Liberalii vor să depună marți moțiunea de cenzură. PNL spune că are destule voturi pentru a dărâma Guvernul Dăncilă

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 7:35 Actualitate | Politic


Urnele de vot de la motiunea de cenzura
Foto: Captura YouTube
Parlamentarii liberali vor să depună marți moțiunea contra guvernului Viorica Dăncilă, a declarat, luni, Ludovic Orban, liderul PNL spunând că documentul va fi susținut de peste 237 de semnături. Pentru ca guvernul să fie dat jos, este nevoie de 233 de semnături

Orban a spus, pentru Mediafax, că moțiunea de cenzură va fi depusă "cel mai probabil marți". Întrebat câte semnături are în acest moment moțiunea, Ludovic Orban a răspuns: "La data depunerii moțiunii, vor fi peste 237 de semnături".

Tot luni, șeful statul a afirmat că moțiunea are șanse să treacă de votul Parlamentului: „Abia aștept să treacă moțiunea și să scăpăm de PSD”.

„Avem nevoie de o guvernare performantă pentru români și România. O astfel de guvernare poate s-o livreze PNL. Momentul vine și vine repede. Trebuie să facem un lucru foarte greu, să recâștigăm încrederea românilor.(...) Ceea ce trebuie să facem noi este să reconstruim România și o s-o facem împreună. Întrebarea legitimă care se pune acum este putem? (sala răspunde - da - n.r.) Putem împreună. Și am dovedit-o”, a spus Klaus Iohannis la reuniunea liberalilor din Ardeal.

Toți cei 237 de parlamentari care au semnat moțiunea de cenzură inițiată de PNL împotriva Guvernului Dăncilă au acceptat să voteze la vedere în momentul în care moțiunea va fi dezbătută în Parlament, a anunțat Adrian Oros, vicepreședintele PNL

Joia trecută, prim-vicepreședintele PNL, Raluca Turcan a declarat că semnatarii moțiunii de cenzură sunt sunați de liderii PSD care le oferă funcții publice pentru a-i convinge să nu mai susțină demersul care poate dărâma Guvernul Dăncilă. „Este o stare de asediu”, a declarat ea, la RFI. De asemenea, senatorul PNL Alina Gorghiu a făcut apel la parlamentarii care au semnat moțiunea "să nu cedeze presiunilor și promisiunilor PSD", specifice unui guvern care "își trăiește ultimele zile".

Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a admis că sunt parlamentari ai PSD care au semnat moțiunea de cenzură. Ciolacu a declarat că știe doar de deputatul PSD de Ialomița Mihăiță Găină și că alți 20 de parlamentari PSD au fost sunați de PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3644 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    opoziție (Marţi, 1 octombrie 2019, 8:54)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă PSD ar vota în favoarea moțiunii, PNL-USR ar vota împotrivă.
    • +1 (9 voturi)    
      Mazeta (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:46)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vreau sa iti multumesc pentru comentariile tale, si nu numai ale tale, ale intregii gasti, pentru ca ne-ati facut sa vedem mult mai clar si sa fim mai uniti impotriva clanului mafiot ce se afla la guvernare.
    • 0 (10 voturi)    
      daca (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:50)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca nu ar fi asa multi idioti, ar fi mai putin psd-isti rusofili
    • 0 (0 voturi)    
      care motiune? aia care o depuneau ieri? (Marţi, 1 octombrie 2019, 11:32)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      astia nici nu vor sa pice guvernul
      dupa ce l-au bagat pe dragnea la puscarie abia mai gasesc pe cineva sa injure
      daca pica si guvernul....
  • +2 (4 voturi)    
    Daca, (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:26)

    ABBV [utilizator]

    se va solda cu caderea guvernului. Va fi cea mai buna stire din ultima vreme..
  • -1 (11 voturi)    
    abia asteptam (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    un guvern cu Orban, Ceuasescu, Chichirau, Dide, Drula, Angi, domnul Rares, Sandy si toate celelalte valori ale dreptei romanesti si ale societatii civile. Romania ii merita pe deplin!
    • +3 (5 voturi)    
      Ce-i mai cucuvea (Marţi, 1 octombrie 2019, 10:41)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ai intrat in sevraj? Nu ti-ai luat pastilele?
  • +8 (8 voturi)    
    Tare imi e teama ca si motiunea asta pica (Marţi, 1 octombrie 2019, 9:50)

    bancher [utilizator]

    De ce? Pentru ca nu am deloc incredere in Ludovic Orban, prea le face pe toate pe din dos si pe anapoda. Da, teoretic spune ca are voturile necesare, dar la cum se manifesta el, tare imi e teama ca a mai pierdut din ele pe drum.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu neaparat (Marţi, 1 octombrie 2019, 10:42)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      a pierdut din ele pe drum ci o parte din semnatari au fost cumparati scump de psd cu diverse functii babane si alte foloase. Si cum la noi totul este de vanzare......
      • 0 (0 voturi)    
        Sica Orban (Marţi, 1 octombrie 2019, 13:03)

        florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        e pe valul mandolinei - se afiseaza cu lista celor +23? fara sa stie concret ce vor invoca ai lui pentru absenta la votul motiunii. Stie foarte bine ca parlamentarii si mai ales, liderii locali ai PNL sunt duplicitari dar tine refrenul.
        Joaca la cacealma si va compromite iremediabil PNL, precum "inaintasii" Alinuta, Buldogul, Moliceanu, Paturiciu, Acum e pe motor nemtesc dar KWJ nu va avea in 20-20 gaz pentru toate motoarele care le tureaza acum. Sica va cara gaz cu ciurul pentru parlamentarele de peste un an; ca la locale in mai tot "pe loc" si "batuta" poate fredona.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Orban am un proverb de (Marţi, 1 octombrie 2019, 14:01)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        dedicat: ,,decat cu pagubas la castig mai bine cu intelept la pierdere''.
        Da, asa este, Virorica a rascumparat cu functii pe membrii PSD care fusesera cumparati de Orban....asa ca aproape am curaj sa pun pariu ca motiunea nu trece. Orban are doar 4 votanti in plus, usor de rascumparat de PSD>