Ciolacu, întrebat dacă PSD ar colabora cu AUR: Nu am avut încă o discuţie cu George Simion. Cred că gândim la fel – să ne apărăm voturile şi pe urmă sunt convins că vom avea şi discuţii politice

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2020, 9:57 Actualitate | Politic


George Simion si Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Marcel Ciolacu a declarat, întrebat dacă PSD ar colabora cu partidul AUR pentru a forma o majoritate parlamentară, că încă nu a avut o discuţie cu George Simion, co-preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor. Liderul social-democraţilor a adăugat: "Cred că gândim la fel: să ne apărăm voturile, să vedem ce reprezentare vom avea exact în viitorul Parlament şi pe urmă sunt convins că vom avea şi discuţii politice”. Conform rezultatelor provizorii ale alegerilor parlamentare 2020, PSD se află pe primul loc, iar AUR se situează pe poziția a patra și intră în Parlament, având în jur de 9%.
  • "Nu am avut încă cu domnia sa o discuţie, dar urmează să o am şi cred că gândim la fel – să ne apărăm voturile, să vedem ce reprezentare vom avea exact în viitorul Parlament şi pe urmă sunt convins că vom avea şi discuţii politice. Una dintre esenţele politicii este a avea discuţii cu toţi actorii politici. Noi în campania electorală am anunţat foarte clar că nu vom avea o discuţie cu PNL”, a afirmat Marcel Ciolacu, întrebat duminică seara la Digi 24 dacă George Simion este printre liderii cu care a vorbit în vederea formării unei majorităţi în noul Legislativ.
Întrebat dacă PSD ar colabora cu o formaţiune controversată ca AUR, cu figuri controversate şi viziuni controversate care susţin teorii ale conspiraţiei, Marcel Ciolacu a răspuns, potrivit News.ro: "Eu consider că românii au întotdeauna dreptate, deoarece românii ne dau voturile să îi reprezentăm în Parlament. Nu cunosc detalii de controversat, cât de controversat e domnul George Simion. Nu am avut timp în această campanie electorală să studiez ceilalţi jucători politici. Am încercat să acoperim nevoile românilor şi să vedem care sunt urgenţele românilor. Se pare că aceasta este calea corectă a PSD să nu se mai îndepărteze de agenda românilor. Vom avea, repet, discuţii cu toate forţele politice mai puţin cu PNL”.

Chestionat ce crede despre faptul că membrii partidului AUR nu sunt de acord cu purtarea măştii de protecţie, liderul PSD a replicat: "Domnul Simion, văd că aveţi multe întrebări pentru domnia sa. Puteţi să nu mă credeţi. Nu cunosc aceste detalii, dar sunt convins că domnul Simion vă va răspunde la aceste întrebări”.


CITEȘTE ȘI: Cine este Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), surpriza alegerilor parlamentare 2020







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8110 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    URSS exista in Romania prin Alianta (Luni, 7 decembrie 2020, 10:03)

    un domn [utilizator]

    P$D + AUR + UDMR
    Pana acum strang 44% pondere in Parlament

    Multumesc “romanilor” care au votat Ocupatzia URSS in Romania!
  • +7 (7 voturi)    
    La ciolan inainte! (Luni, 7 decembrie 2020, 10:11)

    feroviarul123 [utilizator]

    Sa vezi calcule, alianțe și trădări a la Caragiale. Bravos națiune! Când o sa înceapă luptele de strada sa va aduceți aminte : Data viitoare ieșiți dracu la vot!"
  • 0 (10 voturi)    
    Nici o tabara nu are suficiente voturi (Luni, 7 decembrie 2020, 10:17)

    animatron [utilizator]

    PNL si USR au rezultate mai bune cu 5-6 procente fiecare fata de 2016.

    Dar USR a lovit atat de imbecil si violent in guvernul PNL incat a ajutat indirect propaganda PSD si a contribuit la un rezultat sub asteptari.

    Simpatizantii USR se bucura iresponsabil si de eventuala iesire din Parlament al PMP, ceea ce va face aproape imposibila o asa zisa "alianta de dreapta" din care ar fi facut parte si USR.

    Santajul UDMR pt o eventuala alianta cu PNL-USR va avea consecinte electorale dramatice daca PSD si AUR raman in Opozitie, sunt milioane de romani care s-au saturat sa vada guvern cu separatisti maghiari.

    Asa zisa "dreapta" se face ca uita ca UDMR a guvernat ani de zile alaturi de Dragnea si Tariceanu !

    PNL sa iasa de la guvernare, pt ca PSD oricum va fi minoritar, chiar si cu voturi obtinute din cand in cand de la AUR sau UDMR.

    Daca vrea sa ramana la putere in mod stabil si cu sanse reale de modificare a Constitutiei, fara santaj udemerist, stangist sau nationalist, PNL-ul sa faca guvern de "uniune nationala" cu PSD.

    Ambele partide au politici social-liberale si acelasi gen de politruci la butoane, sub conducerea lui Ciolacu se vede ca PSD seamana cu PNL-ul condus de Orban.

    Irelevant daca USR-ul va striga "USL invie" ca oricum asta fac adeptii progresisti de ani de zile, pt ei PNL=PSD indiferent de situatie.
    Oricum nu le mai da nimeni voturi masiv, nici macar in Diaspora.

    Iar AUR are sanse sa se confrunte cu probleme tipice de partid nou si lipsit de organizare solida, va pierde parlamentari si se va radicaliza mult prea mult.

    PNL sa iasa de la guvernare, sa faca din nou guvern minoritar (fara UDMR ) sau sa faca o alianta pe 4 ani cu PSD pt stabilitate.
    • +1 (1 vot)    
      baiete... (Luni, 7 decembrie 2020, 11:32)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Om fi noi satui de UDMR la guvernare, dar nue NICIC PE DEPARTE cat de satui suntem de PSD la guvernare!! DA?
      PSD sa ramana in opozitie. Vor fi canibalizati de AUR, nu invers, crede-ma!
      Singura sansa e ca PNL si USR-PLUS sa reaizeze pericolul in care se afla. Un partid populist in Romania va e ca un incendiu necontrolat. Creste si distruge totul, inainte sa se stinga. Dar pagubele raman....
      PNL si USR-PLUS cu UDMR sa guverneze impreuna. Sa absoarba maximul din fondurile UE, maximul din fondul suplimentar, sa schimbe Romania in urmatorii 4 ani!
      UDMR poate intra la guvernare cu conditia s-o ia mai usor cu revendicarile minoritare. Nu e loc de asta cu AUR latrand de pe margine. Doar sa participe la guvernare, fara pretentii specifice maghiare. Poate vom reusi sa trecem peste asta.
  • -5 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 7 decembrie 2020, 10:41)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    . (Luni, 7 decembrie 2020, 11:24)

    Sarmat [utilizator]

    Evident ca gandesc la fel. Ambii vor sa scoata Romania din Europa.
  • +1 (3 voturi)    
    calitate (Luni, 7 decembrie 2020, 11:24)

    drago [utilizator]

    Din pacate se continua tendinta de scadere a calitatii umane a parlamentarilor din Romania! Este o confirmare a celebrei constatari din vremea imperiului roman: fiecere popor are conducatorii pe care ii merita!
  • +1 (1 vot)    
    populiști din toate țările, uniți-vă.. (Luni, 7 decembrie 2020, 12:04)

    mgexpert [utilizator]

    ..desigur, îi unește lupta pentru zădărnicirea măsurilor anti-Covid.. Mai aprind și ceva lumânări braț-la-braț și noua alianță care salvează România, e gata..