Pleșoianu spune că are doar 146.000 de semnături pentru candidatura la prezidențiale: Niște persoane anonime foarte drăguțe au vrut să mă „ajute” cu zeci de mii de semnături produse la un minunat xerox color

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2019, 9:53 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: Facebook
Deputatul PSD Liviu Pleșoianu, cel care anunțase în iulie că va candida ca independent la prezidențiale, a anunțat duminică dimineață că a strâns doar 146.000 de semnături din cele 200.000 de semnături necesare. Pleșoianu spune că niște ”anonimi binevoitori” au vrut să-l ”compromită” cu zeci de mii de semnături ce l-ar fi dus peste pragul cerut la BEC, însă acestea erau ”produse la un minunat xerox color”.

Ce scrie Pleșoianu pe Facebook:

”Ora 4:30 noaptea. ...Am luat bucată cu bucată toate listele cu semnături. Curate, asumate, de la oameni inimoși, s-au strâns exact 146.328. În ultimele cinci zile, cu o mobilizare fantastică, am primit foarte multe semnături. Tot în ultima clipă, de la anonimi „binevoitori” care au considerat că e un bun moment să mă compromită, a venit diferența până la 220.000.

Deci, teoretic, în mai puțin de șase ore puteam să-mi depun candidatura. Făcusem programare pentru ora 10:00. Doar că nu sunt genul de om căruia entuziasmul îi întunecă rațiunea... Am verificat împreună cu consilierul meu și cu câțiva oameni foarte apropiați, listă cu listă, semnătură cu semnătură, absolut tot! Și am constatat că niște persoane anonime foarte drăguțe tocmai mă „ajutau” pe ultima sută de metri să depun câteva zeci de mii de semnături produse la... un minunat xerox color.

Știți care e cel mai grav lucru atunci când depui niște liste cu semnături? Să fie xeroxate... Știți de ce? Simplu... În cazul unei liste normale, cel care semnează jos își asumă responsabilitatea penală în cazul în care semnăturile nu sunt autentice. În schimb, în cazul unor liste xeroxate, responsabilitatea îi revine celui care le depune... Și e firesc să fie așa! Mai ales atunci când nu vorbim despre câteva zeci, ci despre câteva zeci de mii... ”

Potrivit declarațiilor candidaților, Iohannis a depus 2,2 milioane de semnături, Dăncilă aproape 1,5 milioane, Barna aproape 400.000, Paleologu 360.000, Cataramă peste 230.000 (însă BEC spune că 94.000 sunt false), Hunor 266.000 și Diaconu peste 400.000.

Biroul Electoral Central a validat, până acum, candidaturile depuse joi, cea a liderului PSD Viorica Dăncilă și a prezidențiabilului PMP, Theodor Paleologu.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8678 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    invatatura de minte (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:08)

    cucuveauamov [utilizator]

    cine se ia de baietii cu ochi albastri, nu strange 200.000 de semnaturi. Cine ii pune in functii, se duce la BEC cu milioane.
    • +11 (13 voturi)    
      game over PSD (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:51)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Alde udmr si prm sau plm
  • -29 (39 voturi)    
    Pacat, era un personaj (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:22)

    xrogo [utilizator]

    interesant, as fi fost foarte curios sa vad o confruntare Johann-Plesoianu!
  • -25 (35 voturi)    
    Felicitări domnul Plesoianu (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:28)

    falcoind [utilizator]

    Om cu coloana vertebrala , cine verifica semnăturile pentru Dancila și Iohannis nu contest ca nu ar fi 200 000 valabile , contest faptul de a fi 2 mil respectiv 1,5 milioane valabile . Iar cei care au depus falsuri ar trebui sa suporte rigorile legi , la fel și i cazul lui Catarama peste 40% false asa la o prima privirea aruncata de BEC. BEC a sesizat procuratura?
  • +18 (20 voturi)    
    Da, vine din urmă (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:08)

    oldman_boy [utilizator]

    Are de recuperat mult la mâncat r...
  • +17 (25 voturi)    
    Stai blând rusnacule. (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:19)

    Rescator [utilizator]

    URSS 2.0. are candidați in primii cinci și nu mai are
    nevoie de tine.Intreab-o pe Docila și pe scutierii ei
    Fiforscki și Orlando și vei afla ce se întâmplă.
    Pașol na turbinca ipochimenule!
  • -1 (13 voturi)    
    De ce nu le-ai luat?! (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:37)

    John M. [utilizator]

    Cam tot ce se intampla in Romania e fake zilele astea:
    Dancila, Iordache, Nicolicea, Plumb, Dr. AK-47, actorul lu' peste, Barna, Ciolos, Hunor, Olgutza, Norica, interimarii din guvern pe care-i schimba tzatza Vasilica din Bolintin inainte de a le invata numele, toti si toate sunt fake. Ce mai conta inca unul?!
  • +8 (14 voturi)    
    Presedinte (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:52)

    Arkantas [utilizator]

    Bine ca am scapat de tine ..... te-ai convins ca nici macar 150000 nu te vor ? presedintele lor ? .... sa nu ami auzim de tine .... lingaule....
  • +18 (18 voturi)    
    Off (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:00)

    xenomorph [utilizator]

    Deci s-a tuns degeaba ?
  • +18 (18 voturi)    
    Felicitari statului paralel (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:41)

    kendf [utilizator]

    Ne-a mai scapat de un idiot util.
  • +10 (12 voturi)    
    plescoianu (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:50)

    Kosmos [utilizator]

    Un specimen nasol care traiesti pe teritoriul Romaniei
  • -4 (20 voturi)    
    Asta n-ar fi cea mai mare infringere a lui (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:13)

    Intermezzo [utilizator]

    Ci faptul ca, iata, Kovesi a ajuns procuror sef european si tot n-a spus daca a fost in casa lui Oprea. Si cit s-a scremut Plesoianu s-o oblige sa povesteasca ceva...
  • +5 (9 voturi)    
    sa-i spuna cineva ca semnaturile din Rusia (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:39)

    AliKimiku [utilizator]

    nu se pun.
    Dar stai, redactia Sputnik de la Tiraspol are copiator color? credeam ca inca lucreaza cu indigo-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    idiotul asta (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:25)

    adieu [utilizator]

    propulsat de A3 pe scena politica si sprijinit de o mana de scrantiti din PSD chiar se visa Presedintele Romaniei !

    Ridicolul a atins cote inalte in tara asta.