Cumpănașu, Bruynseels și Ivan își depun duminică la BEC candidaturile la prezidențiale

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2019, 9:01 Actualitate | Esenţial


Biroul Electoral Central
Foto: Facebook
Alexandru Cumpănașu, Ramona Buynseels, Cătălin Ivan și alți independenți își depun, duminică, la Biroul Electoral Central, candidaturile pentru alegerile prezidențiale, transmite Mediafax.

Alternativa pentru Demnitate Națională va depune duminică, la ora 12:00, la Biroul Electoral Central, semnăturile pentru candidatura lui Cătălin Ivan la alegerile prezidențiale. Fostul europarlamentar PSD a anunțat marți că intră și el în cursa pentru Cotroceni: ”Conceptul nostru de campanie se numeşte IVAN 24”. / UPDATE: 15:50 Cătălin Ivan şi-a depus candidatura pentru alegerile prezidenţiale: A depus la BEC peste 235.000 de semnături

Tot duminică, la ora 18:00, la Biroul Electoral Central este așteptată și Ramona Bruynseels pentru a-și depune candidatura la prezidențiale.

Alexandru Cumpănașu va ajunge la sediul BEC, duminică, în jurul orei 22:00, pentru a depune semnăturile necesare pentru înscrierea în cursa pentru Cotroceni.

Candidații la alegerile prezidențiale își pot depune la Biroul Electoral Central candidaturile până duminică, 22 septembrie, ora 24:00.

Până acum și-au depus candidaturile la BEC Klaus Iohannis, Viorica Dăncilă, Dan Barna, Theodor Paleologu, Kelemen Hunor, Mircea Diaconu și Viorel Cataramă, însă Biroul Central a respins candidatura acestuia din urmă, 94.000 de semnături fiind anulate deoarece prezentau elemente de similitudine evidente.

Potrivit declarațiilor candidaților, Iohannis a depus 2,2 milioane de semnături, Dăncilă aproape 1,5 milioane, Barna aproape 400.000, Paleologu 360.000, Cataramă peste 230.000, Hunor 266.000 și Diaconu peste 400.000.

Biroul Electoral Central a validat, până acum, candidaturile depuse joi, cea a liderului PSD Viorica Dăncilă și a prezidențiabilului PMP, Theodor Paleologu.

Ce urmează pentru candidați

Înregistrarea sau respingerea înregistrării candidaturilor sau a semnelor electorale, după caz, va fi decisă de BEC până pe 24 septembrie, notează Agerpres.

Cel târziu pe 25 septembrie pot fi formulate contestaţii în acest caz la Curtea Constituţională a României. Soluţionarea contestaţiilor trebuie să aibă loc până pe 26 septembrie.

Candidaţii pot renunţa la candidatură până pe data de 26 septembrie. Din 27 septembrie, candidaturile vor rămâne definitive. Ordinea pe buletinele de vot va fi stabilită de Biroul Electoral Central pe data de 29 septembrie prin tragere la sorţi.

Campania electorală pentru alegerile prezidenţiale va începe pe 12 octombrie şi se va încheia pe data de 9 noiembrie.

Votul în străinătate va începe cu două zile înainte de cel din ţară, care se va desfăşura pe 10 noiembrie la primul tur. În cazul organizării celui de-al doilea tur de scrutin, prima zi a votării în străinătate va fi 22 noiembrie. În ţară votul va avea loc pe 24 noiembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6439 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Aneta 3 e aici? (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:01)

    DurAndrei [utilizator]

    Securistul basinos Felix Voiculescu si-a trimis soldatii mirositori la inaintare... Poate, poate vor reusi sa mai abureasca niste fra... pardon alegatori creduli...
  • -2 (10 voturi)    
    Nu e nici o surpriza (Duminică, 22 septembrie 2019, 10:52)

    Yoi [utilizator]

    Cum vedem că e mare vânzoleală cu alegerile astea şi toată lume aruncă bani degeaba cu sondaje le dăm noi un sondaj gratuit ca să doarmă liniştiţi.

    Pentru turul 1
    --------------------------------
    Iohannis: 27%-29%
    Barna: 24%-26%
    Diaconescu: 12%-14%
    Bruynseels: 6%-7%
    Dăncilă: 15% cu indulgenţă
    Alţii: 9% cel mult adunaţi toţi la un loc
    --------------------------------

    Turul 2 intră în sfera surprize-surprize că numai Andreea Marin ar putea poate să vă dea rezultatul.
    • 0 (6 voturi)    
      Turul 1: (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:56)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Yoi

      Klaus Iohannis 42
      Dan Barna 20
      Viorica Dancila 12
      Mircea Diaconu 8
      Theodor Paleologa 4
      Ramona Bruynselles 2
      Alexandru Cumpanasu (noul Dan Diaconescu) 2
      Catalin Ivan 1
      Restul de 9 %: altii pana la 100% in total
  • +9 (11 voturi)    
    Candidații la Cotroceni (Duminică, 22 septembrie 2019, 11:29)

    BehehePapu [anonim]

    Democrația dă dreptul prostimii să voteze și nebunilor să candideze !
    • -3 (7 voturi)    
      1) Daca acum 1 an erau (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:12)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      stranse obligatoriu 50.000 de semnaturi + inca 50.000 de semnaturi dupa 6 luni + 100.000 de semnaturi in august + inca 100.000 de semnaturi acum in septembrie = total 300.000 de semnaturi.
      Fiecare transa urmand a fi Decontata de Stat macar cu 80 % din cheltuieli, si scapam astfel de tot felul de Impostori cu semnaturi platiti de finantatori dubiosi numai ca sa apara in Buletinul de Vot.
      2) Asezarea in Buletinul de Vot nu se face prin tragere la sorti ci in ordinea numarului de semnaturi aduse.
      3) La o lista de Semnaturi sa scrie in Varful Paginii ca este Sanctionabil Penal Semnarea pentru un al doilea candidat. Semnatura valabila ramand doar prima in ordinea datei,orei si minutului semnaturii si care se consemneaza langa semnatura.
      4) Pe Pagina sa fie consemnat dinainte numele Agentului de Strangere a Semanturilor si Semnatura sa si desigur Numele Candidatului.
      • 0 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:25)

        [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

        • -2 (6 voturi)    
          Ce am zis eu nu are legatura (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:50)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

          cu ce zici tu.
          Tocmai de aceea nu o sa candideze numai oamenii ,,Partidelor Mari". In mod special am prevazut ca sa fie Decontate de catre Stat imediat fiecare Pachet de 50.000 de semnaturi cu plata Agentilor de Strangere a Semanturilor + Afisas Ante -Electoral.
          N-ai pomeni nimic din lucrurile astea, adica iti convine situatia actuala cand ,,tot felul de Voiculesti" platesc Campania Electorala a lui Bruynseles s.a.m.d.
          Eu am propus rezonabil cu anul 2019: 300.000 de semnaturi, desi ar trebuii vreo 500.000.
          Toate Costurile pentu Semnanturi si Reclame Elctorale pe strazi ar trebuii sa fie permisa numai Platita de Stat prin Decontari in functie de numarul de semnaturi stranse la un moment dat.
          Trebuie Interzise Finantarile Private catre candidatii din Politica.
          Sa se accepte, cel mult, doar banii personali ai Candidatului.
          • -1 (5 voturi)    
            Hai sa-ti mai dau o lovitura. (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:08)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Cine participa si nu obtine in primul tur macar 10 % nu mai are voie sa candideze la nici o Functie Publica Aleasa prin Vot decat numai dupa ce returneaza toti banii dati de stat pentru Strangere de Semnaturi + costuri Campaniei Electorale.
            Asta ca sa potolim Circul ,,Candidaturilor cu Repetitie".
            • 0 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:28)

              [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

          • 0 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:10)

            [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

            • 0 (4 voturi)    
              De ce 100 ? si nu (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:48)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

              nu doar 10 semnaturi ?
              Ce mare lucru ?!
              O sa fie tiparite 15 milioane de Buletine de Vot groase cat Cartea de Telefon.
              Cine plateste asta ? Tu ?
              • 0 (4 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 15:06)

                [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

            • +1 (3 voturi)    
              Habar n-ai ! (Duminică, 22 septembrie 2019, 15:18)

              Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

              @ Djokovic : ,,Daca maine vrea sa candideze Dan Voiculescu si cu tine, care va indeplinii conditiile puse de tine si care nu? "

              Daca maine candideaza un Cetatean Sarac si Dan Voiculescu
              Intai aduc amandoi 10.000- 50.000 de semnaturi cu un an inainte .
              Faza 1
              Agentii de Strangere a Semnaturilor Cetateanulu Sarac vor incasa imediat dupa aceea salariul (gras) pentru cele 50.000 de semnaturi ! + O SUMA Suplimentara de (sa zicem) 50.000 de lei pentru cheltuiel cu Afisaj Electoral / Plata Semnaturi Anticipat in mana Candidatulu Sarac.
              Faza 2
              La 6 luni inainte se mai aduc 50.000 de Semnaturi care vor fi din nou decontate imediat + alti 100.000 lei pentru Afisaj Electoral in mana Candidatului Sarac dati imediat.
              Faza 3
              In August se aduc similar inca 100.000 de Semnaturi, Decontate imediat + alti 300.000 de lei sunt primiti de Cetateanul Sarac pentru Afisaj Elctoral /etc.
              Faza 4
              In Septembrie se aduc de restul pana la 300.000 de semnaturi si care se deconteaza imediat + alti 500.000 de lei Afisaj Electoral etc.

              Deci Finantarea de catre Stat a Campaniilor Electorale se vor face in gen ,,Reactie in Lant". Trebuie doar sa incepi ! si sa fi votat, desigur !

              Unde vezi Dictatura aici ? Tocmai ti-am descris cea mai Liberala Campanie Electorala posibila !
              • +1 (3 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 15:26)

                [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

                • +1 (3 voturi)    
                  Habar n-ai ! (Duminică, 22 septembrie 2019, 15:57)

                  Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

                  Ce prostie! : ,,Voiculescu strange 100.000 de semnaturi".

                  Pai el este o Persoana Notorie, ca si Ceausescu, Adrian Nastase etc.
                  Facem pariu ca si Criminalul Gheorhe Dinca ar strange 50.000 de semnaturi ? cu 20 de mil $ Campanie Electorala !

                  Dupa care la Alegeri Voiculescu se plafoneaza absolut la sub 3 % , chiar daca mai baga in Campanie 20 de milioane de $ din banii lui !.
                  Voiculescu este mort politic. Asta nu inseamna ca Voiculescu sau Adrian Nastase nu scot, cand vor, vreo 3 % voturi !. Desigur, punand mai intai jos vreo 10 mil. de $. cheltuieli electorale.
                  • +1 (3 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 16:17)

                    [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

                    • -1 (3 voturi)    
                      Nu asa am scris. (Duminică, 22 septembrie 2019, 16:32)

                      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

                      Tu ori te prefaci ori nu intelegi.
                      Repet Faza 1:
                      Daca maine candideaza un Cetatean Sarac si Dan Voiculescu
                      Intai aduc amandoi 10.000- 50.000 de semnaturi cu un an inainte .
                      Faza 1
                      Agentii de Strangere a Semnaturilor Cetateanului Sarac vor incasa imediat dupa aceea salariul (gras) pentru cele 50.000 de semnaturi ! + O SUMA Suplimentara de (sa zicem) 50.000 de lei pentru cheltuiel cu Afisaj Electoral / Plata Semnaturi Anticipat in mana Candidatulu Sarac.
                      Deci Saracul trebuia sa stranga pe banii lui doar primele 10.000 de Semnaturi.
                      Ce vrei mai mult ?
                      Trebuie ca Saracul sa depuna un efort /sacrificiu de la inceput.
                      Numai asa dovedeste ca e un Candidat Serios.
                      Un sarac cu cativa prieteni si rude poate sa stranga usor in cateva saptamani de zile 10.000 de semnaturi cu Cheltuiala lor.
                      Inca o data: Ce vrei mai mult ?
                      Dupa ce a depus 10.000 de semnaturi va fi Decontat imediat si poate strange restul de 40.000 de semnaturi mult mai usor.
                      • 0 (2 voturi)    
                        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 20:48)

                        [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

                        • 0 (2 voturi)    
                          N-am scazut. (Luni, 23 septembrie 2019, 0:39)

                          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

                          Asa am scris inainte :
                          ,, Daca maine candideaza un Cetatean Sarac si Dan Voiculescu
                          INTAI ADUC AMANDOI 10.000- 50.000 de semnaturi cu un an inainte .
                          Faza 1
                          Agentii de Strangere a Semnaturilor Cetateanulu Sarac vor incasa imediat dupa aceea salariul (gras) pentru cele 50.000 de semnaturi ! + O SUMA Suplimentara .....''

                          Se intelege din ce am scris eu mai sus ca am ales sa nu primeasca candidatul Bani de Publicitate si Afisaj pana nu aduce 5 x 10.000 de Semnaturi = 50.000 de Semnaturi.
                          In timpul asta primeste bani doar pentru salariile Agentilor de Strangere a Semnaturilor.

                          Dar stilul tau oricum este sa ,,cauti nod in papura" cu intrebarile tale.
  • +8 (10 voturi)    
    hmm (Duminică, 22 septembrie 2019, 12:27)

    dum_i [utilizator]

    Rromanii il merita pe cumpanasu.

    Premier Rramona.
  • +4 (6 voturi)    
    Remember. (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:06)

    Azra [utilizator]

    Sa nu uit, maine dupamasa cand o sa ies in oras sa-mi depun si eu candidatura la presedintie; vad ca e mare inghesuiala.Cine stie, ca vorba lui Napoleaon: in ranita fiecarui soldat se afla bastonuil de maresal!
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:26)

      [anonim] i-a raspuns lui Azra

  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 septembrie 2019, 13:10)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Pai tocmai asta e ideea. (Duminică, 22 septembrie 2019, 16:20)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

      Catalin Ivan a avut in Plan sa participe de mai multe luni. A strans majoritatea semnaturilor ,,pe tacute" de mai multe saptamani.
      Si a nuntat doar recent in ,,gura mare" pentru ca sa lase impresia ca strange imediat peste 200.000 de semnaturi.
      E o tactica electorala veche, relativ imorala pentru ca vrea sa dea impresia ca are mai multi sustinatori dacat are intr-adevar.
  • +4 (4 voturi)    
    cine semneaza? (Duminică, 22 septembrie 2019, 14:19)

    Cartisoara [utilizator]

    Nu stiu cum au strans astia semnaturi ca de 20 de ani de cand am dreptul de vot - n-am semnat niciodata, pentru nimeni si nici nu cunosc vreun "semnatar"
    • 0 (0 voturi)    
      Eu am (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:09)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      semnat pentru Barna la o gura de metrou si mai erau cativa care semnau pt el acolo, si am vazut semnand si pt Iohannis, la metrou si in parc. Doar de la USR si PNL am vazut oamenii asa organizati sa stranga semnaturi si o singura doamna statea intr-o zi langa un gard, aproape de Romana, cu un afis "Semnaturi pentru Mircea Diaconu" dar era complet ignorata de trecatori.