Belarus acuză Franța de „piraterie aeriană”

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2021, 1:20 Actualitate | Internaţional


Aleksandr Lukasenko
Foto: Belarus1 TV / East2West News / Profimedia
​Belarusul a acuzat miercuri Franța de „piraterie aeriană” pentru că a refuzat intrarea în spațiul său aerian a unui avion belarus care efectua o cursă Minsk-Barcelona, forțându-l să facă cale întoarsă, relatează AFP.

„Este un fapt absolut scandalos și un act imoral. Sincer, este practic piraterie aeriană”, a declarat într-un comunicat purtătorul de cuvânt al diplomației belaruse, Anatoli Glaz.

Miercuri, un zbor Minsk-Barcelona al companiei naționale Belavia a fost nevoit să facă cale întoarsă la câteva minute după ce a decolat, chiar înainte de a intra în spațiul aerian polonez.

Potrivit Belavia, „cu trei minute înainte de decolare, autoritățile aeronautice franceze au dezactivat planul de zbor fără a atenționa compania aeriană”, care a aflat acest lucru de la controlorii de trafic polonezi.

Dispecerii de zbor francezi au „invocat un ordin verbal al prim-ministrului francez”, a mai susținut Belavia într-un comunicat.

„Completa desconsiderare a intereselor persoanelor aflate la bord, a siguranței lor, este pur și simplu stupefiantă”, a adăugat Anatoli Glaz, asigurând că marea parte a pasagerilor erau cetățeni UE și denunțând „o încălcare directă a normelor de drept internațional”.

Acest incident vine la trei zile după deturnarea către Minsk a unui avion de linie ce efectua o cursă Atena-Vilnius și la bordul căruia se afla un opozant belarus, Roman Protasevici, și iubita sa, care au fost arestați pe aeroport, acțiune ce a provocat o avalanșă de condamnări din partea statelor occidentale și noi sancțiuni din partea UE.

Ca măsură de represalii față de arestarea opozantului belarus, Uniunea Europeană a luat decizia luni să își închidă spațiul său aerian pentru Belarus, însă decizia finală revine fiecărei țări UE.

Polonia a interzis miercuri seară accesul avioanelor din Belarus în spaţiul său aerian.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19355 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    Cum a ajuns (Joi, 27 mai 2021, 1:46)

    Gh. Vasile [utilizator]

    avionul pana acolo este intrebarea.

    De ce nu inchid spatiul aerian toata UE pentru Belarus ?

    Vrei sa zbori in Spania? O iei spre Rusia
    Vrei la Paris ? O iei spre Rusia
    Vrei in USA? N-ai ce sa cauti acolo.
    Si tot asa, ca tot ziceau unii ca nu are UE mijloace de retorsiune.

    Problema este ca poate ca e mai pagubos pt. UE daca ia masuri, insa daca ne gandim numai la profit, atunci meritam sa traim cu dictatori nelegiuiti in coasta noastra.
    • +1 (13 voturi)    
      Ma in detaliu.. (Joi, 27 mai 2021, 2:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      "Un avion al companiei bieloruse Belavia, care a decolat miercuri de la Minsk spre Barcelona, s-a întors din drum după ce s-a învârtit câteva zeci de minute în spaţiul aerian al Belarusului, în apropiere de graniţa cu Polonia, unde urma să intre în spaţiul aerian al Uniunii Europene. Consiliul European a cerut blocarea accesului avioanelor bieloruse în spaţiul aerian UE, după incidentul în urma căruia un avion Ryanair a fost deturnat spre Minsk, iar jurnalistul Roman Protasevici şi prietena lui arestaţi."

      Acum, nu stiu care este adevarul, de ce doar Franta este acuzata etc...
    • +10 (10 voturi)    
      Deci, sa recapitulam. (Joi, 27 mai 2021, 7:10)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      Nu a ajuns "pana acolo"... De aceea am fost si eu derutat si am scris ca "nu stiu care este adevarul", adica nu stiam daca a apucat sa paraseasca Belarus sau nu.

      Dar se pare ca sunt suparati pe Franta ca au dezactivat planul de zbor. Titlul este inselator, dand de inteles ca avionul ar fi fi ajuns pana la granita cu Franta...
    • +8 (10 voturi)    
      Gheo, (Joi, 27 mai 2021, 8:46)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      Citeste bre articolul!
      Avionul a facut cale intoarsa la cateva minute dupa ce a decolat ! N-a ajuns nicaieri.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 28 mai 2021, 14:44)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      este deja inchis. chiar pe hotnews este un articol despre polonia care a pus deja in aplicare acea interdictie inca de miercuri seara.

      nu s-a schimbat nimic intre timp. probabil ca au incercat sa forteze nota incercand sa obtina autorizatii de la statele cu care nu au direct granita si a caror birocratie se misca mai puturos, dar se pare ca si asa, autoritatile aeriene sunt ceva mai vigilente decat restul birocratilor si chiar si in tari precum franta, deciziile europene sunt puse in aplicare.
  • +10 (18 voturi)    
    Un nesimtit pana la capat,kakasenko (Joi, 27 mai 2021, 6:55)

    persuasiv [utilizator]

    asta.Hotul striga cel mai tare,hotii.
  • +1 (15 voturi)    
    hotu.. (Joi, 27 mai 2021, 7:18)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. striga hotii.
  • +5 (11 voturi)    
    Aceeasi moneda;) (Joi, 27 mai 2021, 8:01)

    beeeeeenar [utilizator]

    F buna abordarea
    • -8 (16 voturi)    
      Nu, e abordare copilareasca (Joi, 27 mai 2021, 9:19)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Cei care au apucat sa se maturizeze ar fi avut in vedere alte actiuni mult mai eficiente dar mai putin periculoase pentru civili.
      • 0 (12 voturi)    
        orice masura este buna. (Joi, 27 mai 2021, 10:02)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Pentru tine este copilareasca.
        Insa masura luata este una cu puternic impact de imagine si nu numai.Pe kakasenko nu-l doare de pierderile financiare ale belav.Il doare palma primita peste obraz.Ii scoate in evidenta minciuna.Este pus la colt si facut un nimeni nefrecventabil.Doar var-su putler il mai tine pe holuri.Asta pana se satura si el.Punem pariu ca il va trage de urechi???Tocmai cand cu ...conducta,ii strica ceapistu' ploile.
        • +3 (5 voturi)    
          Buna pentru cine? (Joi, 27 mai 2021, 14:44)

          palatin [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Pentru noi ar fi mult mai bune alte actiuni mai potrivite si mai eficiente, nu genul asta de retorsiuni copilaresti. De-aia nu oricine se poate face diplomat de profesie.
      • -2 (8 voturi)    
        Seriooos? (Joi, 27 mai 2021, 12:46)

        lsorin [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        Cam în ce a constat pericolul pentru civili?
        Pierdere de timp/bani?
        • -4 (6 voturi)    
          un mig 29 (Joi, 27 mai 2021, 13:15)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

          oare e pericol?
  • +3 (11 voturi)    
    Romania inca permite (Joi, 27 mai 2021, 8:13)

    gogu70 [utilizator]

    Ieri pe flight radar un avion Belavia survola teritoriul romanesc. Ce mai din din gura toti contopistii astia nemernici
    • +3 (11 voturi)    
      sa speram ca si Romania va opri tranzitarea (Joi, 27 mai 2021, 8:56)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      ...
    • -5 (13 voturi)    
      Spre deosebire de F, RO e mai aproape (Joi, 27 mai 2021, 9:20)

      palatin [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      De asta "permite".
      • +1 (11 voturi)    
        Tu care dintre mazete esti? (Joi, 27 mai 2021, 10:04)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui palatin

        revino la vechiul nick,ca nu prostesti pe nimeni.
        • +4 (6 voturi)    
          Ai o obsesie (Joi, 27 mai 2021, 14:44)

          palatin [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          "Cine nu e cu mine, e mazeta".
          Asa-i?
    • -6 (12 voturi)    
      Romani e o tara (Joi, 27 mai 2021, 9:24)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui gogu70

      prea slaba sa aiba curajul sa se bage in fata la Interdictii.
      Nu degeaba Franta a fost prima tara (aflata la mare distanta ) care a interzis survolul.
      Franta are vreo 300 de focoase nucleare, submarine nucleare, si o Armata mult superiora Romaniei si un PIB mult superior Romaniei.
      • +1 (7 voturi)    
        despre ce vorbesti ca nu te intelegem... (Joi, 27 mai 2021, 9:34)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        ce treaba au focoasele, pib-ul si armata...cu interdictia de a tranzita spatiul aerian
  • +7 (17 voturi)    
    Lukasenko (Joi, 27 mai 2021, 8:15)

    Rahan5 [utilizator]

    a inceput sa viseze tot felul de pirati care nu-i dau pace.
    Problema se pune altfel: A permite trecerea peste teritoriul Frnatei a unui unui avion a unui stat terorist care induce in eroare Pilotii Civili al altor State aflati aer in scopul capturarii de dizideti aflati la bord reprezinta o INSULTA a Natiunii Franceze !
  • 0 (10 voturi)    
    MIzerabilii de la FedEx, UPS (Joi, 27 mai 2021, 8:22)

    gogu70 [utilizator]

    N-au nici o treaba in a zbura peste belarus, sa mai cotizeze la dicatator
  • 0 (12 voturi)    
    Piraterie? (Joi, 27 mai 2021, 9:43)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    O mica diferenta: Franta a anula planul de zbor iar Polonia a interzis intrarea pe teritoriul ei aerian, toate in urma actiunilor lui Lukasenko. Belarus in schimb a deturnat o cursa aeriana civila, obligand-o sa aterizeze la Minsk (ma rog, i-a trimis o invitatie cu MIG-ul) pentru a aresta un civil care are alte opinii decat Lukasenko.

    Cine e acuzabil de piraterie aeriana?
  • -2 (6 voturi)    
    Pacat, era o ocazie rara (Joi, 27 mai 2021, 21:04)

    TheFreeOne [utilizator]

    Pentru UE sa arate ca ii pasa.
    Tanarul ala e torturat de bestiile alea, iar astia din fotoliile lor confortabile cu salarii de mii de euro nu sant in stare sa ia niste masuri de bun simt ???