Cea mai grea iarna. Ce urmeaza

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 19:33 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
PSD si ALDE par hotarate sa treaca legile justitiei pana la Craciun, in ciuda sutelor de magistrati iesiti luni in mai multe orase din tara intr-un protest tacut pe scarile instantelor. Este o miscare fara precedent dupa caderea comunismului. Manifestatiile de strada si-au pierdut energia si capacitatea de mobilizare, cumva firesc dupa luni si saptamani de eforturi civice admirabile. De acum, vom intra intr-un calendar ceva mai strans de actiuni. Cum se anunta evolutia evenimentelor? Spre ce ne indreptam?

Inainte de toate trebuie subliniata determinarea majoritatii de a vota in plenul Parlamentului, cu sprijinul UDMR, modificarile la pachetul de trei: statutul magistratilor, organizarea judiciara si legea CSM. Undeva pe data de 20 – 21 decembrie cele trei legi vor ajunge la Cotrocei pentru promulgare. Atentie, nu vorbim inca de modificarile la Codurile Penal si de Procedura Penala. Greu de grezut ca vor mai avea timp acum si pentru ele.

Dupa primirea celor trei legi, presedintele Klaus Iohannis are la dispozitie 20 de zile. Acesta este termenul constitutional in care se poate decide daca le promulga sau le intoarce in Parlament pentru reexaminare. Cel mai probabil, le va retrimite undeva pe data de 10 ianuarie. Potrivit informatiilor HotNews.ro, se va convoca o sesiune extraordinara si in cateva zile cele trei legi vor fi votate. Dragnea si Tariceanu nu par dispusi sa astepte pana in februarie, cand incepe sesiunea ordinara. Ar pierde saptamani bune.

Este de asteptat ca legile sa treaca din nou de Parlament in cateva zile fara modificari esentiale daca nu se va intampla nimic notabil. Data aproximativa cand vor iesi a doua oara din Parlament este in jur de 15 ianuarie. Tot in jurul acestei date, legile ar trebui sa ajunga la grupul de state impotriva coruptiei (GRECO), urmand sa formuleze un punct de vedere undeva in martie. Or, din momentul in care trec si a doua oara de Parlament, presedintele Klaus Iohannis va fi obligat sa le promulge.

Mai are posibilitatea sa le intarzie putin, printr-un atac la Curtea Constitutionala sau chiar mai mult daca vor exista sesizari in cascada. Dupa presedinte, mai are dreptul de a sesiza Curtea Constitutionala si procurorul general, apoi opozitia. Nu stim cat de repede se va misca CCR. Va judeca repede sau va astepta verdictul GRECO si, eventual, al Comisiei de la Venetia?

Intalnirea surprinsa vineri dintre Florin Iordache si Daniel Morar indica cel putin un lucru cert: exista o preocupare din partea PSD de a capta la maxim bunavointa Curtii. Nu e limpede ce au discutat cei doi, dar am dubii ca Iordache urmareste altceva decat sa-si treaca legile si sa gaseasca aliati pentru asta. Din acest motiv, n-ar fi exclus ca reglementarea activitatii magistratilor asistenti sa fie pur si simplu un nou cadou facut CCR, dupa super-imunitatea oferita judecatorilor, la un pas de a trece in Parlament.

Pe scurt, PSD stie ca urmatoarea mare batalie pentru cele trei legi se va da la Curtea Constitutionala si actioneaza din timp. Pentru judecatori si procurori acestea sunt cele mai periculoase legi, deoarece instituie mecanisme de control direct. Pentru PSD, modificarile sunt vitale pentru a inhiba cat mai repede avantul magistratilor.

Ca sa rezumam putin, stam cam asa. Strada a pierdut prima batalie cu Parlamentul, dar nu si razboiul. Legile se vor intoarce din nou aici peste 20 de zile de la adoptarea lor. Vom vedea pe durata sarbatorilor de Craciun si Anul Nou cum raspunde strada la sfidarea PSD si ALDE. Intre timp, sute de magistrati au tras un semnal major de alarma.  Vom vedea daca magistratii continua protestul lor si dupa Anul Nou intr-o forma de greva, cum s-a intamplat in 2016 si 2014, cand au refuzat sa ma judece limitandu-se la cazurile urgente, nemultumiti de salarii.

Opinia publica, desi a dat semne de oboseala, si-a radicalizat discursul, atmosfera s-a tensionat teribil in ultimele zile. Textul lui Gabriel Liiceanu exprima foarte bine starea de exasperare din societate. La fel de expresive sunt si formele inedite de protest de la Sibiu, unde oamenii au iesit cu geamantane in fata sediului PSD pentru a atrage atentia asupra riscului ca tinerii sa plece din tara la fel ca in anii 90 dupa mineriade.

Sigur, pe acest fundal radicalizat, presedintele Klaus Iohanis are la indemana si referendumul, o arma cu doua taisuri. Totusi, PSD pare ca se teme de utilizarea ei, din moment ca inventeaza el insusi noi motive de referendum, cu scopul de a confuza la maxim publicul in perspectiva unui consultari populare. Dupa familia traditionala, au aruncat acum pe pe piata diversiunea referendumului pe tema monarhiei si vor mai inventa cateva.

In fine, marele semn de intrebare este cum va reactiona strada in jurul datei de 10 ianuarie, cand legile vor ajunge din nou la Parlament pentru reexaminare? Vor iesi  la manifestatii unii si aceeasi 10, 20 sau 30 de mii de oameni sau vor intelege mai multi ca Romania se indreapta spre un dezastru?

Inca ceva esential: va profita Parlamentul de sesiunea extraordinara pentru a forta trecerea modificarilor la Codul Penal si de Procedura sau discutia se raporteaza pentru februarie, cand senatorii si deputatii se intorc din vacanta? Nu uitati apoi ca exista, la limita, o solutie in extremis, despre care am mai scris: prorogarea sau chiar oprirea tuturor modificarile la legile justitiei si la Coduri prin OUG de catre premierul Tudose, dupa modelul Grindeanu.

In tot acest timp, mai avem o mare necunoscuta: reactia externa. Ce semnale vor continua sa transmita Departamentul de Stat dar mai ales Bruxelles-ul? Am vazut in ultimele zile o manipulare sinistra, unii care anuntau ca Romania e gata sa fie primita in Schengen pana la sfarsitul anului. Nu doar ca nimeni nu discuta in termenii astia, dat fiind evolutiile ingrijoratoare de la Bucuresti, dar marea intrebare este acum daca va avea curaj Comisia Europeana sa aplice si in cazul Romaniei solutia utilizata in cazul Poloniei: activarea articolului 7 din tratat, suspendarea dreptului de vot in Consiliu, adica izolarea de facto a tarii in interiorul UE.

Cu toate necunoscutele, avem totusi o certitudine: acum se joaca viitorul justitiei si al Romaniei pe termen lung. Se anunta o iarna grea, poate cea mai dificila din 89 incoace.


Citeste mai multe despre   



















19898 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    motivul e si mai simplu (Luni, 18 decembrie 2017, 19:46)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Treaba e mai simpla decat pare. se grabesc pentru ca in scurt timp or sa iasa in strada si pensionarii si profesorii si asistatii sociali. cam in 2-3 luni. cam tot de atata timp au nevoie dragnea & co pentru a face legile astea valabile macar o zi, pentru ca ele se vor plimba pe la curtea constitutionala, Venetia, poate si un referendum de suspendare. Este vorba doar de timp si probabil ca fix asta vor: sa suspende presedintele pentru macar o zi!!!
    Legile astea vor fi abrogate curand!!!
    • +33 (39 voturi)    
      No hai! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:16)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      No hai!
      No hai toti sa le aratam cine-i POPORUL ROMAN.
      Desteapta-te Romane din somnul cel de moarte in care te-adancira barbarii de tirani: P$D, ALDE, Mocirleanu, Daddy, pungasii, talharii, criminalii, penalii, porcii, televiziunea si media aservita.
      E pentru prima data cand inteleg cu adevarat imnul. Andrei Muresanu a fost un vizionar, a scris imn pentru viitor, pentru 2017.
      No hai sa cantam imnul si vom intelege ce trebuie sa facem apoi.
    • +23 (29 voturi)    
      Dupa Sarbatori, o Revolutie adevarata! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Cea din 89 cand au murit peste 1000 de eroi tineri, Dumnezeu sa ii odihneasca, a fost confiscata de Iliescu si gasca lui de borfasi, penali si interlopi. Acum e randul nostru, datoria noastra ca moartea acelor tineri sa aiba un rost...
      • +14 (16 voturi)    
        Asa sa fie! (Luni, 18 decembrie 2017, 22:24)

        remus2009xxx [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Sa ne ajute Dumnezeu!
      • +5 (15 voturi)    
        Daca imi permiteti, o parere: (Marţi, 19 decembrie 2017, 8:56)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Aceasta tara a fost mereu condusa din culise, dupa 89. Chiar si Revolutia a fost dirijata de forte oculte si ce am vazut au scos "la inaintare" fie niste idioti utili, niste oameni stersi dpdv intelectual si fara scrupule.

        Azi, n-as putea sa va spun exact cine conduce tara din umbra, probabil sunt mai multe fraciuni rivale, dar ei au facut ca adevarate "minuni" sa se produca: Iohannis sa intoarca 10 procente intre 2 tururi, Ponta sa demisioneze si sa avem un guvern tehnocrat, desi abia castigasera alegerile, etc.

        Azi, ce vedeti este insurectia parlamentara a unor borfasi care s-au saturat sa li se dea cu portia si care au fost agresati masiv de banda rivala, cu DNA. Caci fortele oculte au avut grija sa existe un echilibru, sa fure si PSD dar sa intram in UE, NATO, etc. Asta pana la DNA. Azi insa, borfasii vor totul, vor sa ingroape DNA si justitia. Sunt convins ca alte forte oculte, care poate au stat pe margine, gen Rusia, acum isi freaca mainile de bucurie si intra in joc cu carti bune in mana.

        Cum se va rezolva asta ? Nu stim sigur. Aparent fortele care conduc din umbra vor ca lucurile sa mearga mai departe in directia impusa de PSD. Fie ca legile sa fie adoptate, fie ca noi sa vedem odata pentru totdeauna in ce rahat suntem cu PSD. Credeti-ma, daca voiau, scoteau oamenii in tara pana acum caci nci protestele nu se intampla cum cred unii, doar din civism, trebuie ca cineva sa orchestreze emotia.
        Eu cred ca batalia finala nu a inceput. Ramane de vazut daca va incepe inainte sau dupa adoptarea legilor. Oricum, Dragnea nu poate ramane la putere prea mult si va sfarsi probabil ca toti inaintasii comunisti: cu un cutit infipt in spate de tovarasii lui. Problema e cine vine dupa Dragnea si ce va mai fi ramas din tara atunci...
        • 0 (0 voturi)    
          Oau (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:38)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui clint

          Respectele mele pentru capacitatea de a sintetiza situatia, ma inclin. Printre cele mai bune comentarii citite vreodata pe HN.

          Se pare ca cei care conduc din "spate" fac o treaba foarte buna, din moment ce marea majoritate a oamenilor inteligenti si capabili din tara asta (inclusiv prieteni de-ai mei) au picat in capcana de a crede ca ei si cei ca ei sunt "cei buni" iar ceilati, votantii PSD, bugetarii, pensionarii, biserica, etc sunt "cei rai" si motivul tuturor relelor.

          Si facand asta au picat direct in capcana, dezbinarea sociala si circul facand parte din plan.
    • -19 (31 voturi)    
      Dezinformare, specialitatea casei (Luni, 18 decembrie 2017, 20:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Dezinformare, specialitatea casei.

      Toto articolul e plin de dezinformari fatise, ca pentru suporterii HN, adica ca pentru imbecili.

      Spre exemplu:

      "...dar marea intrebare este acum daca va avea curaj Comisia Europeana sa aplice si in cazul Romaniei solutia utilizata in cazul Poloniei: activarea articolului 7 din tratat, suspendarea dreptului de vot in Consiliu, adica izolarea de facto a tarii in interiorul UE. "

      Autorul lasa sa se inteleaga ca Polonia sufera deja consecintele "articolului &" dar stai....
      hehehe, pana la activarea articolului 7, nu se stie daca mai exista UE.

      Iata adevarul:

      "In a resolution adopted by 438 to 152 votes, with 71 abstentions, the lawmakers condemned the "serious violations" of the rule of law in the country and said that the so-called Article 7 procedure should be launched by member states.

      Just like a similar resolution adopted earlier this year against Hungary, MEPs called on the Parliament's civil liberties committee to draw up a report on the situation in Poland, which would be the basis for a plenary vote later formally asking the Council to activate Article 7."

      https://euobserver.com/political/139889

      Adica ... long shot!
      • +13 (21 voturi)    
        Cum le mai stii tu pe toate!!!! (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:25)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sau te prefaci??? Intelegi ceva din biletele macar??!!!
      • 0 (0 voturi)    
        far fetched (Miercuri, 20 decembrie 2017, 12:33)

        atreju [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Asta cu fortele oculte, cu interventii din afara, etc, mi se pare prea trasa de par. Prea e evidenta disperarea celor cu dosare penale sau deja condamnati. Prea e evidenta frica de a pierde banii gratis ce pot fi facuti de la stat.

        Nu domnilor, e mult mai simplu decat complicat.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce fac toate astea? In final, oare vor scapa? (Marţi, 19 decembrie 2017, 11:00)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Bulversand Justitia, bulversand tara, exista totusi posibilitatea ca in final sa iasa castigatori? Sau actioneaza la disperare pe principiul ca e mai bine ceva decat nimic, mai bine mai tarziu decat acum?
      E adevarat ca asa cum s-au intamplat lucrurile in tara asta locuita de un popor cam tantalau, escrocilor le-a cam mers. Unii au facut niste luni de inchisoare in conditii de lux si acum ne dau lectii, altii inca nu au fost prinsi. Altii au murit sau doar au simulat, lasandu-si familiile bogate.
      De ce sa nu spere si astia?
  • +23 (29 voturi)    
    Este batalia pegrei emanate in 89 contra statului (Luni, 18 decembrie 2017, 19:50)

    Maniu [utilizator]

    Roman. Sper aca avem si noi oameni superinteligenti care sa le dejoace planurile creatoare de anarhie. Ei nu sunt superinteligenti, ca dac'ar fi nu ar avea nevoie sa fure, ar crea plusvaloare.
  • +22 (30 voturi)    
    Catalizator (Luni, 18 decembrie 2017, 19:56)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Asteptam de la HN si in special de la voi sa fiti mai activi si la fel de implicati cum ati fost in iarna.
    Atentie si la campanille de descurajare si dezinformare duse pe retelele de socializare!
    • +5 (17 voturi)    
      din pacate... (Luni, 18 decembrie 2017, 20:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      psd a invatat f bine cum sa manipuleze si pe internet (la tv erau deza asi)
      ceea ce o sa fie f nasol...
      mai ales ca FB e o platforma foarte prietenoasa cu manipularea!
  • +22 (32 voturi)    
    De acord cu autorul (Luni, 18 decembrie 2017, 19:57)

    MPopa [utilizator]

    Si as adauga, cu riscul de a parea cinic, ca ma bucur oarecum de aceasta situatie. Acum se va vedea cine sunt romanii carora le pasa suficient de tara lor cat sa inghete putin in strada. Ca pentru lamentari apropo de nedreptatile vietii si pentru lasitati traduse in formula "imi bag (...) si plec din tara" nu-ti trebuie prea mult spirit civic.
    N-am pierdut nimic inca, oameni buni, doar ca democratia trebuie aparata constant, doar dictaturile se apara singure.
    • +12 (24 voturi)    
      .... (Luni, 18 decembrie 2017, 20:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Cred ca si daca ar iesi tot Bucurestiul la manifestatii (pasnice!) ar ignora. Deja e instinct de supravietuire. Au mers atat de departe incat nu mai au cale de intoarcere. Nu stiu de ce nu se poate dizolva parlamentul sau acuza de tradare cei implicati.
    • +6 (16 voturi)    
      mai ... (Luni, 18 decembrie 2017, 20:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      plecatul din tara e o solutie...
      te lupti pana in ultimu m,oment.... si daca vezi ca nu e suficient... pleci.
      nu te supara , dar sa pleci dintr-o cladire care se prabuseste e instinct de conservare, nu e lasitate!
      evident, pana ajungem in acea situatie trebuie sa LUPTAM prin orice mijloace!
    • +21 (21 voturi)    
      Bunicii nostri... (Luni, 18 decembrie 2017, 23:04)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      au luptat in razboaie, au indurat ierni crunte in transee la sute sau mii de kilometri de casa, cu gloantele suierand langa ei.

      Daca noua ni se pare greu sa iesim macar o data pe saptamana cateva ore in centrele oraselor, pentru a apara valorile in care credem, inseamna ca nu suntem demni de a ne numi nepotii lor ...
  • +26 (34 voturi)    
    protest acum, nu in ianuarie (Luni, 18 decembrie 2017, 19:57)

    buteflix [utilizator]

    acum ar fi momentul protestului si al cordonului uman in jurul parlamentului, in ianuarie e prea tarziu.
  • -11 (35 voturi)    
    Si Iohannis, DOARME! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:11)

    mcv [utilizator]

    Unsul Divin nu se amesteca cu multimea.
    Si in somnul lui, nici macar in vis, nu este in stare "sa vada", cat de iminent este pericolul pentru noi toti.
    Sa nu va aud ca veniti cu Constitutia si alte texte!
    Sa nu va aud ca spuneti "Da' el n-are ce face"!
    • +3 (17 voturi)    
      si ce vrei sa faca?! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      a fost plecat f mult din Romania in ultimu timp.... eu sper ca a plecat cu folos...
    • +13 (21 voturi)    
      Nu doarme (Luni, 18 decembrie 2017, 20:27)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Dar nu are nici o putere. Mai ales ca nu exista vreun partid politic sau politican care sa il ajute.
      USR e prea mic.
    • +17 (23 voturi)    
      S-avem rabdare ! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:37)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Inca nu au ajuns legile la Iohannis, el a declarat de mai multe ori ca va face tot ce este posibil potrivit prerogativelor sale sa se opuna unor legi care submineaza statul de drept , caz flagrant acum .
      Deci inca nu a sosit ceasul lui de actiune, fiti convins ca stie cu ce se confrunta ...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu e ca și cum... (Marţi, 19 decembrie 2017, 11:03)

        Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        ... Parlamentul nu poate să-l suspende pe Iohannis în mod abuziv, atât cât să-și promulge mizeriile. Dacă se mai întoarce apoi la Cotroceni sau nu este irelevant, națiunea asta va fi deja exportatoare de banane.
    • +13 (19 voturi)    
      S-a amestecat cu multimea si ati sarit in sus (Luni, 18 decembrie 2017, 21:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      ca s-a dus acolo sa-si faca cica campanie! Vai de prostii care nu pot deosebi un gest sincer de perifidia interesata, care nu pot deosebi intre Liiceanu si Ciordache!
    • +10 (14 voturi)    
      Dar cu ce ai vrea sa venim daca nu cu (Luni, 18 decembrie 2017, 23:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Constitutia ?

      O sa intoarca legile Justitiei in Parlament, le va ataca la Curtea Constitutionala, desi, atentie cele trei patru modificari importante care afecteaza independenta Justitiei si incearca sa o subordoneze politic, nu sunt neaparat neconstitutionale. Ele sunt insa total inoportune pt o tara ca Romania in care coruptia de la varful politicii nu este un accident ci un mod de a face politica.

      Pe langa mijloacele constitutionale, cred ca va intensifica si discursul acuzator la adresa lui Dragnea si Tariceanu.

      Mai departe factorul extern trebuie sa preseze si el !

      PS. Ce ar trebui dupa tine sa faca Iohannis si nu a facut ?
      • -2 (12 voturi)    
        ... cu instrumente adaptate situatiei! (Marţi, 19 decembrie 2017, 2:27)

        mcv [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        In orice domeniu reglementat de LEGI, exista situatii exceptionale, care CER un raspuns adaptat situatiei respective.
        Exista forta majora, caz fortuit, legitima aparare, etc., situatii care JUSTIFICA actiuni "iesite din rand".
        Acum, noi ne aflam intr-o astfel de situatie.
        Nu-si poate permite niciun om responsabil, sa actioneze "normal" in situatii anormale, decat daca interesul personal este acela de a se produce evenimentul care se afla in desfasurare!
        CE risca tara asta, daca Iohannis ar face ORICE, in situatia in care ne aflam si, mai ales, unde ajungem de maine, poimane?
        Ce sa faca? Nu stiu. De aceea el este Presedinte si nu eu.
        Mie doar trebuie sa imi ofere satisfactia ca se poarta "ca un bun parinte de familie".
        Ati fi ok cu un astfel de parinte, intr-o situatie extrema?
        • -3 (9 voturi)    
          Ha! (Marţi, 19 decembrie 2017, 10:02)

          rcb [utilizator] i-a raspuns lui mcv

          forta majora, cazul fortuit, legitima aparare, etc, exista pentru ca sunt prevazute de lege.

          Altfel n-ar exista.

          Ceea ce faci mata aici e indemnare la nesupunere civica, adica la comiterea de ilegalitati. Ceea ce nu e neaparat rau, dar macar sa fie spus in clar.
          • +1 (1 vot)    
            Sa fie! (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:26)

            mcv [utilizator] i-a raspuns lui rcb

            Institutiile respective erau amintite pentru a face inteleasa gravitatea situatiei. Erau exemplificari. Acelea sunt institutii reglementate de lege. Asadar, acolo suntem pe teritoriul dreptului.
            Nesupunerea civica este de domeniul moralitatii. Este o actiune impotriva dreptului, atunci cand prin institutiile statului de drept, in situatia noastra, nu se poate corecta ceva, dar, cu conditia ca prin actiunile de NC sa nu se produca un rezultat mai grav decat cel care se doreste a fi anihilat.
            Deoarece, NC implica in mod obligatoriu lipsa violentei, intreb: ce actiune de NS din partea oricui, ar putea produce un rau mai mare decat cel care acum este in desfasurare si al carui rezultat va fi nimicitor, atat pentru tara, cat si pentru fiecare dintre noi?
            Modificarile care se fac acum si cele care vor urma, nu sunt toate neconstitutionale, dar a nu fi neconstitutional nu inseamna a fi si in regula.
            Exact pe asta mizeaza ei, si de aceea trebuie impiedicati sa-si finaliizeze actiunile.
            Asta, nu se poate face stand la Cotroceni si asteptand legile la promulgare, stiind ca totul este doar o formalitate, fara posibilitatea de a corecta ceva.
            ORICE ar trebui sa faca Iohannis, inainte de a fi adoptate aceste legi, tocmai pentru ca suntem intr-o situatie exceptionala.
            A sta si a astepta legile, inseamna ca tu, ca prezedinte, te comporti normal, intr-o situatie anormala.
            Nimic nu il impiedica pe Iohannis sa dea mesaje, sa explice gravitatea situatiei, sa exprime clar dezacordul cu actiunile lor.
            Nu o face, si cand chiar a spus ceva, in trecere, oricum, a folosit conditionalul optativ!
            Si nicidecum nu s-a referit la fond ci doar la forma! Iar cuvantu PSD ii este teama sa-l mai rosteasca. Oare, de ce?
            NB1. NS este nelegala, dar morala. Oricum, nu la NC ma asteptam de la Iohannis sau de la oricine, dar ati inclus acest subiect.
            Suna atat de comunistoid si ingust, sa spui despre cea mai democratica institutie fara violenta, ca este "indemn la comiterea de ilegalitati..."
        • +2 (4 voturi)    
          Nu, sa fim seriosi, mai ales ca pare ca (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:05)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mcv

          esti in domeniu !

          Am fi intr-una din situatiile enumerate de tine, abia in cazul in care, de exemplu, legile justitiei ar fi considerate neconstitutionale de catre CCR dar cu toate acestea Guvernul ar da o OUG prin care ar trece modificarile amendate de judecatorii constitutionali !

          Abia atunci ne-am afla intr-o situatie exceptionala care permite masuri exceptionale. In momentul de fata ne aflam intr-o situatie grava impotriva careia suntem datori sa luptam cu toate mijloacele permise de lege !

          PS. "Orice" scris cu majuscule imi poarta imaginatia pe un drum al carui capat nu se vede.

          PPS. rcb deja iti cere sa vorbesti mai clar !
  • +11 (19 voturi)    
    nu se joaca viitorul justitiei... (Luni, 18 decembrie 2017, 20:25)

    liviu_ [utilizator]

    se joaca viitorul Romaniei...
    daca vor trece modificarile astea o sa fie jale...
    efectiv numai prostii nu vor fura (presupunand ca trec si aberatiile din codu penal)...
    si restu o sa se care din tara...

    UE cred ca o sa fie obligata sa actioneze DUR... eventual o sa schimbe legile special pt noi si polonezi... Nu cred ca UE isi permite ca orice tara membra sa faca ce vrea din legile interne, avand in vedere ca acest lucru destabilizeaza UE! Probelma e ca aceste masuri... cel mai probabil... nu vor fi suficient de rapide pt noi...

    Sa vedem ce o sa se intample... dar eu, preventiv... imi pregatesc valizele...
  • +15 (19 voturi)    
    De Craciun se taie porcul. (Luni, 18 decembrie 2017, 20:31)

    GeorgeOrwell [utilizator]

    De Craciun se taie porcul. Tot romanul stie asta. Anul asta insa, avem mai multi porci ca niciodata.
  • +10 (14 voturi)    
    Exact ! (Luni, 18 decembrie 2017, 20:41)

    blackarrow [utilizator]

    "Acum se joaca viitorul justitiei si al Romaniei pe termen lung" -cred ca surprinde esenta razboiului asta , e acum ori niciodata . Daca ii slabim acum , nenorocitii ne vor arunca in cea mai neagra perioada , din care se va iesi probabil numai cu varsare de sange . Responsabilitatea cea mare ii revine lu Iohannis si sub nici o forma nu trebuie sa promulge legile alea, cu riscul suspendarii , daca va fi sa pierdem , sa nu pierdem fara lupta , dar eu zic ca sint sanse mari sa fie pusi cu botul pe labe banditii .
  • -19 (23 voturi)    
    Faceti-va valizele,ati pierdut. (Luni, 18 decembrie 2017, 20:48)

    xanti [utilizator]

    Nu credeati,ne luam revansa dupa impuscarea lui Ceausescu si lovitura de stat.
    Mii de securisti si-au pierdut locul de munca dupa revolutie ,asta nu se uita ,s-a intors roata .
    Faceti-va valizele, exact asta si vrem ,sa fugiti din tara ca pe vremea lui Ceausescu ,de data asta de buna voie si pe banii vostrii.
    NOI ramanem aici pe baricade ,voi printre straini.
    • +8 (12 voturi)    
      Care baricade mai baietzal? (Luni, 18 decembrie 2017, 22:59)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si tu asa ceva in beci?!!
    • +9 (13 voturi)    
      securist (Luni, 18 decembrie 2017, 23:05)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      coclit. asta ar insemna sa va luati revansa impotriva... voastra? tu erai d-ala cu pantaloni peste glezne si ciorapi albi de sprijinea stalpii pe langa botanica. se pare ca ai ramas in aceeasi pozitie. roata se invarte, e adevarat. dar tot peste voi o sa treaca. de data asta, definitiv.
    • +10 (14 voturi)    
      Ai lipsit ceva timp din oras, (Luni, 18 decembrie 2017, 23:35)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dar pauza de internet nu ti-a priit !

      Hotaraste-te ce esti : unul din miile de securisti care si-au pierdut locul de munca dupa revolutie ori un simplu comunist revansard. Din comentariul tau nu-mi este prea clar.

      Xanti, o spun cu toata seriozitatea si responsabilitatea : mi-e mila de tine.

      Tu nu ai, indoieli, remuscari, ezitari !

      PS. Si apropo: pe ce baricade ramai aici, nefericitule, ca n-o sa mai ramana lemn peste lemn si piatra peste piatra !
      • +8 (12 voturi)    
        Xanti are dreptate. (Marţi, 19 decembrie 2017, 3:35)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Fiecare obraznicie aruncata de psd alunga o mie de oameni din Romania.Ei au in plan sa arunce doua-trei sute de magarii pe an;prin parlament,prin latrine...Astfel se creeaza o atmosfera irespirabila.Noi credem ca vor sa schimbe legile in favoarea lor...Nu asta este grija lor cea mai mare! Ei se uita la un singur parametru:cati au mai plecat ASTAZI! Cu doua-trei sute de mii plecati pe an au castigat...Inmultiti cu patru(un ciclu electoral)...........Liiceanu are dreptate:"No hai"
        • +4 (6 voturi)    
          Deci PSD depopuleaza Romania (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:24)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

          din pur interes electoral !

          Eu cred ca nu sunt chiar atat de superficiali !

          In anii 90 a existat un exod masiv ce a avut la baza nu neaparat cauze economice, exod datorat tot PSD-ului (FSN pe atunci), fara insa ca acest lucru sa reprezinte o politica a fostilor comunisti.

          Dupa 2007, a inceput "depopularea" pe criterii economice, iarasi fara ca PSD sa urmareasca asta.

          Acum situatia este un mix intre ceea ce s-a intamplat in epoca Iliescu si cauzele datorate intrarii in UE si a liberalizarii circulatiei fortei de munca.

          Daca nu se intampla tragedia de la Colectiv si Dragnea nu ajungea in fruntea PSD, lucrurile se petreceau mult mai soft. O situatie de criza s-ar fi creat insa oricum.

          PS. Daca or sa ramana ei cu ei, inseamna ca prin forta lucrurilor se vor canibaliza !
          • +1 (1 vot)    
            PSD depopuleaza Romania! (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:20)

            Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Din pur interes electoral. De la mineriade si pana la legile justitiei,totul se subordoneaza acestui plan.Feciorii fostilor comunisti isi doresc o Romanie infratita cu Bielorusia,in care ei sa conduca iar filipinezele sa munceasca.Superficial sau nu...cu final de tip implozie sau nu...ASTAZI planul functioneaza.Prietene,ne certam pe banii nostri,vorba robotului Xanti!
            • +2 (2 voturi)    
              Nu ne certam deloc ! (Marţi, 19 decembrie 2017, 19:33)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

              Exprimam intr-un mod absolut cordial pareri usor diferite in conditiile in care suntem de acord asupra ideii de baza -"PSD este cel mai nociv lucru care i se putea intampla Romaniei dupa 1989."

              PS. Cred ca asta il infurie pe "robotul" Xanti !
              • +1 (1 vot)    
                Completare (Miercuri, 20 decembrie 2017, 0:41)

                Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                PSD are un electorat captiv imbatranit.Acesti oameni dispar...unu cate unu, in timp ce vorbim.Principala lor grija este sa scada si tabara cealalta.Exact ca la razboi.PSD-ul mai are o problema:lor le vin din urma doar repetenti carnasieri,in timp ce noua ne sar in sprijin oameni tineri de toata isprava.Singura lor sansa este sa plecam cu multe lamai in desaga.Aproape toata familia mea a plecat.Am ramas sa ingrijesc pe mama=psd,pe tata=psd si pe soacra-mea=tot pe acolo... PS.Ar fi pacat sa fim invinsi de cei mai slabi dusmani ai Romaniei...ever...
                • +1 (1 vot)    
                  In ritmul in care spui tu ca se petrec lucrurile, (Miercuri, 20 decembrie 2017, 3:22)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

                  insemna ca in vreo 10-15 ani or sa fie nevoiti sa le dea cetatenie bonelor filipineze si muncitorilor vietnamezi, ca sa-i poata vota astia !

                  PS. Dar pe noi, de acolo de unde ne vom fi stabilit, ne va mai interesa oare lucrul acesta?
                  • +1 (1 vot)    
                    Ce mai conteaza? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 16:36)

                    Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    ps."de acolo de unde ne vom fi stabilit"=un loc cu verdeata...
                    • 0 (0 voturi)    
                      Aoleu ! (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:59)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

                      Eu nu aveam deloc in vedere un astfel de loc ! :))
    • +10 (14 voturi)    
      Bai berbecule, le facem, dar sa-ti spun cum le fac (Marţi, 19 decembrie 2017, 9:23)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Am o firma de servicii, din feb anul trecut, evaziunea pe care o fac cu firma a crescut de la 10 la 90%, sunt in domeniu serviciilor deci se poate. Am un baiat afara, anul asta termina , ne gandeam sa vina sa dezvoltam afacerea. Nu mai vine are deja job acolo. In vara planuiesc sa plec, pana atunci declar taxe si nu mai platesc nimic , decat pentru angajati. Sunt in discutii sa vand toate activele.Teapa pe care ti-o las cadou tie si lui Dady va fi epica, peste 100.000 euro numai din tva.
      Mai am un baiat care mai are 3 ani la mnedicina. El va ramane aici sa termine facultatea pe banii tai si ai lui Dady si apoi uscheala.El poate trai cativa ani si cu legile voastre.E preocupat mai mult de sport si gagici. Dar, pana la vara ne vedem pe strazi, nu o sa reusiti, dar vin vremuri grele in ro oricum. Economia ati dat-o de gardsi va veni nota.
      Iti doresc succes nenorocitule, dar nu vor mai fi bani sa fi si tu platit.
      .
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Marţi, 19 decembrie 2017, 17:56)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      "Mii de securisti si-au pierdut locul de munca dupa revolutie".
      Asa sa fie? Atunci de ce sunt in prezent de vreo 6 ori mai multi decat inainte de 89?
      http://www.romaniacurata.ro/cat-de-mare-este-sri-fata-de-serviciile-din-alte-tari/
  • +10 (14 voturi)    
    Neputintza "guvernarii"+iminentza puscariei pt. (Luni, 18 decembrie 2017, 21:38)

    Plagarus [utilizator]

    .....interlopii partidelor romanesti !!!
    " Victimele politice " din parlamentul rusinii,pentru intreaga Romanie,uita de puterea tinerei generatii.
  • +8 (10 voturi)    
    ce urmeaza..? (Luni, 18 decembrie 2017, 22:14)

    Andra99 [utilizator]

    De asta ce ziceti domnule Tapalaga: "A fost abrogata prevederea referitoare la obligativitatea educatorilor si invatatorilor sa absolve studii universitare" ? Incotro ne indreptam ? Vrea acest partid cu tot dinadinsul sa puna complet pe butuci aceasta tara ?
  • +6 (8 voturi)    
    Be pozitive! (Luni, 18 decembrie 2017, 22:29)

    Arigo Sanchi [utilizator]

    Psd -Alde sunt orbi, nu vad ce armada au in fata, de fapt lupta e deja incheiata si ei au pierdut, le-ati vazut fetele triste de la inmormantarea regelui, credeti ca erau tristi pt Casa Regala?
    Acuma au dat-o pe caterinca si razbunare, fac mistoc de cei care ii mai baga in seama, cum e treaba cu monarhia, sau vor sa sparga cat mai multa vesela in sufragerie, cum fac femeile care se simt inselate de electorat :)! Cam cum a facut Saftoaiaca cand a vrut sa bage familiile la puscarie, din cauza CpF!
  • +12 (14 voturi)    
    Lipsa de educatie isi spune cuvantul! (Luni, 18 decembrie 2017, 23:25)

    vidra [utilizator]

    Se pare ca romanul are memoria scurta, a uitat de comunism, victimele Revolutiei, Ilici, mineriade, umilintele Regelui, anii de tranzitie.....
    Acum se indoapa de zor la targul de Craciun, isi scoate familionul la mall si isi etaleaza cazanul bmw in fata blocului.

    Bai oameni, daca nu iesim MASIV o sa fie dezastru! Eu ies ca fraiera de 10 luni incoace, ma intreaba toti ca ce-mi tot trebe de ies intruna, se uita la mine de parca as fi nebuna; sau eterna intrebare, dar ce, se mai tin proteste? :)))) a nu, totul e minunat! am ajuns din urma Danemarca si trimitem rachete in spatiu. Craciun fericit!
  • -2 (10 voturi)    
    reactia vestului (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:44)

    Doru490348 [utilizator]

    e doar verbala, nu cred ca vor face mare lucru pt Romania, au si ei problemele lor. Romania revine probabil in sfera de influenta ruseasca, care pare sa aiba o forta gravitationala superioara. Unde mai pui ca tot spre est ne mai trage si China.
    • +1 (1 vot)    
      dar nu mai au nicio reactie! (Marţi, 19 decembrie 2017, 14:37)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      Nici macar verbala! Au amutit cu totii! Si UE, si aliatii NATO, nimeni nu mai zice nimic, sunt inexistenti! Cand a fost lovitura de stat din 2012 au reactionat toti, foarte prompt. Acum - nimic!!
      Este ca si cum jocurile au fost facute in culise iar noi am fost din nou vanduti pentru nu stim inca cine, dar vom afla.

      Toate semnele sunt clare:

      Cei doi criminali, mi-e sila sa le scriu numele, sefii mafiei transpartinice si transinstitutionale, au trambitat sus si tare, de Ziua Nationala a Romaniei, dreptul lor de a da orice legi doresc. Si au trecut nestingheriti la fapte, sustinuti de CCR care a respins prima contestatie, aratand clar ce drum va urma in continuare.

      Pe langa lovitura de stat interna, semnul de schimbare a directiei Romaniei catre Moscova a fost dat pe fata, fara retineri - Biserica a fost trimisa in misiune la Moscova, direct la Putin, iar TVR, pe ambele canale, are programe de propaganda. Deocamdata e vorba de propaganda culturala: documentare care slefuiesc imaginea Rusiei putiniste si filme rusesti.

      Carnatul sasesc e complet mut si invizibil. S-a intalnit saptamana trecuta cu capetele incoronate din tari care conteaza, a fost la Consiliul Europei si... n-a urmat nicio reactie, din partea nimanui, de sustinere a statului de drept! Inseamna ca stie, a fost informat macar la nivel de sugestie ca nu se mai poate face nimic, pt. ca undeva, intr-o alta Yalta, s-a batut palma.

      Copii, parintii si bunicii vostri, in 1947, nu stiau de intelegerea facuta intre rusi si englezi si americani, nici Regele n-a fost informat, nu si-au putut inchipui ce soarta li s-a harazit de marile puteri, nu stiau ce urmeaza si nu s-au orientat. Voi stiti ce a urmat si inca mai aveti timp.
  • +4 (6 voturi)    
    protest masiv (Marţi, 19 decembrie 2017, 5:36)

    ghilotinadiplomata [utilizator]

    trebuie sa iesim la un protest masiv foarte bine organizat ..trebuie inconjurat parlamentul si nu mai plecam pana nu iasa sobolani de acolo ..sa le spunem in fata ce avem de spus

    ar putea fi pichetata si televiziunea , latrina 3 .., am putea plati 2 -3 vidaje ..sa deverseze ce colecteaza de la oameni ..in curtea televiziuni latrina 3
  • +5 (7 voturi)    
    Ce trebuie aici? (Marţi, 19 decembrie 2017, 8:22)

    lake1 [utilizator]

    Când vom porni, Dragnea, Tăriceanu, Iordache, și mincinosul ăla de Eugen Nicolicea, trebuie arestați și să nu fie eliberați, până nu se revine șa vechea stare legislativă. În acest fel poate văd și ei, cine de fapt are puterea în RO.Iar la viitoarele elegeri, ...No hai cu toții la vot. Acum ei reprezintă doar 18% din populația țării, de0sta se grăbewc să legifereze ce le convine lor.
  • +4 (8 voturi)    
    Unde suntem acum? (Marţi, 19 decembrie 2017, 9:13)

    DanielDr [utilizator]

    Vad comentarii despre o noua revolutie, despre cei cazuti in '89, despre iesitul in strada, despre memoria romanilor ..... insa multi uita ca la alegerile parlamentare de anul trecut prezenta la vot a fost de .... 39,49 %. Cristian Tudor Popescu spunea ca alegerile sunt o oglinda a societatii in care traim, si sunt perfect de acord cu asta 60% din alegatori sunt nepasatori si restul se cearta pe care are dreptate. Multi dintre noi, cei care citim Hotnews, care am iesit in piata, cei care am protestat nu realizeaza ca realitatea cotidiana nu este cea pe care o vedem in fiecare dimineata la 7 minutes cand cumparam un sandwich la suprapret, sau cand interactionam cu oameni din diverse colturi ale lumii; realitatea e cea de la tara, oameni indobitociti, nepasatori, neputionciosi sa-si schimbe soarta lor si a copiilor lor. Trebuie sa intelegem ca nu putem evolua/progresa ca popor atat timp cat societatea noastra este impartita/divizata (cum spunea Ciolos: "Exista doua Romanii, folosite politic prin antagonizare, spunandu-se ca una e conservatoare si cealalta progresista, ca una este retrograda, ca cealalata este TeFeL-ista, ca una e religioasa, cealalta seculara" ).
    Casa regala ne-a vandut de mult(pt a recupera averea; google Margareta si Iliescu sau Margareta si Dragnea); dreapta e la fel de corupta ca stanga; am ajuns la concluzia ca USR ul e destul de neputincios/incapabil sa faca ceva; si revenim la aceeasi speranta ... poate in viitor o sa fie mai bine.
    Eu unul mi-am pierdut speranta in tara mea si am un sentiment care se amplifica din ce in ce mai mult ca locul meu nu e aici.
  • +4 (6 voturi)    
    nu e suficient (Marţi, 19 decembrie 2017, 10:15)

    ella111 [utilizator]

    au trecut de mult de pragul la care ii intimida poate o iesire pasnica in strada sua macar le era rusine sau poate putin frica de opinia internationala.
    Nu le mai este frica/rusine de nimic...
    In acest moment doar o revolutie in adevaratul sens al cuvantului poate fi salvatoare..
    vor schimba atat de mult legislatie incat vor reduce pe toata lumea la tacere, nu vei mai avea voie sa comentezi, sa spui o oinie , sa te arati revoltat de ceea ce fac.
    Daca nu facem acum ceva, in curand chiar va fi prea tarziu.
  • +1 (3 voturi)    
    ce urmeaza? (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:36)

    yellowdog [utilizator]

    simplu, ori disolutia statului roman, ori renasterea noastra...
  • 0 (0 voturi)    
    of (Marţi, 19 decembrie 2017, 16:59)

    csan [utilizator]

    mai tapalaga nu ne mai spune ce stim si noi. Fa ceva concret sa scapam de mafie, demonstreaza ca te duce mintea. La vorbe sunt si ei chiar mai buni decat tine.