Claudiu Năsui: Dovada că se fură voturile USR-PLUS. Iată cazul secției 127...

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 20:49 Actualitate | Politic


Voturile USR, trecute in contul altui partid
Foto: Facebook/ Claudiu Nasui
„Dovada că se fură voturile USR-PLUS. Iată cazul secției 127...”, scrie pe Facebook Claudiu Năsui, preşedintele USR Bucureşti, prezentând discrepanțele descoperite între datele completate pe procesele verbale și cele urcate pe site-ul AEP.

„Dovada că se fură voturile USR-PLUS. Am avut curiozitatea să verificăm secțiile de votare în care, conform site-ului AEP, am avut zero voturi la Consiliul general al municipiului București. Iată cazul secției 127. Conform procesului verbal USR-PLUS a avut cel mai mare număr de voturi din secție: 164. Conform site-ului AEP a obținut zero voturi. Ați citit bine. Zero voturi. Și așa s-au furat dintr-un foc 164 de voturi. Modul de furt: au pus altui partid voturile USR-PLUS”, a scris Claudiu Năsui, luni seara, pe pagina sa de Facebook.

El spune că mai sunt „alte 9 secții în care nu iese cheia de control”, iar reprezentanții USR încearcă să depisteze toate fraudele.

„Echipele noastre lucrează acum să depistăm toate fraudele. Sunt acum cu colegii de la Sector 1 în fața Biroului electoral Sector 1. Sunt alte 9 secții în care nu iese cheia de control. Acum avem o idee mai clară unde s-a dus diferența dintre exit-poll și rezultatele de azi”, afirmă Năsui.


Și colega sa Clotilde Armand, candidata formațiunii la Primăria Sectorului 1, care îl acuză pe contracandidatul său de la PSD, actualul primar în funcție Dan Tudorache, de tentativă de fraudare a alegerilor, a postat luni seara pe Facebook procesele verbale ale secțiilor rămase încă nenumărate în Sectorul 1.

„V-am promis o primărie transparentă. Începem de azi. Acestea sunt procesele verbale ale secțiilor rămase nenumărate în Sectorul 1. Acestea sunt voturile voastre”, a scris ea.







Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22700 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    BEC (Luni, 28 septembrie 2020, 20:58)

    cristi_an [utilizator]

    e o adunatura de SOBOLANI!!
    e nevoie de deratizare!
    • +4 (6 voturi)    
      Ca in anii 90' frate! (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:09)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Sa le spuna cineva si PSDistilor ca s-au dus la vale! E gata! Jigodii hoate fara pic de scrupule si rusine!
      • +2 (4 voturi)    
        clar ca acuma (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:20)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        NUMAI SCAPA.

        cineva va raspunde penal pentru toate aceste matrapazlacuri.

        Imi pare ca si PMP-ul o sa o ia.
        Nu vad io cine l-a votat cu atata elan pe Mihai Neamtu in sectorul 3 - au redirijat niste voturi ca sa nu iasa altii .

        Se poate declara LIBER SI INDEPENDENT

        Bucuresti _
        CAPITALA EUROPEANA A VOTURILOR FURATE in 2020!

        Belarus este prea putin.
  • +41 (43 voturi)    
    daca se intimpla asta..e greseala de redactare (Luni, 28 septembrie 2020, 21:02)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu numai ca trebuie facuta puscarie fara suspendare pe 10 ani de zile, dar lipsirea de anumite drepturi trebuie sa fie permanenta. de a fi ales, de a alege de a avea orice legatura cu actul de votare. cind te gindesti ca unii primesc bani publici ptr serviciul prestat in defavoarea cetateanului.
  • +37 (39 voturi)    
    Alba neagra (Luni, 28 septembrie 2020, 21:02)

    EuInsumi [utilizator]

    De anii 90.. Unii au rămas acolo se pare..
  • -33 (41 voturi)    
    Nu reușesc să înțeleg (Luni, 28 septembrie 2020, 21:03)

    Amerlocu [utilizator]

    Suntem la aproape o zi de la încheierea urnelor. USR nu a publicat nici acum rezultatele numărătorii paralele a voturilor de la sectorul 1. De ce oare? Că doar nu sunt milioane de voturi...

    Publicarea rezultatelor numărătorii paralele ar fi clarificat situația din acel sector.
    • +27 (29 voturi)    
      Sunt postate pe FB, vezi pe contul Clotildei (Luni, 28 septembrie 2020, 21:32)

      victoraslux [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Sunt pe Facebook, inclusiv poze cu procesele verbale de la ultimele 5 sectii care nu sunt inca pe site la AEP.

      Clotilde are un pic peste 1000 de voturi in plus.
    • +13 (21 voturi)    
      @amerlocu (Luni, 28 septembrie 2020, 21:42)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Te’am reperat iar !
      De data asta iti bag si link, sa mai inveti un cuvant romanesc :)

      https://dexonline.ro/definitie/reperat
    • -6 (18 voturi)    
      USR e de vina (Luni, 28 septembrie 2020, 21:50)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      USR este raul universului.
      • +3 (5 voturi)    
        Ha? (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:13)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Si ei sunt de vina ca li s-au furat voturi? Tu de pe unde ai iesit?
  • +31 (35 voturi)    
    Incredibil... (Luni, 28 septembrie 2020, 21:13)

    Andreas1256 [utilizator]

    ...iti sta mintea-n loc. Ce ticalosi...........
    • +20 (22 voturi)    
      Stai calm, ca nu e prima data (Luni, 28 septembrie 2020, 22:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Din ce imi aduc aminte, si in 2016 a fost o neconcordanta la voturile USB unde un xls care avea sumarul nu batea cu ce era redactat de AEP parca. Nu mai gasesc stirea dar a fost pe HN. Evident, p-atunci USB era un partid de " 10 oameni" cum se spunea, si nu avea putere-n glas ca acum. Asta era ianinte de USR. Asa ca atunci orice frauda se "uita" pentru ca nu aveau cu cine discuta.

      Acum lucrurile stau altfel. Oricu me clar ca metoda e folosita de 30 de ani. Nu e ca si cand PSD e atat de creativ. Daca merge, ei folosesc.

      Hai sa fime isnceri: metodele lor de fake news, improscare cu noroi, defaimare, mizerii, sunt identice cu cele folosite de rusi acum zeci de ani, diferenta e ca acum au auzit si ei de Internet. In rest, metodologia e identica cu cea a comunistilor.
      • +1 (3 voturi)    
        In 2016, era o eroare statistica uriasa (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:18)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Adica in sectiile in care USR a avut observatori, Clotilde Armand a castigat clar.

        Acolo unde nu au avut, USR observatori (pe vremea aia aveau sub 1000 de membri) frantuzoaica avea aproape ZERO.

        BEC nu a acceptat cererea USR de renumaratoare, pentru ca USR nu a indicat "o fraunda in mod exact"
    • +16 (18 voturi)    
      P.S. (Luni, 28 septembrie 2020, 22:34)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Andreas1256

      Daca tot vorbim de comunisti ticalosi, kind reminder:

      https://www.rfi.ro/politica-99404-pagina-de-istorie-alegeri-1946-votat-numarat

      https://adevarul.ro/locale/zalau/cea-mai-grosolana-frauda-electorala-istoria-romaniei-castigat-comunistii-46-partidele-istorice-obtinusera-80-voturi-1_583191885ab6550cb8abf0dc/index.html

      Ai acolo tutorial.

      Deci d-aia zic, nu e prima data.
  • -26 (34 voturi)    
    ciudat (Luni, 28 septembrie 2020, 21:15)

    martel55 [utilizator]

    voi unde erati cand s-au mutat voturile din pix?
  • +8 (14 voturi)    
    opa (Luni, 28 septembrie 2020, 21:23)

    g01an [utilizator]

    interesant. trebuie sa ramana vigilenti in privinta acestor problemute. nu sunt chiar atat de grave cum par (pentru ca exista procesele verbale si sunt fotocopiate)... dar trebuie sa-ti ceri drepturile, nu te poti astepta ca lucrurile astea sa fie executate corect. dar astea sunt genul de problemute rezolvabile prin vigilenta. mai sunt si alte tipuri de fraude si amenintari si magarii facute in sectia de votare care nu se vad clar din documente. si acolo este de lucrat.
    • +1 (3 voturi)    
      Frate, visezi frumos! (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:24)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Chiar daca exista copii de PV, ce faci daca aia baga in sistem altceva si BEC ii declara primar pe Tudorache?

      Ce faci concret? Depui plangere la BEC, aia ti-o resping. Sictir!

      Te duci in instanta. Dureaza ANI. Tu ai niste copii care difera grosolan de ce ai in sistem si trebuie sa dovedesti ca alea sunt originale. Cu expertize si contraexpertize cerute. Timp in care Tudorache e primar, desi a furat grosolan cu sprijinul biroului electoral. E primar, desi ar fi trebuit sa fie puscarias.

      Astea sunt "problemele care nu sunt asa grave", nu-i asa?

      P.S. Ajutorul dat de statul roman in rezolvarea rapida a situatie pare a fi NUL (politie, minister de interne, guvern). BEC refuza sa dea vreun comunicat de presa, tacere totala. Toti asteapta ca treaba sa fie ingropata in tacere. O problema minora, nu-i asa?
  • +31 (35 voturi)    
    Tot timpul au furat (Luni, 28 septembrie 2020, 21:36)

    Leo55 [utilizator]

    Acum vreo 15 ani am ajuns la sectia de votare pe la 9 fara 2 min seara. M-au lasat inauntru la intrare, dar cand am ajuns in sala de vot oamenii inchideau. Le-am dat buletinul si au cautat lista pe care eram si surpriza...eram incercuit ca votat. Era o mazgalitura la semnatura mea. Am dat sa fac scandal, dar si-au cerut scuze ca a fost o greseala si mi-au oferit buletinele de vot sa pot vota. Nimeni de acolo nu a pus intrebari, au luat de buna afirmatia mea ca nu votasem desi m-am gandit dupa aia ca puteam sa vin si sa votez de n ori!
    Se stiau insa cu musca pe caciula, crezusera ca gata nu mai vine nimeni la ora aia si cine nu venise era bagat la vot de ei. Toti din sectie erau complici!
  • +22 (26 voturi)    
    Nu face PSD asa ceva (Luni, 28 septembrie 2020, 21:54)

    carmen_i [utilizator]

    Cum, PSD sa fure, sa faca fraude electorale? Nu poate fi adevarat... PSD are numai oameni exemplari, precum Dragnea, Nastase....
    Sigur gaseste Antena 3 o explicatie convingatoare. Nu poate fi decat mana Ocultei mondiale si intrigile lui Soros, Bill Gates si cine mai vreti voi..
  • +15 (19 voturi)    
    Sa cerceteze si la sectorul 4 (Luni, 28 septembrie 2020, 21:58)

    arap [utilizator]

    Singurul sector unde primarul anonim a luat peste 50%. Suspect e putin spus.
  • +17 (19 voturi)    
    e mai grav decat un furt clasic (Luni, 28 septembrie 2020, 22:07)

    Coresponedntu [utilizator]

    pentru ca se fura sperantele oamenilor. Anchete detaliate, procese, puscarie cu munca silnica la constructia de autostrazi pentru hotii de voturi.
  • +16 (18 voturi)    
    prea ca la țară (Luni, 28 septembrie 2020, 22:20)

    MG [utilizator]

    România a ajuns sat fără câini: cu mitralieră, dăncilă, firuța, piedone, vanghelie, codrini și alți interlopi acompaniați de pian; pardon, MAI
  • +10 (12 voturi)    
    Ciumatilor , (Luni, 28 septembrie 2020, 22:38)

    MARA_MU [utilizator]

    nu furati voturile tinerilor care reprezinta viitorul neamului asta blestemat!
    astia pot sa declanseze pe chestia asta mica o adevarata revolutie
    • 0 (0 voturi)    
      Ciumatilor...hi,hi,ha (Marţi, 29 septembrie 2020, 19:59)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui MARA_MU

      Lasa sa se invete cu greul, sa nu ia totul de-a gata, pe nemestecate!!!
  • +9 (11 voturi)    
    se lamureste misterul (Luni, 28 septembrie 2020, 22:58)

    revo [utilizator]

    Inseamna ca tot asa l-au furat si pe Nicusor Dan, de a scazut procentul fata de estimarile initiale.

    Cum e posibil ca exit pollul sa fie aproape perfect in ceea ce o priveste pe Firea, dar gresit, cu 6%, in ceea ce-l priveste pe ND?

    Trebuie renumarate toate voturile, la toate sectoarele, pentru absolut tot ce s-a votat.
    • 0 (0 voturi)    
      se lamureste misterul (Marţi, 29 septembrie 2020, 20:02)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...chiar si la primaria din Timisoara, unde invingatorul nu se astepta sa castige!!!
  • -4 (8 voturi)    
    Iohannis si Justitia (Luni, 28 septembrie 2020, 23:09)

    robyzs [utilizator]

    Iohannis isi face timp sa il urecheasca pe Predoiu, infractorii nu se tem de brațul legii.
  • -4 (8 voturi)    
    funny (Luni, 28 septembrie 2020, 23:24)

    Nevermind [utilizator]

    Pe PV-ul pozat de Nasui ca fiind ok, codul QR pare la fel de "aplicat" ca pe PV-ul reclamat de ei ca fiind fraudat.

    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-24314968-scandalul-frauda-sectorul-1-coduri-procesele-verbale-care-par-decupate-lipite-foaie-armand-asa-numarat-psd-voturile.htm
  • 0 (2 voturi)    
    Mie mi se pare ca e vina PNL/USR (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    Din cate stiu la fiecare secție de votare, se numără voturile și după aia se face un proces verbal semnat de toți reprezentanții partidelor, fiecare primind cate o copie. Iar in condițiile astea, a nu avea o numărătoare paralelă la unghie, e semn de deplasare și chiar prostie. E suficient ca la fiecare secție sa se facă o poza la procesul verbal și să se trimită la partid unde sa se treacă datele intr-un excel.

    A nu pazi voturile de hotia PSD e ca si cum te-ai urca in autobuzul colcaind de hoți de buzunare cu portofelul in buzunarul de la geaca larg deschis.

    Asha ca lasati tanguiala si apucati-va serios de treaba, ca in politica romaneasca nu e suficient sa te voteze lumea, tre sa mai si stii sa-ti aperi voturile de shutsi.
    • 0 (2 voturi)    
      cu alte cuvinte (Marţi, 29 septembrie 2020, 11:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Putin IT adevarat - merge doar o leaca de excel - si putina matematica ca sa aduni repede in gand cu rotunjiri majore dar oricum se pare ca mai aproape de adevar decat astia de la AEP si BEC -

      Mamica, treaba este serioasa rau de tot!

      Presu nostru de serviciu tace inca...
      Poate urmareste cu mare atentie si pas cu pas!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        pai ce sa faca presedintele aici? (Miercuri, 30 septembrie 2020, 18:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Sa numere el voturile, sa-si dea cu parerea inainte de a avea dovezi? Este ca ti-a placut Basescu ca stil?