Rusia: Ucraina nu va deveni niciodată, niciodată, niciodată, membru NATO / Nu ne vom mulțumi cu o prelungire la nesfârșit a discuțiilor cu Occidentul

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:39 Actualitate | Internaţional


Steagurile Statelor Unite si Rusiei
Foto: DreamsTime
Rusia a transmis marți că nu este optimistă după o primă rundă de discuții cu Statele Unite privind criza ucraineană și că nu va permite ca cererile sale de garanții de securitate din partea Occidentului să se împotmolească în negocieri întortocheate, transmite Reuters.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că este convins de faptul că discuțiile de luni de la Geneva s-au desfășurat într-o manieră deschisă, substanțială și directă, însă Rusia este interesată doar de rezultate.

"Nu există termene clare aici, nimeni nu le stabilește - există doar poziția Rusiei că nu vom fi mulțumiți de o prelungire la nesfârșit a acestui proces", a declarat el.

Rusia a adus Occidentul la masa negocierilor prin masarea de trupe în apropierea graniței Ucrainei, în timp ce insistă asupra unui set de pretenții exagerate care includ, printre altele, interdicția ca Ucraina să adere vreodată la NATO și care ar da înapoi cu două decenii extinderea alianței în Europa.

Washingtonul a spus clar că nu poate accepta aceste cereri, deși este dispus să se angajeze în privința altor aspecte ale propunerilor Rusiei, discutând despre desfășurarea de rachete sau despre limitarea dimensiunii exercițiilor militare.

Niciun rezultat după discuțiile de luni


Peskov a declarat că situația va fi mai clară după alte două runde de discuții pe care Rusia urmează să le organizeze în această săptămână - miercuri, la Bruxelles, cu NATO, și joi, la Viena, la Organizația pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE).

Negociatorii ruși și americani nu au dat niciun semn de reducere a diferențelor de poziție în ședințele de informare de după prima sesiune de la Geneva.

Ministrul adjunct de externe rus, Serghei Ryabkov, a afirmat că cele două părți au avut "în unele privințe puncte de vedere opuse".

El a declarat reporterilor: "Pentru noi, este absolut obligatoriu să ne asigurăm că Ucraina nu va deveni niciodată, niciodată, niciodată, membru al NATO".

Secretarul de stat adjunct al SUA, Wendy Sherman, a spus: "Am fost fermi ... în a respinge propunerile de securitate care sunt pur și simplu neavenite pentru Statele Unite".

Ucraina, punctul fierbinte al negocierilor Rusia-Occident


Statele Unite au îndemnat Moscova să retragă cei aproximativ 100.000 de soldați din apropierea graniței cu Ucraina, masare de trupe ce a provocat îngrijorări ucrainene și occidentale cu privire la o posibilă nouă invazie, la opt ani după ce Rusia a cucerit Crimeea de la Ucraina.

Ryabkov a susținut că Rusia nu are intenția de a ataca Ucraina, dar Sherman a spus că nu știe dacă Rusia este dispusă să de-escaladeze situația prin întoarcerea trupelor în cazărmile lor.

Ucraina s-a aflat sub dominația Moscovei timp de secole, inclusiv ca parte a Uniunii Sovietice, iar președintele Vladimir Putin a declarat că perspectiva ca NATO să o admită ca membru sau să staționeze acolo arme care ar putea lovi Rusia este o "linie roșie".

Ucraina dorește să adere la NATO, ceea ce i-ar aduce o garanție de protecție împotriva atacurilor. Alianța nu are planuri imediate de a o admite, dar afirmă că Rusia nu poate avea drept de veto asupra relațiilor sale cu alte state suverane.

Președintele american Joe Biden l-a avertizat pe Putin în două conversații luna trecută că orice nouă agresiune rusă va declanșa costuri economice severe sub forma unor sancțiuni fără precedent.

Putin a răspuns că astfel de mișcări ar fi o greșeală colosală și ar duce la o ruptură completă a relațiilor.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6805 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Steagul NATO (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:44)

    un domn [utilizator]

    Va flutura pe Kremlin.
  • +18 (34 voturi)    
    Ruşii procedează la fel ca naziştii (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:48)

    Alex2009 [utilizator]

    Si Hitler îşi inventa agresori imaginari.
  • 0 (20 voturi)    
    sa aplice solutia romaneasca (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:54)

    bg80 [utilizator]

    sa aplice solutia romaneasca cf aliantei monstruoase penele si peszedeeee.

    Rusia sa adere la nato

    si gata s-a rezolvat.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu e o idee rea... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:04)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui bg80

      "If you cannot beat them, join them"...
  • +17 (29 voturi)    
    Ce sa mai spui dupa astfel de declaratie ?! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:58)

    Idealistu [utilizator]

    Ca a mai fost unul, Ceausescu, care spunea pe la plenarele PCR, ca in Romania va fi capitalism cand va face plopul pere si rachita micsunele. Asa si cu tov Putin.
    • +1 (5 voturi)    
      Unde dai si unde crapa (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:55)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Putin a vrut sa se asigure ca Ucraina nu va parasi niciodata Rusia. Si totusi, de cand este el la putere a facut tot ce este posibil sa o indeparteze.

      Sa nu uitam atitudinea Ucrainei fata de Polonia si Romania inainte sa vina putin nazist sef. Si care este atitudinea lor de acum fata de noi si fata de institutiile pe care le reprezentam.

      Iar ce a ramas de rezolvat intre Ro si UA se va rezolva cu bine si mai repede in UE decat in blocuri diferite.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:14)

        [anonim] i-a raspuns lui Sofis

        • 0 (2 voturi)    
          Acele prerechizite de aderare (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 10:40)

          Sofis [utilizator] i-a raspuns lui

          Inseamna in marea lor majoritate respectarea statului de drept si valori democratice aplicate. Exact ceea ce Putin nu are nevoie ca maine poate vrea si rusul prosperitate si judecata dreapta. Si cum p-acolo lucrurile se rezolva cu un glonte in cap ... well.
          • -1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 17:52)

            [anonim] i-a raspuns lui Sofis

  • +15 (25 voturi)    
    Rusia decide ce trebuie sa faca alte tari... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Rusia decide ce trebuie sa faca alte tari...
  • +14 (26 voturi)    
    russia.. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sa-si vada de treaba ei, nu decid ei ce fac ceilalti cu destinele lor.
  • -15 (27 voturi)    
    Occidentul a fost prevenit... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dezintegrarea Ukrainei nu va veni cu siguranta ca o surpriza.
    • +9 (21 voturi)    
      si nici a rusiei (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:16)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu va fi o surpriza!Vodka proasta isi spune cuvantul!
  • +13 (23 voturi)    
    hohoho (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:18)

    ..13 [utilizator]

    imi inchipui cum se otareste mujicul cand aude cuvantul Ucraina + NATO.

    Nu ar fi bine daca Ucraina ar primi un statut egal cu cel al Rusiei la NATO ca sa se obisnuiasca cu ideea ca Ucraina si Rusia sunt la fel de importante si ca au puterea de a decide singure pentru soarta lor....

    Hohoho cred ca ar muri mujicul negociator!
    Astept cu mare interes schimbarea Cracanatului caci vine si ea...
    • -12 (20 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:22)

      [anonim] i-a raspuns lui ..13

      • +8 (12 voturi)    
        Curând (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:13)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

        URSS s-a făcut muci la nici 10 luni după ce 77% din cetățenii ei votaseră în referendum în martie 1991 să o păstreze cu o participare la vot de 80%.:)

        Na kazanie!
        • -5 (7 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:38)

          [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

          • +3 (5 voturi)    
            ce sa vezi? ... saracie, morti... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:45)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

            ce sa vezi? ... saracie, morti...

            d-asta oligarhii vostri isi fac case pe la Monaco,Cannes si alte zone sarace din UE? ca e prea bine in Rusia, nu ?

            putrezeste pamantul suib tine mujicule...
      • +3 (7 voturi)    
        Rusia si alegerile libere... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:58)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui

        e ca zapada in Valea Morții din California.

        schimbarea cracanelului tot va veni chiar si din cauze naturale. tic-tac...
        • -2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:11)

          [anonim] i-a raspuns lui gwolf

          • +1 (3 voturi)    
            stai linistit... nu dispera. (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:46)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

            comunistii vor/nu-vor tot pamantul o sa il guste la final, cat de curand.
      • +4 (8 voturi)    
        Putin nu este alesul poporului rus (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:06)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui

        Este doar un golan care a stiut sa joace politica in stil sovietic cu pistolul la tampla, aruncand la gunoi 30 de ani din viata rusului de rand, care isi vede libertatile limitate si salariile sub estonieni, polonezi, romani, unguri, cehi, slovaci, kazahi, chinezi etc.

        Alegerile lui Putin si noul referendum au fost fraudate. Orice 3 oameni care stau intr-o piata in Moscova pot fi arestati.

        Popescule, iehovistii sunt mai logici ca tine.
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 18:01)

          [anonim] i-a raspuns lui Sofis

      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 10:13)

        Vruum [utilizator] i-a raspuns lui

        parțial. Dar să nu o uit[m pe Aceea care cosește tarlalele și care vorbește toate limbile trecute și viitoare ale Universului - recolta ei se adună până la viitorul Big Bang... și după. Cine-i Putin?
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 18:03)

          [anonim] i-a raspuns lui Vruum

  • +17 (25 voturi)    
    Rusia nu se teme de un atac NATO (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:20)

    cristi_an [utilizator]

    Asta e fix povestea de adormit copii pe care Putin le-o vinde rusilor creduli... dar care se trezesc usor usor. Ucraina in NATO reprezinta o amenintare existentiala la gasca mafiota care conduce Rusia si satelitii sai..atat si nimic mai mult.
  • -13 (17 voturi)    
    Nici Finlanda sau Belarus... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:38)

    FortApache [utilizator]

    .
  • -14 (24 voturi)    
    fac ce fac, dar ei dicteaza (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:48)

    Tulai doamne [utilizator]

    ...americanii ameninta cu degetul, rusii trec la
    fapte, vezi Kazahstanul. NATO.ul astazi doar o sperietoare de pasari.
    • +3 (5 voturi)    
      Rusia aa trimis armata acolo, de frica... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:50)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

      daca incepe un singur stat sa zica ca vrea independenta, apoi sa vezi cu fug si celelalte.
  • +7 (13 voturi)    
    NEVER... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:52)

    schroedinger [utilizator]

    say never!
  • +12 (22 voturi)    
    Dar de ce? (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:02)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    NATO este o alianta de APARARE colectiva! Nu este una ofensiva! Deci de ce s-ar simti Rusia incomodata daca intentiile ei ar fi pacifiste?

    "Nu există termene clare aici, nimeni nu le stabilește - există doar poziția Rusiei că nu vom fi mulțumiți de o prelungire la nesfârșit a acestui proces"

    Ei, asta-i problema! Rusia este interesata doar de ce o multumeste pe ea! Iar refacerea URSS ar fi acea multumire, dupa cum a declarat in repetate randuri, creierul ei malefic, Vladimir Putinel!

    Nu-i nimic... cainii latra, caravana trece... Iar daca latra prea tare, una peste bot si gata! Oricum sunt anemici rau de tot economic si industrial rusii!
    • -11 (23 voturi)    
      NATO si Afganistanul (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:32)

      mike123 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      Alte comentarii sint de prisos....
    • -6 (18 voturi)    
      Pentru o parere impartiala (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:22)

      kata_m [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      Ar fi bine sa intelegi si retorica Rusiei.
      Ei nu considera NATO ca alianta de aparare asa cum tu sustii. Poti sa alegi sa ii crezi pe Americani pe cuvant ca scutul din RO si PL este de aparare, insa fara o verificare impartiala (ex China), nu poti fi sigur.
      Prin anii 60 rusii s-au gandit ca ar fi bine sa faca prin Cuba niste baze nucleare, si am fost foarte aproape de o catastrofa mondiala. Atunci Americanii s-au simtit mai mult decat atacati, oarecum similar Rusiei de azi. Poti sa imi contrazici retorica.
      • +5 (11 voturi)    
        N-ai ce sa intelegi (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:14)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui kata_m

        Retorica rusiei e ca sunt implicati doar doi, RUSIA si SUA (i.e. NATO). Defapt sunt ma multi si aderarea la NATO e facuta la initiativa tarilor ce au motive de ingrijorare fata de imbecilitatile rusnacului. N-ai cum sa compari asta cu Cuba, cand acolo era amplasament de ofensiva exclusiv. Noi nu amplasam ceva ce sa fie ofensiv ci sa-i tina pe hriscisti la granitele lor, adica defensiv.
        • -3 (3 voturi)    
          si in Turcia ce era si mai este (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:11)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

          niste hidrogenate,grasimi mult prea hidrogenate!
        • -2 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:42)

          [anonim] i-a raspuns lui bardiCristi

      • +1 (1 vot)    
        Desigur! (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 14:33)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui kata_m

        Sunt imagini din satelit si avioane de recunoastere unde se vede clar ca rachetele ce le adusesera rusii in Cuba erau ditamai rachetele balistice, proiectate pt incarcaturi nucleare! La Deveselu sunt rachete interceptoare, care prin trasaturile lor fizice demonstreaza ca nu pot fi rachete cu incarcatura nucleara care sa aibe si o autonomie suficient de mare pt a ameninta Rusia!
        Insa "retorica" ta e nula, pt ca americanii, ca si rusii de altfel, au deja capacitatea sa se bombardeze nuclear si fara pozitionare de astfel de arme la Deveselu! au submarine cu rachete balistice care pot fi stationate in Mediterana sau Marea nordului, au bombardiere strategice cu o anduranta enorma...
        Problema aici e ca Putin simte ca ii trece viata si astfel obsesia lui cu refacerea URSSului devine din ce in ce mai presanta!
        Sunt deja 17 ani de cand am devenit membri NATO si Rusia nu a fost pusa in nici un fel de primejdie ca urmare a acestui lucru! Deci de ce s-ar teme? Ce "s-a schimbat"?
    • -10 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      • +6 (10 voturi)    
        Caravana trece bine merci (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:26)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu te mai îmbăta cu apă rece.

        Principalul motiv pentru care Ucraina nu e în NATO e acela că nu există suport real pentru aderare în acea țară. Ca să intri în NATO trebui să-ți dorești asta și mai ales să îndeplinești niște condiții.

        Pentru moment Ucraina nu se califică la niciuna din aceste două criterii. Dar e posibil să o facă în viitor.

        Asta e principala problemă a Rusiei. În organizațiile constituite în jurul ei membrii trebuie aduși cu baioneta în coaste. În NATO și UE se intră cu mari eforturi din partea candidaților. De aia Rusia se va prăbuși și dezmembra exact ca URSS
        • -5 (7 voturi)    
          Criteriile (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:49)

          naftuliv [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          le judecă USA iar USA este „pretina” ukrainei, deci judecata va fi obiectivă.
          • +4 (6 voturi)    
            bai mujicule... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:53)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui naftuliv

            bai mujicule... SUA nu spune tarilor sa intre in NATO. Tarile spun ca vor sa intre in NATO.

            Rusia e pe dos, dar tu esti prea vodkar sa vezi realitatea.
            • -4 (4 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 9:34)

              [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              • +2 (4 voturi)    
                mujicule... te lepezi de cracanatu? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 11:16)

                Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

                mujicule... te lepezi de cracanatu?
        • -2 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:50)

          [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

    • -2 (12 voturi)    
      NATO (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:33)

      Roscoe [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      a fost organizație de apărare colectivă pana pe 24 martie 1999 când a început bombardamentul Serbiei. După aceea a fost clar pentru toate lumea despre ce este vorba și tot estul european s-a grăbit sa adere nu care cumva sa pățească la fel ca iugoslavii. Multe din lucrurile care se întâmplă acum au explicații în evenimentele din vremea aia.
      • -2 (4 voturi)    
        Da? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 14:48)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Roscoe

        Dar motivul pt care au fost bombardate obiective militare si de conducere nu il mentionezi? Adica de genocidul pe care l-au facut sarbii in Bosnia, nu spui nimic?
        Si mai exact, ce au bombardat in Serbia? Au bombardat alt ceva fata de obiectivele apartinand regimului opresiv?!
        Vorbesti prostii ca un incult la marginea santului! doar ca nu o faci din lipsa de informatii, ci o faci cu rea intentie sa influentezi parerea celor carora le lipsesc date critice despre subiect!
        • -1 (1 vot)    
          podurile peste dunare (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 20:40)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

          au apartinut regimului opresiv,iar la ultimele 2 poduri,au stat sarbii pe pod in timp ce avioanele americane erau pregatite de bombardament!
          daca eram noi,toti erau in subsoluri ,dar sarbii sunt bataiosi in echipa,de aceea au rezultatele pe care le au in sporturile de echipa!
    • -2 (6 voturi)    
      sa explici Iugoslaviei ca e de aparare (Marţi, 11 ianuarie 2022, 23:54)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

      .
      • -2 (4 voturi)    
        Da, e! (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 14:52)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        De apararea bosniecilor in cazul asta, chiar daca nu erau membri NATO, avea loc un genocid de cel mai ingrozitor fel impotriva lor, iar NATO a luat masuri rapide pt ca timpul era esential pt salvarea a cat mai multi oameni!
        S-a incercat interventia prin intermediul ONU, doar ca procesul era anevoios si rusii bagau bete in roate ca in totdeauna!
  • +19 (23 voturi)    
    Pff (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:19)

    Tony_K [utilizator]

    Cum sa nu ii “iubesti” pe rusi dintot sufletul. Cand te gandesti cati oameni au omorat si cate generatii au fost distruse… Pe unde trec astia putrezeste tot, pute a hoit in jurul lor.
    • +1 (5 voturi)    
      ce legatira are bulevardul Kiseleff (Marţi, 11 ianuarie 2022, 23:58)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      cu existenta Romaniei?
  • -9 (19 voturi)    
    Pana la urma (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:21)

    martel55 [utilizator]

    Ce ne intereseaza pe noi Ucraina? PT noi e chiar mai rea decat Rusia, a mostenit teritorii care nu i-au apartinut si duce o polutica de deznationalizare chiar mai crancena decat pe vremea uniunii sovietice...una peste alta e un stat gormat din teritorii furatw de la altii, cel mai corect ar fi ca aceste teriyorii sa revina tarilor carora le-au apartinut( Polonia, Romania, Slovacia, Ungaria, Rusia) si cecramane sa formeze o Ucraina reala
    • -7 (15 voturi)    
      Ar trebui sa ne intereseze pentru ca (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:50)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      O eventuala panarama se va desfasura la granita cu Romania care n-are capacitatea de a-si apara teritoriul si cetatenii...pana ia mos bideu decizia de aparare a Ro sau votacii devoratori de fonduti imense din organizatia Nato....ne invata rusii alfabrtul chirilic pe toti.

      Este o posibilitate...Rusia are 8.700 focoase nucleare...cele mai multe din lume. Usa are 8.200.

      Crezi ca rusii le vor face cadou cuiva de pe planeta asta?
  • -13 (19 voturi)    
    NATO versus Tratatul de la Varsovia (TDV) (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:51)

    mike123 [utilizator]

    Istoria ne invata ca NATO a fost creat ca raspuns la crearea Tratatului de la Varsovia! Ceea ce a fost OK!
    Cind TDV s-a dizolvat, NATO si-a pierdut "obectul muncii", dar s-a reorientat si a inventat alte "amenintari", inclusiv Iugoslavia, Iraqul si Afganistanul...... dar nu a uitat "tinta" suprema: RUSIA!
    Si pis-pis/tiptil-tiptil NATO a manevrat si s-a insinuat tot mai aproape de granita Rusiei, folosind tot felul de subterfugii (gen: "revolutia" din Ukraina, chiar in timpul Olimpiadei din Rusia, sau amplasarea de baze de rachete in RO si POL, ca sa contracareze rachetele Iraniene! LOL!)
    Pt viitorul EU si al lumii, o Ukraina neutra/nealiniata (gen Elvetia) este o idee fff buna! Zic eu!
    • +8 (14 voturi)    
      Cu totul aiurea (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:11)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Organizatia Tratatului de la Varsovia a fost creata dupa crearea NATO si a fost folosita in exclusivitate in atacul armat asupra propriilor membrii.

      Interventiile: Iugoslavia - genocidul albanezilor din Kosova, Irak - invazia din Kuwait, Afganistan - Al Quaeda.

      NATO sa extins la cererea statelor din estul Europei. Situatia din Ucraina arata de ce.

      Rachetele de la Deveselu sunt bine puse acolo. Rusia nu-si poate permite un razboi nuclear limitat impotriva Romaniei din cauza lor.

      Existenta unei Ucraine neutre a fost ideea intelegerii de la Budapesta, unde Rusia a garantat suveranitatea acestei tari. Am vazut cu totii cat valoreaza garantiile Rusiei.
      • -2 (6 voturi)    
        deveselu nu ne apara pe noi (Marţi, 11 ianuarie 2022, 20:16)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        apara occidentul ca artificiile cad intre locul de lansare(Crimeia,Marea Neagra) si Deveselu,adica ce e interceptat explodeaza deasupra Dobrogei,Munteniei,nici Bucurestiul nu e protejat,i-a interesat sa aiba timp de raspuns in caz de atac,nu de moi!
        • +2 (4 voturi)    
          ai invatat tu la scoala cum functioneaza ? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:57)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

          ai invatat tu la scoala cum functioneaza ? ce le stiu mujicii astia pe toate...
          • 0 (0 voturi)    
            dar ia spune-mi tu! (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 20:44)

            credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            intercepteaza rachetele iraniene cu raza de 2000 de km care nu ajung in marea neagra sau cum?
    • +2 (4 voturi)    
      asa inveti tu la scoala in Moscova? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      asa inveti tu la scoala in Moscova?
  • -14 (16 voturi)    
    Ukraina sa aiba statutul Elvetiei - neutra! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:54)

    mike123 [utilizator]

    O Ukraina ne-aliniata (gen Elvetia!) este o idee foarte buna pt EU / Rusia si pt viitorul omenirii.
    Mai putin pt NATO si licuriciul cel mare, care-l conduce!
    • +10 (12 voturi)    
      Aici depinde de garantiile Rusiei... (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:14)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      ... care nu valoreaza doi bani. Vezi neutralitatea RM, cu trupe rusesti pe teritoriu de 30 de ani.
      • -2 (8 voturi)    
        Transnistria (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:42)

        hobo [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Pământ romanesc.
        • 0 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 21:55)

          [anonim] i-a raspuns lui hobo

          • +2 (4 voturi)    
            locuit de alte etnii... cum ar fi armata Rusiei ? (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 8:58)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

            locuit de alte etnii... cum ar fi armata Rusiei ?

            putrezeste pamantul sub tine, mujicule !
            • 0 (2 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 9:30)

              [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              • +1 (3 voturi)    
                las' ca vine cracanatu' si mujiceste locul... (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 13:30)

                Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

                las' ca vine cracanatu' si mujiceste locul...
    • -5 (9 voturi)    
      Nu poate fi neutra, este zona de conflict etnic (Marţi, 11 ianuarie 2022, 16:25)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      La fel ca Transnistria.

      In zone de conflict fac bani bossii: mos bideu si putinel....chipurile restabilesc ordinea :)))
      • +1 (5 voturi)    
        inapoi la patria mama (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:55)

        hobo [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Transnistria sa revina la patria mama, adica Romania.
        • -1 (3 voturi)    
          Daca Moldova ar reveni la Romania (Marţi, 11 ianuarie 2022, 23:17)

          FortApache [utilizator] i-a raspuns lui hobo

          Eu cred ca Putin ar retrage armata a 14-a din Transnistria in schimbul stoparii extinderii Nato inspre Rusia.

          Dar nu doreste nimeni Moldova si nici moldovenii Romania...ei profita de cetatenia romana asigurata de Basescu pentru voturi si pleaca mai departe in vest la munca la fel ca romanii si bombardierii aferenti.

          Finlanda, Belarus si Ukraina nu intra in Nato decat dupa un razboi in care pierde Rusia.
          • -1 (3 voturi)    
            daca va fi un razboi in care va pierde (Miercuri, 12 ianuarie 2022, 0:20)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

            sigur nato nu-si va mai avea rostul, maxim o sa fie sua si care va trage de ate.
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 ianuarie 2022, 22:03)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)