​Valeriu Nicolae, candidat independent la Parlamentare: „Suntem la 17 voturi de prag. Oameni pe care îi cunosc personal nu și-au regăsit voturile acolo unde au votat”

de C.V.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2020, 9:35 Actualitate | Politic


Valeriu Nicoale
Foto: Hotnews
Candidatul independent la Camera Deputaților, Valeriu Nicolae spune că a depus 28 de noi contestații întrucât are suspiciuni că unele din voturile acordate pentru el nu au fost contabilizate corect. Nicolae mai spune că în acest moment se află la 17 voturi de pragul electoral, iar prin contestații depuse anterior a reușit să recupereze 29 de voturi.

„Suntem la 17 voturi de prag. Din opt contestații am recuperat 29 de voturi. Asta a generat un val de verificări din partea celor care m-au votat. Patru dintre ei, oameni pe care îi cunosc personal, nu și-au regăsit voturile acolo unde au votat. Așa că am mai depus 28 de contestații”, scrie Valeriu Nicolae pe Facebook.

„O mare parte a oamenilor din USRPLUS sunt oameni de toată isprava și pe mulți dintre ei îi admir. USRPLUS e partidul pe care l-am votat și pentru care am făcut campanie deschis deși asta a supărat o parte a celor care intenționau să mă voteze. Nu regret deloc asta. Diferența pe plus a voturilor de la senat față de cele de la camera deputaților mi se datorează si mie”, mai scrie Nicolae, fost membru în USR-PLUS.

Despre situația voturilor contabilizate greșit Nicolae a mai scris și în urmă cu o zi. „Eu, în prostia mea, chiar am crezut că alegerile sunt pe bune si că numărătoarea se face așa cum trebuie în București. După ce am descoperit că 15 voturi au fost anulate aiurea tocmai ce am aflat că încă 8 au fost înregistrate aiurea”.

Conform ultimelor date publicate de către BEC, Valeriu Nicolae avea 16.329 de voturi, adica 2,94% din total în București.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26249 vizualizari

  • -32 (54 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:58)

    [anonim]

    • +8 (12 voturi)    
      Sigur (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:49)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui

      Exista informatii aici: https://googlethatforyou.com?q=valeriu%20nicolae
    • +19 (39 voturi)    
      este un miracol (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:50)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui

      Un tigan crescut in ghetou.
      A devenit ITist, a facut avere in strainatate.
      S-a intors in tara si acum creste copii din ghetou ca sa le ofere o viata mai buna.

      Daca nu stii cine e Valeriu Nicolae in Romania inseamna ca ai trait sub o piatra ultimii 10 ani.
      • +5 (7 voturi)    
        Din nou se vede ca fiecare vot conteaza (Vineri, 11 decembrie 2020, 20:03)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui murangura

        Si cine nu merge la vot ca n-are cu cine (editat de moderator)
    • +13 (25 voturi)    
      Depinde... (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:15)

      un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca citesti Dilema - ar fi trebuit sa-l stiti. Altfel... mai greu.
    • +9 (15 voturi)    
      Haide (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:15)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui

      Fa efortul si cauta pe google.
    • +10 (18 voturi)    
      Da, daca nu votezi doar sloganuri (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:07)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui

      Omul a facut o documentare serioasa pentru a ridiculiza CV-urile majoritatii politicienilor din vechiul parlament.
      • -13 (23 voturi)    
        am vazut pe facebooku lui... (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:41)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        .. si mi-am zis in sinea mea "altu care doar arunca cu laturi in stanga-dreapta, in loc sa vina cu solutii?"
        nu mersi.
        • +11 (21 voturi)    
          asa ca ai votat AUR (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:21)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          ca sa te scalzi in laturi
        • +4 (6 voturi)    
          pai a venit cu solutii (Vineri, 11 decembrie 2020, 19:46)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          daca nu le-ai vazut pe pagina lui, inseamna ca te-ai uitat 5 secunde. Acest om a realizat deja ceva si are solutii.
        • 0 (4 voturi)    
          un nume potrivit (Vineri, 11 decembrie 2020, 23:20)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          de circar ti-ai ales.
          Ramai la circ omule.
    • +5 (13 voturi)    
      Ia cu minus (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:57)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui

      Si intoarce-te in pestera din care ai venit printre noi! Cine esti tu de te tutuiesti cu Valeriu Nicolae?. Puna mana si citeste-i biografia ca e publica!
  • +29 (43 voturi)    
    Succes d-le Valeriu Nicolae (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:02)

    UnOarecare [utilizator]

    NU tot ei!
  • +21 (33 voturi)    
    Încep să regret (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:10)

    gebica [utilizator]

    Că nu l-am votat. Poate reușeam să-i aduc voturile care îi lipsesc acum. Sigur ele vor apărea dacă „cine numără” va dori să fie corect, ceea ce e însă greu de crezut în țara în care principiile lui Stalin se află încă în preocupările autorităților.
    • +1 (5 voturi)    
      Care principii? (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:32)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      Stalin nu avea principii.
    • -9 (21 voturi)    
      tot de la sectorul 1 lipsesc? (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:51)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      ca am vazut niste imagini la Locale
      dar nenea a tacut malc atunci
      • +3 (9 voturi)    
        tu ai vazut imaginile Antenei, nu? (Vineri, 11 decembrie 2020, 19:46)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Hotul care striga hotul!
  • +19 (31 voturi)    
    E grav (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:13)

    ready4war [utilizator]

    Daca e adevarat ce zice domnul asta, atunci e grav,e cu accente penale.
    BEC ce zice? Ar trebui sa dea o explicatie, cu subiect si predicat: fie admit ca s-a gresit - si atunci trebuie verificat amanuntit ce s-a intamplat, fie spun ca nu e adevarat, cu argumente.
  • -18 (36 voturi)    
    eu chiar sper (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:14)

    tahomir [utilizator]

    sa nu intre in parlament dar cred ca o sa intre. Incercati sa comentati la el pe pagina si daca nu sunteti 100% de acord cu ce crede el veti fi balacariti si blocati. E super arogant si se foloseste de activitatea sa din domeniul social , care de altfel e de apreciat, pentru a isi afirma superioritatea. E unicul daaastept din univers , asta daca ii excluzi pe ceilalti unici daaaastepti din univers, evident.
    Dar la spagament ne-am tras ce mai conteaza inca un ciudat in plus sau in minus?
  • +12 (22 voturi)    
    alegeri (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:18)

    levierul [utilizator]

    nu am niciun dubiu ca se fura la alegeri mai ceva ca in '47, dar vina o poarta cei care le-au organizat si cei care au facut legile in baza carora s-au organizat.
    Faptul ca oamenii au garantat de constitutie dreptul la vot, dar trebuie sa se prezinte la sectia la care au fost arondati, desi au libertatea de miscare iarasi garantata, e o utopie si o mare nesimtire colectiva. O astfel de lege nu ar putea trece niciodata de Curtea Constitutionala, dar uite ce se intampla daca cei de acolo sunt slugi politice.
    • +7 (15 voturi)    
      Legea asta (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:05)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      a apărut când era prim ministru Ponta tocmai ca să împiedice diaspora să voteze...
      • -2 (4 voturi)    
        de ce sa voteze? (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 2:02)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        daca nu suporta efectele votului? trebuie legiferat clar: cine nu sta macar 6 luni pe an in tara, nu voteaza
    • +3 (7 voturi)    
      Libertatea de miscare (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:14)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      nu poate fi operationalizata decat pentru alegerile cu liste unice, respectiv presedinte si PE, ceea ce se intampla?

      Cum crezi ca poti vota reprezentanti care tin de circumscriptii bine determinate de orinde din tara?! De ce crezi ca esti indreptatit sa legei niste persoane, nume care vor reprezenta jud. Constanta de exemplu daca tu esti in weekend la mare? Cum te reprezinta?!
      • 0 (8 voturi)    
        pe bune? (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:04)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        adica doar daca il votez pe iliescu am voie sa votez in Londra, dar nu si in Bucuresti, pentru ca am buletinul de Constanta.
        E o magarie. Daca sunt in Londra, votez pe lista de parlamentari de pe circumscriptia diaspora. Dar daca revin in tara ma reprezinta deputatul de unde stau, din Mizil. La fel si daca sunt in Bucuresti, si stau cu chirie, fara viza de flotant. Trebuie sa ma duc la Mizil ca sa votez. Adica eu, personal trebuie sa scot bani din buzunar ca sa ma duc sa votez, votul fiind garantat de constitutie! Mai fa odata calculele, vezi ce iti da.
        • -1 (7 voturi)    
          Pentru diaspora trebuie domiciliu sau rezidenta (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:29)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          Faptul ca in Romania nu ai rezidenta unde stai e o dovada a incompetentei statului, a lenei noastre sau a evaziunii, In conditiile existentei unui contract, ar trebui trimis pe mail si gata sa primesti viza de flotant (eventual sa faca asta direct notarul la cerere).
  • -21 (37 voturi)    
    simt mirosul ciolanului, dar nu ajung... (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:57)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    simt mirosul ciolanului, dar nu ajung...
    • +14 (26 voturi)    
      Il cunoasteti? (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:17)

      un_moftangiu [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ati fost cu dansul in Ferentari sa ajutati copiii din cele mai sarace familii de romi sa inteleaga ceva din manualele scolare? Ati pus banii dumneavoastra la bataie sa le cumparati acestora rechizite sau mancare (da - mancare)?
  • +11 (23 voturi)    
    Omul a luat în București... (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:16)

    Observator roman [utilizator]

    ...mai mult decât unele partide!
    Dar... asta e: cum să crezi că votul e „pe bune”? Vezi și cazul PMP care a primit, în serie, respingeri ale cererilor de renumărare!
    Va să zică asta se poate doar în America...
    • +2 (16 voturi)    
      hahaha (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      in america e pe bani... aici la noi nu plateste nimeni renumararea ca vrea marinarul beat.
  • +21 (31 voturi)    
    Succes, chiar merita sa devina parlamentar (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:20)

    Zimbru [utilizator]

    Sa numeri si sa contabilizezi gresit voturi in 2020 este o rusine.
  • -12 (32 voturi)    
    Poate ca nu l-au votat cei care i-au spus (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:22)

    Mihai II [utilizator]

    Valeriu Nicolae s-a gandit ca poate cei care i-au spus ca l-au votat pe el, au votat de fapt pe altcineva ?
    In afara de sectia in care a votat el, daca nu s-a gasit niciun vot in favoarea lui, nimeni nu poate verifica ca intr-adevar au mai fost alte persoane care l-au votat.
    Au gresit cei care au acceptat sa-i modifice numarul de voturi.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu schimba nimeni voturile "pe incredere" (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:56)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

      Tot ce poate face cu declaratiile celor care au votat pentru el e sa ceara o renumarare, atunci cand numarul de declaratii e mai mare decat numarul de voturi pe care le-a primit la o sectie.

      Se numara din nou buletinele de vot, si se vede daca oamenii respectiv au votat pentru altcineva sau chiar au votat pentru el si le-au fost anulate voturile din pix.
    • +6 (8 voturi)    
      Eh (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:02)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui Mihai II

      As presupune ca modificarea numarului de voturi s-a facut prin verificare si renumararea buletinelor, nu l-au crezut pe cuvant.
  • -5 (19 voturi)    
    lasa... (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:48)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca data viitoare daca mai participi te votez eu.
  • 0 (10 voturi)    
    Pragul electoral de 5% este absurd. (Vineri, 11 decembrie 2020, 14:10)

    taro [utilizator]

    Majoritatea tarilor europene au un prag de 3% pentru partide

    Asta e, daca nu iesiti la vot aveti numai legi facute de PSD. Tot ce nu ajunge la 5% se redistribuie la partidele care intra in parlament iar PSD a beneficiat cel mai mult.
    • +4 (6 voturi)    
      Pentru indpendenti nu e 5%, ci vreo 3% (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:32)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Scrie clar are 2.94% si ii mai trebuiau 17 voturi.
      Exact cate voturi trebuie pentru un mandat. Nu stiu daca se aplica doar pentru judet (cum ar fi normal) sau pe toata tara.
    • +1 (7 voturi)    
      Olanda are chiar 1% (Vineri, 11 decembrie 2020, 15:44)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Are 100 de parlamentari. Daca scoti 1 procent ai locul.
      La noi ar fi necesara cultura dialogului, dar din pacate e doar cea a populismului ...
      crestem pensii, lasa ca vedem noi de unde luam banii...
      PSD a asteptat in fiecare din ultimele 2 guvernari cate 3 ani pana sa mareasca alocatiile, obligati de opozitie (blocate cate 5 ani la rand), dar cum au intrat in opozitie o noua dublare, desi tocmai fusesera marite consistent anul trecut
      • 0 (2 voturi)    
        Olanda... (Sâmbătă, 12 decembrie 2020, 9:47)

        lsorin [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Este posibil ca în Olanda să nu existe liste, ci doar candidaturi individuale, chiar dacă au culoare/apartenență politică?
        Asta ar justifica ”calificarea” în parlament cu 1%.
        Și mi s-ar părea și mult mai bine, că alfel te trezești cu ”sportiști”, cântăreți... tot felul de ”nimeni” pe liste și apoi chiar în parlament.
  • +7 (11 voturi)    
    2 voturi mai trebuiau (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:00)

    john-doe [utilizator]

    Pare s-au mai strans 15 voturi, moment in care s-a oprit numaratoarea de frica sa nu piarda baietii destepti un mandat!
  • 0 (2 voturi)    
    vot uninominal si electronic (Duminică, 13 decembrie 2020, 3:10)

    Coco Whistle [utilizator]

    se contabilizeaza in masinarie, si rezultatul trebuie sa corespunda cu numaratoarea paralela manuala care sa valideze si sa contabilizeze voturile. altfel asistam la furtaciune si perpetuarea unei romanii fara sf si viitor.