesst un proiect coernet de lege, prin care pensiile speciale existente vor fi convertite in pensii bazate pe contributivitate, iar de acum incolo nu vor mai exista pensii speciale pentru cei noi intrati in sistemul muncii.

    Cat de simplu e, intelopii PSDUDMRPNL doar s-au facut ca vor sa elimine pensii speciale.

    Si teminiati cu impozitarea pensiilor speciale, ca dupa ce dau o lege de impozitare intelopii vor da o lege prin care doar pensiile speciale nu se impoziteaza. Cand auziti de impozitarea pensiilor speciale sa va ganditi ca intelopii va manipuleaza.
    • +4 (14 voturi)    
      CCR (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:08)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui g

      CCR deja a decis ca nu se pot anula pensiile speciale, deci impozitarea e singura optiune ramasa. Nu exista cale de atac impotriva deciziilor CCR
      • +4 (10 voturi)    
        ccr nu are dreptul să se pronunţe într-o cauză (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:21)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        în care este direct interesată ! deci nu poate fi întrebată pe acest subiect iar precedentele decizii sunt nule de drept.
        • +4 (8 voturi)    
          wishful thinking (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 0:17)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Din pacate, nu este asa. Isi impart singuri "dreptatea" si cascavalul.
    • +2 (8 voturi)    
      dar cu pensiile speciale existente cum rămâne? (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:20)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui g

      le plătim noi în continuare?
    • -3 (3 voturi)    
      adevarul e... (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui g

      ... ca se puteau elimina FOARTE usor "pensiile speciale" (atentie!!! aici nu intra pensiile militarilor, care sunt pensii "de serviciu", confuzia e promovata VOIT). Dadeau o lege prin care anii de mandat sunt considerati "perioada de contributivitate" si ceau-bau! intra la calculul "punctului de pensie"! Pur si simplu, N-AU VRUT!!
    • +5 (5 voturi)    
      Unde scrie//pensie specială//? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui g

      Unde ai citit tu în vreo lege care să denumească pensia drept pensie specială?Faci diversiune și minți oamenii.Sunt pensii nesimțit de mari raportat la pensiile din sistemul de pensii bazat pe contributivitate și nefiind în acest sistem este ilegală majorarea acestora în baza legilor de majorare .Dacă sunt menționate în dispozițiile legale de majorare trebuie văzut cine a făcut asta și tras la răspundere.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 14 decembrie 2020, 17:10)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui g

      Noi ne gandim cum sa eliminam pensiile speciale existente dar intre timp alti procurori, judecatori, militieni, ghinerali si colonei se pensioneaza special pe banda rulanta!
  • -2 (22 voturi)    
    intelopii PSDUDMRPNL care au furat si distrus 30 (Vineri, 11 decembrie 2020, 18:24)

    d [anonim]

    de ani VS 'extremistii' AUR care nici exista cum 3 luni.
    Groaza mare pe interlopii PSDUDMRPNL, ca au aparut 2 partide care nu au guvernat pana acum, deci nu au furat (vezi pensii speciale ca dovada indubitabila).
  • +24 (30 voturi)    
    Ce lege electorală viciată avem (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:16)

    Koczka [utilizator]

    Pai daca se redistribuie mandatele intre circumscripții atunci de ce nu au putut vota cetățenii decât în circumscripția unde au domiciliul sau reședința ? Aceasta prevedere a legii electorale cred că a provocat o reducere a numărului de votanți cu un procent semnificativ ( intre 5 și 10% ) .
    O lege obtuză și restrictiva făcută pe placul unor fosile parlamentare.
    Aștept modificarea de urgență a legii ( asta că să nu uite până la viitoarele alegeri parlamentare ) sa fie prevăzută posibilitatea votării și în alte circumscripții, inclusiv cetățenii aflați în afara țării la munca sau turiști. De asemenea, foarte important, deoarece votul e pe liste de partid, in cazul in care un parlamentar schimba partidul sa fie înlocuit de partidul pe al cărei liste a fost ales cu o alta persoana. Deasemenea daca un parlamentar este exclus din partidul pe lista căruia a candidat, sa piardă și locul de parlamentar ( asta în cazul în care formal nu pleacă din partid dar votează în interesul altui partid care i-au făcut cu ochiul
    Numai parlamentarii care au candidat pe cont propriu ( nu pe lista ) vor putea adera la un partid in timpul mandatului fara sa fie sancționați.
    • +3 (11 voturi)    
      ce zici tu e ok (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:44)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      dar "alesii' neamului nu sunt interesati de imbunatatiri... tuturor le convine sistemul actual
    • +3 (11 voturi)    
      nu prea avem şanse la o incriminare a traseismului (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:25)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      politic. doar noi electoratul condamnăm asta dar ticăloşii de politicieni sunt în limbă după racolări, mituiri, schimbări de majorităţi pe sub masă, etc.
    • -3 (9 voturi)    
      Ai totala dreptate (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:35)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Tin minte ca prima data cand am votat, eram intr-o gara unde schimbam trenul, nici in judetul meu, nici in judetul unde eram student.
      Ar trebui sa existe liste suplimentare, fara nume, doar cu partide, si cei care nu pot fi in judetul lor sa voteze politic, daca tot exista o distributie ulterioare nationala.
      Su nu mai zic ca anul asta m-au prins alegerile in Londra si evident nu am putut vota.
      Nu stiu cand s-a schimbat legea electorala, dar s-a schimbat viciat cum spui tu, fara sa dea dreptul fiecarui roman sa-si exercite optiunea.
      Stim cu totii ca in orasele mari din Romania sunt mii, sute de mii la nivelul tari, care nu au flotant sau rezidenta si nu au putut vota. Nu mergeau toti, dar macar o parte ar fi votat.
  • +5 (9 voturi)    
    UDMR (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:48)

    falcoind [utilizator]

    face și desface in următori 4 ani.
    • 0 (4 voturi)    
      corectie: (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 0:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      _SI_ in urmatorii 4 ani
  • +3 (5 voturi)    
    +1 UDMR în Ialomița? :) (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:17)

    alec [anonim]

    E o greșeală sau cum vine asta?
    • +4 (8 voturi)    
      aberaţie a sistemului de redistribuire a (Vineri, 11 decembrie 2020, 21:54)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui alec

      resturilor. başca va beneficia de fonduri pt. birou parlamentar şi cheltuieli de rprezentare... pt. 0 unguri în judeţ
    • +1 (1 vot)    
      exista si reversul in Covasna (Duminică, 13 decembrie 2020, 14:22)

      FRP [utilizator] i-a raspuns lui alec

      exista si reversul ... daca intra Valeriu Nicolae, UDMR pierde un deputat in Covasna in favoarea unuia de la ... PNL ...
  • +1 (1 vot)    
    reguli/algoritm alegeri (Vineri, 11 decembrie 2020, 22:33)

    F.C [anonim]

    Cred ca articolul de la linkul de mai jost lamureste un pic treaba cu alegerile in .ro

    https://www.contributors.ro/alegerile-parlamentare-votam-dar-nu-prea-alegem/
  • +5 (11 voturi)    
    Lege electorala facuta de Hrebenciuc (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:44)

    Eu the first [utilizator]

    Magaria asta cu redistribuirea s-a introdus in legea electorala cand a existat un sprijin puternic in randul populatiei pentru alegeri uninominale.

    S-au trezit insa unii, la vremea aia - io mi-l amintesc doar pe Parvulescu - sa conteste ideea, in sensul ca vot uninominal pur ar dezavantaja partidele, in sensul ca daca de exemplu doar doua partide au candidati, si un partid are 49% din voturi in toate circumscriptiile, si celalalt 51%, cel cu 51% va avea 100% din parlament, ceea ce nu-i corect.

    Asa c-au inventat schema cu redistribuirea, care-i o magarie nu doar prin prisma aberatiilor pe care le introduce, ci si prin prisma faptului ca decizia de care candidati de pe locurile 2 si 3 sunt trimisi in parlament e lasata complet nereglementata, asa ca seful partidului, daca si-a compus bine listele, poate sa castige voturi gramada pe seama catorva candidati onesti, ca dupa aia sa trimita pe voturile alea alta gramada, si mai mare, de lepre, puse pe liste in pozitii cu sanse minime sa castige.

    Artizanul pacalelii, la vremea aia, a fost Viorel Hrebenciuc, mare goanga in PSD la vremea cand era Basescu presedinte.

    Dobitoceniile din legea electorala sunt cunoscute de mult, inca din 2012 fiind vizibile aberatiile - cam doua treimi din parlament venite de pe locurile 2-3 din circumscriptiile in care-au candidat. Doar ca, dat fiind ca legea asta avantajeaza in cea mai mare masura sefii de partide, nu trepadusii de rand si in nici un caz populatia, cata vreme PSD a avut controlul parlamentului a fost cvasi-imposibil sa se schimbe ceva. Legea asta e ceea ce permite conducerea PSD cu mana de fier de cine se intampla sa ajunga sef de partid - toata lumea stie ca pentru a accede in parlament la urmatoarele alegeri e in cea mai mare masura la mana sefului, si in mult mai mica masura poate ajunge in parlament prin forte proprii. Asa ca tot aparatul de partid, odata ce s-a ales seful, se gudura pe langa sef precum cateii mici, poate-poate le pica si lor ceva
  • +1 (7 voturi)    
    Acum e liniste, inca (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 2:47)

    Parzivall [utilizator]

    Se imparte Ciolanul si fiecare Parte isi asteapta Partea. Dupa aia incepe galagia, pt ca fiecare parte devine un nou Ciolan si hienele or sa inceapa sa se pape intre ele. Cumparati-va bere buna si pregatiti-va de Circ. O sa asistam si la acte de Canibalism!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    observati frontiera Austriei pe linia Carpatilor ? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 7:20)

    Freeman [anonim]

    poate fi identificata dupa culorile votului. În regiunile istorice Ardeal, Banat, Crisana si Maramures care au apartinut Austriei pentru sute de ani, pana in anul 1867 cand au fost integrate abuziv in Hungaria ca urmare a santajului mârșav facut de cercurile magiare de la Viena asupra Imparatului, un singur judet din Ardeal e și la aceste alegeri roșu : Hunedoara. Secolul Luminilor (sec XVIII) cu Școala Ardeleană, uniația de la 1700 , legăturile cu Viena și Roma, au contribuit toate la emanciparea românilor ardeleni. Și azi cand iei Blajul la picior te minunezi când vezi scoli și licee românești de la 1700. Peste munti, din pacate, in sec XVIII era in glorie Fanariotismul si papucul turcului pe grumazul românilor. S-a sarit direct din evul mediu in modernism. Cam așa și harta votului de la ultimele alegeri din Romania, cu câteva exceptii, de o parte a munților oameni liberi, cu inițiativă, de cealalta parte mai paternaliști, care doresc să fie asistați si care vor un stat mai puternic.
  • -1 (1 vot)    
    NR.de PARLAMENTARI 2021-2024 (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 8:42)

    Iaca [utilizator]

    Parlamentarii care nu au iesit prin vot(minoritati ) formeaza un ACAR de manevra...!
  • -2 (4 voturi)    
    Ce se intampla cu contestatiile PMP si altele ? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:02)

    Cugetator [utilizator]

    Am sa raspund eu direct. In general contestatiile nu servesc la nimic nici pentru PMP, independentul Valeriu Nicolae , iar in America pentru presedintele Trump. Invingatorii vor totul pentru ei si nu e loc pentru invinsi nici in justitie. In caz contrar pot aparea razboaie civile si nimic nu e mai rau , chiar cu pretul sugrumarii dreptatii !
    • +1 (5 voturi)    
      Ce legatura au PMP si Valeriu Nicolae cu Trump? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 10:13)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Valeriu Nicolae vrea sa ii fie validate cateva zeci de voturi. Are suspiciuni ca mai multe voturi pentru el au fost invalidate incorect, si cere numararea lor.

      PMP e intr-o situatie asemanatoare, dar or le e mai greu pentru ca au nevoie de mult mai multe voturi.

      Trump vrea sa invalideze milioane de voturi si sa lase cum ar veni consiliile judetene sa decida pe cine sa trimita in parlament.

      Nu vad nici o asemanare.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce de maghiari avem! (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 14:56)

    niciolae [utilizator]

    Înțeleg să fie votați maghiarii în Ardeal și Banat, dar nu înțeleg cum de avem cel puțin 1-2 parlamentari udemeriști în FIECARE județ din Moldova, Dobrogea, Muntenia, Oltenia...
    Redistribuire oare? Să fie, dar să știm și noi!
    • +2 (2 voturi)    
      din 2 motive (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 15:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

      1. maghiarii au iesit la vot. romanii au stat acasa.
      2. redistribuire.
      • +1 (1 vot)    
        Maghiari? (Duminică, 13 decembrie 2020, 14:25)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Așa de mulți maghiari să fie în estul și sudul țării?
  • -4 (4 voturi)    
    De ce? (Duminică, 13 decembrie 2020, 13:32)

    mirce [utilizator]

    Care este fundamentul teoretic şi/sau juridic al "redistribuirii". Cancsi! O fiţă caducă şi neaoş rrománeskă.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai sa-ti explic (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:35)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui mirce

      Daca exista 4 circumscriptii intr-un judet si un partid ia 51% de voturi in toate 4, el pleaca teoretic cu 100% din mandate, iar partidul votat de 49% cu 0. Exemplul ales e extrem, pentru usurarea intelegerii, dar redistribuirea exact asta face: atenueaza din anomalii in functie de optiunea generala.
      Si nu, pe asta nu au inventat-o romanii. Dar hai sa comentam in loc sa ne documentam, ca e mai simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 14 decembrie 2020, 9:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    trebuie modificata constitutia pana la urmatoarele alegeri si eliminate posturile gratuite acordate minoritatilor..
    daca vor reprezentant in parlament, acele minoritati sa voteze democratic candidatul si sa fie un prag minim de 50.000 de voturi pentru a ajunge in parlament.

    Armeni, ruteni, turci, albanezi, polonezi, bulgari, macedoneni, ucrainieni, slovaci etc. Locuri GARANTATE, fara prag............. WTF ??????????????
    nu cred ca avem romani in parlamentele tarilor de mai sus.. cu loc garantat gratuit moca si pe degeaba...

    la fel si cu ungurii... avem 30 de parlamentari pt 1.4 milioane de unguri in romania
    si 6 parlamentari pt cei peste 7-8 milioane de romani din diaspora.. WTFFFFFFFFFFFFFFF ???

    pt unguri maxim 10 locuri de parlamentari

    si asa uite ca ajungem la cei 300 de parlamentari pe care cred ca ne dorim cu totii sa-i avem.. nu ???
  • 0 (0 voturi)    
    466 de parlamentari ? (Luni, 14 decembrie 2020, 22:30)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu cumva este ilegal constituit acest parlament ? Din moment ce referendumul a cerut 300 de parlamentari si o singura camera si acel refverendum a fost valid si validat de Curtea Constitutionala , nu cumva acet parlament este ilegal constituit ? Si ca atare orice hotaraste acest parlament ilegitim este nul ?