CSM a dat aviz negativ proiectului de modificare a legilor justitiei asumat de Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 15:47 Actualitate | Esenţial

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a avizat negativ, joi, proiectul de modificare a legilor justitiei care a fost asumat de Parlament. Decizia a fost luata cu 11 voturi la 7. Avizul CSM este consultativ. Pe 28 septembrie, CSM a avizat negativ si proiectul de modificare a legilor justitiei propus de Ministerul Justitiei.


Plenul CSM a luat in discutie joi propunerile legislative pentru modificarea si completarea Legii 304/2004 privind organizarea judiciara, a Legii 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, precum si a Legii 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii.

Proiectele de modificare a legilor Justitiei au ajuns la Parlament pe 31 octombrie, acolo unde urmeaza sa fie dezbatute in regim de urgenta, fiind asumate ca initiativa parlamentara, iar printre semnatari se numara fostul ministru al Justitiei Florin Iordache (autorul celebrei OUG 13), presedintele comisiei juridice din Camera Deputatilor Eugen Nicolicea, fostul presedinte al Comisiei juridice a Senatului, Serban Nicolae, dar si Robert Cazanciuc, fost ministru al Justitiei in Guvernul Ponta.

Iordache, Nicolicea si Cazanciuc sunt cunoscuti pentru discursul lor public anti-justitie si in favoarea celor cercetati sau condamnati. Pe de alta parte, Cazanciuc a evitat orice miscare brusca in Justitiei in mandatul sau de ministru.

Proiectul asumat de parlamentarii PSD si parlamentul ALDE Steluta Cataniciu prevede ca institutia presedintelui Romaniei nu va fi eliminata din procedura de numire a procurorilor sefi de parchete.

Potrivit articolului 54 din propunere, procurorul general al Romaniei, seful DNA, al DIICOT si al Directiei pentru Investigarea Infractiunilor Savarsite de Judecatori si Procurori sunt numiti de presedintele Romaniei, la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul Sectiei pentru procurori. Se cere o vechime minima de 10 ani in functia de procuror. 

Modificare in propunere - Revocarea sefilor parchetelor se face de catre Consiliul Superior al Magistraturii, Sectia pentru Procurori, care se poate sesiza din oficiu ori la propunerea Ministrului Justitiei. In legislatia actuala, revocarea revenea presedintelui, la propunerea Ministrului Justitiei.

O amputare a prerogativelor presedintelui este prevazuta la procedura de numire a conducerii Curtii Supreme. Articolul 53 din legea in vigoare arata ca presedintele Romaniei nu poate refuza propunerile de la CSM decat motivat, dar fara a exista o limita a numarului de refuzuri. Propunerea actuala limiteaza numarul de refuzuri la unul singur.

In propunere apare si o noua instanta in arhitectura sistemului judiciar: Directia pentru Investigarea Infractiunilor Savarsite de Judecatori si Procurori.

Parlamentul a cerut CSM sa emita pana in 9 noiembrie un aviz asupra pachetului de legi. Atat reprezentantii procurorilor, cat si ai judecatorilor, intruniti in adunari generale, au cerut CSM emiterea unui aviz negativ si "respingerea in bloc" a proiectelor intrucat "contin necorelari si lacune si nu induc predictibilitate si stabilitate in sistemul judiciar din Romania". Ei spun ca legile "modifica substantial arhitectura sistemului judiciar si pot afecta independenta justitiei".

Forumul Judecatorilor din Romania a cerut CSM, printr-o scrisoare transmisa miercuri, sa tina cont de vointa miilor de judecatori si procurori care i-au ales si care s-au opus vehement schimbarilor sustinute de PSD-ALDE si sa avizeze "negativ in integralitate" cele trei proiecte de modificare a legilor Justitiei. "Independenta justitiei nu este obiect de negociere, ci o axioma. Se respecta si, atunci cand este nevoie, se apara. Dreptatea se asigura prin independenta justitiei si prin legi drepte", se arata in scrisoarea Forumului Judecatorilor din Romania.

Asociatia magistratilor spune ca in procedura initierii proiectelor de modificare a legilor justitiei nu a existat transparenta, cooperare si dialog interinstitutional", iar procedura legislativa a fost "deturnata", proiectul ajungand la Parlament nefiind asumat de Guvern, "fapt inacceptabil intr-un stat de drept".

Si Asociatia Procurorilor din Romania a solicitat Consiliului Superior al Magistrafurii avizarea negativa a noului proiect de modificare a legilor justitiei, aratand ca aceste propuneri legislative "modifica substantial arhitectura sistemului judiciar si pot afecta independenta justitiei".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5144 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    Nu e o problema ptr Tudorel (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:04)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Eu sunt pregatit de piata Victoriei, mi-am luat geaca noua groasa, deci # REZIST
    • -32 (38 voturi)    
      Foarte bine.O etapa procedurala a fost indeplinita (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      "CSM a dat aviz negativ proiectului de modificare a legilor justitiei asumat de Parlament"
      =================
      Foarte bine.O etapa procedurala a fost indeplinita. Acum Parlamentul trebuie sa-si faca jobul pentru care este platit: LEGIFERARE.

      PS: Vezi ca Jakka sa fie impermeabila. Mai ninge, mai ploua ! Sa nu uiti luminita, sa-ti fie transmisa lumina!
      • +11 (17 voturi)    
        mda... (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        jobul parlamentului , o sa vb. rar sa inteleaga si postacii psdisti, este sa fie IN SLUJBA CETATEANULUI!!!
        nu estei sa faca ce-i doare capu... cand cetateanul nu vrea anumite legi, cand justitia spune ca acele legi nu-s bune (justitiam, deci in principiu aia care stiu drept, parlamentul habar nu are drept) trebuie sa-i spui niste intrebari...

        dar stiu, tu esti platit sa tastezi pro-psd, nu sa gandesti.,..

        PS: ba smechere... daca plecam noi din tara (lucru f posibil la cum merg lucrurile) din banii de postac psdist (Care o sa se devalorizeze) mai daca o sa-ti cumperi o "Jakka" de hartie (a se citi ziare)...
        • -5 (5 voturi)    
          Chiar "IN SLUJBA CETATEANULUI!!!" se va legifera (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:20)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Chiar "IN SLUJBA CETATEANULUI!!!" se va legifera. Ca nu-i "In slujba Sistemului", e adevarat...dar cum spunea un clasic ce si-a luat din meditatii 6 clase: "Ghinion" !

          Altfel, portile-s deschise: scade numarul asistatilor social.
          • 0 (0 voturi)    
            Probabil te referi la cetateanul "belinos" (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:47)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ca in slujba altuia nu se ia nici o hotarare. poate nu ar fi fost rau sa iei si tu ceva meditatii de la "clasic" sa depasesti "6 clase" primare. dar nu a fost sa fie. Ghinion.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu le PSD de noi,derbedeilor " alesi " (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:02)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sa-si faca " treaba " acasa nu in Parlamentul RO !!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Multumim frumos pentru sfaturi (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:06)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Poate treci asa putin la "ceas de seara" sa ne imparti si ceai cald- ce zici, te bagi?
    • +11 (15 voturi)    
      Slugile PSD din CSM au votat pentru (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:57)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ceea ce e socant e numarul mare de slugi PSD din CSM: 7
      • +2 (2 voturi)    
        Revocarea intrusilor din CSM (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:23)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Doua dintre slugi sunt chipurile reprezentantii Societatii Civile (Alistar si Chelariu)
        De ce nu ia atitudine Societatea Civila impotriva celor doua likele strecurate in CSM de infractorii din parlament, chipurile din partea Societatii Civile ?
        Ce asteapta Societatea Civila pentru a declansa actiuni de protest, pina la revocarea intrusilor psd-isti ?
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21987515-cine-sunt-noii-reprezentanti-societatii-civile-csm-intrarea-lor-csm-schimba-raportul-forte-din-consiliu.htm
        • +1 (1 vot)    
          Pt ca ei sunt numiti de SENAT (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:22)

          Boham [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

          asa zisii reprezentanti ai 'societatii civile' sunt de fapt numiti POLITIC de cei care au majoritatea in SENAT adica de PSD
      • +3 (3 voturi)    
        Revocarea intrusilor din CSM (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:23)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Doua dintre slugi sunt chipurile reprezentantii Societatii Civile (Alistar si Chelariu)
        De ce nu ia atitudine Societatea Civila impotriva celor doua likele strecurate in CSM de infractorii din parlament, chipurile din partea Societatii Civile ?
        Ce asteapta Societatea Civila pentru a declansa actiuni de protest, pina la revocarea intrusilor psd-isti ?
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21987515-cine-sunt-noii-reprezentanti-societatii-civile-csm-intrarea-lor-csm-schimba-raportul-forte-din-consiliu.htm
    • +2 (2 voturi)    
      Revocarea reprezentantilor Societatii Civile (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:20)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      De ce nu ia atitudine Societatea Civila impotriva celor doua likele strecurate in CSM de infractorii din parlament, chipurile din partea Societatii Civile ?
      Ce asteapta Societatea Civila pentru a declansa actiuni de protest, pina la revocarea intrusilor psd-isti ?
  • +20 (22 voturi)    
    O stire pe care toata lumea o stia ! (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Si noi si ei !

    PS. "Lor" insa oricum nu le pasa !
  • +12 (16 voturi)    
    Alandala (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:10)

    Sati [utilizator]

    Nu vor Dorele si pace.
  • +14 (18 voturi)    
    vestea proaste e... (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:13)

    paulwien [utilizator]

    ca sunt totusi 7 care erau pentru...
    • +8 (10 voturi)    
      e mai bine (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:25)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui paulwien

      ca ultima data, parca imi aduc aminte ca au fost 10 la 8...deci sunt semnale pozitive...sobolanii care le iau partea penalilor, din csm, sunt eliminati incet incet :)
      • 0 (0 voturi)    
        Sefa ICCJ (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:25)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

        Probabil Sefa ICCJ si-a schimbat optiunea
    • +6 (6 voturi)    
      psd e de un an... (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui paulwien

      si-au bagat coada si in CSM,....
      cand se termina guvernarea psd...
      si CSM,. ICCJ, PG, DNA. ANAF, DIICOT etc o sa se duca intai la dragnea sa-l intrebe daca au voie sa se salute cu reporterii pe strada
    • +1 (1 vot)    
      Iata cine sunt 2 dintre ei (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:24)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui paulwien

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21987515-cine-sunt-noii-reprezentanti-societatii-civile-csm-intrarea-lor-csm-schimba-raportul-forte-din-consiliu.htm
  • +21 (21 voturi)    
    Li se rupe (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:18)

    Gruia.Novac [utilizator]

    de CSM si in general de toata tara
  • +20 (22 voturi)    
    Ciordache (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:19)

    Tuperman [utilizator]

    Dupa ce a zis despre protestatari ca sunt dezinformati, stai ca iese Ciordache si zice si despre CSM ca nu au citit bine legile.
  • +5 (7 voturi)    
    Ai acu dorele.. (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:27)

    vasiem [utilizator]

    baga mare ca nu s-au trezit din somn aia tineri din februarie!!
    Deja au inceput sa se foiasca prin somn cu codul penal!!
    Doar stii ca aia au o slabiciune pentru ghidusiile voastre in unica voastra preocupare: justitia penala!!
    Da-i incolo pe aia care iti tot dau peste bot cu avizele lor negative!
    Carmaciul plateste, carmaciul comanda muzica!!
  • +9 (15 voturi)    
    Intrebare pentru HOTNEWS! (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:38)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nu ne puteti spune va rog conform surselor care sunt cei 7 care au vrut sa avizeze pozitiv acest proiect: Baltag (antena3), Alistar, Savonea si mai cine.
    • +5 (7 voturi)    
      SLUGAREL Toader si inca 3 (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:58)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      SLUGAREL Toader si inca 3 PSD-isti
    • +6 (8 voturi)    
      Cei 7 (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:47)

      dbigv43 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Tudorel Toader(MJ),Victor Alistar(PSD-A3),Romeu Chelariu(PSD) ,Gabriela Baltag,Lia Savonea,Nicoleta Tânț,Evelina Oprina(“doamnele justiției ,evident ale PSD,nu ale romanilor)
      • +2 (2 voturi)    
        as vrea (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:55)

        vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui dbigv43

        să vă mulțumesc, dar nu pot da plus asemenei liste.
        E bine că îi știm. Viitorul îi va pedepsi. Mulțumesc.
  • +8 (14 voturi)    
    Duminica va zic veniti... (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:40)

    scaraotchi [utilizator]

    sa-l interpretam" impreuna pe El chupacabra pentru senor El Pablito.
  • -3 (5 voturi)    
    logica (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:16)

    dinamovist [utilizator]

    Ma baieti ma bag si eu in vorba si intreb- daca toata lumea il vrea pe presedinte bagat peste tot , si el sa decida discretionar. daca din intamplare ajunge Firea presedinte, ce rahat mai facem atunci ?.
    • +2 (2 voturi)    
      vise (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:58)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

      sau coșmaruri. Firea nu va fi președinte. Și nici Dragnea. Țara va reacționa . Pariu?
  • 0 (2 voturi)    
    pai (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:28)

    Non [utilizator]

    Bobilna 1917...
    • +2 (2 voturi)    
      error (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:21)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Non

      Bobilna 1907/2017, in fine, ideea e aceeasi
  • +4 (4 voturi)    
    Deja Vu (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:02)

    revolution2017 [utilizator]

    Aceeasi agenti (Ciordache, Nicolae, Nicolicea) s-au baricadat acum in Parlament Romaniei, iar ministrul TT ii smechereste pe reprezentantii UE cu diverse variante mai blande ale proectelor legilor justitiei. . Incapatanarea, minciuna, nesimtirea si aroganta lor o sa-i duca din nou la momentul OUG 13.
  • +1 (1 vot)    
    Auzi ce i-a trecut prin cap (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:37)

    John M. [utilizator]

    lui Tudorel, baiat tembel...Le-a aratat alora de la Bruxelles alte legi decat cele pe care ni le baga noua pe gat...Oare de ce ma mir?! Pentru Ceausescu nu se vopseau in verde plantatii intregi de pomi uscati?!