Ăștia

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 8:38 Actualitate | PERSPEKTIVA


Dan Perjovschi
Foto: Facebook
"Ăștia" suntem noi, din diasporă și din țară. ​Noi ăștia, "șobolani", "putori", "răgălii", "cetățeni cu venin" nu uităm. N-avem creier de gumă de mestecat.


“Aștia”, “golani”, revoltați, “statul paralel”, ăștia pe care Bădălău, Dăncilă și ai lor se p-. Noi ăștia nu uităm:



Cum ne-au bătut și ne-au dat cu gaze în 10 august și nu ne-am lăsat învinși,



Cum ne-au băgat frica-n oase în 10 august și nu ne-am lăsat învinși,


Cum aprindeam în Piață, serile, lanterna telefonului și o întorceam spre cer ca o rugăciune,



Cum șiroia ploaia pe noi, cum ne ardea soarele, cum bătea viscolul în Sibiu, în Timișoara, în Iași, în Târgu Mureș, în Craiova, în Cluj, la Londra, la Milano, la Roma, la Bruxelles, la Madrid în București - Piața Victoriei și-n toată lumea asta largă, și nu ne-am lăsat înfrânți, cântând “Deșteaptă-te române”,



Cum a murit moșul Gâzea din Teleorman venit să vadă și el ce dracului facem noi, ăștia la București,

Cum a venit Răzvan Ştefănescu cu mașina din Suedia și a devenit armă de luptă o plăcuță de înmatriculare "MuiePSD",



Cum ne-a unit cu autostrada lui, Ștefan Mandachi,



Cum PSD și Firea primarul au înjosit-o pe Simona Halep, după victoria de la Roland Garros, schimbând sensul huiduielilor:

Cum Puterea ne-a păcălit bunicii și părinții cu pensii mai mari, ca să-și dea salarii în Parlament și la primării și pensii speciale și mai mari,

Cum ne-au taxat și impozitat, ca să ne fure banii prin PNDL,



Cum Bădălău șef PSD cânta: Să vină diaspora ca noi ne pișam pe ea!



Cum au explodat prețurile vieții de fiecare zi în România, de-am ajuns să ne uităm la unt, brânză și carne ca la ozeneuri,

Cum au făcut franjuri Pilonul II de pensii,

Cum au inventat Statul Paralel ca să ne umilească mai bine, pe noi și pe câinii noștri, plătiți de Soros,



Cum au dat Legea Lăcomiei, de ne-au închis țara,

Cum ne-au făcut harcea parcea ideea de morală și Justiție,



Cum ne-a scos în stradă “Altă Întrebare”- Iordache



Cum Incompetența ne ucide: Colectiv

Cum Incompetența ne ucide: la Timișoara la 30 de ani de la Revoluție, oamenii mor dintr-o deratizare,

Cum Incompetența ne ucide, de plângem și acum după Alexandra și Luiza din Caracal,

Cum și-a bătut joc Dăncilă de noi. Cică nu e de vină pentru ce-a pățit România întreagă, nu doar noi, ăștia: reforma-hoția fiscală, legile in-justiției, dezbinarea, lipsa autostrăzilor. Doar, să nu uităm, ea a fost prim-ministrul României:



Cum și-a bătut joc de noi Daea cu oaia și cu războiul lui cu Cormoranii,



în timp ce el și pesediștii își angajau copiii la stat,

Cum Florea dela primăria cinci l-a furat pe Valeriu Nicolae

Cum Firea primarul le-a înjurat pe Uscatu și Gheorghiu pentru Spitalul lor,

Cum au dezbinat țara cu Referendumul pentru familie, împreună cu BOR și Coaliția pentru familie,

Cum ne-au mințit mereu și mereu ca totul să ne pută, ca să ne îndoim de noi în fiecare zi,

Noi, ăștia, chiar am uitat? Chiar nu contează votul? Chiar toți sunt la fel? Chiar e de anulat votul? Chiar se votează răul cel mai mic? Chiar avem creier de gumă de mestecat să uităm disprețul, minciuna, răul, credem în reformarea unui om în câteva săptămâni de campanie?

Noi ăștia avem motive să votăm.
Noi ăștia nu ne lăsăm înfrânți. Avem 5 ani de acum încolo să-l sfârtecăm pe viitorul președinte. Avem alți 5 ani în care să-l sfârtecăm de câte ori greșește.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18885 vizualizari

  • +27 (39 voturi)    
    Vot (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 9:07)

    Akylas [utilizator]

    Nu uitam niciodata !!!!!!!
    DRAGI ROMANI, DIN TARA SI DIN DIASPORA, IESITI LA VOT CU TOTII, SA INLATURAM CIUMA ROSIE SI CANCERUL ROMANIEI DE LA BUTOANELE PUTERII.
    NE-AM SATURAT DE ANALFABETI SI DE HOTI OBRAZNICI.
    READUCE-TI ROMANIA IN EUROPA, LA LOCUL EI DE CINSTE !!!!!!!
  • +16 (26 voturi)    
    Asa da, jos palaria, domnule Istodor! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 10:12)

    V. Istina [utilizator]

    De cand tot astept sa mai scurtati din cinismul folosit uneori din reflex... Rezultatul este excelent!

    Hut ab!
  • +15 (21 voturi)    
    Votul acum nu este doar impotriva PSD (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:22)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    "PSD" este un acronim devenit eufemism. Votul de acum in colo si pana in 2573 va fi un vot impotriva Borfasilor, Javrelor, Lichelelor, Hotilor etc.. nu-mi mai vin in minte acum alte "TITLURI ACADEMICE".

    Nu mai vrem javre, latrine si ZOAIE.
  • +9 (21 voturi)    
    In 2025 sa Obținem Dizolvarea P$D (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 14:24)

    un domn [utilizator]

    In 2020 la Alegerile ce vor veni sa Asiguram P$D un “scor” electoral de maxim 15 % ( in prezent zece județe conțin talibani P$D)
    In 2024 prin vot sa Asiguram ca P$D nu trece Pragul Electoral de a intra in Parlament
    In 2025 sa Facilitam Dizolvarea P$D și Recuperarea prin Executare Silită a minim 40 miliarde euro de la “liderii” P$D care au tâlhărit Romania din 20 05 1990 pana in Prezent !

    Amin !
  • -17 (27 voturi)    
    "Astia" e exprimare eleganta (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 18:07)

    Setalcott [utilizator]

    Am votat impotriva lui Iohannis pentru un singur motiv: referendumul pentru familie. Cel care a dezbinat a fost Iohanis."Infatuati care au propagat ura" , "dati cu flit" - adica exterminati ca niste insecte - nu uitam nici noi.
    Continuati sa votati liberali si progresisti si ajungem toti ca copilul lui Brad Pitt.

    https://www.youtube.com/watch?v=2xSv4veEgbk
  • +6 (12 voturi)    
    Destupata diaspora,ramane sa o facem si in RO (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 19:11)

    Plagarus [utilizator]

    Schimbul de generatii primeneste tzara.
    • 0 (0 voturi)    
      @plagarus (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:57)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Daca te uiti pe structura demografica a celor care au votat o sa vezi ca aproape jumatate din voturi au fost de la cetateni nascuti intre 1955 si 1974 (45 -64 de ani, probabil majoritatea sunt "decretei". E cert ca n-au votat cu Dancileza decat in mica masura, atlminteri Vio era presedinte azi. E interesanta ideea cu schimbul de generatii la votanti, dar cred ca-i la fel de important schimbul de generatii la politicieni. Imi pare rau, dar nu generatia tanara a produs schimbarea de anul asta si anul trecut, deocamdata nu.
  • -14 (22 voturi)    
    Asa (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 19:44)

    briciu [utilizator]

    Diaspora scapati ne de ciuma rosie si aduceti cuma galbena
    Parintii vostri ne au procopsit cu PSD
    Voi aduceti alti talhari PNL ul
    Continuati oprea parintilor vostri i!
    • 0 (0 voturi)    
      "continuati oprea"? (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Un act ratat?
  • +10 (16 voturi)    
    Inapoi la scoala baieti! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 20:32)

    the-jackall [utilizator]

    La cum scrieti nu stiu cine d&£€u va mai asculta. Cat de rau trebuie sa fie raul ca sa intelegeti ca tara a fost condusa 30 de ani de PSD (sub diverse forme) si este unde este acum:

    -Nu avem spitale normale iar cand suntem internati ne cumparam medicamentele, platim spaga pentru orice si mai apoi murim dincauza infectiilor;
    -Nu avem autostrazi iar cele cateva care s-au facut au costat de sute de ori mai mult decat ar fi trebuit, iar mai apoi s-au surpat sau umplut de gropi;
    -Nu avem scoli iar in amaratele pe care le avem copii mor cazuti in haznale in toaletele din fundul curtii sau ingheata de frig in sali fara geamuri si caldura;
    -Nu am avansat deloc tehnologic, stiintific, militar, politic sau economic pentru ca nu se aloca fonduri pentru NIMIC, in afara de contracte dedicate tot firmelor lor si apropiatilor lor;
    -Nu ne putem angaja pe posturi inalte de stat si nu putem castiga contracte din cauza nepotilor/copiilor/amantelor care sunt abonati la ele;
    -Nu avem credibilitate in EU sau la masa negocierilor diplomatice pentru ca nu mai are nimeni incredere in tara asta, vazand cat de jos a ajuns si de cine este condusa;
    -Nu avem sisteme informatice care sa conecteze institutiile guvernamentale si inca suntem trimisi acasa din cauza unui dosar cu sina sau unui timbru sau stampile, trebuie sa completa milioane de formulare care nu folosesc nimanui si ne trece viata si ne pierdem banii incercand sa deschidem o afacere care ar aduce bani la buget;
    -Nu se aplica legea si suntem omorati pe trecerea de pietoni de cefe late cu SUV-uri care ne scuipa daca comentam si mituiesc politisti si judecatori si scapa fara nicio pedeapsa;

    -Nu avem nimic!

    BĂI VOI CHIAR NU VEDEȚI TOATE ASTEA???
    • +9 (11 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 22:41)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      nu se vad toata acestea, pentru ca psd "a dat ceva". Coruptia este un flagel prezent in doze mari in cadrul structurilor de conducere si in doze mici in randurile cetatenilor.
  • -3 (7 voturi)    
    alo (Duminică, 24 noiembrie 2019, 11:36)

    Georgiana1995 [utilizator]

    "ăştia" a zis Iohannis . Dăncilă l-a parafrazat . Deci lol
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:59)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Uite ca un milion de oameni din diaspora n-au crezut asta. Bine ca esti tu desteapta.