INFOGRAFIC Cum te afecteaza in mod direct modificarile la Codul Penal si la Codul de Procedura Penala. Exemple din viata de zi cu zi

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 14:52 Actualitate | Esenţial


Modificari Codul Penal 1
Foto: Hotnews
Geeks for Democracy a facut o ilustrare grafica a felului cum modificarile propuse la Codul Penal limiteaza drastic mijloacele de ancheta ale procurorilor, avantajand inculpati, si cum cei care au de suferit in cele din urma sunt cetatenii obisnuiti. Ilustrarea a fost facuta pe baza unui document facut de Asociatia Procurorilor, care contine  textul amendamentelor propuse, puse in oglinda cu articolele actuale din codurile penale.



Citeste mai multe despre   


















18175 vizualizari

  • -25 (39 voturi)    
    Dar (Luni, 18 decembrie 2017, 15:06)

    aranhil [utilizator]

    Ultima e cam trasa de par. De cand nu sunt votati primarii in tara asta din cauza ca au dosar penal?
    • +26 (28 voturi)    
      mda , ai dreptate , (Luni, 18 decembrie 2017, 15:35)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui aranhil

      dar pe unii ii mai si intereseaza-informeaza pe cine voteza ! exemplul este pentru ei .
      • +16 (18 voturi)    
        Modificarile sunt perfecte, Livache are copii (Luni, 18 decembrie 2017, 15:37)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui coor

        Ce ar fi sa i se intample situatiile de mai sus copiilor lui?
        Ia dezincriminati-le, ca sa te tii atunci cum umbla cu garzi de corp si veste antiglont.
      • +28 (30 voturi)    
        Intrebare la o situatie ipotetica (Luni, 18 decembrie 2017, 15:42)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui coor

        Florinel e un derutat cu procese pe rol dar e bine aparat de prietenii lui si beneficiaza de imunitate. El merge cu masina in fiecare zi la munca. In fata portii de la locul sau de munca, e o demonstratie de 500 persoane. Din mijlocul lor zboara un cocktail Molotov care loveste masina, aceasta se aprinde iar multimea asista la urletele de moarte ale lui Florinel. Pe cioburi nu se gaseste nici o amprenta iar inregistrarile video sunt fie ilegale, fie inconcludente. Timp de un an, procurorul de caz, ca un partiot adevarat, fie are concedii medicale, fie mai raceste sau il doare burta si nu gaseste vinovatul. Ce se intampla dupa?
        • +17 (19 voturi)    
          "We work in the dark to serve the light" (Luni, 18 decembrie 2017, 16:54)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          Istoria ne invata ca atunci cand coruptia "ucide" justitia, o noua forma de "justitie" ucide coruptia. Dar vrem asta in Romania, in secolul 21?
          • +4 (4 voturi)    
            Exista oameni care fac rău atât timp cât respiră (Luni, 18 decembrie 2017, 20:12)

            IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            Zi și tu, ce sa faci?
    • +14 (14 voturi)    
      Chiar daca primarul e votat cu 80%... (Luni, 18 decembrie 2017, 15:47)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui aranhil

      ... eu unul prefer sa stiu dinainte cat este de penal.
      Urmand retorica ta, ar trebui sa renuntam la alegeri acolo unde primarul este foarte iubit si apreciat de cetateni (sondajele anterioare pot sustine de exemplu ideea asta)
    • +3 (3 voturi)    
      bah, dar bine ai zis-o. (Luni, 18 decembrie 2017, 23:59)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui aranhil

      concluzia ar fi ca suntem o natie de imbecili, iar exemplu e primarul ala de la Baia Mare care a fost votat din...arest :)))))) P/S: si ce ne mai tanguiam la capatalui Regelui Mihai devenind peste noapte monarhisti.
  • +14 (14 voturi)    
    nu ar fi mai intelept (Luni, 18 decembrie 2017, 15:21)

    george456 [utilizator]

    ... asa cum s-a mai facut, sa consultam tot ce exista in domeniu pe plan european (ca tot suntem membri) si sa aplicam cu anumite adaptari doar daca ne sunt ff necesare la specificul nostru??
    • +20 (20 voturi)    
      asa ceva.. (Luni, 18 decembrie 2017, 15:39)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui george456

      N-a fost si nu va fi niciodata "recomandat" de catre UE. Ce fac parlamentarii n-are nicio legatura cu directiva europeana.

      Putea sa fie un singur semn de punctuatie in document.. un punct sa zicem.. parlamentarii astia tot ar fi fost capabili sa sustina ca acel document le impune sa modifice orice.. oricum doresc ei...

      Consultari.. recomandari.. discutii.. avize... vorbe goale ignorate dar aratate cu degetul!

      E o minciuna mai mult decat grosolana!
    • +16 (16 voturi)    
      aici nu se pune problema intelepciunii (Luni, 18 decembrie 2017, 16:05)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui george456

      E o problema de abuz a partidelor politice alese, care au numit un grup de interlopi sa actioneze impotriva poporului roman.
      As zice, mai degraba, nu abuz, ci infractiune contra securitatii nationale.
    • +15 (15 voturi)    
      nu intelegi ca Tariceanu vrea sa scape de dosar? (Luni, 18 decembrie 2017, 17:34)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui george456

      PSD a facut o lista cu toti PENALII din partidul lor plus ALDE si UDMR dupa care au decis sa modifice legile justitiei in asa fel incat faptele lor penale sa nu mai fie pedepsite
  • +16 (16 voturi)    
    cei care au propus (Luni, 18 decembrie 2017, 15:30)

    gabone [utilizator]

    Ar trebui pusi sa raspunda si sa detalieze toate aceste aberatii. Toti fac amendamente nimeni nu le sustine efectiv cu argumente si ignora realitatea...

    nu-si pot da seama cum foarte curand aceste legi se vor intoarce impotriva lor de asemenea... va fi raiul pe pamant al infractorilor..

    cand justitia nu va mai functiona, fiecare isi va face propria justitie!!! Haos generalizat!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Economicul conteaza in primul rand (Luni, 18 decembrie 2017, 15:31)

    Razvan_M [utilizator]

    Romanul va iesi in strada doar cand tampeniile astea il vor atinge la portofel. Majoritatea votantilor cred ca lucrurile nu-s chiar atat de rele si ca infractorii pe care-i avem in Parlament fura si ei ca tot omul.

    Ar fi interesant de analizat cateva spete de frauda financiar-economica si daca prin noile reguli penale vor mai putea fi trasi la raspundere faptasii. Caci daca se legalizeaza si mai mult tunurile, atunci vom avea o problema economica serioasa.
    Al doilea aspect este riscul cresterii infractionalitatii cu violenta. Nu este niciun secret ca infractorii cunosc legile penale extrem de bine - si le cunosc si slabiciunile. Daca este slabit si mai mult sistemul penal existent (sistem deja relativ slab), am putea asista la un val de criminalitate. Coroborata cu scoaterea mai rapida a infractorilor din puscarii, aceasta noua modificare de legislatie penala este cu adevarat periculoasa.
    • +14 (14 voturi)    
      buba mare (Luni, 18 decembrie 2017, 15:42)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ca majoritatea nu-si da seama cat de rele si nocive sunt aceste propuneri.

      cand se vor prinde de problemele financiare.. vor avea deja multe alte probleme pe cap si nu prea vor mai avea ce face (vezi epoca Ceausescu)
  • +14 (20 voturi)    
    sunt si parti bune! (Luni, 18 decembrie 2017, 15:32)

    dan.c [utilizator]

    Numai ganditi-va ca am putea intra in Cartea Recordurilor.
    Apoi, toate familiile mafiote s-ar muta in Ro. Cate locuri de munca! Aia au bone, soferi, antrenori personali, bodyguarzi... cheltuie bani...
    Plus, toti romanii isi vor lua permis de portarma! Industria de armament!
    Plus confectiile metalice ca toata lumea o sa-si puna gratii!
    Sare PIB-ul prin acoperis.
    • +10 (10 voturi)    
      haios.. si nu prea (Luni, 18 decembrie 2017, 15:40)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      am prins ironia... dar tot minus ti-am dat :)
      • +10 (10 voturi)    
        ok :) atunci continui: (Luni, 18 decembrie 2017, 16:28)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        Se va crea un punct de referinta in mentalul colevtiv: ce se intampla daca nu-ti faci datoria de cetatean. Somnul ratiunii naste monstri. Hai sa-i lasam sa se nasca, sa-i vedem, sa ne speriem de ei! Poate ne invatam minte.
        Din contra, daca situatia s-ar rezolva altfel decat prin consumare, o noua caramida la teoria conspiratiei s-ar adauga: si-au bagat americanii coada, Soros, Calea Lactee...
        Asa ca zic: Romani! S-o facem lata!
  • -19 (29 voturi)    
    Situație ipotetică #11 (Luni, 18 decembrie 2017, 15:51)

    Mazeta [utilizator]

    Un procuror DNA face dosar fratelui și tatălui ca să se culce cu fiica.

    Stai, asta nu-i situație ipotetică, chiar s-a întâmplat.
    • +14 (16 voturi)    
      pe cuvant daca pricep (Luni, 18 decembrie 2017, 16:11)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poti descrie in ce sens ar putea modificarile astea sa afecteze pe:
      1. procuror
      2. frate
      3. tata si
      4. mai ales, fiica?
    • +16 (18 voturi)    
      Perfect adevarat (Luni, 18 decembrie 2017, 16:12)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Insa nu stim detaliile: esti porcurorul, fratele, tatal sau fetita?
    • +8 (14 voturi)    
      Pai si de ce nu luam masuri pentru ... (Luni, 18 decembrie 2017, 16:19)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... a rezolva punctual situatia cu portocala ta nr. #11? Chiar trebuie sa avem plauzibile toate situatiile de mai sus doar ca sa scape Dragnea, Tariceanu, tatal-buzatei cu fata-buzata, etc?
      Este ca si cum ai culca la pamant un oras pentru ca undeva in el se ascund doi teroristi. Atat de primitivi am ajuns ca natie ca sa emitem legi cu consecinte atat de catastrofale? Mai mult se gasesc unii idioti utili fara simt si spirit critic care sunt cei mai fericiti pentru ca nu vor mai exista cazuri portocala.
    • +10 (12 voturi)    
      ti s-a intamplat tie? (Luni, 18 decembrie 2017, 16:22)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Adica, fiica ta a fost fortata sa se culce cu un procuror DNA? Daca asa este, atunci ar trebui sa trimiti dovezile la ziar ca sa fie facute public
  • +13 (13 voturi)    
    Sa scoata la imprimanta si sa imparta oamenilor (Luni, 18 decembrie 2017, 16:03)

    AlexisMD [utilizator]

    Opozitia si voluntati sa scoata la imprimanta si sa le ofere in strada sau sa le luna in cutii postale
  • +11 (11 voturi)    
    Iordache si clica PSD-ului... (Luni, 18 decembrie 2017, 16:16)

    Olyx [utilizator]

    ne duc direct in NEOLITIC !....
  • +11 (11 voturi)    
    partasi la hotie (Luni, 18 decembrie 2017, 16:27)

    popaciuca [utilizator]

    dragi romani, stati si bagati caltabosi si caranti in burtile de analfabeti politici. sa nu iesiti in strada, ca are pesede, penele si udmere girja de viitorul vostru si al copiilor vostri! iesiti zeci de mii la beculete si in mall insa nu si penutr a demonstra importiva hotiei. copiii vostri vor face parte dintr-un neam de scalvi in mod cert.
  • +9 (11 voturi)    
    parlamentul nu poate face orice (Luni, 18 decembrie 2017, 16:28)

    clencix [utilizator]

    Infatuarea presedintilor PSD si ALDE provine si din impresia lor ca daca au parlamentul, pot face orice, sub principiul ca parlamentul face legi si ceilalti le aplica - guvernul conduce dupa legile astea si justitia corecteaza cine calca legile, adica parlamentul nu are a da socoteala decat din 4 in 4 ani. Aici e gandirea totalitara, cea care priveste legile - litera lor - ca pe ceva imuabil si sfant, dar pe lumea asta toate se fac pentru oameni nu pentru animale, sunt pentru oameni cu tinere de minte si judecata pentru fiecare situatie, pentru o lume complexa si vie, contradictorie, si dinamica si conservatoare. Legile nu exprima decat o obisnuinta de a fi mai bine ca inainte, deci au memorie, includ experientele bune ale legilor din trecut pe care sa le adauge nitel cva sa le aduca la proceduri si mai bune, nu sa le arunce pe jos si sa intre in aventuri fara perspectiva anilor ce vin de dragul unor himere de azi. Renuntarea la buna cuviinta de a pedepsi pe cei mai putini si rai si de a avea grija sa de ingrijesti de cei mai multi care sunt majoritatea mai buni inseamna sa te gandesti bine inainte de a renunta la metode clasice. In cazul nostru, a distruge aparatul justitiei pentru ca sa pazeasca pe parlamentari alesi si pentru ca au avut bani furati sa pacaleasca un electorat ajuns inert - si din anestezia zecilor de ani de comunism feroce, inseamna o lovitura de stat si intrarea in o etapa vecina cu legionarismul, bolsevismul, inscriindu-se pe linia terorismului politic.
  • +7 (11 voturi)    
    praf in ochi (Luni, 18 decembrie 2017, 16:44)

    calexe [utilizator]

    parerea mea e ca ni se arunca cu praf in ochi. modificarile propuse de talharii din parlament au 2 scopuri: 1. sa vada cat poate accepta societatea civila, si 2. sa le "corecteze" apoi, adica "hai, treaca de la noi", si totodata sa lase ceea ce-i critic ca sa scape de anchetele actuale si viitoare, si astfel sa fure ulterior linistiti, cu legea in brate. o gramada de oameni de bun simt sau profesionisti in domeniu se chinuie sa explice si se revolta la ceea ce au pus parlamentarii in intentiile de modificare. e o zbatere inutila. aceste modificari trebuie respinse in bloc! altfel tot ei ne trag in piept la final. cum sa fie respinse in bloc? nu stiu, din pacate...
  • +8 (10 voturi)    
    Caz real (Luni, 18 decembrie 2017, 17:31)

    oopsie_daisy [utilizator]

    O femeie impinge o alta femeie in fata metroului. Camerele de la metrou o filmeaza, ea ar putea fi identificata dupa camere.
    Sa zicem ca e identificata totusi, de politie. Dar nu poate fi arestata preventiv, pina ce procurorii nu inchid cazul.
    Asa ca politistii o roaga frumos sa nu mai faca din astea si ii dau drumul inapooi pe peron, urmind sa o mai caute la adresa ei (camin de persoane fara adapost) cind dosarul va fi finalizat.
    • -12 (14 voturi)    
      Stii sa citesti? (Luni, 18 decembrie 2017, 18:08)

      unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Aceasta forma exista si in amendament (exact ca in leaga actuala):
      ”Măsura arestării preventive a inculpatului poate fi luată şi dacă din probe rezultă suspiciunea rezonabilă că acesta a săvârșit o infracțiune intenționată contra vieții, o infracțiune prin care s-a cauzat vătămarea corporala sau moartea unei persoane...”
      Imi explici si mie, de ce nu poate fi arestata preventiv, daca se adopta legile?
      • +11 (13 voturi)    
        pai... (Luni, 18 decembrie 2017, 18:42)

        seven [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

        Din ce probe sa rezulte asta? Inregistrarea video de la metrou nu se va mai admite ca proba.
        • -3 (7 voturi)    
          Helooo, au trecut deja 90 de minute (Luni, 18 decembrie 2017, 19:30)

          tarantella [utilizator] i-a raspuns lui seven

          Cat timp iti mai trebuie sa raspunzi la intrebarea simpla a unui simplu om?
          Greu cu boii la deal...
        • 0 (0 voturi)    
          Cine ti-a zis ca nu pot fi folosite? (Marţi, 19 decembrie 2017, 12:12)

          unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui seven

          Citeste amendamentele, nu ce zic unii despre ele.
          Art. 143, Aliniatul 4.1 (amendament nou):
          "Convorbirile, comunicările sau conversațiile interceptate şi înregistrate, care nu privesc fapta ce formează obiectul cercetării, care nu au legătură cu infracţiunea sau persoanele care fac obiectul cercetării ori care nu contribuie la identificarea ori localizarea persoanelor nu pot fi folosite sau ataşate la dosarul de urmărire penală."
          De aici reiese ca inregistrarile care privesc urmarirea penala pot fi folosite. Destul de simplu daca citesti.
  • -10 (20 voturi)    
    Manipulare ieftină (Luni, 18 decembrie 2017, 17:36)

    unsimpluom123 [utilizator]

    Foarte multe dintre astea sunt minciuni ordinare, luând în cosiderare acele câteva amendamente prezentate anterior pe acest site.
    Dar defapt toate aceste amendamente au multe alte completări, prin care acestea au sens. Dar e mai bine să scoți câteva din context, să prostești lumea. De ce să strice adevărul o manipulare bună?
    • +9 (11 voturi)    
      Explicati-ne cum gresesc aceste exemple (Luni, 18 decembrie 2017, 18:25)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      Ca altfel e foarte simplu sa le numim "minciuni ordinare"

      Eu stiu sa citesc. Sa luam la intamplare, problema 7, sa zicem.

      Uite amendamentul: PSD–ALDE la articolul 168:
      după alineatul (15) se introduce un nou alineat cu următorul cuprins:

      "Datele obţinute dintr-un sistem informatic sau dintr-un sistem de stocare a datelor informatice care nu au legătură cu infracţiunea pentru care se efectuează urmărirea penală și pentru care a fost autorizată percheziția în acea cauză se şterg definitiv din copiile efectuate în baza alin. (9) şi nu pot fi folosite în alte cauze penale și pentru dovedirea altor fapte.”

      Nu e clar? E de-a dreptul aberrant si e conform cu exemplu dat. Fac perchezitie pentru frauda fiscala si poti sa gasesti tone de alte dovezi in calculatoare ca s-au comis infractiuni. "Datele obtinute care nu au legatura cu infractiunea pentry care a fost autorizata perchezitia NU POT FI FOLOSITE in alte cause penale"

      Ce e neclar aici? Cine minte ordinar aici?
      • +10 (10 voturi)    
        Ba, mai mult decat atat: (Luni, 18 decembrie 2017, 19:43)

        tarantella [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        "se şterg definitiv din copiile efectuate"
        E halucinant1
        Dupa cum stim, exista notiunea de sesizare din oficiu. Daca un procuror, altul decat cel care face perchezitia, ia cunostinta, din intamplare, de acele probe, este obligat sa se sesizeze din oficiu. In schimb, procurorul care face perchezitia nu se poate sesiza si este obligat sa distruga probele, pentru ca nu cumva sa o faca altcineva.
        Asa arata legile facute de tot felul de sculeri-matriteri, actorasi de provincie si fufe fara nici o ocupatie pana la 34 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Sesizarea din oficiu (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:02)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Art. 159 (13):
        "Obiectele sau inscrisurile a caror circulatie ori detinere este interzisa sau in privinta carora exista suspiciunea ca pot avea o legatura cu savarsirea unei infractiuni pentru care actiunea penala se pune in miscare din oficiu se ridica intotdeauna."
        De exemplu procurorul gaseste poze cu minore in timpul perchezitiei intr-o alta speta pe un stick. Se va sesizeaza din oficiu, si cere o cercetare si mai amanuntita, in toate bazele informatice ale suspectului, cu privire la noua speta sesizata din oficiu. Si daca sunt indicii temeinice, ca suspectul vrea sa stearga aceste fisiere, se poate face o perchezitie in mod exceptional, fara ca noul mandat sa fie inmanat.
    • +7 (7 voturi)    
      Oare? (Luni, 18 decembrie 2017, 18:42)

      DeltaDunarii [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      Mai degrabă răspunsul tău vag și evaziv poate fi considerat o manipulare, pentru că nu ai oferit niciun argument contra. Vino cu dovezi și detalii și apoi mai discutăm. Altfel ești doar o portavoce a penalilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa fim corecti, daca vrem sa informam publicul (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:15)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui DeltaDunarii

        Pot sa scriu si eu 101 scenarii fictive. De ce nu sunt mentionate concret, macar la final, modificarile care ar rezulta aceste scenarii? Asa sunt doar niste povesti.
        De exemplu in scenariul 6, amendamentul actual zice ca suspectul are:
        "dreptul să participe la audierea oricărei persoane de către judecătorul de drepturi şi libertăţi"
        Daca acest infografic ar fi unul corect, nu ar fi scris "la audierile Ioanei", ci la audierile Ioanei de catre judecatorul de dreptul si libertati.
        Daca nu poti face diferenta dintre audierile procurorului, si cele facute de judecatorul de dreptul si libertati, ce rost are sa mai vorbim despre aceste legi?
    • 0 (0 voturi)    
      Argumentati ! Prezentarea e de uz public, pentru (Marţi, 19 decembrie 2017, 10:49)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      orice cetatean, pentru o intelegere facila, la orice nivel ! Confrunta-te cu noi, cei care stim mai in amanunt ! Spune unde e manipularea ? Dupa mine prezentarea putea fi si : Parlamentul mafiot, ofera indulgente mafiei, la comanda ! Dintre modificari neexpunerea persoanei cu catuse pana la decizia finala, e cat se poate de corecta si se putea rezolva imediat, din 2014, prin un art.de lege, fie prin acordarea unor alte sedii parchetelor !! Nici Ciordache , savantul de renume mondial, nu argumenteaza nimic, insa El e insusi Dumnezeu pe cand dvs ...??!!
      • 0 (0 voturi)    
        Am argumentat multe dintre acestea (Marţi, 19 decembrie 2017, 13:22)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Am mai multe comentarii la aceast articol, citeste-le. Am descris acolo cateva dintre punctele mele de vedere. Si nu sunt nici eu de acord cu anumite amendamente, mai e mult pana ca acestea sa ajunga la o forma functionala si fara contradictii/ambiguitati. Dar nu pot sa nu constat modul in care acest infografic face o manipulare destul de grosolana.
        • 0 (0 voturi)    
          Lasă poveștile (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:39)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

          Citește aici, propunerile disecate fiecare în parte, referințe la legislașia europeană, constituție...
          Lasă manipulările de pseudo-cunoscător. Ascultă-i pe specialiști, nu ce primești pe bilețele!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai ieftină (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:36)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui unsimpluom123

      http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2017-12-18-22182575-0-fjr-apr-observatii-amendamente-cpp.pdf

      Ia vezi puțin ce părere au profesioniștii despre aceste modificări, cu comentarii clare și la obiect.
      Nu că mi-aș face vreo secundă iluzii că te-ar interesa să afli adevărul!
  • +4 (6 voturi)    
    Se spune ca prostul si hotul te ”bate” (Luni, 18 decembrie 2017, 17:36)

    A_n_c_a [utilizator]

    cu experienta...

    Pana la urma, ne apucam toti de furat, ca nu ni se intampla nimic. De ce sa muncim?

    Haos sa fie dar sa stim si noi, sa ne pregatim!
  • -11 (13 voturi)    
    Voi chiar ati citit amendamentele? (Luni, 18 decembrie 2017, 19:05)

    Miky60 [utilizator]

    Sau doar va luati dupa filmulete de pe facebook si infografice din ziare?
    Nu este greu, citi mai intai amendamentele si apoi o sa intelegeti.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar tu? (Marţi, 19 decembrie 2017, 15:40)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2017-12-18-22182575-0-fjr-apr-observatii-amendamente-cpp.pdf
  • +6 (6 voturi)    
    Atentat impotriva sigurantei nationale! (Luni, 18 decembrie 2017, 19:51)

    kthor7 [utilizator]

    Acesti oameni trebuie degraba arestati pentru complot impotriva sigurantei nationale. Nu este vorba de PSD si de nerecunoasterea vreunei legitimitati, este vorba de atentat impotrivat sigurantei nationale!
    In acest caz trebuie sa solicitam interventia Presedintelui Romaniei, in calitate de comandant suprem al armatei, cf Constitutiei, care, cu sprijinul armatei, trebuie sa dizolve Parlamentul care lucreaza impotriva Romaniei. Nu vorbim de democratie aici! Deja asistam la o LOVITURA DE STAT! Statul nostru este in pericol, cetatenii tarii sunt in pericol! Prin actele sale Iordache, Serban Nicolae , Nicolicea, Tariceanu, Dragnea nu fac altceva decat sa incalce tratatele europene semnate de Romania ca membru al UE! Este necesara retinerea acestora de catre armata si reasezarea legislatiei cf UE. De ce nu vorbim de directiva de confiscare extinsa a averii care zace in Parlament si trebuia corelata din 2016 cu Constitutia! Presedintele si armata trebuie sa intervina rapid pentru reinstalarea statului de drept. Totul este modificat pentru a deturna statul roman si a-l preda Rusiei! Daca nu se face ceva acum, Romania va fi pierduta. Nu ne mai permitem alta revolutie. Daca 3 milioane de prosti au votat numai hoti si corupti, nu inseamna ca noi trebuie sa respectam legi pe care ei le incalca!
    • +2 (2 voturi)    
      Consiliul de Aparare al Tarii (Luni, 18 decembrie 2017, 22:36)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      E interesant punctul tau de vedere.
  • +7 (7 voturi)    
    Schimbare (Luni, 18 decembrie 2017, 20:30)

    Celbland [utilizator]

    PSD și ALDE au făcut liste cu toate infracțiunile făcute de membrii lor și au ajuns la concluzia că tot Codul Penal trebuie schimbat sau, mai bine, anulat.
  • +4 (4 voturi)    
    Oare cand (Luni, 18 decembrie 2017, 21:14)

    vlad.pe [utilizator]

    Oare când vor da legi ca cetățeanul obișnuit sa o ducă mai bine ?

    Pana acum s-au ocupat doar sa le facă viata mai ușoară corupților si infractorilor.
    • +2 (2 voturi)    
      nu va amagiti (Luni, 18 decembrie 2017, 22:42)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      modificarile se aplica doar pentru parlamentari. doar ei au dreptul sa faca orice abuz si sa nu fie pedepsiti.
  • +7 (7 voturi)    
    Spargatori de case din toata Romania , (Luni, 18 decembrie 2017, 21:58)

    adrian88000 [utilizator]

    uniti-va ! Puteti sparge casele parlamentarilor PSD fara grija. Camerele video functioneaza , dar nu mai au nici o valoare ! Veti fi liberi si bogati !
    • +3 (3 voturi)    
      Perfect adevarat (Luni, 18 decembrie 2017, 22:37)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Dar de ce doar spargatori de case? Ceilalti nu se pot reprofila?
      • +2 (2 voturi)    
        Ziceam sa inceapa (Marţi, 19 decembrie 2017, 21:16)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        cu casele parlamentarilor PSD din doua motive:
        -casele sunt burdusite si pada va fi bogata.
        -poate le veni mintea la cap acelor bezmetici si vor schimba legea.
  • +1 (1 vot)    
    Patria infractorilor (Marţi, 19 decembrie 2017, 8:52)

    Celbland [utilizator]

    Protejarea infractorilor și îngreunarea urmăririi penale, uneori până la anulare, va atrage ca un magnet infractorii din toată lumea, care vor vedea România ca un paradis pentru crime, violuri, pedofilie, hoție, tâlhărie, ... unde nu vor fi pedepsiți și-și pot satisface poftele criminale.