UPDATE Consiliul National al PNL a decis prin vot ca Iohannis sa fie candidatul PNL la prezidentiale, iar Orban propunerea de premier

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 11 martie 2018, 12:49 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook / Ludovic orban
Consiliul National al PNL a validat, duminica, propunerea ca liderul liberalilor, Ludovic Orban, sa fie propus de partid pentru functia de prim-ministru, iar Klaus Iohannis - candidat la functia de presedinte al Romaniei pentru alegerile din 2019, anunta Agerpres.



Citeste si:

UPDATE 15.27
"PNL are candidat la functia de presedinte al Romaniei, in persoana lui Klaus Iohannis, actual presedinte al Romaniei. De asemenea, PNL, in conformitate cu prevederile statutare, a decis candidatul partidului la functia de prim-ministru. Le multumesc tuturor colegilor care si-au exprimat increderea in capacitatea mea de a gira aceasta candidatura", a declarat Ludovic Orban, in plenul Consiliului National, dupa anuntarea rezultatului votului care l-a confirmat ca propunere de premier al PNL.

El l-a felicitat si pe contracandidatul sau, Viorel Catarama, pentru ca a pastrat viu spiritul competitiei. "Imi exprim aprecierea pentru cei care l-au sustinut pentru aceasta pozitie. Si, mai ales, ii garantez lui Viorel Catarama, precum si celor care au votat cu el ca voi fi extrem de deschis sa preiau toate ideile, toate proiectele pe care ei le gandesc si care pot sa imbogateasca programul de guvernare al PNL", a afirmat Orban.

Pe ordinea de zi a reuniunii conducerii PNL ce are loc duminica la Palatul Parlamentului au aparut doua puncte noi, dupa ce prim-vicele liberal Iulian Dumitrescu a propus ca Ludovic Orban sa fie propunerea liberalilor pentru functia de premier, iar Orban a propus validarea lui Klaus Iohannis drept candidat al PNL la viitoarele alegeri prezidentiale. 

UPDATE 15.09 Propunerea de desemnare a lui Iohannis drept candidat la functia de presedinte din partea PNL a fost votata favorabil de 793 de liberali, 24 de voturi fiind nule. Orban a fost desemnat candidat al PNL pentru functia de premier cu 586 de voturi "pentru". Catarama a inregistrat 213 de voturi "pentru". De asemenea, au fost inregistrate 23 de voturi nule. (Agerpres)

UPDATE 15.01 Delegatii liberali au aprobat ca Iohannis sa fie sprijinit de partid pentru un nou mandat si Orban sa fie propunerea de premier a formatiunii.

Propunerea privind sustinerea actualului sef al statului si la urmatoarele alegeri prezidentiale fusese facuta anterior de Ludovic Orban:

"Permiteti-mi sa propun introducerea pe ordinea de zi a unui punct care de fapt este o consfintire a unei decizii care a fost luata si la congres, dar care este o necesitate din punct de vedere statutar, dar si politic. Conform Statutului, validarea candidatului la Presedintia Romaniei din partea PNL se decide in Consiliul National. Dupa cum vedeti, de o buna perioada de vreme, adversarii partidului nostru au o strategie sistematica de creare a unei false imagini ca ar exista o distanta intre PNL si presedintele Klaus Iohannis. (...) Va propun introducerea unui nou punct pe ordinea de zi, si anume validarea candidaturii la functia de presedinte al Romaniei a domnului Klaus Iohannis, sustinerea presedintelui Klaus Iohannis pentru un nou mandat".

Validarea celor doua propuneri a fost facuta prin vot, cu buletine. 

Ulterior acestor propuneri, s-a anuntat si candidatura lui Viorel Catarama pentru desemnarea ca premier, astfel ca liberalii prezenti au avut de ales ales intre Orban si Catarama.  

Consiliul National al PNL si Biroul Politic National al partidului s-au intrunit duminica, la Palatul Parlamentului, pe ordinea de zi initiala figurand doar puncte precum stabilirea unor criterii de evaluare a filialelor teritoriale ale liberalilor sau obiectivele PNL pentru 2018.

La Consiliul National al PNL participa 785 de delegati din 1.000 de delegati convocati, potrivit Agerpres.


Citeste mai multe despre   

















4065 vizualizari

  • +3 (39 voturi)    
    M am Uitat repede in Calendar (Duminică, 11 martie 2018, 12:58)

    un domn [utilizator]

    Am crezut ca 1 Aprilie a venit, m am linistit...dar de ce nu Alina Tecuceanca senator de Timisoara, sau Perdoiu blatist de IF ? Sunt identici in Actiune si Mentalitate! Penele Iar se Agatza de Umbra lu Mircea la Cozia!
    • -4 (22 voturi)    
      premierul "to be elected" (Duminică, 11 martie 2018, 13:58)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca Predoiu, vesnicul candidat :)
    • -15 (21 voturi)    
      Foarte bun domn Johanes! (Duminică, 11 martie 2018, 15:08)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      A stiut sa anteleaga echilibrul democratic! A fost si cu noi a-n strada!
    • +2 (6 voturi)    
      Nimeni nu e mai rau ca PSD (Duminică, 11 martie 2018, 15:47)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Iohannis/Orban? Bine! Sigur! Fiindca nu vor face economia praf cum au facut-o guvernele Grindeanu, Tudose, Dancila.

      Azi abia mai sunt bani in fondul pentru tratarea de atacuri vasculare si de cord, asa prostie PSDista e inadmisibila.

      Asa ca da, Iohannis si Orban sunt buni, alternativa fiind distrugerea totala sub egida PSD.

      Bineinteles, la parlamentare (ambele) votez cu USR.
    • -1 (5 voturi)    
      bazat pe ce? (Luni, 12 martie 2018, 10:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce inseamna "blatistul" de predoiu? Predoiu e ministrul justitiei care ca continuat reforma lui Macovei, a modificat codurile penale, ca sa avem noi acum de ce iesi in strada sa aparam DNA. Asha ca mai usor cu etichetarile pe scari.
      • +2 (2 voturi)    
        bazat pe alegerile din 2016.. (Luni, 12 martie 2018, 13:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Alea la care PNL ar fi putut ajuta USR sa castige niste primarii, dar a preferat sa ajute PSD-ul.
        De ce oare?
        • 0 (0 voturi)    
          la bucuresti? (Marţi, 13 martie 2018, 13:02)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Din prostie. Nu cred ca PNL e bucuros cu doamna gabi primarita. Mai cistigat ar fi fost cu candidatul propriu retras din cursa pentru binele comun.
      • 0 (0 voturi)    
        O Idee (Luni, 12 martie 2018, 13:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        care are Iz de Credibilitate

        https://revista22.ro/70253925/dezbaterea-transformata-in-circ-favorabil-gabrielei-firea-tinta-atacurilor-nicusor-dan.html

        dar cred ca poti cauta si tu..dar Shica a SPUS clar ca este blat cu P$D..despre ce mai vorbim ?
        • 0 (0 voturi)    
          dezbaterea aia a fost organizata de antena3 (Marţi, 13 martie 2018, 13:04)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Si cum Firea era oricum in pole-position un refuz din partea oricarui alt candidat ar fi fost un avantaj pentru Firea. E exact la ca fotbal cind esti condus cu 2-0 si mai sunt 10 minute de joc. Singura solutie e sa ataci.
  • -5 (45 voturi)    
    Propunerile PNL... (Duminică, 11 martie 2018, 13:04)

    Observator roman [utilizator]

    ...sunt previzibile si atesta de ce PNL-ul nu va mai reveni curand in prim-planul politicii romanesti: Orban e un tip caruia ii place sa-si asculte vocea baritonala dar nu poate gandi cu macar “o mutare” inainte, iar pentru Iohannis a devenit evident de multa vreme ca presedintia e pentru el o palarie mult prea mare.
    • 0 (4 voturi)    
      Johannis este destul de bun ca presedinte (Luni, 12 martie 2018, 10:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      E un om echilibrat, merge pe mana justitiei si a DNA, este anticoruptie si vorbeste fluent niste limbi straine. Eu sunt 100% de acord ca trebuie sa mai candideze inca o data.
      Cat despre Orban, mi se pare o gluma buna....mai bine PNL nu ar spune nimic, si ar anunta candidatul ptr prim-ministru dupa ce Johannis ar castiga alegerile.
      Nu de alta, dar risca sa piarda mandatul din cauza lui Orban mana moarta.
    • 0 (4 voturi)    
      wishful thinking (Luni, 12 martie 2018, 10:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Si bineinteles, singura solutie e sa facem PSD partid unic, sa renuntam la alegeri, ca oricum pnl nu le va cistiga ever, usr sunt niste sorosisiti te
      felisti hipsteri si nici nu vor trece pragul, asha ca de ce sa mai cheltuim bani pe alegeri cind deja stim ca poporul voteaza oricum PSD. Corect?
      Johannis nu poate, Orban nu-i capabil, ce mai, noroc mare avem cu Livache ca ramanea tara neguvernata.
  • +15 (21 voturi)    
    e timpul (Duminică, 11 martie 2018, 13:13)

    Djokovic [utilizator]

    e timpul pt noi constructii politice, serioase, cu proiecte si oameni seriosi. Inca nu exista pe piata politica, dar pana in 2020 e timp sa apara. Altfel suntem pe un drum gresit cu politicienii pe care ii avem.
  • +1 (29 voturi)    
    oooooo, (Duminică, 11 martie 2018, 13:15)

    victor L [utilizator]

    m-am linistit: penele este o gluma.
    Cintata de Sica scripcaru.
  • +5 (27 voturi)    
    poate ca e putin cam (Duminică, 11 martie 2018, 13:46)

    coloneze [utilizator]

    de vreme. dar e bine ca pnl ul iese din amorteala. cu orban premier e putin gresita miscarea. va fi tocat pana atunci.
    oamenii astia sunt rupti de realitate la fel ca psd ul
    • -5 (27 voturi)    
      sa vezi ce de autostrazi face Sica (Duminică, 11 martie 2018, 14:00)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      tot atatea ca atunci cand a fost ministrul transporturilor :))
      • +3 (7 voturi)    
        voi (Duminică, 11 martie 2018, 17:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        pesedeaplaudacii cate ati facut?
        Promisiuni 1000, realizari 0. Din 2012 pana acum.
  • +10 (28 voturi)    
    E clar (Duminică, 11 martie 2018, 13:48)

    Malone_M [utilizator]

    psd pe viata, asta ne asteapta. Si ca sa nu ne mai amagim, ii propun lui orban sa-si ia boarfele ( hainele am vrut sa zic ) si sa intre in psd ca si-asa peneleul e sparring partner-ul lor pe scena politica.
  • +3 (23 voturi)    
    politica esuata (Duminică, 11 martie 2018, 14:02)

    zicsieu [utilizator]

    iar vindeti pielea ursului din padure. in loc sa reincalziti ciorba de ce nu puneti mana sa construiti ceva solid. sunteti penibil caci la origine faceti la fel ca psd, putin mai mult spalat si parfumat. sunteti inutili.
  • -1 (21 voturi)    
    La vremuri noi tot noi ?? (Duminică, 11 martie 2018, 14:04)

    /./ [utilizator]

    Astept sustinatorii PNL sa ma combata.
    Go USR.
    • -19 (21 voturi)    
      USR for Prezident! (Duminică, 11 martie 2018, 15:05)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui /./

      A-r fi cel mai buni președinte baieți noștri de la USR!
      • 0 (2 voturi)    
        Postac neutru (Duminică, 11 martie 2018, 16:21)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Jumatate baietel,jumatate femeiusca...
      • +3 (5 voturi)    
        Ai mare grija ce-ti doresti...! (Duminică, 11 martie 2018, 18:32)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Te-ai ascuns aici printre randuri, dar asta nu inseamna ca El Lider nu ti-a aflat opinia...! Ai rabdare putintel, azi e ocupat cu ...eugenia, doar e randul ei, dar maine parca-l vad ca va striga pe rand ca sa poftiti la ...vorbitor...!
  • +3 (27 voturi)    
    iar impart pielea ursului din padure! (Duminică, 11 martie 2018, 14:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    ati sarit si voi intr-un sondaj si impartiti tara in doua ! Este ca sunteti oleaca cam prosti?
  • -9 (23 voturi)    
    sustinatorii bigpharma (Duminică, 11 martie 2018, 14:23)

    florin22 [utilizator]

    Sa nu uitam ca Orban alaturi de Saftoiu la fel ca si ex premierul Tudose erau mari sustinatori al tratamentelor medicale obligatorii prin lege.

    Daca oamenii ar vota politicienii dupa ce fac si declara si nu dupa preferinte ca la echipele de fotbal astfel de personaje erau in lada de gunoi a politicii.
  • +3 (25 voturi)    
    am crezut ca o sa promovati un lider adevarat (Duminică, 11 martie 2018, 14:36)

    mnicku [utilizator]

    cind colo voi tot cu nulitati

    Poate va vine mintea la cap si promovati un om cu adevarat potrivit pt aceasta functie.
    • +1 (1 vot)    
      de unde asa ceva? (Luni, 12 martie 2018, 9:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      daca te uiti in conducerea PNL vei observa ca au disparut toti politicienii de calibru. membri capabili sa tina in spate un guvern nu mai au de cand tariceanu a tradat alianta DA... moment in care oamenii s-au prins ca asta nu e partid cu ideologie liberala.
  • -13 (27 voturi)    
    Cu Iohanis vor pierde (Duminică, 11 martie 2018, 14:40)

    holinessdani [utilizator]

    Oricum mai e destul timp pana atunci, dar trebuie sa gaseasca pe cineva, viu si cu suflet de preferinta, sunt sigur ca nu vor ramane cu Iohanis.
    Orban premier e normal, ca asa e in toate democratiile presedintele partidului este numit automat premier, si chiar cred ca va fi un bun prim-ministru.
  • -3 (17 voturi)    
    :)) (Duminică, 11 martie 2018, 14:53)

    I [utilizator]

    Sa inteleg ca nu vor sa le castige?
  • -6 (24 voturi)    
    Orban premier ? (Duminică, 11 martie 2018, 15:00)

    vertus [utilizator]

    asta e sinucidere pentru PNL Speranta ramane in USR. Ciolos premier.
  • -5 (19 voturi)    
    lol..astia sint 'rupti' de atita politica (Duminică, 11 martie 2018, 15:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    poporul ar trebui sa aiba pirghiile de a numi presedintele, prmul ministru si de a corecta actul politic in sistem de electori care sa determine daca un parlamentar mai are sprijin sau nu iar acesta sa fie demis din parlament imediat ce sprijinul nu mai exista.
  • +11 (11 voturi)    
    poate incepeti sa faceti opozitie. (Duminică, 11 martie 2018, 15:06)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
  • +3 (25 voturi)    
    Păi cam ce-am aştepta de la PNL! (Duminică, 11 martie 2018, 15:22)

    Nicumi [utilizator]

    Oameni buni,

    Dacă PNL-ul este în stare să facă asta, românii ăşi vor întoarce privirea:
    1. LUSTRAŢIA, trei decenii tot cu pecerişti, securişti şi informatori se vede clar unde ne-au dus.
    2. Scuze pentru episodul USL şi Căcărău,pactul cu PSD de a plecat toată mizeria.
    3. Curăţarea partidului de cei lustraţi, plus cei cu probleme penale, fii de securişti şi alţii din mediu.Mai mulţi ca Florin Câţu, Bogdan Glăvan în partid!
    4. Program clar pentru România, cu soluţii concrete: fără Servicii în massmedia, justiţie, economie, educaţie şi cercetare (celebrele Academiii, da?), infrastructură, măcar 2 autostrăzi mari şi late în doi ani, definitivarea spitalelor regionale, Unirea cu Basarabia, alianţă fermă cu SUA, 3% Pib pentru Armată, respingerea politicilor imigraţioniste (cotele de la Bruxelles, da?) şi a directivelor stângiste, piaţă liberă, legislaţie clară, încurajarea micilor afaceri de familie, aducerea la buget a celor două miliarde de euro recuperaţi de DNA, controlul averilor demnitarilor publici, de la ultimul primar de sat până la preşedinte, confiscarea celor care nu se justifică (milionari din salariu de bugetari, ai?), stimularea natalităţii, încurajarea revenirii românilor plecaţi la studiu sau la muncă în afară (sigur, nu vor veni toţi, dar un sfert dacă revin din cei peste 5 milioane, realizaţi ce va fi), depolitizarea tuturor domeniilor, CNA devenit funcţionabil, cu eliminarea mizeriilor gen Latrina 3. Mai adăugaţi voi!
    • -2 (4 voturi)    
      pe ce te bazezi... (Duminică, 11 martie 2018, 15:43)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Nicumi

      ...cand spui ca sunt peste 5 milioane in pribegie?


      estimarile mele "heuristice" converg tot catre aceasta cifra, dar daca ai dovezi aditionale sunt binevenite.
    • 0 (10 voturi)    
      La punctul 2 - ai mentionat un corsar (Duminică, 11 martie 2018, 19:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nicumi

      Care are stiinta de atacul speculativ asupra monedei nationale, poti rectifica fara El ? Merci!
      • +2 (8 voturi)    
        Rectificare (Duminică, 11 martie 2018, 19:32)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Punctul 3 are un corsar
    • -1 (1 vot)    
      perfect (Luni, 12 martie 2018, 8:20)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Nicumi

      adevarat.
      doar un PNL reformat poate darama PSDul, cine crede altceva este un romantic...
  • -2 (14 voturi)    
    hi,hi,hi (Duminică, 11 martie 2018, 15:33)

    Lexis [utilizator]

    !!!!!!!.....hi,hi,hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    mai e prostie in (Duminică, 11 martie 2018, 15:34)

    coloneze [utilizator]

    numirea lui Orban ca premier. vrem nu vrem cam in ianuarie 2021 se va schimba majoritatea parlamentara. iar presedintele in dec 2019. pai e cam mare diferenta. pnl ul a uitat ca parlamentarele si presedintia nu mai sunt in acelasi an_ cred ca achitarea i s a urcat la cap lui Orban. baiete, zi Doamne ajuta si lasa o asa. esti din alt film. faceti o echipa solida. aratati ca nu mai sunteti USL isti si apoi pretentii de premier ca pana acum ddoar USR ul se agita prin parlament
  • +1 (1 vot)    
    proverbe si zicatori (Duminică, 11 martie 2018, 16:08)

    thebblack [utilizator]

    se zice ca geniile invata din greselile altora, desteptii invata din greselile proprii iar prostii nu invata niciodata.

    oare in ce categorie sa incadram pnl-ul?
  • -1 (1 vot)    
    Ciolos!!! (Duminică, 11 martie 2018, 16:23)

    MateiCraciun [utilizator]

    Unde esti? Haide cu platforma aia si salveaza-ne!
  • +1 (3 voturi)    
    Observ (Duminică, 11 martie 2018, 16:52)

    vax-albina [utilizator]

    o tendință.
    Foștii, gen Năstase -mătușa Tamara , gen Cataramă -SAFI se agită ca să revină în politică.
    Dacă Tăriceanu - Sterling a reușit, poate ar putea și ei, nu.?
    Cea mai mare problemă aici e cea a tinerilor neinformați, a tinerilor care citesc doar pe FB ori twitter. Articolele le depășesc limita de răbdare.
    Soluție? Dragi jurnaliști și reprezentanți din societatea civilă. Scrieți pe twitter. Scurt, cuprinzător și des.
  • +3 (5 voturi)    
    Ludo, penibil ca de obicei ! (Duminică, 11 martie 2018, 17:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Auzi, cica l-au "validat" pe Iohannis drept candidatul lor !

    Bunul simt il obliga sa discute mai inainte cu Neamtul, sa-i spuna ce au ei de gand, sa-l intrebe ce prefera el : Presedintia Consiliului European sau un al doilea mandat de Presedinte al Romaniei ?

    Of, penelistii fac politica de 28 de ani, dar tot nu stiu sa o faca bine.

    PS. Tragedia Romaniei : PSD un partid de ticalosi, PNL un partid de prosti !
    • +2 (2 voturi)    
      partea trista (Luni, 12 martie 2018, 18:50)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      partea trista e ca unii sunt niste ticalosi prosti in timp ce ceilalti sunt niste prosti ticalosi. da', sincer, nu stiu care-s care.
      • 0 (0 voturi)    
        As fi tentat sa spun ca la liberali predomina (Luni, 12 martie 2018, 20:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        prostia, ticalosia fiind totusi subsidiara !

        PS. Nu bag insa mana in foc pt asta !
  • -7 (9 voturi)    
    adica, (Duminică, 11 martie 2018, 18:11)

    nash pandelica [utilizator]

    trecem de la programe maretze la locul unde nu se intapla nimic ?!
    halal tandem...
    tenoru lautar, o sti sa schieze ?!

    daca tot este pe propuneri, propun infiintarea postului de vicepresedinte, ca vice p.m. exista.
    pentru cand titularii sunt la schi, sau cu alte activitati extracuriculare.
    • +3 (5 voturi)    
      Dupa Coliziunea cu un pieton in zona Cotroceni (Duminică, 11 martie 2018, 19:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Crezi ca de atunci are ideile astea?
      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2286216-parchetul-general-ludovic-orban-fost-gasit-nevinovat-cazul-accidentului-din-decembrie-desi-acrosat-minora.htm
  • -3 (7 voturi)    
    Slogan nemuritor (Duminică, 11 martie 2018, 18:43)

    DanTeo [utilizator]

    KWI reales... In bafta lui Dragnea!
  • -4 (8 voturi)    
    PDL dezmembrat degeaba (Duminică, 11 martie 2018, 18:53)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    presa si diferite grupari, ati dezmembrat PDL si ati tinut inutil pe bara PMP....

    PNL nu a crescut si nici nu va creste EVER

    Aveti socoteli gresit facute ...
    • +1 (3 voturi)    
      Dar pnl nu e interesat sa creasca (Duminică, 11 martie 2018, 20:04)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Decat sa fie in joc. Psd o sa ajunga in incapacitate de plata si o sa plece 4 ani. Un guvern de coalitie o sa carpeasca 4 ani cat de poate. De fapt o sa netezeasca drumul pt revenirea psd. Cum o sa revina? Prin promisiuni, galeti si gagaiala la latrina 3.
      Pnl rasufla usurat, su scapat de raspundere 4 ani dar raman psd’s right wing. Viva usl si dansul lebadoilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Au vrut sa dezmembreze PDL-ul, (Luni, 12 martie 2018, 1:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      nu ca sa le foloseasca lor, ci pt a nu-l mai putea folosi Basescu !

      Altfel, pe plan local blaturile dintre PNL si PSD sunt insutit mai multe decat colaborarile institutionale dintre penelistii vechi, traditionali si penelistii "noi" (fostii pedelisti) !

      PS. Pana la urma insa socotelile lor sunt gresite cata vreme accederea la guvernare este deocamdata "un pod prea indepartat"!
  • -1 (9 voturi)    
    pe johanis (Duminică, 11 martie 2018, 19:04)

    pb80tm [utilizator]

    lo anuntat careva?
    • 0 (2 voturi)    
      dupa week end (Duminică, 11 martie 2018, 20:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      e ocupat oleaca pe o partie.
      si e cu gandu' n alta parte.
      vede o partie spre bruksal...
      deci, fara herr klauz, gospodin orban luigi, tenor din seria artistilor foamei, are sanse mari sa catindeze pt. locul suprem ! wow !
      e ceva, nu ?!
  • -1 (3 voturi)    
    Orban ar trebui (Duminică, 11 martie 2018, 19:50)

    Kosmos [utilizator]

    Sa intre in PSD
    • +1 (3 voturi)    
      Este de Multa Vreme (Luni, 12 martie 2018, 0:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Chiar NU ai Realizat asta?
  • +1 (5 voturi)    
    Propuneri (Duminică, 11 martie 2018, 20:34)

    motanul_gri [utilizator]

    Daca nu intervin alegeri parlamentare anticipate (varianta putin probabila), atunci pana la desemnarea unui nou premier mai este cale lunga. De aceea, anuntarea unui posibil prim-ministru este doar orientativa si aproximativa - "a long shot" vorba englezului.

    Mult mai aproape, la anul, sunt prezidentialele. Parerea mea e ca PNL a facut bine anuntand sustinerea pentru Iohannis. Intrebarea este: cum vor proceda USR si Romania 100?
    Chiar nu as vrea sa vad in campania pentru prezidentiale mai multi candidati de centru-dreapta contrandu-se reciproc, dupa modelul de trista amintire al ultimelor alegeri locale bucurestene!
    • +2 (2 voturi)    
      da da sigur (Luni, 12 martie 2018, 9:32)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Si cine a votat ca alegerile de la locale sa fie intr-un singur tur ???Aud??PNL-ul ???Nu se poate... ei sunt prea imaculati comparativ cu PSD-istii...Noroc ca alegerea presedintelui se face in 2 tururi ca scrie in constitutie ca altfel PNL-ul ar fi votat ca si astea sa se faca intr-un singur tur.USR-ul dupa cum au anuntat o sa vina cu candidat separat si f bine fac.Dupa gafele facute de Johanis ( desi il suspectez de blat mai degraba cu PSD-istii ) nu merita sa ajunga in turul 2.
  • +3 (3 voturi)    
    parerea mea despre Orban (Luni, 12 martie 2018, 10:49)

    dekar [utilizator]

    Omul e lipsit de vlaga,e neconvingator,e obosit, se ia singur in consideratie si se agata de trena lui Iohannis.