Dragnea si Tariceanu: Preocuparile Comisiei Europene legate de transparenta si consens, cel putin surprinzatoare / Nu s-au manifestat cand guvernul Ciolos a modificat prin OUG codurile penale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:13 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Tariceanu
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu afirma, intr-o scrisoare publicata dupa avertismentul dur lansat miercuri de Comisia Europeana pentru Parlamentul Romaniei in ceea ce priveste modificarea Legilor justitiei, ca "preocuparile Comisiei sunt cel putin surprinzatoare", in conditiile in care "aceasta preocupare pentru transparenta si consens nu s-a manisfestat" atunci cand Guvernul Ciolos a modificat articole din Codul Penal prin "ordonanta de urgenta, fara nicio dezbatere publica".

Comisia Europeana a lansat miercuri un apel dur la adresa Parlamentului Romaniei in legatura cu modificarea legilor justitiei si a codurilor penale, printr-o declaratie comuna semnata de presedintele CE, Jean Claude Juncker si de vicepresedintele Comisiei, Frans Timmermans. "Urmarim cu ingrijorare evolutiile recente din Romania. (...) Comisia face apel la Parlamentul Romaniei sa regandeasca actiunile propuse, sa lanseze dezbaterea conform recomandarilor Comisiei si sa construiasca un consens la scara larga cu privire la calea de urmat. Comisia isi reafirma disponibilitatea de a coopera si de a sprijini autoritatile romane in acest proces", se arata in declaratia comuna a celor doi oficiali europeni.

Miercuri seara, Calin Popescu Tariceanu si Liviu Dragnea au publicat o scrisoare comuna, in calitate de presedinti ai celor doua camere, in care incearca sa argumenteze ca modificarile Legilor justitiei au fost impuse de "necesitatea transpunerii standardelor in materie de justitie la nivel european", invocand inclusiv recomandari ale Comisiei de la Venetia, care nu a fost insa consultata in privinta acestor schimbari legislative. Cei doi invoca si "recomandarile Comisiei Europene in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare cu privire la independenta si reforma sistemului judiciar".

"In acest context, preocuparile exprimate de Comisie sunt cel putin surprinzatoare, mai ales ca aceasta preocupare pentru transparenta si consens nu s-a manifestat din partea Comisiei atunci cand, guvernul precedent, condus de dl Dacian Ciolos,  a modificat in 18 mai 2016, 13 articole din Codul Penal si 101 articole din Codul de preocedura penala, prin ordonanta de urgenta, fara nicio dezbatere publica si fara acordul sau macar consultarea Consiliului Superior al Magistraturii si a asociatiilor profesionale din domeniu", spun cei doi, care pun aceasta atitudine "diametral opusa" a Comisiei pe seama "modului in care a fost informata (...) de catre diversele surse din mediul romanesc".

Tariceanu si Dragnea isi exprima in acest sens "ingrijorarea" legata de "modul incorect in care a fost informata Comisia Europeana in ceea ce priveste transparenta dezbaterilor pe tema justitie in Romania".

Astfel se face referire la faptul ca au fost consultate toate organizatiile "relevante": CSM, asociatiile judecatorilor, procurorilor si avocatilor, "reprezentantii societatii civile si mediul academic", proces in cadrul caruia toate partile au avut ocazia sa formuleze amendamente si observatii "de care s-a tinut seama in procesul de legiferare.

Reamintim ca CSM a dat aviz negativ asupra proiectului de modificare a legilor justitiei asumat de Parlament. Mai multe aici.

De asemenea, in cursul lunii octombrie 2017, aproximativ 4.000 de judecatori si procurori romani, adica mai mult de jumatate din numarul lor total, si-au insusit Memoriul pentru retragerea proiectului de modificare a 'legilor justitiei' adresat Guvernului Romaniei. In noiembrie 2017, peste 90% din adunarile generale de la instantele si parchetele din Romania s-a opus actualelor proiecte aflate in dezbatere parlamentara.  Mai multe aici.

Proiectul a fost insa sustinut de doua asociatii ale magistratilor, UNJR si AMR.

In scrisoarea publicata miercuri seara, Dragnea si Tariceanu afirma ca se asteptau ca "analiza Comisiei asupra dezbaterilor din Romania sa fi avut loc dupa pronuntarea Curtii Constitutionale asupra tuturor celor trei legi".

"Surprinzatoare" sunt considerate si "preocuparile Comisiei cu privire la discutiile din Parlamentul Romaniei asupra modificarii Codului Penal si a Codului de Procedura Penala", invocand din nou necesitatea transpunerii in legislatia interna a  Directivei europene privind consolidarea prezumtiei de nevinovatie si jurisprudenta CEDO.

"Ar fi nefiresc si contrar principiilor europene sa se sustina ca aceleasi prevederi legale care reglementeaza activitatea justitiei sunt in conformitate cu principiile europene intr-o multitudine de state membre ale Uniunii Europene, dar ca incalca independenta justitiei in Romania", pledeaza Dragnea si Tariceanu.

Cei doi isi exprima, in incheierea scrisorii, "deschiderea pentru o colaborare cat mai stransa, dar bazata pe adevar si informare reciproca corecta, care sa asigure un fundament solid pentru consolidarea statului de drept, in Romania, concomitent cu respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetateanului".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4773 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:20)

    qwerasdf [anonim]

  • +27 (35 voturi)    
    lasati manipularea, Dragnea si Tariceanu! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:25)

    kthor7 [utilizator]

    Guvernul Ciolos a modificat in bine legile justitiei nu a masacrat justitia spre a face pe cineva scapat de puscarie. Taricene! Ai uitat de biletelele pe care le strecurai lui Basescu sa-ti scape prietenul care acum e mort? Ai? Dragneo! Nu mai stii ce sa faci cu TelDrum? Esti penal pe referendum. Nu ai ce cauta acolo sus. Ma lasi cu legitimitatea ta? Legitim este cineva care nu are nimic in cazier. Tu nu esti si nu ai fost legitim! L-ai dat pe Ponta jos ca erai insetat de putere. Nu mai manipula prostii! Ne vrei prosti si asistati ca sa ne dai tu doua oase si-o fasole si sa te vedem Mesia! Hai sictir!
    • -11 (15 voturi)    
      . (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:02)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      In primul rand ca Patriciu nu e mort, si al doilea legile vor fi si mai modificate, dupa ce le intoarce CC in parlament sa vedeti ce iese
      • +8 (10 voturi)    
        ba pardon (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:22)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        la ora asta pe patriciu il aduni intr-o punga de 1 leu.ma refer la oasele lui.mort in 2014.
        iar legile intoarse in parlament de cc se vor schimba conform cc altfel ele raman neconstitutionale.
  • +23 (31 voturi)    
    P$D si URSS (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:26)

    un domn [utilizator]

    Aceeasi Mizerie
  • +22 (28 voturi)    
    pesedei (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:26)

    rov [utilizator]

    scapati de hotul si nemernicul asta de drac.nea!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Asculta-i ruga, Domne! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:55)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Ma bag zalog sa nu mai fac rau pe Pamant ...o vreme...! Si daca insisti, putem sa organizam chiar si un schimb de prizonieri...ti-l dau pe Iorgovan si tu dami-l pe Michael - ce-mi mai place bucata aia a lui - "Thriller', se potrivesc "manusa" figurile psd-ofililor cu zombii aia..., a remarcat si Dl Iliescu, acu' vreo 25 de ani... !
      • +7 (9 voturi)    
        Uuups, corectare: "da-mi-l" (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:06)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        emotia momentului....
  • +19 (23 voturi)    
    Doamne , dar cat mai pot minti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:26)

    kokos [utilizator]

    astia doi mafioti!
  • +13 (19 voturi)    
    In conformitate (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:26)

    Coco_papagal [utilizator]

    cu principiile carei tari europene sunt furatul, abuzul, samd? Numiti o singura tara lacheilor!
  • +18 (22 voturi)    
    dragnea si tariceanu (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:28)

    zot [utilizator]

    voi nu realizati ca aveti credibilitate z e r o in tara si
    exterior?
    ce faceti aia culegeti!
    ciolos este un om o n e s t cu maxima credibilitate in
    tara si exterior, spune ce gandeste si aia face, nu ca
    voi, alba-neagra in declaratii, reforme economice si
    in justitie, efectuate prin oameni cu competente zero.
    romanii nu va vor, partenerii externi nu va recunosc!
  • +13 (17 voturi)    
    pe bune? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:28)

    un oarecare [utilizator]

    pentru ca Ciolos nu a modificat legea justitiei in interes personal in PLM(principiul lucrului mecanic)
  • +16 (20 voturi)    
    Intrebare pentru dl. Dragnev: (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:32)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - Au existat acuze ca prin modificarile aduse Guvernul Ciolos a urmarit sa scape el de puscarie?
  • +15 (19 voturi)    
    hai sictir (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:33)

    csan [utilizator]

    nu mai tine cu minciuna si manipularea. Sigur ca nu au zis nimic cand a modificat Ciolos codul penel pentruca l-a modificat in favoaarea victimeleor, nu ca voi in favoarea infractorilor, adica a vostra, a ta si a lui tariceanu. Nu mai tine manipularea . Sper sa ajungeti cat mai repede acolo unde va este locul, la inchisoare. Esti disperat ca nu te mai cred nici fraierii care au votat psd . Din ce in ce mai multi va injura pe strada. Mai ai putin si o sa sfarsesti ca idolul tau , ceausescu. Nu mai tine nici mizeria cu noi vrem sa facem dar nu ne lasa UE, SUA ,etc. Gata hotilor se strange latul in jurul vostru.
  • -22 (24 voturi)    
    Comisia Europeana nu poate face nimic (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:37)

    un_moftangiu [utilizator]

    Legile pot fi promulgate. Isi vor face efectul. Si "in buna traditie a colaborarii cu Comisia Europeana" vor fi reschimbate dupa ce clica fanariota va fi albita. Comisia Europeana nu e interesata ca cetateanul Dragnea sa ajunga la puscarie ci sistemul sa functioneze (chiar si dupa un stop temporar).
    Dragnea nu e interesat sa se certe cu Comisia ci sa scapa NUMAI de trecut. Primul milion se face din furt. Dupa aia esti om cinstit... Asta cere Dragnea si ...i se va da.
    • +12 (18 voturi)    
      cateva problema (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      1 - legile date de psd nu sunt date pentru a fi abrogate
      2 - chiar daca sunt abrogate... Romania a amanat intrarea in Schengen, euro si eliminarea mcv cu 5-10 ani MINIM!
      3 - euro deja mai are putin si ajunge la 4.7 ...daca UE incepe sa taie fonduri, etc... ne trezim cu euro 5.5-6 lei... si atunci sa vezi distractie... evident de vina o sa fie UE si soros... nu psd ca nu a ascultat nenumarate avertismente

      crezi ca ue nu stie declaratiile lui dracnea si tatariceanu?! crezi ca pe ei nu-i enerveaza?! cand o sa ne dea... o sa ne rupa sanctiunile UE...
      dar na... psd am vrut... psd avem... apoi o sa urlam ca "toti "e" hoti" si ca "nu ne ajuta dumnezeu"
      • -15 (17 voturi)    
        Mai las-o p'asta cu intrarea in Sgenghen, zau asa (Joi, 25 ianuarie 2018, 2:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        "2 - chiar daca sunt abrogate... Romania a amanat intrarea in Schengen, euro si eliminarea mcv cu 5-10 ani MINIM!" (liviu hahahahaha)
        ==========================

        Nepoate, mai las-o p'asta cu intrarea in Sgenghen, zau asa! Baga o actualizata, ca pica Komiata, ca soarele- corect politic - va rasari la vest, in dreptul Jermanicii, nu spre estul rusesc, etc, etc. Dar las-o p'aia cu Shenghen, ca pana si Grivei s-a prins ca aia a fost SI ESTE cea mai mare potlogareala politica impotriva Romaniei.

        Zau asa, actualizeaza-te si matale!
        • +5 (7 voturi)    
          Tataie, mai las-o p'asta cu (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:03)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          "cu Shenghen, ca pana si Grivei s-a prins... "

          Situatia se rezuma foarte simplu la: "D-zeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista...!"

          Si hai sa-ti traduc ca sa-ti fie mai simplu: adicatalea "noi v-am primit in casa, v-am asezat la masa, v-am turnat in pahare iar voi in loc sa va insusiti din bunele maniere, ati facut tot ce stiati voi sa faceti: v-ati suflat nasul cu destele pe covor, ati plescait pana ne-au apucat pandaliile si mai mult de atat....intr-o clipa de neatentie ati vopsit repede cioara si ne-ati vandut-o apoi ca lebada, cerand bani grei pe zburatoare...!

          Bineinteles la plecare am constatat cu stupoare ca ne lipsea argintaria si sapunul de la baie....
          • 0 (0 voturi)    
            De ce sa tineti (Joi, 25 ianuarie 2018, 17:45)

            alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            argintaria la baie?
  • +13 (17 voturi)    
    Când vor fi arestați acești trădători? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:38)

    ouyang [utilizator]

    Chiar așa? Doi infractori trimit de capul lor scrisori ce ne acoperă de ridicol? Îți bat ăia obrazul frumos și infractorii se rățoiesc ca niște babuini mușcați de cur? E inadmisibil să mintă la modul ăsta. Facem parte din UE pentru că ne-am dorit asta. Ne-am asumat niște lucruri. Nu pot două lepre ce nu reprezintă pe nimeni înafara cercului lor de mafioți să ne scoată din UE. Nu e posibil. În numele cui răspund maimuțele astea? Pe persoană fizică? Ăștia sunt România la 100 de ani de la unire? Nu mai există niciun filtru? Nu suntem o țară bananieră, deși avem maimuțe.
  • +13 (17 voturi)    
    Cioloș nu este penal. (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:39)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Deci, nu a facut nicio modificare ca să scape de pușcărie.

    Mizerabilii se tot ascund după deget.

    Un mare păcat este că sunt prea mulți proști care se lasă duși de nas. Dar numărul lor este în scădere. Latrinele pierd audiență. Și ei sunt disperați. Este o cursă în contratimp.

    VĂVEDEM.
  • +10 (14 voturi)    
    ce tupeu (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:39)

    vali2 [utilizator]

    Astia ne trag dupa ei la fund....
    Si o sa ne fie greu sa ne revenim
  • +12 (16 voturi)    
    prosti (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:40)

    Ilidia [utilizator]

    Fac pe prostii. Guvernul Ciolos a facut modificarile cerute de Curtea Constitutionala...Nu s-a "luptat" sa salveze pielea politicienilor cu probleme penale.
  • +8 (12 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:41)

    mitg [utilizator]

    Cand facem un Romexit, sa ne afundam in mizeria lumii?

    Sa aiba votantii tot Dragneev
  • +12 (14 voturi)    
    oare (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 20:57)

    csan [utilizator]

    poate sa ne spuna cineva unde sa le scriem celor de la Comisia Europeana ca nu suntem de acord cu maimutoi astia ? Haideti sa le aratam ca vrem sa ramanem in Europa si nu vrem ca niste lichele sa-si bata joc de noi si tara nostra.
  • +11 (13 voturi)    
    Ciolos copilul lui Soros. (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:02)

    Arigo Sanchi [utilizator]

    Cam asta e argumentul găștii penale de la conducerea camerelor Parlamentului. Pai modificările lui Ciolos întăreau disciplina factorilor de decizie politici din Ro, pe când voi legalizați hoția! Relaxarea legilor in materie de furt, trafic de influenta, deturnare de fonduri, mită, șpăgi, amenințare și șantaj ne transforma in copilul bolnav al Europei, un calcai al lui Ahile, o poarta prin care raul poate distruge toată construcția europeană. Imaginati-va că toți infractorii de pe Pământ își vor stabili rezidenta aici și vor cere să fie judecați după legile românești pt fapte penale săvârșite pe aiurea!
  • +10 (12 voturi)    
    Ar trebui boicot pe tampeniile spuse de cei doi (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:09)

    catalinmz [utilizator]

    Cuplul dragnea tariceanu ar trebui persiflat, la fel cum fac ei cu opozitia si oamenii din strada.
  • +12 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:11)

    [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    s-au gasit (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:13)

    ValentinV [utilizator]

    Iar se vorbeste pe persoana fizica?
    Una e dai un OUG prin care duci Justitia in directia buna si alta e sa dai un OUG sau legi care fac din Justitie o pavaza pentru infractori.
    Si in plus sa nu uitam ca au fost probleme la fondurile europene asa ca cei din UE au tot dreptul sa vorbeasca asa cum o fac.
  • +12 (14 voturi)    
    mai oameni buni! (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:24)

    dan.c [utilizator]

    Dumneavoastra doi sunteti niste hoti! Infractori. Recidivisti.
  • +12 (14 voturi)    
    Vă jucați cu focul băieți (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    Aveți grijă
  • +8 (12 voturi)    
    pai deh, tre sa fii inteligent (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:34)

    nick24 [utilizator]

    ca sa iti dai seama ca e vorba de continut?
    Daca modifici in consens cu legile uniunii e ok.
    Chiar asa greu e de priceput?
  • +18 (20 voturi)    
    Raspunsul marlanilor..... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:35)

    cartofil [utilizator]

    Daca-l prind aici pe Junker cei doi ii trantesc un genunchi in burta sau ii dau un cap in gura. Ce vrei de la un copil de militian ceausist de tara sau de la fiul unui turnator la securitate. Le-am suportat parintii, acum trebuie sa-i suportam si pe ei.
  • +15 (17 voturi)    
    Tariceanu face pe prostul? (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:36)

    Kivek [utilizator]

    Tariceanua: Guvernul Ciolos a modificat articole din Codul Penal prin "ordonanta de urgenta, fara nicio dezbatere publica".


    Da dar Ciolos nu a modificat articole ale codului penal in beneficiul INFRACTORILOR...asta e diferenta
  • +15 (17 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 21:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De ce s-a apucat UE sa comenteze acum cand justitia e pusa pe butuci? De ce nu a comentat cand justitia a fost intarita? Nu e nromal.

    Logica de nota 10!

    Nu ma pot opri din ras... de parca problema e ca justitia e modificata prin OUG sau nu, in loc de continut. Dar fiecare cu cat poate gandi. Acum stim cat pot neuronii motocilistului.
  • -1 (3 voturi)    
    WHATOABOUTISM (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:00)

    mihaic_01 [utilizator]

    https://www.google.com/url?q=https://youtu.be/1ZAPwfrtAFY?t%3D6m2s&sa=D&ust=1516909640298000&usg=AFQjCNGH4vOUMzglQJsoaCdYRKefU55wAw
  • +14 (16 voturi)    
    Elegant: “sunteti niste boi, nu pricepeti!” (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:11)

    V. Istina [utilizator]

    Comisia Europeana nu poate sa spuna asa raspicat ca noi, pe strada : ca acesti doi indivizi si gasca lor de baroni sunt niste capuse bine infipte la bugetul statului si ca nu vor pleca de acolo de buna voie, chiar cand Romania va iesi din UE. Pentru ei si gasca lor, tot va ramane ceva de supt. Sa strambe legile e doar un pas din daramarea statului pe care o pun la cale domnii de mai sus.
  • +16 (18 voturi)    
    gibonii sunt surprinsi (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:14)

    loveparade [utilizator]

    daca nu au zis nimic la Ciolos inseamna ca, probabil(adica, sigur!), ala nu si-a bagat picioarele in legislatie.
    2 ore de logica de clasa a IXa de liceu v-ar lumina ca, de fapt,asta spuneti si voi "aia nu au facut nimic incorect, pe cand noi facem".
    voi sunteti decat "surprinsi" .
    surprinde-v-ar avalansa!
  • +18 (20 voturi)    
    Da, tata... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:21)

    minus [utilizator]

    si nu s-au opus nici cand romanii au invadat Dacia...

    Pai da, sa spui adevarul despre o tara a devenit subjugare nationala.
    Suntem surprinsi. Si consternati. Protestam.
    Bine ca nu mai ninge... ca doar dusmanii sunt cei care ne trimit omatul...
  • +12 (16 voturi)    
    Ciolos nu voia amnistie si gratiere (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:22)

    PuieMonta007 [utilizator]

    Pe cand voi asta vreti. Tre' sa ne preocupam de soarta voastra dar ceva mai hotarati ca nu se mai poate cu voi. Stau pe avion sa vin la proteste mai mult decat stati voi in puscarii... ciudat nu???
  • +4 (6 voturi)    
    white shirts (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:37)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    thieves on the loose
  • -6 (14 voturi)    
    pentru dragii de voi (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    iata-l si pe idolul vostru, aparat prin vot sau ne-vot, timp de 10 ani, d. Traian Basescu:

    ”Timmermans e un anti-român. El ne-a atacat mereu țara. Care e articolul pe care îl consideră în neregulă? Care e articolul în neregulă din cele 3 legi? Comisia Europeană, în acest comunicat, bate câmpii. Noi, cei care trăim în România și suntem muritori, știm ce e. Care e articolul care duce înapoi justiția din România? E singura mea întrebare: care e articolul care e nedemocratic din cele 3 legi, unul care împiedică justiția? Tot soiul de propagandiști au dezinformat populația. E o minciună ce trebuie corectată. Noile legi fac ajustări la legile care au arătat că, după 10-12 ani, ar trebui corectat. E o propagandă, un joc al unui sistem, nimeni nu poate da un singur articol. Legile justiției, pe fond, sunt în regulă. Eu nu pot fi partenereul dezinformatorilor.”
  • +8 (10 voturi)    
    pai de (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:46)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ciolos avea modificari la legile justitiei strict pe deciziile ccr, cu avizele toate de la csm/procuratura, nu dezincriminau furtul.Si la voi chiar fara avize de la csm, daca modificarile erau rezonabile si nu tintite spre incalecarea justitiei, tot nu avea nimeni mare lucru sa zica. Da' cind orice om care gindeste cit de cit vede clar ca legile alea au ca unic scop scaparea de rigorile legii a hotilor, e evident ca toata lumea buna va trateaza ca pe niste ciumati.
  • +3 (5 voturi)    
    raspunsuri mioritice (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 22:46)

    g01an [utilizator]

    raspunsuri mioritice pentru straini, din pacate ei nu urmaresc sursele de informare dambovitene.
  • +3 (7 voturi)    
    eu sunt curios... (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:01)

    liviu_ [utilizator]

    d c isi mai bate gura prostu de dracnea...

    - votanti lui il privesc ca un zeu... poate sa faca orice ca tot pe El il voteaza!
    - cei impotriva lui nu-l cred
    - UE isi vede de treaba si Romania o sa fie sanctionata... bun venit euro 6-7 lei... caz in care TOTI romanii o sa o duca (mult) mai prost...

    deci ce plan au?!
    chair si averea lor o sa se injumatateasca daca nu se potolesc...

    oricum sa compari OUG lui Ciolos cu legile ""justitiei" ale psd e dovada de prostie si tupeu maxim!

    ce sa zic.,.. sunt din ce in ce mai sigur ca singura sansa e sa-mi caut de lucru in alta tara.. cred ca sf lui 2018 o sa prinda romania in cadere libera...
  • +6 (10 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:04)

    MoemBius [utilizator]

    cum jigodiile astea 2
    erau azi la servici
    In zi libera la nivel national
    cool
    fac ore suplimentare?
    • +3 (3 voturi)    
      si ,,,si mai frumos (Joi, 25 ianuarie 2018, 1:02)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      pot imprima documente (din pdf ul atasat) doar de pe imprimante de 25.000 USD
      Pe banii nostri
      cool

      http://www.office.xerox.com/product-comparisons/ALC80XX/enus.html
      Altalink C8055
    • 0 (0 voturi)    
      o intrebare buna (Joi, 25 ianuarie 2018, 23:24)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      jigodiile astea pot prezenta documente oficiale in zile de sarbatoare Publica Nationala?
      Era liber .
      Nu erau in timpul serviciului !
      era pe 24 ianuarie.
  • +2 (2 voturi)    
    Poker (Miercuri, 24 ianuarie 2018, 23:30)

    revolution2017 [utilizator]

    Dragnea si Tariceanu joaca la cacealma ca de obicei
  • +4 (4 voturi)    
    E tare Facoceru!!! (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:00)

    Parzivall [utilizator]

    Tocma’ le-a tras-0 la europeni, le aratat fundu’, gol, si se mira ca aia au ramas masca.
  • +5 (5 voturi)    
    Javrele astea doua (Joi, 25 ianuarie 2018, 0:12)

    batmanss [utilizator]

    din fruntea parlamentului , ne cred idioți ?
    La multi ani cu executare !
  • +3 (3 voturi)    
    unu" din Ferentari (Joi, 25 ianuarie 2018, 6:00)

    nedumeritul [utilizator]

    eu sunt de la tara si credeam ca nerusinarea are limite dar unul din Ferentari mi-a explicat ca nu are...
    Acum il cred....
  • +2 (2 voturi)    
    Dragnea-Tariceanu (Joi, 25 ianuarie 2018, 9:15)

    Dizidentul [utilizator]

    din nou incercarea de a spala mintile poporului prin
    afirmatii care nu au valoare. Ce a schimbat Ciolos
    nu a adus avantaje persoanei sale.
    Se vede din nou mintea voastra bonlava(,EU nu stie
    absolut nimic). Poate nu vreti sa vedeti dar Polonia
    a inceput sa faca pasi inapoi cu hotaririle din justitie
  • +1 (1 vot)    
    da stimabile, (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:58)

    ostrogotul [utilizator]

    e foarte clar de ce nu s-au sesizat cand le-a modificat Ciolos, si de ce se sesizeaza acum. Daca nu te prinzi care sunt motivele, ai probleme mai grave: Cred ca ai chiar probleme de sanatate, pt, ca esti singurul care nu-si da seama din ce cauza. Dute la doctor, si ramai acolo.