Actualizat

HARTA INTERACTIVĂ Rezultatele alegerilor parlamentare 2020 în fiecare județ din țară. Harta României politice pentru următorii patru ani

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 4:42 Actualitate | Politic


Noua harta politica a Romaniai - rezultate alegeri parlamentare 2020 pe judete
Foto: Hotnews
PSD a ieșit pe locul întâi la alegerile parlamentare 2020 cu aproape 30%, urmat de PNL cu aproape 26% și apoi, la ceva distanță, de USR-PLUS. În țară, PSD a reușit să ia fața celorlalte partide în mai bine de jumătate dintre județe, iar USR a reușit să se impună în Capitală, în Timiș și în Brașov. HotNews.ro a pus pe hartă rezultatele la alegerile parlamentare 2020 în fiecare fiecare județ din țară, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat.

Rezultate parțiale BEC alegeri parlamentare 2020 (95%, anunțate luni la 19.00):

SENAT
  • PSD - 30,19%
  • PNL - 25,59%
  • USR PLUS - 15,21%
  • AUR - 8,70%
  • UDMR - 6,19%
  • PMP- 4,81%
  • PRO ROMÂNIA - 4,22%

Camera Deputaților


  • PSD - 29,73%
  • PNL - 25,19%
  • USR PLUS - 14,73%
  • AUR - 8,61%
  • UDMR - 6,04%
  • PMP- 4,68%
  • PRO ROMÂNIA - 4,18%
---

NOTĂ - Hărțile au fost și vor fi actualizate constant pe măsură ce noi informații sunt disponibile.

HARTĂ INTERACTIVĂ - Rezultate la alegerile parlamentare 2020 la Camera Deputaților:

Click pe butonul „>>” din colț stânga-sus pentru Legenda hărții.

---

HARTĂ INTERACTIVĂ - Rezultate la alegerile parlamentare 2020 la Senat:

Click pe butonul „>>” din colț stânga-sus pentru Legenda hărții.


---








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















356501 vizualizari

  • +22 (52 voturi)    
    Soc si oroare (Luni, 7 decembrie 2020, 4:59)

    mitg [utilizator]

    Acest HAUR.
    • +35 (51 voturi)    
      AUR este in cealalata bula, d-asta este surpriza (Luni, 7 decembrie 2020, 9:04)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca traiesti doar in bula ta, in aceeasi bula in care traieste si mass media, asta este rezultatul. Toti discutau doar de P$D, PNL, USR, Pro Romania, PMP si atat. Dar s-a dovedit ca traiau doar intr-o bula, in timp ce in cealalta bula traia pentru AUR si gandea altfel. Iar cand cele 2 bule s-au intalnit uite ce a iesit. Iar cealalta bula a mers la vot, s-a mobilizat, a stiut ce sa faca, sunt mai organizat. In timp ce prima bula a stat in fata televizorului si a dat block, ignore si restul celor din cealalta bula, d-asta nu stia de ei.
      • -23 (33 voturi)    
        Mars de-aici cu minciunile! (Luni, 7 decembrie 2020, 10:07)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        AUR a fost votat de cetatenii R Moldova care au fost mituiti probabil si pusi sa aduca probe pe telefon. Este o imixtiune grava, basically declaratie de razboi din partea Rusiei, o dovada cum Rusia poate virusa sistemele electorale ale altor tari si un esec monumental al SIE sau SRI. Trebuie puse camere in cabina de vot care sa filmeze de sus in jos sau intr-un unghi in care sa se vada daca pozezi votul, trebuie sa se restranga dreptul de vot din strainatate. Sa se voteze doar din circumscriptia de care apartii. Nici un roman nascut crescut in Romania nu a votat AUR, este efectiv o declaratie de razboi.
        • +24 (28 voturi)    
          Arad, Alba, Constanta sunt in R Moldova? LOL (Luni, 7 decembrie 2020, 11:03)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Se vede clar ca traiesti doar in bula ta si nu te uiti nici pe cifre. Uita-te pe harta chiar de la acest articol unde ai comentat tu. In Arad, AUR a luat 13.7%, in Alba 12.04%, in Constanta 14.29%. Tocmai greseala pe care o faci tu, sa etichetezi si sa ignori ce este in afara de bula ta au facut-o multi si uite unde s-a ajuns. Asa au facut si cei din UK cand radeau de extremistii Brexit si uite unde s-a ajuns, si Francezii cu partidul lui LePen, etc. Invata sa iti iei informatiile de peste tot si apoi sa cataloghezi. Ei sunt in cealalta bula, dar exista.
          • 0 (0 voturi)    
            Yeap! (Marţi, 8 decembrie 2020, 10:29)

            Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Sustinatori au avut in toata tara. M-am uitat pe listele de candidati inainte de alegeri, n-am retinut numele dar cel putin la cateva judete am vazut ca erau profesori universitari sau oameni cu studii superioare si nu de alea facute la "universitati" ciudate. Adica la fel ca cei din USR, numai ca pe AUR n-a pus nimeni tunurile pe la televiziuni inainte de alegeri.
            Popularizarea s-a facut pe facebook.... Am primit multe "indemnuri" de la multe persoane, toti cu studii superioare dar.... nostalgici sau dezamagiti. La mine nu prinde acuma discursul nationalist pentru ca stiu ce s-a intamplat in istorie cand au ajuns partide de acest gen la putere -- conflicte!
        • +24 (26 voturi)    
          Esti ignorant, amice (Luni, 7 decembrie 2020, 11:58)

          dcnu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          AUR a luat intre 5 si 15% in fiecare judet din Romania.
          Nu mai dati vina pe basarabeni pentru ca suntem noi niste idioti care punem botul la toate panaramele care flutura steaguri bisericesti si urla prin pietele oraselor.
          Suntem o natie de ignoranti care nu si-ar misca curul de pe canapea sa dea cu stampila o data la 4 ani, macar si prin anularea votului daca tot nu are cu cine vota.
          • -1 (13 voturi)    
            Suparare mare (Luni, 7 decembrie 2020, 14:08)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui dcnu

            PSD + AUR app egal PNL + USR

            "Suntem o natie de ignoranti care nu si-ar misca curul de pe canapea sa dea cu stampila o data la 4 ani, macar si prin anularea votului daca tot nu are cu cine vota."

            Tot timpul aud ca nu ies partidele care "trebuie" din cauza ca nu iese lumea la vot.
            De ce ar fi avut AUR mai putine procente daca ieseau mai multi la vor?
            Nu prea inteleg logica, e mai mult o dorinta decat logica.

            Romanii au votat in proportie de app 9% cu AUR, nu conteaza cati au iesit la vot.

            Personal ma gandesc ca e momentul pentru o noua cetatenie, una vestica, caci un Roxit ne-ar duce undeva, unde sincer, nu mai vreau sa ma intorc.

            Nu va mai amagiti insa ca cei care au stat acasa sunt 100% progresisti sau ce mai sperati voi ca sunt .
            Cel mai probabil, procentele s-ar fi pastrat.

            Cred ca esecul e pentru USR cel mai mult, daca nu era AUR probabil majoritatea voturilor se duceau la PSD (altii care au tipat impotriva masurilor din perioada covid) si o farama la PMP (care se pozitioneaza undeva la dreapta, cu mesaje anti-europene).


            Ca o concluzie, pamantul se confrunta cu o criza de mediu colosala, si noi votam cu curul.

            PS: ca sa fie clar, am votat USR PLUS
            PSS: aud ca rusii ar fi in spatele AUR, nu stiu ce sa zic, sigur sunt ceva bani de la Bannon acolo, dar nimeni nu zice nimic, daca era SOros dand bani pentru o societate mai corecta, tipau majoritatea.
            • +1 (5 voturi)    
              mama ei de matematica! (Luni, 7 decembrie 2020, 17:40)

              mkpraru [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              9 la sută din 5 milioane de voturi egal cu 450 de mii. Atâtea voturi a primit AUR. Dar dacă votau 10 milioane (cu 5 milioane voturi anulate! doar să fi fost prezență), cât ar fi reprezentat cele 450 de mii de voturi AUR? Mai intra în parlament?
                #showComment()
      • +1 (5 voturi)    
        Bula pe drec... (Luni, 7 decembrie 2020, 22:07)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Pe HAUR i-a bagat in parlament Sf. Parascheva, Sf.Andrei si ceva circ pe Facebook unde incultii de romani pot fi prostiti lejer. Ca intodeauna. Si uite asa au sarit din 0.4% la locale in 9% la parlamentare. Ce e drept, tre sa recunosc ca au fost buni strategi si de asemenea persistenti. Ii vazusem si eu la un moment dat pe net, dar nu am bagat in seama ca in afara de urlete si rozboieli d-ale lor nu aveai ce sa auzi. Cea mai "tare" e trambita de la iasi, Sosoanca. Are un nume de-si trag iesenii palme. In concluzie, astia care rasar peste noapte si cu PSD-ul, urca in sondaje cand ailalti dorm acasa. Dar asta e democratia. Poate o sa se adopte sistemul belgian, la prima absenta amenda, la a doua amenda, la a treia suspendat dreptul de a vota. :))))
    • +7 (19 voturi)    
      HAUR?! (Luni, 7 decembrie 2020, 9:09)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ati vazut cine sunt cei care au fondat partidul?!
      • +3 (17 voturi)    
        o sa ii vedem (Luni, 7 decembrie 2020, 9:56)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        niste unii sponsorizati de fsb
        • 0 (6 voturi)    
          AUR militeaza pentru unirea Ro cu Basarabia (Luni, 7 decembrie 2020, 16:06)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Ma indoiesc puternic ca Phutin ar "finanta" asemenea idei. Mie chestia cu aur fsb mi se pare petarda.
          Dar aveti dreptate, o sa vedem in curand cine i patroneaza.
          • -1 (1 vot)    
            hei (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:29)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Daca unirea asta se face prin dezlipirea Transnistriei (nici nu ar fi posibil altfel), nu vad de ce nu i-ar placea lui Putin.
      • +8 (22 voturi)    
        sunt de extrema populist-nationala (Luni, 7 decembrie 2020, 11:03)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Ei au invatat istoria comunistia si cred ca romania si romanii sunt daci, (dar la naiba nimeni nu a mai auzit de daci de 2000 de ani), ei cred ca basarabia si bucovina sunt de drept ale romaniei si ca pe moldoveni nu trebuie sa ii intrebam daca vor sa se uneasca cu romania ca nu e dreptul lor. E dreptul nostru, ei cred ca romanii mai tre sa primeasca cadrilateru si teritorii de prin sebia. dupa iei romania se intinde de la Sena la munti ural :))))
        AM vazut pe fondator daca ii dai numele vezi poze cu el batut. Eu nu am vazut oameni normali la 35-40 de ani batuti, vad doar dubiosi, care zgandaresc si pun paie pe foc. Cam astia sunt aur, fosti PRMisti, o sa vedem cum multi PSD-isti se vor duce acolo gen mitraliera, olguta, astia sunt rasisti si xenofobi pana in maduva oaselor.
      • +5 (9 voturi)    
        Bobita Paunescu (B1TV), Sebastian Ghita (RomaniaTV (Luni, 7 decembrie 2020, 14:23)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        si probabil ceva interpusi rusofoni.
        Chiar daca in teorie clameaza unirea, pe rusi ii intereseaza destabilizarea.
        Familia Paunescu e cea care a devalizat Bancorex-ul
      • +1 (5 voturi)    
        povestea este mai veche (Luni, 7 decembrie 2020, 16:44)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Si poate ca atunci nu prea i s-a dat atentie desi...

        Acum a iesit mai bine in evidenta. Nu pot sa inteleg dece unii ies in fata cu specii dubioase in fata.
        mai bine zici Pass si iti veiz mai departe de treaba ta.

        Acum incearca sa mai atraga pe unii, sa le mai devalizeze conturile si imaginea.
        O miserie ordinara care se va sparge curand.
    • +9 (17 voturi)    
      Pensionarii s-au dus sa voteze PSD (Luni, 7 decembrie 2020, 9:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Aici in sectorul 5 unde stau eu erau mai multi reprezentanti ai partidelor in sectia de votare decat votanti iar votantii erau multi pensionari

      pe COVID au iesit aia din casa si s-au dus sa puna stampila pe PSD in timp ce tinerii pe care eu i-am intrebat de ce nu au votat au zis ca 'nu am avut timp'.
      • +4 (8 voturi)    
        Discriminarea la ea acasa (Luni, 7 decembrie 2020, 14:13)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Cunosc zeci de pensionari (parintii mei si prieteni de familie) care au iesit la vot toti ieri, si nu cred ca a votat vreunu PDS.

        Orbirea noastra si discriminerea, lipsa de empatie si chiar de logica doar ajuta situatia.

        Acuzarile nu duc nicaieri, implicarea activa poate sa duce la ceva.

        Dar ce va scapa este ca avem in oferta politicienii pe care ii meritam, si nu ne place ce meritam.
    • -1 (5 voturi)    
      Dupa 31 de ani. (Luni, 7 decembrie 2020, 16:22)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .Dupa 1918, Romania a avut mai putin de doua decenii de democaratie pana la intrarea in parlament a legionarilor. Dupa 1989 am avut trei decenii de democratie (impiedicata, schioapa, oloaga - cum o fi fost) pana la intrarea in parlament a unui grup extremist, guraliv si agresiv. Se pare ca ne indreptam spre o noua dicatura, incet-incet. Una legionar-fascista.
      • -1 (3 voturi)    
        Te referi la guwernarea userista? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:24)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        ..
      • 0 (2 voturi)    
        hei (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:43)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        mai invata istorie: Legionarii au intrat prin alegeri in Parlamentul Romaniei in anii '20, destul de repede dupa Marea Unire. La aproape 20 de ani de la Marea Unire, in 1937, liderul lor a fost asasinat si in anul urmator alegerile au fost anulate pentru ca s-a considerat ca partidul care reprezenta Legiunea castigase prea multe voturi.
        Dupa 1989, trei decenii de democratie?!?!?!?! Trebui sa fii tare dobitoc ca sa sustii asa ceva. In 1990-91, minerii au venit de vreo 4 ori la Bucuresti. In 1999 au incercat de inca 2 ori. Intre 1990-1997, Regele n-a putut sa vina in tara decat o data, cand a fost aclamat de 1 milion de oameni si Iliescu si Securitatea s-au cacat pe ei si nu i-au mai dat voie sa vina. Toate alegerile din 1990 incoace au fost furate mai mult sau mai putin de FSN-PDSR-PSD. Adoptarea actualei Constitutii s-a facut prin fraude masive, durata votului a fost prelungita ilegal ca sa aiba timp sa adauge numarul suficient de voturi pentru indeplinirea cvorumului. Cum modificarea Constitutiei s-a facut pentru intrarea in UE, se poate afirma ca aderarea Romaniei la UE a fost ilegala. Tara a fost furata si ingropata de comunisti in ultimii 80 de ani si dobitocul asta vorbeste de legionari si fascisti.
    • +2 (4 voturi)    
      este o minciuna mare de tot (Luni, 7 decembrie 2020, 16:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      m fost observator in Bucuresti - NU S_A INREGISTRAT nici o SURPRIZA CU AUR.

      vorbe pentru prosti.
      AEP minte in continuare si dezinformeaza pentru ca numeroase procese verbale nu au fost urcate din variante cauze.

      Daca cineva trebuie tras in teapa atunci cu siguranta ca acesta este AEP.
      1. au venit cu instructiuni pe ultima suta de metri
      2. Au tiparit cica un manual extrem de tarziu.
      3. Au distribuit extrem de putine stampile in sectiile de votare - am fost intr-o sectie unde prezenta la vot a fost de 43% in Bucuresti si unde presedintele de sectie a fost instruit sa foloseasca doar 3 stampile din cele 5 cate erua diponibile. AU fost situatii cand votantii s-au enervat la coada pentru ca asteapta si asteptarea lor nu era justificata decat de faptul ca fiind doar 3 stampile nu puteau sa intre decat ff putin alegatori in sectie, milti mai putini decat numarul stabilit de normle de sanatate si siguranta pe vreme de pandemie. A fost un flux continu si practic NU SE PUTEA depasi cifra de prezenta de 43% prezenta la vot din cauza stampilelor puse in circulatie. Seful de sectie avea 5 stampile cu votat dar nu a dat drumul decat la 3 - in PV este consemnata existenta a 5 stampile dintre care numai 3 au fost folosite.
      4. presedintele de sectie de votate NU A AVUT LOCTIITOR - in pana mea cine trebuia sa ii asigure un loctiitor??? In ciuda dificultatilor Presedintele Sectiei de Vitare a fost de nota 9-10 - a muncit de i-au sarit capacele, a organizat bine procesul de votare cu exceptia chestiunii mentionate anterior, dar a fost extrem de transparent in deciziile pe care le lua si cand a intampinat porbleme mereu s-a consultat cu BES. A pus si pe speecker ca sa auzim cu totii discutiile cu BES. Not bad at all...Super persoana!
      5 Persoanele din alte sectii de votare nu aveau ce cauta acolo ptr ca aveau capacitate redusa de gestionare a procesului si a stresului, total neinstruite, faceau greseli relativ mari
  • +4 (26 voturi)    
    ce e haur? (Luni, 7 decembrie 2020, 5:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si ce hram poarta? au scos scor bun.

    ponta & base sub prag! hahaha.
    • +19 (47 voturi)    
      AUR este un partid nationalist (Luni, 7 decembrie 2020, 9:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      un fel de scursura din PRM si Corneliu Vadim Tudor. Practic, dupa ce Dragnea a intrat in puscarie si Ciolacu a indulcit discursul, votantii extremisti ai PSD au facut acest partid AUR pentru ca nu s-au mai simtit reprezentati de doctrina indulcita a PSD. Sunt anti UE, anti NATO, anti investitii straine...sa ne fereasca Cel se Sus sa ajunga la putere, in coalitie cu PSD.
      • +2 (18 voturi)    
        cine sunt? (Luni, 7 decembrie 2020, 9:54)

        schumi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sunt legionarii...si uite asa istoria se repeta...totusi sunt curios dca Cambridge Analitica a avut contract cu ei...chiar daca nu ei, atunci sigur o firma care face acelasi lucru pe bani buni i-a urcat in top...
        • +7 (15 voturi)    
          Cambridge Analitica nu mai exista de ani buni (Luni, 7 decembrie 2020, 11:13)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui schumi

          Nu e nevoie de Cambridge Analitica, romanii au avut mereu xemofobia si rasismul bine definit, pe vremea lu ceausescu strainii erau pusi sub lupa si considerati spioni. Romanii cu rude in strainatate erau considerati tradatori de tara si pusi sub lupa, aia plecati erau deja urmariti prin afara. Alte etnii erau persecutate, vezi tu sasii secuii care au fugit in secunda doi, tiganii care erau marginalizati si tinuti in cartiere "sperciale", adica sub control. Astea au fost cultivate de comunism, eu inca ilmai aud pe taicamiu spunand un tigan, despre o persoana mai bruneta. Si il intreb daca asta il defineste pe omul ala, culoarea sau profesionalismul. IN fine iti vine sa ii dai o plma peste cap. Eu incerc sa imi educ parintii dar sunt sigur ca altii se lasa influentati de ei sau de cei din jur, asa ca atunci cand vin niste scandalagii sa le spuna ca din cauza strainilor nu sunt joburi in romania astia fara munca si chef de munca se considera reprezentati.
          Cica AUR astia cred ca romania ar trebui sa fie de la mediterana pana la cercul polar ca stiu ei cum dacii o lalaiau pe teritoriile alea :)))
      • -7 (15 voturi)    
        gata, m-am prins.. (Luni, 7 decembrie 2020, 10:15)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... astia-s antivaxerii, nationalistii, mandrii-ca-sunt-romanii.. ok. adica astia au aparut ca reactie a talibanismelor useriste. e si asta o chestie.. extremistii de dreapta voteaza cu usr, aia de stanga cu aur. pare a fi un proxy war intre pnl si psd.
        • +6 (16 voturi)    
          Sunt exact pe dos. USR e de stanga, AUR de dreapta (Luni, 7 decembrie 2020, 11:06)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Invata mai bine doctrinele si apoi vezi. Stanga este cu progresismul, anti-religie si drepturile minoritatilor, dreapta e cu conservatorismul, nationalismul, religia.
          • +1 (13 voturi)    
            Drept e, aia e imparteala traditionala ... (Luni, 7 decembrie 2020, 13:37)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            ... intre dreapta si stanga, da' imparteala aia devine din ce in ce mai stearsa - nu numa' la noi, ci si aiurea.

            De AUR nu cred ca are rost sa zic ceva. Astia au ca ideologie lozinci si-atat.

            USR insa e o strutocamila interesanta. In mare, par de stanga. Da' sustin si chestii care-s de obicei sustinute de dreapta: o economie cat mai libera, guvernata de piata, libertatea individuala, garantarea riguroasa a proprietatii. Impreuna cu chestii care-s de obicei sustinute de stanga: prioritizarea educatiei, drepturile omului, libertatea de expresie.

            Acuma, desi pare strutocamila, daca te uiti la valorile afirmate cel putin, strutocamila devine explicabila - Romania are arierate serioase in absolut toate domeniile pe care pun ei accent, indiferent ca-s sustinute in mod tipic de stanga sau de dreapta, prin alte parti, sau in alte vremuri.

            Cum imi explic io faptul ca USR e o strutocamila, si ca aceleasi soi de amestec intre idei de stanga si de dreapta se vede si prin alte parti: societatea e semnificativ diferita, acuma, fata de cum era la vremea cand s-au definit cele doua orientari politice. Intre timp s-a prins lumea - nu doar la noi, ci si aiurea - ca libertate fara responsabilitate se poate doar in conditiile in care majoritatea populatiei e responsabila prin educatie, ca o economie moderna are nevoie de alt soi de educatie decat aia de la vremea revolutiei industriale, ca tehnologia moderna are un impact major asupra societatii, care face idei de-acu' 50 sau 100 de ani macar inadecvate daca nu de-a dreptu' daunatoare, ca legile pietei singure nu au efectul scontat de reglaj in chestiuni majore, gen epuizarea resurselor fosile, schimbarile climatice sau distributia inechitabila a bogatiei pe glob. Si-atunci tot mai multe formatiuni politice adopta o ideologie amestecata, mai potrivita pentru vremurile de-acuma decat ideologiile foarte de-o parte sau de alta care au fost la moda acu' multe decenii.
            • +1 (9 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:25)

              [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

                #showComment()
            • 0 (4 voturi)    
              cred ca sunt multe etichete (Luni, 7 decembrie 2020, 16:54)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

              fara ca sa fie trecute prin cap si intelese mai limpede doctrinele, politicile care, utlimile, ar trebui sa fie corelate cu realitatea si modernitatea/tehnologia de astazi.

              Pe de alta parte ceea ce face acum aceasta formatiune este sa abureasca lumea cu niste concepte dar in spate agenda lor este clara si este departe de ceea ce proclama in versuri ei...Dar metoda este veche si este folosita din 2012 - cine nu s-a prins atunci cred ca mai are o sansa acum...

              Oricum cred ca scorul aceleri organizatii este fake si este mult umflat.
              Asta ca sa acopere dezastrul de la altii - pro romania, de exemplu...
              PMP este relativ bine pozitionat si de aceea mor unii de ciuda...

              deh, este o iarna grea in special pentru Cracanatul de la Moscova.

              daca USA si UE ar fi mai clare in atitudinile lor catre RUSIA si CHINA ce bine ar fi...
    • -3 (17 voturi)    
      PRM 2 :) (Luni, 7 decembrie 2020, 10:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ma rog poate avem nevoie de un astfel de partid avand in vedere ca UDMR...
      problema e ca mai mult ca sigur e o aripa a PSD...
      • +4 (10 voturi)    
        Da' UDMR ce e? (Luni, 7 decembrie 2020, 13:45)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Toate partidele pornite imediat dupa '89 sunt aceeasi varza - comunitati de interese oneroase mai degraba decat partide politice, cu ideologie bine definita, cu intentia de-a pune in practica ideologia aia la guvernare. Nici PNL nu face exceptie.

        Singura diferenta dintre PNL si PSD e ca PNL e mai spalat. PNL isi da seama ca nu merge sa duci atat de la extrem prostirea populatiei si proasta guvernare, ca pana la urma se intoarce impotriva ta. In plus, PNL reprezinta afaceristii care chiar daca n-au ei probleme cu foloasele necuvenite venite din relatii preferentiale cu statul prefera totusi sa faca afaceri pentru care sa nu poata fi legati, pe cand cei din PSD n-au nici o jena sa ia cu japca, fara nici un fel de grija pentru imagine. In rest insa, diferente nu prea sunt.

        Diferentele alea insa fac din PNL, in lipsa unei alternative mai bune, un partid mai convenabil la guvernare. De dragul predictibilitatii justitia va fi reparata cat de cat. Din cauza ca afacerile facute de PNL sunt si ele mai spalate, va exista ceva interes pentru un sistem de educatie mai bun. Nu ma astept insa la mai mult de-atat.

        Norocul nostru e ca PNL e obligat sa faca alianta cu USR. USR va pune presiune pentru reforme mai profunde. Pana la un punct, PNL nu se va opune - pana acolo unde incepe sa le dauneze in planul afacerilor. Da' pana acolo e mult de reparat.

        Oricum, nici PSD nici PNL nici AUR nu-s de fapt problema cheie, ci populatia care i-a votat. De-aia a avut USR scorul pe care l-a avut, pentru ca tot mai putina lume, in tara asta, are educatia si discernamantul de-a-si da seama cum functioneaza un stat, si ce-i nevoie ca sa-l faci sa mearga. Problema aia nu se rezolva cu schimbarea componentei parlamentului, si n-are cum sa se rezolve de azi pe maine. Aia, ca sa se rezolve, are nevoie de-un sistem de educatie cat de cat solid vreme de macar o generatie - adica exact un domeniu in care PSD a sabotat Romania la greu, si unde PNL, macar partial, are interesul sa schimbe situatia.
        • 0 (0 voturi)    
          hei (Marţi, 8 decembrie 2020, 6:48)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          De ce ar vota cineva cu Uniunea Soros Romania??!?!?!?!?
      • -2 (6 voturi)    
        Nu e AUR problema (Luni, 7 decembrie 2020, 14:16)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ci faptul ca intra in parlament cu app 9%

        USR a luptat ceva ca sa ajunga la 15%, astia au in schimb aripi.
        • -2 (4 voturi)    
          USR a "luptat" sa se duca in jos (Luni, 7 decembrie 2020, 16:10)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Nu prea am vazut eforturi sa evolueze, sa si mareasca sansele. Acelasi Barna care scoate rezultate slabe si ramene acolo pe principiul "am sa lupt in continuare". Pai "lupta" pe timpul si voturile lui lui? Un demagog care se vrea sef chiar daca nu o merita. pacat ca a luat si 15%, trebuia si mai putin pentru USR. Pacat de Ciolos si PLUS, s au inhaitat cu niste prostovani.
          • -2 (2 voturi)    
            depinde (Luni, 7 decembrie 2020, 18:35)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Eu de AUR nu am auzit pana saptamana trecuta.

            Nici altii cu care am vb nu stiau cine sunt astia.

            Si totusi... 8 procente.

            Au avut fonduri ca sa atinga anumite nise ale electoratului.
            De unde si ce fonduri?
            • +1 (3 voturi)    
              Nici eu nu stiam mare lucru despre ei (Luni, 7 decembrie 2020, 19:37)

              salvatore [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              Dar poate ca noi traiam in lumea noastra, virtuala, prezentata de mass media e propaganda stanga-dreapta, in timp ce ei mergeau in piete sa discute cu taranii alungati de Orban mergeau in Basarabia sa discute cu romanii de-acolo etc. Noi suntem de vina ca nu stiam nimic despre ei. Daca stiam ca domnul Calin Georgescu e cu ei cu siguranta si eu ii votam.
                #showComment()
            • 0 (0 voturi)    
              Bula noastra (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:57)

              noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

              AUR si-a pus un autocar in Piata Victoriei timp de saptamani, cred ca trec destul d emulti pe-acolo dar sigur nici1% nu au avut curiozitatea sa vada ce si cum....

              Asa ca auzim de ei dupa alegeri, iar Iohannis PE SE DE.....
    • -2 (6 voturi)    
      PS: (Luni, 7 decembrie 2020, 10:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cand o sa se prinda lumea cine sunt de fapt... probabil o sa dispara si PSD o sa faca alt apendice ca sa ia voturi de dreapta sau ale celor satui de PSD (alde, pro rom etc)
  • +20 (56 voturi)    
    Se trage linie si.... (Luni, 7 decembrie 2020, 5:36)

    Cataleya [utilizator]

    Cei mai mari perdanti ai alegerilor sunt Barna si Ciolos care au fost tot timpul cu cozile pe sus, iar acum nu mai stiu pe unde sa si le vâre.
    Cu toate astea, scorul obtinut de PLUSERISTI e unul bun si se poate spune ca e o victorie clara a dreptei fata de clasicul PSD.

    Nu mai exista nici Pro, nici ALDE, nici PER, nici DDDiaconescu, nici PNTCD - Pavelescu, nici UNPR, nici macar PMP care sa-si mute sandramaua dintr-o parte in alta, in functie de "interesul national".
    Oricare ar fi rezultatele finale, PNL si USR vor avea 40%, in timp ce PSD nu va trece de 30%
    Fripturistii de la AUR vor fi cel mai probabil asimilati de PSD, dar impreuna nu vor avea mai mult de 35% in Parlament.
    UDMR si restul minoritatilor se vor lipi automat de PNL si USR pt ca AUR e dusmanul lor declarat.
    Dupa evaluarea voturilor din diaspora si dupa redistribuiri, PSD - AUR nu au cum sa obtina majoritate in parlament.
    Ramane in continuare de vazut la ce compromisuri se va ajunge in partea dreapta.

    Oricum, un premier/guvern PSD nu va fi.
    Si asta e ceea ce conteaza.
    • +19 (33 voturi)    
      .... (Luni, 7 decembrie 2020, 8:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      un guvern psd nu va fi, dar aur+psd vor avea dupa redistribuire aproape 50%, foarte fragila situatia. Eu nu stiu pe nimeni sa fi votat aur, nu stiu cum de erau ei asa siguri sambata de scor. Stiu pmp-isti, pro-romania etc, pana si ppu sau cum ii cheama, dar aur nici macar nu auzisem de ei pana sambata cand mi-a zis maica-mea ca are un pliant foarte frumos. Cine ii sponsorizeaza?
      Daca sunt rusii, big fail pentru cei care ar fi trebuit sa fie atenti.
      • +3 (25 voturi)    
        Nu ii stii, pentru ca sunt in cealalta bula. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:25)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Tu traiesti intr-o bula, d-asta nu stii nimeni care sa fi votat AUR. La fel, ei sunt in cealalta bula, se stiu intre ei. Acum lumea este mai divizata ca oricand si traim in bule diferite. Ei sunt mai activi, mai mobilizati d-asta au luat atat in conditiile unei prezente extrem de scazute.
        • -7 (13 voturi)    
          ba bula.... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:22)

          mache [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          lasa'ne cu sponsorizatii de la rusi ca nu pacalesti pe nimeni...
        • +2 (8 voturi)    
          lasa... (Luni, 7 decembrie 2020, 13:13)

          mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          dracu, bula aia mai copile, si pune mana pe o carte de istorie, informeaza-te despre nenorocirea asta de AUR, ia vezi tu, cam in urma cu 1 an, cine si cum a format chestia asta, vezi marioneta aia de George Simion cum a patruns in Romania (oare cate grade rusesti o avea?), vezi cum nenorocirea aia cu "familia traditionala" si-a gassit locul aici, vezi ca Base si Tomacul lui nu sunt chiar nestiutori despre chestia in discutie....Si da, pana la urma este vorba despre o bula, dar una mare de tot, nationala, se refera la lipsa de educatie, lipsa de informare, imoralitate si nesimtire crasa a celor peste 18 ani de a sta acasa odata la 4 ani in loc sa voteze. Poate ca pana la urma este tot vina noasrtra, a pensionarilor, o vina mult mai mare decat cea a unora dintre noi care au votat/voteaza PSD (si aici ar fi de discutat, despre motive..), vina noastra capitala este ca voua, copiilor nostri, n-am fost in stare sa va insuflam valori adevarate, v-am lasat de izbeliste fara sa va indrumam iar voi n-ati fost/nu sunteti in stare sa va autoeducati, tot din vina noastra, cred. Valorile alea clamaate de nenorocirea AUR: credinta, familie, patrie si libertate ei bine da, ar fi trebuit sa va fie insuflate noi, parintii vostri (noi ne-am multumit sa va asiguram cat de cat, partea materiala si in rest ne-am ascuns capul sub perna), si nu sa va fie fluturate acum, manipulandu-va, de puterea rusa prin, din pacate, asazis romani de prin servicii secrete! Pana la urma, avem un presedinte foarte slab, daca a permis asa ceva (n-am nici-o indoiala ca stia ce si cum despre astia).
          • 0 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:29)

            [anonim] i-a raspuns lui mamenervat

            • -2 (6 voturi)    
              eu... (Luni, 7 decembrie 2020, 15:51)

              mamenervat [utilizator] i-a raspuns lui

              prea tarziu, generatia dvs., care a votat/nu a votat, este deja lipsita de...iar Iohannis face parte din generatia mea, cea care ar trebui sa-si puna cenusa in cap pentru halul in care "a avut grija" de voi...sau nu?
            • +2 (2 voturi)    
              Evident ca v-a pacalit (Luni, 7 decembrie 2020, 19:42)

              salvatore [utilizator] i-a raspuns lui

              Doar ca voi v-ati dus dupa fentele si dupa sloganurile lui prafuite cu iz de 'telectual de provincie si il vedti ca fiind o valoare.
      • +1 (13 voturi)    
        AUR (Luni, 7 decembrie 2020, 10:12)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu m-ar mira sa aflam ca in cazul AUR au fost folosite tehnici de manipulare gen Cambridge Analytica. Daca urmariti gradul de engagement pe care-l producea in social media, va veti da seama ca a fost mult superior celorlalti. Sunt deja cateva nume cunoscute vehiculate drept surse de finantare.

        Cu siguranta se vor mobiliza toti analistii politici, sociologi si antropologi in a descifra enigma AUR, un partid de extrema dreapta care a crescut - la propriu - intr-un an cat altii in sase-sapte. Eu nu am auzit de ei pana acum si nici nu am vazut, de exemplu, vreun cort pentru strangere de semnaturi. Ascensiunea lor s-a produs online.

        Personal cred ca toate celelalte partide parlamentare, inclusiv psd, se vor delimita public de acest nou aparut AUR, asa incat o alianta le este imposibila.
      • -2 (4 voturi)    
        rock (Luni, 7 decembrie 2020, 11:02)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        mai adauga si prezenta scazuta ...dimensiunea bulei e relativa ...eu cred ca astea sunt marginile ei ...
    • +3 (13 voturi)    
      Te grabesti cu presupunerile (Luni, 7 decembrie 2020, 9:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Pe masura ce se numara voturile, am vazut ca PSD a trecut de 30%, PNL a scazut la 25% iar AUR trece de 8%.
      Deci PNL+USR au cam la 40%, mult prea putin sa faca guvernul. Chiar si cu UDMR (6%) nu vor ajunge la peste 50%, deci trebuie sa mai copteze si pe alti (in caz ca mai gasesc)
      Norocul lui Orban si al PNL-ului va veni de la Klaus Johannis, care sub nicio forma nu va numi un premier PSD...
      • +4 (6 voturi)    
        Mai sunt de numarat si voturile din Diaspora (Luni, 7 decembrie 2020, 10:53)

        Tore [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Iar apoi se vor face redistribuiri de la cei care nu au intrat. Ar trebui ca PNL si USR+ sa poata forma o majoritate.
        • 0 (4 voturi)    
          A zis deja Ciolos (Luni, 7 decembrie 2020, 13:50)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Tore

          UDMR in alianta de guvernare e esential pentru majoritate absoluta.

          Pentru cine se mira/sperie de idee: politica e o curva. Cine inca nu stia, e cazu' sa-nvete. Mai spalat zis, politica e arta compromisului. Ca avem multi prosti, e deranjant, da' intr-o democratie, asa prosti cum sunt ei, nu poti sa-i ignori. Asa ca trebuie sa vezi cum faci ca sa misti caruta guvernarii chiar daca unele parti ale ei iti put. Cam de-aia e absolut necesar sa faci compromisuri in politica. Alternativa e sa nu faci nimic, si aia-i o alternativa mai proasta.
      • +1 (7 voturi)    
        rock (Luni, 7 decembrie 2020, 11:04)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        UDMR si AUR ? nici daca le ordona Orban Viktor !!! in orice caz la vremuri grele creste ...si tutul se datoreaza PNL ului si lui Iohannis !
      • 0 (2 voturi)    
        Ce insemana ca Iohanis nu va numi premier PSD? (Luni, 7 decembrie 2020, 16:12)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca nu fac majoritate, ce va face, mai exact?
        • 0 (0 voturi)    
          nici psd face majoritate (Luni, 7 decembrie 2020, 21:24)

          caloian [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          mai degraba o face dreapta
      • 0 (0 voturi)    
        Te grabesti ca presupunerile (Luni, 7 decembrie 2020, 20:34)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        N-ati auzit de suspendarea presului, vai se poate!!!
    • -12 (18 voturi)    
      Pardon! (Luni, 7 decembrie 2020, 9:12)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      "Cei mai mari perdanti ai alegerilor sunt Barna si Ciolos care au fost tot timpul cu cozile pe sus, iar acum nu mai stiu pe unde sa si le vâre."

      Afirmatie partial adevarata, dar mie nu imi pasa de Ciolosh si Birna, ci de NOI, care vom fi iar sub guvernarea pedesereului!

      Socoteala este extrem de simpla: partidul lui Draknea impreuna cu UDMR, haur, PRO si PER, minoritatile, au clar pest 50%!
      Iar USR+ nu va fi fraier sa se alieze cu perdantii, ci va trece urgent in barca pedesereului.
      Ce mare lucru, nu trebuie schimbat decat prepozitia, noua lozinca va fi:
      "O Romania CU penali!"
      • +1 (1 vot)    
        Tu de unde comentezi? (Luni, 7 decembrie 2020, 19:47)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

        Din bunkerul lui Soros? Nu ai aflat inca de Pro si de PER ca nu au trecut pragul... la casa? :) Asa va faceti voi useristii de kko si aratati ca sunteti analfabeti functionali.
    • -1 (17 voturi)    
      Cineva (Luni, 7 decembrie 2020, 9:12)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      inteege ideologiile acestor partde?! USR nu este niciodata de dreapta, dar NICIODATA. In schim Aur, cel putin conceptual este dreapta conservatoare, primul partid cu aceasta ideologie din ultimii ani, deci nu are ce cauta cu PSD.

      Cine va da povestea, sa citeasca putin cu atentie. daca povestea va apartine, cititi un pic si intelegeti miscarile politice
      • +3 (13 voturi)    
        Stanga-dreapta? (Luni, 7 decembrie 2020, 9:33)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Chiar socoti ca PSD este de stanga? Think again.
        • -1 (9 voturi)    
          evident ca e de stanga (Luni, 7 decembrie 2020, 10:36)

          zxcv [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          tot programul politic inseamna o mai larga redistribuire a banilor produsi in societate catre masele largi si nu o capitalizare pentru investitii, deci clar ideologie de stanga. Really think again!
        • +1 (3 voturi)    
          Raspuns corect, nu (Luni, 7 decembrie 2020, 19:55)

          salvatore [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

          Este evident ca mai mult de jumatate din masurile luate de pesedisti in mandatele lor de dupa 2000 au fost de dreapta. Tot la ei este si un mare nucleu de patroni, spre deosebire de PNL si USR care sunt condusi numai de bugetari care mai mereu au luat masuri de stanga. Ciudat, dar asa e, PSD isi minte alegatorii ca este de stanga, iar PNL & USR isi mint alegatorii ca sunt de dreapta.
      • 0 (8 voturi)    
        De DREAPTA inseamna sa GLOBALISM & refugiati (Luni, 7 decembrie 2020, 9:54)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        DE DREAPTA inseamna sa te opui GLOBALISMULUI si REFUGIATILOR & FEMINISMULUI

        astia de la USR au dat-o asa evaziv - ei vor sa fie si cu globalistii si impotriva lor in acelasi timp.
      • +3 (15 voturi)    
        aberant... postacule AUR... AUR inseamna Rusia. (Luni, 7 decembrie 2020, 10:05)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        aberant... postacule AUR... AUR inseamna Rusia.
      • +2 (8 voturi)    
        asta ma gandeam si eu (Luni, 7 decembrie 2020, 10:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        pe de alta parte nu prea are ce cauta nici cu USR... cu aia "anti-crestini"
        HAUR pierde cu oricine se aliaza pentru ca este impotriva a ceea ce au promis!

        dar acum eu as paria ca HAUR se baga cu PSD... mai mult eu cred ca HAUR e de fapt un fel de ALDE (un partid facut practic de PSD sa mai ia din voturile alorlalti)
    • -3 (11 voturi)    
      Nea postacu, mai asteapta nitel (Luni, 7 decembrie 2020, 9:14)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      procentele se maresc la PSD si se micsoreaza la PNL, rezultatul, un PNL la putere dar fara puterea pe care o cerea romanilor, va avea o opozitie puternica in PSD si fara ei nu va putea sa faca reforme esentiale.
      • +1 (9 voturi)    
        PSD si reformele... in hotie poate... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:06)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        PSD si reformele... in hotie poate...
    • +6 (20 voturi)    
      2020vs2016: negativ pt PSD, pozitiv pt PNL si USR (Luni, 7 decembrie 2020, 9:35)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Fata de 2016 rezultatele PSD sunt mult mai proaste, 30% in loc de 45% ! Deci nu s-a votat "ciuma rosie", contrar lamentatiilor celor care nu pricep decat ce vor.

      Romania a votat mai mult cu liberalii (25% fata de 20%) si cu progresistii (15% fata de 9%), acesti pro-europeni sunt impreuna mult peste scorul stangii PSD.

      Ponta si Tariceanu au fost scosi din Parlament, e inca o veste care contrazice afirmatiile ca Romania a votat "la fel".

      PMP-ul s-ar putea sa rateze Parlamentul pt un 0,1%-0,2%, spre fericirea prosteasca a talibanilor din USR care vor avea de-a face, in loc de politicieni rezonabili de dreapta ca dl Diaconescu, cu de doua ori mai multi parlamentari de dreapta radicala.

      Cei de la AUR ii au acum ca tinta predilecta pe stangistii globalisti din USR, oamenii lui Barna si Ghinea vor regreta PMP-ul pt ca cei de la AUR sunt la fel ca useristii la nivel de comportament politic violent si iresponsabil.
      AUR e si o reactie populista de dreapta la populismul progresist al USR.

      Alta tinta a radicalilor din AUR va fi separatismul maghiar al UDMR-ului, organizatie etnica care va incepe in curand faimosul ei santaj pt a intra la guvernare fie cu PNL, fie cu PSD, functie de placute bilingve.

      PNL putea obtine scor mai bun daca lovea rapid in politrucii demascati de presa, daca gestiona mai coerent si ferm pandemia, daca raspundea dur agresiunilor USR.

      USR-ul continua dezamagirea, cu scor slab fata de pretentii si aroganta de a conduce guverne.
      Echipa Barna-Ghinea, dupa epurarile staliniste contra "traditionalistilor" ramasi de pe vremea fondatorului Nicusod Dan, ingropa incet si sigur miscarea stangii progresiste, poate ca Ciolos va repara cate ceva.

      PMP-ul isi putea asigura chiar si un scor de 10% daca pricepea mai repede ca sute de mii de votanti de dreapta asteptau propuneri nationale, conservatoare, unioniste, crestine. Potential valorificat de AUR.
      • -2 (8 voturi)    
        da (Luni, 7 decembrie 2020, 10:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        asta zic si eu (si am fost "injurat")
        cum dracu a castigat psd si jubileaza de bucurie cand au pierdut 15% ... WTF?!

        mai ales ca HAUR nu e chiar cu PSD... sigur, politic o sa se alieze probabil cu ei, dar daca o fac o sa piarda instant juma din voturi! HAUR a luat mai mult de la dreapta decat de la stanga!

        cu USR te contrazic... USR are un scor bun... sa nu uitam 2 lucruri
        1 - e un partid nou
        2 - TOATE partidele ii injura... PSD, AUR, PNL.... efectiv toti le pun mai pe fata sau mai finut bete in roate! daca iei in calcul acest fapt au un scor chiar excelent! Nu inteleg cum ignorati toti acest fapt! Also te cam contrazici... zici ca USR e dezamagitor dar tot tu zici ca a castigat 6% fata de acu 4 ani (mai mult ca PNL).
        Sigur Barna nu e cel mai potrivit sef la USR si USR pierde cu el, asta e clar, dar e departe de un partid pe cale de disparitie... Dimpotriva... e singurul partid care nu e pnl sau psd care chiar are sanse sa reziste mai mult de 8-12 ani!
        A nu se intelege ca e partidul perfect... nici pe departe, dar e mai bun ca ce avem in momentul de fata... cel putin in ochii unora!
        • +3 (5 voturi)    
          rock (Luni, 7 decembrie 2020, 11:06)

          TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          nu mai e el chiar asa nou .....
        • +1 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:41)

          [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        • -4 (4 voturi)    
          gresit (Luni, 7 decembrie 2020, 18:44)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          USR a cistigat unde e mai importatant
          Bucuresti, Brasov, Timisoara
      • +1 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:36)

        [anonim] i-a raspuns lui animatron

    • -8 (16 voturi)    
      Masurile COVID au lovit tocmai in votantii USR (Luni, 7 decembrie 2020, 9:35)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Se stie ca cei care respecta cel mai corect si cu cea mai mare atentie masurile recomandate de specialisti de preventie impotriva COVID19 sunt tocmai sustinatorii USR, cei educati, cei tineri, cei care stiu pericolele si cei care sunt cei corecti. De aceea PNL si PSD au ales sa faca aceste alegeri tocmai in timpul pandemiei, iar multi votanti USR nu au iesit din casa si nu s-au dus la sectiile de votare pentru a evita aglomerarile. Daca nu era pandemia, USR lua undeva la 51-55%
      • -4 (4 voturi)    
        "Se stie" (Luni, 7 decembrie 2020, 9:55)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Eu evit sa port masca pe cit posibil, consider ca masurile luate sint exagerate si gravitatea situatiei amplificata artificial, ca se foloseste puternic pretextul epidemic pentru a se mai face niste averi.

        Duminica am fost la vot si am votat USR-ul.

        Ce se stie, deci?
      • +5 (7 voturi)    
        neah (Luni, 7 decembrie 2020, 10:27)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        A fost vorba de comoditate, ca a venit frigutzu. E fix ca la aia "eco", cu bicla-n gura, care vor piste. Putini si guriristi, dar nu mai vezi tipenie cand vine frigu'.

        Tot pandemie a fost si la locale, doar ca un pic mai cald afara.
      • +3 (7 voturi)    
        asta e o gluma? (Luni, 7 decembrie 2020, 10:39)

        zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        deci votantii usd n-au mers la vot ca se infecteaza cu covid? nu erau ei partea cea mai inteligenta a natiunii? i-a pus jos covidu?
    • +2 (8 voturi)    
      poti sa explici (Luni, 7 decembrie 2020, 10:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      d c sunt marii perdandi USR?!

      USR are cu ~ 3-4 % sub previziuni
      PNL are cu 5% sub previziuni...
      care e logica?!
      eu personal ma asteptam ca USR sa ia mai putin!

      guvern PSD probabil nu va fi, dar nu as baga mana in foc...
      HAUR are 8%, psd 30% , pro rom e pa. PMP e pe muchie... daca ia PMP peste 5% clar guvern e dreapta , daca nu ia peste 5% e FOARTE discutabil!
      oricum, orice guvern o sa fie (PNL sau PSD) o sa fie unul EXTREM de fragil si tare mi-e ca orice basina trage unu, se schimba guvernul...

      interesant e totusi altceva:
      PSD si HAUR NU pot face majoritate decat cu inca un partid... practic singurul partid care poate fi cumparat (in teorie cel putin, in practica e posibil USL 2) e UDMR.... UDMR si HAUR nu se prea pupa... sigur nu m-ar mira sa se pishe HAUR pe votantii lor.... dar va fi foarte interesant!
      • +6 (12 voturi)    
        Nu e greu de explicat (Luni, 7 decembrie 2020, 11:41)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        E vorba de atmosfera aroganta, de autosatisfactia si de superioritatea afisata de sefii si de propagandistii USR si de toti postacii infantili care au umplut toate paginile de mass-media in ultimele 6 luni.
        Vad ca deocamdata s-au ascuns cu totii si , cel mai probabil, isi vor lepada si nick-urile de propaganda.
        USR ajunsese sa creada ca va obtine mai mult decat PNL, unii aveau chiar convingerea ca Barna si echipa lui vor ajunge chiar la 30% dupa redistribuire.
        Culmea nerusinarii (sau a autismului politic) Barna nici acum nu recunoaste cat de mult a gresit.
        Dimpotriva chiar, el s-a trezit cu tupeu ordinar sa critice electoratul ca n-a iesit la vot sa-i astearna lui petale de trandafir in drum.
        Pai asta e treaba partidelor, sa scoata electoratul la vot.
        Si daca nu reusesti, inseamna ca nu esti bun.
        Aici e esecul USR!
        In rest eu sper ca dupa voturile diasporei, USR sa creasca cel putin la 17% si cu PNL sa faca macar 42 si apoi cu chiu cu vai, cu 6% de la UDMR si cu celelalte minoritati sa poata sustine un premier din afara PSD.
        Culmea e ca toti desteptii de la USR habar n-au avut ca exista AUR.
        Toti aia tineri scoliti prin strainataturi, toba de carte, strategi de clasa si cate si mai cate, isi pierdeau vremea injurand toata ziua PNL si scuipand pe PMP, dar habar n-au avut ca exista AUR, care se pare ca va obtine chiar si 10%
        Pai daca asta nu e esec al USR, atunci ce e?
        • +2 (6 voturi)    
          Da, aveți dreptate, (Luni, 7 decembrie 2020, 13:12)

          Vruum [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          dar USR-ul numai fără Barna și echipa sa este oarecum frecventabil..
        • +1 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:44)

          [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

    • -3 (5 voturi)    
      Minti (Luni, 7 decembrie 2020, 18:42)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      USR a cistigat alegerile in orase cu oameni cu scaun la cap
      Au batut PNL si PSD de ii ustura curu si acum in Bucuresti, Brasov si Timisoara dar nimeni nu vrea sa vada asta
      • 0 (0 voturi)    
        Minti (Luni, 7 decembrie 2020, 20:52)

        gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui prio

        ..cu furtisaguri, bineinteles si oamenii vad asta!!!
  • +20 (46 voturi)    
    O Romanie rosie!! (Luni, 7 decembrie 2020, 6:09)

    Alex_capsunar [utilizator]

    O Romanie rosie!! asa ati votat, asa o sa aveti! Ciuma!! Tot acasa sa stati si de acum inainte si tot ciuma sa aveti!! Numai sa nu va mai plangeti, ca nu mai aveti scuze!

    Eu am facut 2x20 de km cu bicicleta ca sa pot vota, dar sunt printre putinii care au facut eforturi...
    • +6 (10 voturi)    
      Ciolacu a redresat PSD. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:02)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      PSD a recâștigat județele pierdute la alegerile locale.Atacul USR+ ,la PNL și-a făcut efectul în favoarea PSD și AUR.
      • +3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 14:46)

        [anonim] i-a raspuns lui asavreau

    • +8 (20 voturi)    
      starea de lehamite fata de clasa politica a dus la (Luni, 7 decembrie 2020, 9:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      acest absenteism masiv la vot...
      PSD nu a crescut ca numar de votanti, ba chiar a scazut putin. Doar ca ei au un nucleu dur de votanti, al caror numar e relativ constant (prostovani, tarani, asistati sociali, saracimea oraselor, someri, batrani cu copii plecati la munca in strainatate, intelectuali si oameni de afaceri hoti, romi etc). Ei bine, acestia, fie ploaie, fie zloata, se vor duce la vot pentru ca asa sunt obisnuiti sa faca. In schimb, electoratul de dreapta, mai inteligent si mai dus pe la scoala, nu s-a simtit reprezentat de Orban si ai lui, prin urmare a stat acasa. Asa ca, numarul total de votanti fiind mai mic, PSD si ungurii au avut procent mai mare in total. Daca numarul de oameni care se prezentau la vot era mai mare, sigur PSD obtinea mai putin (cum a fost la europarlamentare, spre exemplu).
      • 0 (12 voturi)    
        esti sigur? (Luni, 7 decembrie 2020, 10:43)

        zxcv [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu ma incadrez in niciuna din categoriile mentionate si totusi am votat psd si stiu o gramada de lume ca mine. Am votat psd pentru ca in prezent este mai putin toxic ca pnl si usr.
        • -1 (1 vot)    
          psd mai putin toxic (Luni, 7 decembrie 2020, 21:37)

          caloian [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

          este gluma anului
      • +4 (8 voturi)    
        incep sa ma indoiesc de sloganul (Luni, 7 decembrie 2020, 10:55)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "electorat de dreapta mai inteligent si mai dus la scoala"...

        Pai daca erau mai inteligenti ramaneau acasa?
        S-au simtit dezamagiti,nereprezentati de Orban. Rezultatul? Vor fi reprezentati de PSD in parlamant.

        Halal rationament!

        PSD a luat INTOTDEAUNA cel mai mare nr de voturi ca partid de sine-statator in ultimi 30 de ani.

        Incep sa cred ca poporul roman (care are intodeauna dreptate, nu-i asa?) are un soi de amestec de prostie (cei care voteaza) si masochism (cei care nu voteaza din scarba). Asa se face ca pana la urma avem conducatorii pe care-i meritam. INTOTDEAUNA!

        Tragand linie de-a lungul istoriei, nu e de mirare ca suntem permanent la coada Europei si a civilizatiei in general. Asa-zis elita e "scarbita" si se retrage in bula ei, cei din mediul rural se complac cu wc-ul in fundu' curtii si cu incalzire pe lemne "luate" de ei insisi din padure, urbanii sunt impartiti pe "bule" antagonice.

        Probabil ca PSD nu va forma o majoritate acum, prosti ar fi sa vrea sa guverneze in plina criza Covid si in criza economica ce va urma. Vor sta pe margine si vor aduna din nou simpatizanti de pe urma balbelor inevitabile ale guvernanatilor. Care guvernanti, in buna traditie romaneasca, se vor lupta intre ei mai dihai decat cu opozitia (mai tineti minte CDR?).
        Si asta in conditiile unei majoritati fragile care nu poate fi atinsa fara UDMR si cu un PNL care are in parlament cativa traseisti de la PSD (care oricand vor fi dispusi sa tradeze a mia oara si sa sara in alta barca la momentul "oportun" si in "interesul national").

        Fara majoritate solida si stabila, guvernul va juca iar pe sarma, incercand sa impace si capra si varza. Adio reforme, adio plan de tara, adio dezvoltare durabila, welcome in Romanistan!

        Ne asteapta iarasi vremuri grele, ca intotdeauna, da' le meritam...
        • 0 (2 voturi)    
          Nope (Luni, 7 decembrie 2020, 17:20)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui festina

          este un nou inceput care necesita continuarea aceea ce a inceput Seniorul.

          Acum stim mai multe si PNL+ USRPLUS trebui sa joace altfel incepand cu 2021 fata de faza cu 2020.

          2020 este deja TRECUT.

          Presedintele pare ca a inteles in final cum ar fi trebuit sa joace - SPER -
          ar fi avut numai de castigat daca amesteca merele si pere in dieta sa zilnica ( PNL+USRPLUS, asa a iesit cam sifonat penele-ul - curat ghinion!!!!)

          Atentie mare deci la INCOMPETENTA si CORUPTIE.
      • +1 (7 voturi)    
        te faci frate cu dracul? (Luni, 7 decembrie 2020, 11:13)

        mgexpert [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ..ai dreptate cu absenteismul. În SUA soluția la frica de Covid a fost votul prin corespondență(îndelung blamat de Trump și ai săi, care s-au bulucit la urne) Pe de altă parte electoratul de dreapta a fost puternic influențat de propaganda USR-PLUS, care a criticat, cot-la-cot cu PSD, guvernarea liberală. Numai că nu e pentru cine se pregătește, ci pentru cine se nimerește.. Vor guverna probabil împreună, dar cu resentimente, care vor ieși la iveală cât de curând..
        • 0 (4 voturi)    
          cui ii convin tensiunile intre PSL si USRPLUS??? (Luni, 7 decembrie 2020, 17:23)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mgexpert

          Cred ca numai celor de la pesede!!!!!

          Desteptarea!
          A batut de ora 12!
          fara resentimente - si oricat incearca unii sa arunce cu rahat cei doi poli vor guverna impreuna cu succes. pe o agenda clara.
      • 0 (4 voturi)    
        absenteismul cred ca s-ar putea explica prin (Luni, 7 decembrie 2020, 17:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        1. Resemnarea alegatorului roman. A fost decizia alegatorilor care au vazut ca se confrunta cam cu aceleasi probleme si cam cu acelasi solutii oferite de partidul de dreapta - aka PNL - precum cele oferite de partidul de stanga compromis major - aka #ciumarosie.

        2. Incapacitatea partidelor de a isi motiva electoratul - sigur ca sunt cetateni care cred in ceea ce ar trebui sa fie pnl, sau usr-plus dar faptul ca in loc sa isi gestioneze armonios campaniile acesti doi poli politici ei se certau intre ei lasand culoar liber celor care au distrus sistematic romania prin furt si incompetenta - #ciumarosie. A fost o greseala MAXIMA de campanie - o greseala tactica a celor 2 poli politici: PNL+USRPLUS.

        3. poate sa fie si o subconsecinta a incapacitatii partidelor care au arata ca sunt incapacitatea de a aduce in fruntea lor MEMBRI care au SUBSTANTA. CREDIBILITATE si ONORABILITATE -vazut la senat pnl dupa florin citu undeva pe loc 3 sefa de la educatie - o mare perdanta, fara viziune, fara intelegere a situatiei, numai un membru intr-o casta si gata... zau ca te intrebi in aceste conditii daca sa mergi sau sa nu mergi la vot...Nu m-am uitat sa il vad si pe Nelutzu Tractoristul pardon Tataru ca miar fi iesit iarasi prin caciula parul si nervii...

        Suntem acum, in 2020, la nivel de tara cum a fost Bucuresti-ul in 2016.

        LA bucuresti am scapat de FiRea cu costuri majore pentru urbe si locuitorii ei.
        Asa o sa pateasca si tara sub noul parlament dar este dansul final catre o alta Ro.

        Deci DO NOT WORRY, only STAY TUNNED and BE PREPARED - the bright future is near by the corner.
    • -2 (4 voturi)    
      Ajunge! (Luni, 7 decembrie 2020, 13:26)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      A cata oara transilvania dovedeste ca e altfel dar stirbii si asistatii din restul tarii le decid soarta??? FREE TRANSILVANIA !!!
  • +17 (29 voturi)    
    Mda (Luni, 7 decembrie 2020, 6:43)

    nlln [utilizator]

    Campania electorala-lupta de orgolii intre PNL si USR, nimic altceva.

    Barna , cu atitutudine aroganta, si-a distrus sansele lui si a distrus sansele partidului.

    Acum..demisia Barna, demisia Orban, demisia Anisie, demisia Tataru.
    Gorghiu in sfarsit sa isi dea si ea demisia, Turcan Raluca la fel-nu au facut ABSOLUT nimic, in afara de plimbat vorbe , pretios, cu paltonul pe umeri.

    Johannis oricat ar vrea nu poate duce un partid, mai ales un partid cu agenda facuta impotriva USR.
    Si USR impotriva PNL.


    Cum am mai scris, dusmanul lor era PSD , intr-acolo trebuiau sa isi canalizeze energia.


    Noul partid din Parlament? Se pare ca nucleul dur al bisericii si-a facut partid sau alianta.Nu le-a iesit cu referendumul pt familie , uite ca au gasit o cale.
    Sunt membrii ai actualului guvern care apar sau au aparut in compania membrilor/simpatizantilor "Coalitia pentru familie"(!!!!!)Nu ar trebui si ei sa isi dea demisia?Cred ca da.

    Acum s-a votat , ce urmeaza vom vedea, oricum nu prea le pasa, aseara se felicitau singuri.
    • +7 (17 voturi)    
      mi se pare.. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:10)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      .. ca psd s-a retras intr-un con de umbra si i-a lasat pe fraierii astia sa se bata intre ei. nu stiu, desi nu credeam ca ii duce capu' pe pesedei la tehnici din astea, se pare ca le-a iesit.
      • +4 (10 voturi)    
        conteaza capacitatea de a entuziasma pe alegatori (Luni, 7 decembrie 2020, 9:36)

        anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        PSD a aplicat o tactica similara in 2016.
        Iar PNL si USR+, in loc sa ofere o viziune de viitor si speranta, s-au complacut in joc safe pe mentinerea status-quo-ului. Pacat.
    • +1 (1 vot)    
      Pai si nu trebuia sa se afiseze (Luni, 7 decembrie 2020, 20:06)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      ... alaturi de Coalitie pentru familie? Vroiai sa vina langa tine sub steagul curcubeu la Coalitia Rozeta Sparta?
  • +12 (24 voturi)    
    moamaa (Luni, 7 decembrie 2020, 6:56)

    Incomod3 [utilizator]

    ce bumerang suedez le-a venit in mecla :) :) :)
  • +7 (31 voturi)    
    AUR (Luni, 7 decembrie 2020, 7:00)

    john_doe_ro [utilizator]

    Sa vedem de-acum inainte cine este AUR, sunt intr-adevar independenti sau e iarasi vreun iepuras de-al PSD-ului? Pacat ca PMP nu aduna 5%.
    • +2 (16 voturi)    
      AUR (Luni, 7 decembrie 2020, 9:13)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      nu are treaba cu PSD-ul , cel putin ideologic... nimeni nu mai intelege nimic, doar comenteaza?!
      • +1 (17 voturi)    
        AUR+PSD=Rusia (Luni, 7 decembrie 2020, 9:33)

        alegeri [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Cum puteti spune ca AUR nu are treaba cu PSD,cum puteti fi asa naivi? Ieri era sa crape de fericire Antena 3 + RomaniaTV cand a iesit AUR. Is niste populisti anti ue,anti masca care maine ar face alianta cu PSD,au niste legaturi dubioase cu Rusia,diversi securisti in partid, si mai mult ca sigur finantat pe la spate si de PSD. Urmariti pe youtube videoclipurile lui Malin Bot despre ei .
        • +2 (6 voturi)    
          adevarul e la mijloc (Luni, 7 decembrie 2020, 10:19)

          Dragoon [utilizator] i-a raspuns lui alegeri

          AUR nu pare sa fie pro socialism, cel putin ideologic par mai mult spre ideea de taxe mai mici si libertate mai mare. PSD pare sa fie pro imigratie pe cand astia par sa fie anti-imigratie.

          Unde se intersecteaza este religia si scepticismul fata de UE.
        • +2 (8 voturi)    
          cu Rusia? (Luni, 7 decembrie 2020, 10:46)

          zxcv [utilizator] i-a raspuns lui alegeri

          Deci George Simion care de 20 de ani merge in Basarabia si e in fruntea organizarii de manifestatii pro-unioniste si a fost expulzat de slugile Rusiei de cateva ori, a fost alergat de politia lui Dodon pe la granita, este platit de Rusia?????
      • 0 (8 voturi)    
        ba are... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        cele 10% procente pierdute de PSD fata de alegerile din 2016 s-au dus la AUR. Atunci PSD avea 40%, acum are 30%, iar AUR 9%. Practic bucata conservatoae din PSD, care e anti NATO, anti UE, anti occident a fugit la AUR, Acesta e un partid nationalist.
        • -1 (3 voturi)    
          pls mai respirati (Luni, 7 decembrie 2020, 17:26)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          SA asteptam rezultatele definitive ale alegerilor parlamentare - atata nenorociri au fost vanturate in ziua de ieri ca zic sa lasam doar zgomotul de fond care este prea mare ca sa fie real...
    • -2 (6 voturi)    
      AUR sunt rusii. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:52)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      Probabil au hackuit procesul de vot intrucat nu cunosc pe NIMENI care sa stie de ei.
    • +1 (7 voturi)    
      Sunt extremisti CFP + BOR (Luni, 7 decembrie 2020, 10:02)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      Ei sunt aur ....Doar nu ia pomenit prea Spagoveanu ....."Un pic de campanie electorala la biserica doar nu face rau la nimeni ....Si un pic de inchizitie crestina ca deh, citat: Credința. Doar cea creștină. Ateismul, o „rătăcire ivită din aroganță .... Dupa ce mai apare prin presa ....cica nu prea i intereseaza prea multa integrare Europeana .... Vor inainte spre spre anul 1000, eventual cu ceva domnitori unsi de BOR ! Astia sunt AUR. Alti oportunisti cu discurs radical, care profita de disperarea unor oameni.
    • 0 (4 voturi)    
      are treaba cu rusnacii... extremist in prostie... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:09)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      are treaba cu rusnacii... extremist in prostie...
    • -1 (1 vot)    
      teoretic (Luni, 7 decembrie 2020, 10:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      nu ar trebui sa se alieze cu PSD...
      practic..................................................
    • 0 (2 voturi)    
      E foarte bine ca Partescu nu face 5% (Luni, 7 decembrie 2020, 20:10)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui john_doe_ro

      Se vede ca TOTI penelistii vopsiti de azi si TOTI useristii proveniti din pdl, fie-i tarana usoara. De-aia nu sunteti credibili, ati admirat si ati sustinut un betiv scandalagiu si-un hot nerusinat.
  • +8 (34 voturi)    
    Ce ne mai place (Luni, 7 decembrie 2020, 7:59)

    IonutP1987 [utilizator]

    De PSD... de partide ramificatii ale PSD si de partide extremist-nationaliste.Faptul ca AUR a ajuns sa aiba atatea procente este foarte rusinos.
    • -2 (20 voturi)    
      daca va place sa ignorati realitatea... (Luni, 7 decembrie 2020, 9:08)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui IonutP1987

      ... astia-s oamenii de langa noi, cu astia defilam.
      haur este reactie la talibanii din usr.
      • -2 (4 voturi)    
        lool (Luni, 7 decembrie 2020, 10:10)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        trebuie sa ai o doza mare de prostie sa poti compara AUR cu USR...
      • -1 (3 voturi)    
        nu numai la USR, (Luni, 7 decembrie 2020, 10:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        la tot ce e progresist si prooccidental.
      • -3 (5 voturi)    
        talibani?! (Luni, 7 decembrie 2020, 10:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        poti sa dezvolti?!

        pentru tine sa fim stat laic, sa nu interzicem homosexualitatea etc
        adica nustiu... sa traim in secolul XXI in esenta... inseamna "talibani"?!
  • +11 (25 voturi)    
    meh (Luni, 7 decembrie 2020, 8:12)

    nikita11 [utilizator]

    asta e. Judetele care au vazut ca se poate si mai bine au votat normal. restul rosu si verde. Va mai trece multa apa pana vor prinde si restul ideea.
    • -2 (8 voturi)    
      câtuși de puțin (Luni, 7 decembrie 2020, 9:25)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Niciodată în viitorul apropiat, iar zic eu, chiar mai îndepărtat, nu va prinde progresismul în România. Eu, de exemplu și toți apropiații și cercul larg de cunoștințe ne educăm copii ca să-i privească ca dușmanii normalității pe cei reprezentați de progresiști (știți voi cine).
      • 0 (4 voturi)    
        bravo! (Luni, 7 decembrie 2020, 9:59)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Ma bucur sa aflu ca nu sunt singurul :)
      • -3 (3 voturi)    
        Progresism (Luni, 7 decembrie 2020, 10:06)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Matale si apropiatii matale si cercul larg de cunostinte a lu' matale sinteti naivi, ca sa folosesc un adjectiv moale, daca votati doctrine.

        Progresism, liberalism, libertarianism, dreapta, stinga, toate-s vorbe goale. Ce conteaza e ciolanul, acapararea si pastrarea puterii.

        Asa ca la vot te duci nu ca sa pui stampila pe cei care crezi tu ca-ti reprezinta conceptiile de viata ci ca sa inlocuiesti parazitii actuali cu altii, proaspeti, inca neinfipti in vena. Sa-i tii un pic sub control pe ticalosi si sa frinezi dezvoltarea unor buboaie purulente de tipul PSD-ului Dragnea si altii ca el.
    • -3 (5 voturi)    
      De ce? (Luni, 7 decembrie 2020, 13:35)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      De ce trebuie sa sufere transilvania si sa astepte alte 4 generatii ca cei din sud si est sa nu mai aiba un IQ format din doua cifre? De ce trebuie sa sustina putorile si stirbii. Uita-te doar la Craiova, au ales-o pe Olguta de atatea ori. Astia au trait in mocirla in toata istoria lor si le place acolo, de ce ai incerca sa ii schimbi? Am ajuns sa simt ca unirea nu mai e un motiv de sarbatoare!
  • +18 (38 voturi)    
    super dezamagire (Luni, 7 decembrie 2020, 8:14)

    mi_po [utilizator]

    nu am decat un gust amar.
    Dupa 30 de ani comunisti castiga din nou.
    Liberalii nu au reusit sa convinga nici macar ca sunt la fel de slabi ca psd-isti.
    Usr - cea mai mare dezamagire. Stau pe burta, nu isi asuma nimic, dar is cu nasul pe sus. Doar gargara...
    Singura bucurie este ca am scapat de nemernicul de tariceanu si amicul ponta.
    Urmeaza 4 ani de tot rahatul, again!
    • -7 (7 voturi)    
      scuze.. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:07)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      .. ti-am dat minus din greseala, voiam sa apas pe plus.
    • -2 (2 voturi)    
      imaginea dvs, este f corecta dpdv (Luni, 7 decembrie 2020, 17:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Liberalii s-au dat cocosi mari si ei nici nu au, unii dintre ei. stiti Dvs ce...

      cetatenii s-au uitat mai atent la liberali si au vazut poate ceea ce nu doreau sa vada: primar de Iasi pesedist racolat de penele si acum, pe pariu, are sanse reale sa vireze spre pesede...

      este o lectie extrem de severa -

      Dar este la fel cu cea pe care au platit-o Bucurestenii cu Fi Rea din 2016..
      sa ne aducem aminte atunci ce balbe a avut penele-lul cu desemnarea unui premar la Bucuresti
      Votul exprimat sau cel neexpriat spune ENORM
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2020, 18:53)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

      Nu uita ca USR ia batut pe toti in BUc , Brasov si Timisoara....... asta nu e putin
  • -4 (10 voturi)    
    greseala procentaj (Luni, 7 decembrie 2020, 8:15)

    elus84 [utilizator]

    la camera deputatilor - Bistrita-Nasaud, PNL are 99% din voturi.
  • -2 (18 voturi)    
    situatiunea la ZI (Luni, 7 decembrie 2020, 8:17)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Oltenia sunt primii la vot si cei mai "etici' si " politic interesati" , apoi devin ai lor Politicienii si toaca veniturile Ardealului. Moldovenii nu prea voteaza, pentru ca ei oricum emigreaza in Bucuresti si Ardeal. Ardelenii nu mai voteaza pentru ca ei sunt tocati de fonduri.
    • 0 (6 voturi)    
      ce venituri (Luni, 7 decembrie 2020, 10:49)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      ti-au tocat tie oltenii, mai, neam de slanina? uita-te la repartizarea bugetului tarii, mereu judetele din Transilvania si Banat au fost favorizate, acum mai mult ca oricand.
      • 0 (0 voturi)    
        stat unic cu organizare in regiuni administrative (Marţi, 8 decembrie 2020, 8:18)

        Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

        neam de mahala esti tu, ardelenii sunt favorizati poate ABIA acum, dar ce sa pricepi din pepiniera 'Centrul de Excelenta in politica' Oltenia ... Oltenii sunt tari in praz si vOlgute, in rest alearga dupa ciolanul politichiei
  • -3 (23 voturi)    
    nu cred (Luni, 7 decembrie 2020, 8:17)

    sim18 [utilizator]

    Atentie la PSD... fura de rupe... de doua alegeri nu stiu cum se face ca psd creste exact la sfarsit de zi... Si AUR... pe bune... 8 % pe tara. ne credeti prosti?
    • +5 (13 voturi)    
      mai scoate si tu capu' din telefon.. (Luni, 7 decembrie 2020, 9:04)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      .. si iesi din bula ta. uita-te-n jur sa vezi ce oameni te inconjoara. eu zic ca e bine.. puteau sa voteze mai multi cu astia.
    • +5 (7 voturi)    
      cum fura PSD?! (Luni, 7 decembrie 2020, 9:15)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Nu mai e vorba ca nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara?!
      • -2 (2 voturi)    
        poate.... (Luni, 7 decembrie 2020, 17:36)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        dar a stat la numaratoare si voturile arata cu totul altfel
        Aveti putintica rabdare
  • +10 (20 voturi)    
    mda (Luni, 7 decembrie 2020, 8:18)

    SoulSearcher [utilizator]

    e ok, inca 4 ani de scandal politic, bani sifonati, foamete si progress gen 1 pas inainte.. 2 pasi inapoi

    combinat cu faptul ca la anu` o sa ne imprumutam masiv de la FMI ca sa platim pensii si salarii speciale...

    semne bune... anul n-are pt 2021 :DDDD
  • +4 (32 voturi)    
    Pmp si ProPonta Foarte Bine ! (Luni, 7 decembrie 2020, 8:25)

    un domn [utilizator]

    Aur pro-Kremlin Foarte Rau si urat din partea celor care i au votat !
    • +9 (29 voturi)    
      mda (Luni, 7 decembrie 2020, 8:46)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      propaganda ruseasca si-a facut din nou datoria...

      felicitari lor
  • -7 (37 voturi)    
    Mi am redobandit increderea in tarisoara (Luni, 7 decembrie 2020, 8:28)

    asistat [utilizator]

    Se vede ca nu toti cei cu drept de vot sunt satanisti...
  • -1 (25 voturi)    
    fara PMP! (Luni, 7 decembrie 2020, 8:32)

    kitto [utilizator]

    important e sa nu intre PMP..un partid traseist fara identitate politica..
  • -2 (28 voturi)    
    In Diaspora AUR e pe locul 2 cu peste 25% (Luni, 7 decembrie 2020, 8:40)

    Alui [utilizator]

    Cred ca voturile astea vin din Republica Morldova, acolo unde au numarat Rusii! “Merci” Basescu va le-ai dat cetatenia romana!
    • +1 (13 voturi)    
      Asta spun de multa vreme (Luni, 7 decembrie 2020, 8:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Romania este trdata, va fi tradata de cohortele de gangsteri din republica sovietica Moldova
      Anularea eliberarii de documente Ue pentru astia trebuie sa fie o prioritate CSAT
    • +3 (11 voturi)    
      de ce? (Luni, 7 decembrie 2020, 9:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      crezi ca in occident au plecat doar inginerii? sau credeai ca ingrijitorii de babe si capsunarii nu stiu sa voteze?
      • 0 (6 voturi)    
        Ismail, (Luni, 7 decembrie 2020, 10:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        devii tot mai inteligent. Asa este, multi capsunari au votat cu AUR>
    • +6 (14 voturi)    
      . (Luni, 7 decembrie 2020, 9:05)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Dupa atata timp tot rusii sunt bau-baul dupa care va uitati sub pat inainte sa dormiti? Daca vrei vinovati cauta-i printre cei care nu au iesit la vot.
    • -3 (3 voturi)    
      AUR e moartea logicii (Luni, 7 decembrie 2020, 10:08)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Sa ne explice cineva cum se votează în Diaspora ( cei cu domiciliu sau rezidenta) AUR , formațiune care dorește să-i elimine din viața politică și socială a țării ? Întrebarea e retorica, răspunsul mi se pare clar: influenta Rusiei asupra alegerilor parlamentare din Romania. Cred că sunt câțiva sefi de servicii care trebuie schimbați .
    • -2 (4 voturi)    
      sau poate nu (Luni, 7 decembrie 2020, 10:23)

      Dragoon [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Poate sunt voturile celor care vad ce se intampla cand ai immigratie in masa si care se tem pentru tara lor. In afar un numar mare de oameni se tem de cenzura in numele corectitudinii politice si efectele imigratiei asupra culturii europene.
      Stiu ca pare naiv dar sunt oameni care vor ca radacinile lor sa ramana asa cum le stiu ei, cu acelasi traditii si aceasi oameni.
      • -2 (2 voturi)    
        Ia sa fie scoși în afara legii (Luni, 7 decembrie 2020, 15:55)

        Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Dragoon

        Pentru că:
        Rasismul, șovinismul și discriminarea minorităților sunt infracțiuni și anticonstituționale
        Au propus un condamnat penal , fugit din Tzara, pentru pozitia de prim ministru
        Nu e certa sursa finanțării
        .
        Din nou se poate observa ineficiența instituțiilor statului și anume justiția și serviciile.

        NB Nu cunosc nici o persoană și nici nu am auzit că cineva din vecini ar fi votat AUR. Hai sa vedem câți ar protesta daca ar fi scoși în afara legii și dizolvați prin decizia unei instanțe judecătorești ?
  • +7 (23 voturi)    
    PNL-ul este distant cu oamenii! (Luni, 7 decembrie 2020, 8:45)

    Entiu [utilizator]

    PNL a fost pedepsit si va fi pedepsit pentru politica rigida, departe de interesele oamenilor. Asa va intereseaza pe voi tara!? Alegerile inseamna pentru voi functii, bani, restul nu va mai intereseaza. Sa scapam de imbuibatii fara lipsa de cuvant pana la lipsa de onoare!
    • -1 (9 voturi)    
      mda (Luni, 7 decembrie 2020, 8:49)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      stai ca vine PSD-ul iar la guvernare..

      Veorica Dancila se pregasteste sa revina la palat..

      clar v-a placut de ea... iar la anu` iese si conu` dragnea din puscarie.. si il pune sef direct acolo la guvern

      o sa fie frumos 2021... dar nu pt noi.. prostimea platitoare de taxe
      • +1 (1 vot)    
        Apropo de Dancila (Luni, 7 decembrie 2020, 20:31)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Acum cateva zile am aflat ca nici nu mai e in PSD. Acum uite ca ai ai aflat si tu de la mine. Mai termina cu macaneala iesftina de propagandist userist. Cu Dragnea ramane cum s-a stabilit. :)
    • -3 (3 voturi)    
      ? (Luni, 7 decembrie 2020, 11:10)

      bogdanrech [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      bun.. PNL a fost pedepsit votând PSD, pedepsesc călăul care îmi taie mâna cu călăul care o să-mi taie direct capul... faină logică
    • 0 (0 voturi)    
      PNL (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:10)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      A pus pe liste cei mai slabi ministrii .... Cum sa votezi ca Anisie sa fie senator?!?!
  • +10 (20 voturi)    
    Hehe (Luni, 7 decembrie 2020, 8:51)

    sentenced [utilizator]

    Ati vazut "The Social Dilemma"? Practic, ne arata cum fiecare traim in bulele noastre in functie de ce anume alegem sa ne apara in feed-urile de pe social media. Si din cauza asta avem senzatia ca "suntem multi", cand de fapt bula respectiva poate reprezenta orice procent din societate.
    Asa au crezut si useristii, ca sunt multi. De ce nu am mai votat cu USR, desi la ultimele 3 alegeri i-am ales pe ei:
    - In primul rand, tribalismul sustinatorilor: acum doua saptamani postez pe pagina lui Coliban o nemultumire legata de noul sistem al parcarilor din Brasov care m-a afectat personal foarte tare din cauza configuratiei parcarilor din zona in care locuiesc. Postarea nu a fost o critica la adresa lui Coliban, deoarece aceasta modificare chiar a fost lasata mostenire de fosta administratie condusa de Scripcaru, insa sustinatorii USR m-au insultat cum nu cred ca am fost insultat vreodata in viata mea. Deci atentie, eu si acesti oameni am sustinut acelasi partid, teoretic ar fi trebuit sa avem multe lucruri in comun, insa ei si-au simtit idolul atacat si au dat in mine, pana in acel moment un alt sustinator USR. Acest punct reprezinta, de fapt, picatura care mi-a umplut paharul. Ca idee, daca as fi intrat pe pagina lui Simion si l-as fi injurat direct, nu cred ca mi-as fi luat atata hate de la "extremistii" care il sustin.
    - In al doilea rand, dupa cum poate unii de pe acest site stiti, nu sunt tocmai un sustinator al lockdown-urilor si al retoricii care sustine panica in aceasta pandemie. La inceputul acestei pandemii, am indraznit sa vin cu niste cifre care minimalizau gravitatea pandemiei pe pagina lui Andrei Cacamitru. Block direct. Din nou, eram doi oameni care in mare parte sustineau aceleasi valori, cu exceptia panicii pandemice, dar pentru ca nu am fost de acord o data cu el, am fost blocat. Asa inteleg useristii dreptul la libera exprimare civilizata?
    Si uite asa, USR a pierdut doar doua voturi.
    • +11 (13 voturi)    
      continuare (Luni, 7 decembrie 2020, 9:33)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      - Elitismul afisat de sustinatorii USR. Un exemplu concret din multe altele: ma uit aseara pe digi24, Pandaru se referea la votantii AUR in felul urmator: "Acesti oameni traiesc printre noi". De unde dispretul asta fata de oameni? Atitudinea asta nu face decat sa polarizeze si sa radicalizeze si mai mult taberele din societatea noastra. Poate cand vom constientiza ca avem mai multe lucruri in comun decat lucruri care ne separa, atunci Romania va castiga. Alaturi de Pandaru i-as mai adauga si pe Negrutiu, un alt dispretuitor al oamenilor si pe crizatul de CTP, care azi cere represiune impotriva "necredinciosilor covid" si maine te cheama la vot de parca a luat Covidul pauza.

      In esenta, cam toate cele trei puncte converg: tribalismul, elitismul, fanatismul sustinatorilor USR. Pur si simplu eu nu puteam vota acelasi lucru cu acesti indivizi.
      • -3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 10:41)

        [anonim] i-a raspuns lui sentenced

        • +1 (3 voturi)    
          mda (Luni, 7 decembrie 2020, 11:44)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui

          Sunt de acord, in mare, cu ce spui tu.
          Eu nu sunt individualist, pot vot un concept vag de "for the greater good", insa tin cont si de lucrurile care ma afecteaza direct, iar daca lucrurile care ma afecteaza direct sunt deja multe la numar, nu le pot ignora, nu sufar de sindromul Stockholm sa-mi votez calaii.
          Acum cateva luni, administratia penelista a orasului a modificat, cu doua luni inainte, criteriile de admitere in crese, astfel incat dintr-un loc garantat oferit pe baza criteriului primului venit, am pierdut locul cu noile criterii. Ar fi trebuit sa ignor si asta? Sau in opinia ta, cate rele care ma afecteaza direct ar trebui sa ignor ca sa devin din individualist, altruist?
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 23 decembrie 2020, 18:56)

            [anonim] i-a raspuns lui sentenced

    • -6 (6 voturi)    
      Mars j*godie cu minciunile. (Luni, 7 decembrie 2020, 10:16)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Daca era adevarat c*catul pe care-l mananci AUR avea in jur de 8% in toate judetele, ori el are o singura sursa de sustinereȘ R. Moldova. CSAT sa ne spuna cum este posibil ca sistemul national sa fie virusat din strainatate? Cum e posibil ca un inamic sa aiba partid in tara?
      • +3 (7 voturi)    
        Multumesc (Luni, 7 decembrie 2020, 11:35)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Tu esti fix ce am descris mai sus. Fix motivul pentru care a trebuit sa ma distantez de USR. Nici nu se putea o confirmare mai buna.
        • +1 (3 voturi)    
          mda (Luni, 7 decembrie 2020, 16:24)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Cam cu astia ai "defilat". Nu-mi spune ca de abia acum ii vezi cum sunt exact. Diferenta e ca acum te injura pe tine, nu pe unul caruia identitatea de gen, discriminarea pozitiva si corectitudinea politica i se par aberatii.
        • +2 (2 voturi)    
          Lasa-l pe @marionette, e doar o papusa, nu? (Luni, 7 decembrie 2020, 20:48)

          salvatore [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          Atat il duce mintea, e useristul clasic, analfabet cu diploma, plin de el si foarte agresiv. De evitat! In al doilea rand se vede ca esti un baiat destept ca ti-ai dat singur seama de cloaca si de mlastina in care intrasei alaturi de securistii astia si i-ai parasit. S stii ca si Eugen Ionesco a trecut prin ceva asemanator, fiind fervent sustinator legionar, dar vazandu-le grozaviile si dupa plecarea in Franta a scris Rinocerii - Les Rhinoceros. Sunt mai multe de spus dar aici nu e cazul si spatiul sa dezvolt. Bravo tinere, gandeste cu capul tau.
  • -5 (5 voturi)    
    USL 2 (Luni, 7 decembrie 2020, 8:52)

    cilli [utilizator]

    Pazea, ca vine USL v2.0.
    Alternativa ar fi anticipatele.
    Dar scuza va fi ca vai, n-avem bani de alegeri, suntem in pandemie.
  • +2 (10 voturi)    
    ca de obicei UDMR decide (Luni, 7 decembrie 2020, 9:02)

    mandalau [utilizator]

    Iar face UDMR joucrile.
    Ce mai probabila alianta o sa fie PNL-USR-UDMR (o sa inghita greu USR asta).
    Sanse mici sa vedem PSD-AUR-UDMR.
    Dar traseista mai mare ca politica n-am vazut pana acum asa ca orice e posibil.
    • +1 (9 voturi)    
      UDMR (Luni, 7 decembrie 2020, 10:11)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui mandalau

      In ziua in care UDMR nu ia pragul, o sa ma imbat ca-n studentie.

      Pulbere ma fac.

      Si nu ca as avea eu ceva cu ungurii, nu.

      Ci pentru ca orice curva trebuie sa ajunga la un moment dat la menopauza.
      • +1 (3 voturi)    
        :))) (Luni, 7 decembrie 2020, 11:28)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        Amin

        Bine, raspunsul ar fi mult mai simplu. Sunt un partid ilegal,bazat pe criterii etnice, tolerat prin santaj intern si extern.
      • -1 (1 vot)    
        N-ai sa vezi (Luni, 7 decembrie 2020, 16:01)

        Koczka [utilizator] i-a raspuns lui n4c

        Daca fac mai mult de 20% in 4 circumscripții ( județe ) sunt in Parlament. S-au asigurat de asta de mult prin legea electorala când era PM Ponta. Ce ironie a sortii, Ponta n-a intrat ��
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 10:43)

      [anonim] i-a raspuns lui mandalau

  • +6 (8 voturi)    
    Ce pretentii sa ai de la cei care nu au votat (Luni, 7 decembrie 2020, 9:24)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca ditamai presedintele USr afirma ca el nu a putu de fapt vota !

    Fiindca izolare, covid, viza de flotant.
    • 0 (6 voturi)    
      La fel (Luni, 7 decembrie 2020, 10:03)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      PS .Daca va uitati la Ialomita PSD cu AUR si Pro-Ro au 60% , PNL cu USR sub 30 . Pentru a castiga victoria finala PSD & Co trebuie doar sa saraceasca populatia pana la nivelul Ialomitei . Ce misiune usoara .
  • -2 (18 voturi)    
    se adevereste (Luni, 7 decembrie 2020, 9:30)

    zot [utilizator]

    ca acest covit ataca si creierul romanilor; altfel nu imi explic victoria psd si aparitia acestui tip de a u r.
  • +4 (10 voturi)    
    sunt si realizari importante (Luni, 7 decembrie 2020, 9:35)

    nea-nea [utilizator]

    Am scapat de Petrovi, de Ponta si Tariceanu alti securisti care trebuiau de mult sa dispara.
  • +5 (11 voturi)    
    Mandolina si Ficusul (Luni, 7 decembrie 2020, 9:42)

    quq [utilizator]

    Au fost loviti cu pecetea (stampila de vot) peste bot, amandoi. Ce credeti isi vor asuma astia doi esecul.

    https://www.youtube.com/watch?v=JVkqDAP7gAk&feature=emb_logo
    • +3 (5 voturi)    
      deja s-au declarat castigatori. (Luni, 7 decembrie 2020, 10:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui quq

      Amandoi.
  • -1 (9 voturi)    
    vai ce jale la psd (Luni, 7 decembrie 2020, 9:53)

    hcoanda [utilizator]

    Desi au colorat harta in mai mult de jumatate din tara, nu au cum sa faca majoritate sa guverneze.
    E tot ce conteaza.
    Ciuma rosie nu va mai conduce Romania.
  • +3 (11 voturi)    
    what a day! (Luni, 7 decembrie 2020, 9:57)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Moaca lui Klaus cand va iesi pe sticla sa silabiseasca cu dintii scrasniti de ura si frustrare va face toti banii. Uite cum poporul ala pe care il dispretuieste atat de mult i-a dat placuta suedeza cu brio. Daca nu ar fi stat batranii in casa de frica pandemiei, PSD ar fi spulberat PNL, probabil undeva la 37-40%.
    Cum poate PNL sa sustina cu atat tupeu ca a castigat alegerile cand a pierdut lamentabil? Nu au legitimitate, nu au reprezentativitate. Trebuie sa plece urgent de la guvernare!
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:55)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Stiu ca ma autoflagelez dar chiar as vrea sa vad cum se descurca prea bunul psd cu pandemia.
      • 0 (4 voturi)    
        Crezi ca s-ar descurca mai rau (Luni, 7 decembrie 2020, 20:55)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        ... decat peneleaus basista? E practic imposibil. Doar luandu-i alaturi de ei pe sandilaii useristi pot sa se duca mai jos sai sa guwerneze mai prost decat pana acum.
  • -2 (2 voturi)    
    Problema e prezenta si procedura de vot (Luni, 7 decembrie 2020, 10:16)

    Vlakh [utilizator]

    De exemplu, nu am putut vota pt ca nu sunt in judetul/circumscripția de reședință si evem la dispozitie doar o zi. Asa e legea... :(
    Problema rezultatului actual este ca psd are oameni care nu au treaba si sunt acasa, restul, daca sunt plecati si nu au un document de reședință... adio vot, adio democratie.
    Trebuie schimbate legile si procesul de vot.
    • +1 (3 voturi)    
      Asa a fost si in 2016 (Luni, 7 decembrie 2020, 11:13)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlakh

      Asa ca rezultatele sunt comparabile.
  • -1 (9 voturi)    
    iar se vede bine conturul Austriei (Luni, 7 decembrie 2020, 10:18)

    Coresponedntu [utilizator]

    pe harta Romaniei in functie de preferintele politice. Unde a fost Austria pentru sute de ani, harta e galbena, albastra sau verde. In rest e rosie, cu cateva exceptii.
  • +1 (11 voturi)    
    De ce nu am votat (cu USR) (Luni, 7 decembrie 2020, 10:20)

    Alui [utilizator]

    Daca membri USR s-ar fi opus convingator masurilor dictatoriale ale lui Barna, i-as fi votat. Insa n-au dovedit ca sunt in stare sa apere democratia interna in partid, cedand fara lupta practic, de fiecare data cand Barna le-a incalcat vointa, fie ca a fost vorba de Vlad Teohari, fie ca a fost vorba de data alegerilor interne in filiale. USR e un partid de “loseri”, cum i-a numit sotia mea.
    Daca ar fi dovedit caracter, demnitate si verticalitate, l-ar fi pus pe Barna la locul lui si eu i-as fi votat. Cred ca ar fi castigat si respectul sotiei mele, si i-ar fi votat si ea. Rudelor din Romania le-am spus sa nu mearga la vot ca oricum nu au pe cine vota, si nu merita sa-si riste sanatatea pentru asta. Oricum nu erau nici ei hotarati cu cine sa voteze, asa ca nu au mers la vot nici ei. Daca USR ar fi meritat, le-am fi recomandat sa voteze USR-PLUS, si probabil ar mai fi avut intre 6 si 10 voturi din tara. Daca USR ar fi fost un partid de oameni seriosi, AR FI CASTIGAT alegerile astea. Asa, au primit ce merita de fapt!
    • +2 (12 voturi)    
      ... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:41)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Practic ai ales psd si aur. Bine gandit!
      • -1 (5 voturi)    
        Cand esti pus sa alegi cine sa-ti traga palme, (Luni, 7 decembrie 2020, 12:07)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Ai tot dreptul sa te abtii de la vot!
        • -1 (5 voturi)    
          ... (Luni, 7 decembrie 2020, 12:45)

          mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Da, e dreptul tau. Personal nu pot sa uit serile cu multe grade minus cand a trebuit sa ies in strada (oug 13). De ex. sunt 100% sigur ca USR nu ar crea astfel de situatii.
          • +1 (3 voturi)    
            Eu imi aduc aminte (Luni, 7 decembrie 2020, 20:59)

            salvatore [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

            ... noptile geroase din 2011-2012 cand protestam impotriva prostilor din Guvernul Basescu-Boc. Ne desparte un ocean de simtiri si de idei basistule.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Marţi, 8 decembrie 2020, 13:58)

              mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

              E clar ca ne despart mute simtiri si idei, stalinistule!


              (A, nu esti stalinist? Nu e bine cand cineva iti face astfel de caracterizari? Pai atunci abtinete omule!)
              (PS2: inteleg ca esti perfect de acord cu ce a facut PSD-ul cand a facilitat furturile abuzurile infractiunile. Da, ne despart mulet simtiri si idei.)
    • 0 (10 voturi)    
      Tu ai primit ce meriti (Luni, 7 decembrie 2020, 11:15)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Au decis altii pentru tine.
      • +2 (6 voturi)    
        Corect, a decis Barna! (Luni, 7 decembrie 2020, 12:09)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

        Cand a facut ceva pe hotararile democratice ale membrilor de partid!
        Daca votam cu USR as fi legitimat abuzurile lui Barna!
    • -3 (3 voturi)    
      Simplu. (Luni, 7 decembrie 2020, 13:21)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Pentru ca ai votat cu rusii! Hai pa!
  • -3 (7 voturi)    
    votantii de aur (Luni, 7 decembrie 2020, 10:27)

    CNBC [utilizator]

    Daca cei care au refuzat din diferite considerente sa participe la vot, se prezentau, procentul AUR era mult mai mic. Asa avem un partid finantat de rusi, nationalist si condusi de oameni de cea mai joasa speta. Felicitari inca odata celor care au ramas acasa, sa nu va mire si nu aveti dreptul sa comentati. Ca cetateni voi nu existati.
    • +1 (3 voturi)    
      mda, (Luni, 7 decembrie 2020, 16:18)

      lnicolae1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      a spus un intelectual ce trebuie sa faca un roman! CITA AROGANTA SA TE CREZI SIINGURUL DESTEPT
    • +2 (2 voturi)    
      neah (Luni, 7 decembrie 2020, 18:59)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      Ne bucurăm că a ieşit AUR. Mândria naţională nu însemnă "ruşi",bă ceapistule ! Mai ieşi din "enternetu" ăla un pic
  • +1 (5 voturi)    
    raspuns (Luni, 7 decembrie 2020, 10:29)

    simonajoy [utilizator]

    asa ca orice nas isi are nasul ! Practica bate planurile CUIVA!!!! Trebuie sa ne ajustam la realitate alcumva o luam razna!
  • 0 (6 voturi)    
    directia Romaniei (Luni, 7 decembrie 2020, 10:38)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1. Daca va uitati la marile orase, cele care genereaza de fapt PIB, dezvoltare si aspira populatia activa si tanara din Romania (Bucuresti, Brasov, Timisoara)-USR conduce acolo, urmat de PNL. La fel si Cluj si Iasi, Cta-PNL cu USR pe locul 2. Tendinta e clara.
    Voi chiar credeti ca restul Romaniei-imbatranit, depopulat, pauper, va mai conta asa mult? conteaza acum, dpdv al reprezentatitivatii, dar e inegala, va trebui refacuta distributia mandatelor, pt ca daca e vb de proportia cu populatia, judetele acelea rosii, etc, ar trebui sa aiba mult, mult mai putini reprezentanti.
    Si oricum, dpdv sociiologic, asta conteaza- unde se duc voturile celor care conteaza (nu, nu e fascism, dar asta e realitatea, PIB-ul e generat de aceste orase). Si pe viitor tendinta nu doar ca se va mentine, ci se va accentua.
    2. Aparitia AUR (ca e BOR, extremism, CpF reinviat, legionarii, etc, e mai putin relevant), era ceva de asteptat, urmam si noi tendintele europene. In UE de cativa ani e o ascensiune a dreptei extremiste, nationaliste, etc, deci eu zic ca e linistitor, ca asta inseamna ca tot pe trendul si directia UE suntem. Dar, in UE, in multe state, au fost deja la guvernare unii si s-au erodat repede (Italia, partial UK, etc) si populatia s-a prins deja pe acolo ca de fapt nu au solutii, doar demagogie, macane, ca nu sunt adaptati realitatii. E o chestiune de timp sa se intample asa si in restul UE. Unii vad ca se enerveaza maxim ca s-a votat AUR. Pai, uitati-va si pe aici, unde e site de informare cu pretentii de public "educat", cati sunt cu Soros, golablismul, neo-marxismul, teoriile conspiratiei, LGBT etc la aproape fiecare comentariu pe care il fac, au gasit sursa "problemei" din articol in acestea.Daca aceasta masa de persoane e atat de bine reprezentata pe HN, ce va face sa credeti ca ar fi altfel in afara "bulei"? e chiar mai rau, eu zic ca min 20 % din romani sunt potential votanti ai AUR-s-a vazut la Diaspora (atentie ca Diaspora include si Rep Moldova, deci votul lor e clar
  • 0 (6 voturi)    
    cromatica hartii si revolta Romaniei profunde... (Luni, 7 decembrie 2020, 10:38)

    demaGOGU [utilizator]

    ...nu mor caii cand vor cainii.
  • 0 (8 voturi)    
    despre procentul USR (Luni, 7 decembrie 2020, 10:43)

    Gerota [utilizator]

    Pentru ca nu au stiut sa faca diferenta dintre pensiile nesimtite si pensiile de serviciu, USR a pierdut sute de mii de voturi din partea militarilor si din partea familiilor acestora. Abordarea lor brutala fata de acest subiect a fost unul dintre motivele care au dus la procentul slab obtinut in alegeri.
    • +3 (9 voturi)    
      si asa si e bine (Luni, 7 decembrie 2020, 10:58)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Gerota

      adica daca e denumita "de serviciu" e mai morala, etica, sa fie de 3,4 ori minim decat cea normala, a saracanilor care contribuie? Nu mai zic ca unii pensionati la 45 ani, altii la 65, adica dupa ce ca e asa nesimtit de mare, o mananca si 20 ani in plus...
      USR nu avea de ce sa protejeze aceste pensii si sper ca sa nu o faca. Vrem egalitate sau tot asa, unii mai "speciali", ca vezi dom'le au avut restrictii?! Pai ok, le pui o compensatie la pensie, sa zicem 50 % in plus, dar nu de 3,4 ori cat la ceilalti, si nu la 45 de ani, ma scuzi, toti burtosii de militari si militieni stau pe pensii din astea de 5-6000 lei minim si ne rad in nas noua, care inca muncim...cand ar putea si ar putea fi pusi pe partea administrativa, logistica, etc. Ce, nu pot conduce masini ca si ceilalti ne-militari? sau la service-uri? sau in birouri? pana la 65 ani?

      Ca e "speciala", ca e "de serviciu" tot nesimita e.

      Asa ca, sper sa poata sa faca cumva USR sa le reduca substantial. Sau elimine. Pierde cateva sute de mii de voturi, dar daca face asta, castiga milioane in schimb. Si e vb si de principii, echitate, moralitate. Totusi...
      • -1 (7 voturi)    
        exact asta e greseala USR: (Luni, 7 decembrie 2020, 11:45)

        Gerota [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        sa crezi ca toti pensionarii militari sunt "burtosi" si stau pe pensii din astea de 5-6000 lei minim(um) si ne rad in nas noua". Sunt curios cine ti-a bagat asta in cap, ca nu cred ca tu, personal, ai suficienta experienta de viata ca sa ajungi la concluzia asta..

        PS. Anunta-ma cand o sa aiba USR-ul milioane de voturi pe chestia asta.
        • +3 (9 voturi)    
          cunosc exemple personale (Luni, 7 decembrie 2020, 12:27)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Gerota

          ofiteri (simpli) din politie, pensionati la 45 ani, cu pensii de la 5500 la 6000 net.
          Si chiar asa si sunt. Niste loaze. Ca sa fiu bland. deci nu mi-a bagat nimeni nimic in cap.
          si fiecare roman mai stie asa, asa ca nemultumirea e concreta, nu e manipulata de nimeni, asa vreti voi, nomenclaturistii de rit nou sa credeti.
          • +1 (5 voturi)    
            ... (Luni, 7 decembrie 2020, 12:51)

            mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Sustin cele mentionat de Roman_Cetatean. Cazurile pe care le cunosc personal sunt exact asa: pensionati de tineri (48 ani) si acum au pensie 7000 RON. Bataie de joc fata de cei care sunt obligati sa munceasca si sa contribuie pana la 65 de ani si apoi ies cu pensie de mizerie!! Asta in conditiile in care speranta de viata este de 75 de ani.

            Ce constat este ca celor privilegiati li se pare perfect normal sa primeasca aceste privilegii si nu ar renunta la ele niciodata!!! (noua nobilime)
          • -1 (7 voturi)    
            Da, si eu cunosc 2. (Luni, 7 decembrie 2020, 13:30)

            Gerota [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Dar nu cred ca ai suficiente exemple personale ca sa poti generaliza.

            De exemplu, daca tu te pripesti sa pui etichete la oameni, aici pe forum, si or mai fi 2 ca tine, nu inseamna ca toti care scriu aici sunt la fel.

            P.S. Avand in vedere ca ai stat de vorba cu fiecare roman, asa cum reiese din ce ai zis, cred ca ar fi inteligent pentru mine sa inchid aici dialogul cu tine..
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Luni, 7 decembrie 2020, 18:55)

          prio [utilizator] i-a raspuns lui Gerota

          Care greseala ???
          Au cistigat marile orase
  • +1 (7 voturi)    
    Dreapta si Stanga (Luni, 7 decembrie 2020, 10:48)

    Arminius [utilizator]

    Configuratia reala dupa alegeri
    Stanga: USR si PSD, de-aici dorinta USR care este nu de a invinge PSD ci de a-l elimina, pentru a umple partea stanga (USR va deveni oficial de stanga in urma unui congres, pe modelul PD)
    Dreapta: AUR
    Centru: PNL si UDMR
    • 0 (2 voturi)    
      lol (Luni, 7 decembrie 2020, 18:42)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      PSD e de dreapta de fapt :). De stânga e USR-PLUS cu Cioloş ex-MISA şi cu nevastă-sa aia a lui de face mindfullness rofl
  • -1 (9 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 7 decembrie 2020, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    ce va kkti pe voi
    este un scot excelent pentru dreapta...

    sau credea cineva ca o sa iasa PNL+USR cu 70% la o prezenta de 32%?!
    credea cineva ca USR o sa ia mai mult cand este injurat De TOATE celelalte partide(inclusiv de aliati, in teorie)?!
    credea cineva ca PSD o sa optina 15% cum se masturbau unii pe FB?!
    credea cineva ca o sa fie prezenta mai mare cu COVID?
    credea cineva ca o sa fie rezultatele de la prezidentiale cand la locale si parlamentari trebuie sa votezi de la domiciliu si majoritatea de la tara si orasele mici lucreaza in alta parte?!

    PSD obtine 25-30% si daca se apuca sa impuste random oameni pe strada!
    singurele calcule ciudata si potential proaste sunt cu HAUR ... care nu se da cu PSD, dar cel mai probabil e. o sa dispara cel mai probabil in 4 ani, dar pana atunci trebuie sa ne descurcam cu el!

    as vrea sa fie altfel, dar nu este!
    si eu as vrea sa se bata Dinamo Bucuresti cu Real Madrid in finala CL... dar adevaru e ca suntem in pragul desfiintarii... trebuie sa acceptam realitatea asa cum e si daca e cazul sa luam masurile care se impun (mers la vot si cand suntem in kkt si nu avem alta posibilitate, votam din diaspora...)
  • -2 (4 voturi)    
    virusul PSD (Luni, 7 decembrie 2020, 11:28)

    mgexpert [utilizator]

    ..încă de la debutul epidemiei Covid, generată de SARS-Cov-2, a început să lucreze un virus asociat. cu Și-au livrat reciproc victime, într-o simbioză perfectă.. Manipularea fără cusur le-a făcut pe victime să intre benevol în gura lupului, iar când li s-au pus opreliști, au protestat cu mânie proletară împotriva atingerii drepturilor cetățenești(de ai infecta pe toți cei din jur..) Ce-și face omul cu mâna lui.. Să ne fie de bine..
  • -2 (2 voturi)    
    In aceste conditii (Luni, 7 decembrie 2020, 12:44)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    MOLDOVA mai vrea autostrada ?
    Mai asteptati ... putin sa vina la putere PSD sa va vanda alte promisiuni !
  • 0 (0 voturi)    
    Sugestie pentru HotNews (Marţi, 8 decembrie 2020, 12:45)

    Piru [utilizator]

    As sugera sa faceti o harta si cu partidele de dreapta vizavii de partidele de stanga. Ar mai opri din laudele PSD ca ar fi castigat alegerile
  • -1 (1 vot)    
    Vrem o tara noua ! (Marţi, 8 decembrie 2020, 21:31)

    Argintul [utilizator]

    Conform hartii , eu zic sa lasam asa cum vrea poporul ... partea rosie sa ramana cu " tampeniile " ei , iar restul sa devina o tara noua practic rupta de restul ! Simplu ! Sa devina BANATUL - TRANSILVANIA ! Doamne ajuta !
  • 0 (0 voturi)    
    Este uimitor (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:16)

    noi2013 [utilizator]

    cum PNL si sustinatorii se bat cu caramida in piept .... ca salveaza tara, ca ciuma rosie, bla bla.... T euiti pe listele alesilor PNL si te ingrozesti - Roberta Anastase... pe bune?! isi mai aduce cineva aminte cum era infierata cu numaratoarea pe la Camera Deputatilor?! Monica Anisie senator?!

    CUM?! Cei mai slabi ministi sunt pe primele locuri......

    Think again....