Rusia a transferat 15 nave din Marea Caspică în Marea Neagră în contextul tensiunilor cu SUA și Ucraina

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2021, 15:29 Actualitate | Internaţional


Nave militare rusesti
Foto: kremlin.ru
Rusia a transferat 15 nave din Marea Caspică în Marea Neagră pe fondul unei noi escaladări a tensiunilor cu SUA, transmit marţi EFE și Agerpres, citând un comunicat de presă al armatei ruse.

Potrivit comunicatului menţionat, deplasarea a 15 nave - între care trei canoniere şi opt nave rapide de desant - face parte din procedura „de rutină” de trecere în revistă a capacităţilor forţelor armate ruse la încheierea sezonului de iarnă.

SUA au comunicat pe cale diplomatică vinerea trecută Turciei trimiterea a două nave de război în Marea Neagră în conformitate cu prevederile tratatului de la Montreux (1936), care acordă Ankarei controlul asupra Strâmtorii Bosfor.

Navele americane vor rămâne în zonă până la data de 4 mai, după cum a transmis Washingtonul.

SUA continuă să trimită şi avioane de recunoaştere în spaţiul aerian internaţional de deasupra Mării Negre, iar miercurea trecută două bombardiere americane au realizat misiuni în Marea Egee.

Creșterea tensiunilor dintre Washington și Moscova are loc pe fondul masării de trupe rusești la granița cu Ucraina, manevră amplu criticată atât de SUA cât și de Uniunea Europeană.

Moscova a avertizat marți Statele Unite să stea departe de Rusia și Crimeea, spunând că riscul de incidente este foarte mare.


Rusia a transferat de asemenea rachete balistice Iskander în apropierea frontierei sale cu Ucraina, arată - pe baza unor surse publice - analiștii de la Janes, o companie globală de informații open-source specializată în probleme militare și de securitate.

Un înalt oficial de la Kremlin a declarat joi că Rusia va fi forțată să-și apere cetățenii din estul Ucrainei în funcție de amploarea conflictului militar de acolo.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3906 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    oare cum ? (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:36)

    codrean [utilizator]

    Prin "Canalul Volga-Don" ? Ca peste Caucaz nu cred.
    Inseamna ca nu-s prea mari, nu va-ngrijorati ...
    • +7 (13 voturi)    
      flota de pe caspica? (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:01)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      aveau flota acolo sa nu ii invadeze kazhstan?:))))
      flota de pe caspica, e echivalentul celei moldovenesti de pe nistru :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      Au un portavion, pe care lasa dara de petrol si fum vilibila la 5 zile dupa trecera lup prin locu respectiv. Si cam aia e imaginea flotei rusesti. Daca citesti stirile din ultimii 5 ani afli ca a ars de vre-o 2-3 ori si ca de vre-o 4 ori a avut nevoie de reparatii.
      Acum evident ca flota rusa are si barci pescaresti din marea caspica :)))
    • +4 (6 voturi)    
      Niste cazane plutitoare (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:50)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Mare lucru ca mai plutesc, mai ales ca lestul consta in balerci sau ghiumuri cu pufaika!
  • +9 (15 voturi)    
    cum? (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    au zburat?
    • +8 (14 voturi)    
      erau lego (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:07)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Le construiesc din nou in crimea sa aiba si aia ce face dupa anexare :)))))))))))
      Apropo rusi au aflat pana la urma cine erau omuletii in verde care au invadat Crimea? ca se jurau cu mana pe barba lu` Chiril ca nu vorbesc rusa si ca nu le pute nici gura. Vai de sputniku nostru, si de SOCsiSoaca AURiana, cat de degradat sa fii ca om incat sa iti cer scuze Rusiei pentru ca soldatii rusi au ucis cu sange rece romani ce vroiau sa fuga in Romania. Adica nu le invadau tara ci plecau oamenii din tara ca nu erau rusi erau romani. Iar Inima de Dac zis si AURiana nationalista si-a spurcat compatriotii langand cizma ruseasca.
    • 0 (2 voturi)    
      Prin (Marţi, 13 aprilie 2021, 20:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      teleportare ! Acum tot NATO tremura de frica , pentruca rusii stapanesc teleportarea si se pot trezi cu un crucisator in rada portului New-York.
  • +13 (15 voturi)    
    intrebare sincera: (Marţi, 13 aprilie 2021, 15:45)

    victor L [utilizator]

    cum/pe unde au fost transferate navele?
    • +8 (10 voturi)    
      au inventat teleportul rusii (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:10)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Cica cum? pe busteni cum faceau toate popoarele medievale, vi se pare ca nu pot sa avanseze la tehnologia asta de carat barca pe busteni? Hai ca or fi ei inapoiati dar nici chiar asa, s-au uitat la filme cu turci si au vazut cum au resusit aia sa le care cand au cucerit constantinopole :))))
    • +5 (7 voturi)    
      mda (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:41)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      s-a facut transferul prin Marea Aral :DDD
    • -2 (4 voturi)    
      Canal (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:26)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Prim Canalul Volga-Don. Daca sunt de dimensiuni mici, incap prim acel canal.
  • +11 (11 voturi)    
    Ciudat (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:05)

    Luk [utilizator]

    Adica US trimit doua Arleigh Burke si rusii trimit nave de desant? In cel fel ameninta trupele de desant doua distrugatoare?
    • +6 (8 voturi)    
      chiar :))) (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:49)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Evident ca o sa vedem, cum le scad exporturile de oi. Le foloseau sa vanda berbecuti Iranienilor, acum o sa vedem toti berbecii cum urca si coboara pe rampe in exercitiile militare :))
      Nu dar acum pe bune... Corea de nord a inarmat soldatii cu bete ca nu pistoale suficiente. Aceeasi strategie aplica si rusii, voi cu distrugatoarele, noi cu containerele. Tre sa dea la numar :)))
  • -1 (5 voturi)    
    Doar atat? (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:11)

    EUway [utilizator]

    Poate aduc si un portavion��! Sau doar ce au - proiectul.
  • +7 (9 voturi)    
    Epave vopsite (Marţi, 13 aprilie 2021, 16:21)

    CptPopa [utilizator]

    Astea sunt alea de pe care lansau acum cativa ani rachete spre siria? si nu mai stia nimeni pe unde cad
  • -3 (7 voturi)    
    haha tare asta (Marţi, 13 aprilie 2021, 17:59)

    Scarface1000 [utilizator]

    adica SUA au peste 700 de baze militare IN AFARA granitelor si sute de mii de soldati iar Rusii nu au voie sa-si mute soldatii cum vor IN INTERIORUL tarii lor :))


    Plus de asta ce cauta SUA la granita cu Rusia cu nave de razboi si avioane de recunoastere? Ce ar spune americanii daca Rusii ar merge cu navele de razboi prin Golful Mexic?
    • -2 (6 voturi)    
      1962 (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:20)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Ar face probabil circul pe care l au facut si in criza rachetelor din Cuba din 1962. Si asta in conditiile in care americanii aveau rachete nucleare in Turcia. Daca nici asta nu e ipocrizie...

      Ar face ca trenul in gara. Ar ameninta. Ar bolborodi ceva mai mult sau mai putin inteligent. Adica in opinia mea, ar fi doar aceiasi ingrati pe care-i stiu. Doar ca Donbass e majoritar rusofon, astfel incat acolo e direct treaba Rusiei.
  • -6 (8 voturi)    
    Canalul Volga-Don (Marţi, 13 aprilie 2021, 18:24)

    Popescul [utilizator]

    In functie de dimensiunile navelor poate fi folosit Canalul Volga-Don pentru vasele mici. Deci nu, n-au zburat, cum se intrebau pretios unii comentatori. Dar oricum sunt de mici dimensiuni, iar Rusia are armament invechit. Cred ca toate acestea sunt motive pentru ca ucrainenii si americanii sa nu se ingrijoreze de actiunile Rusiei. Sau imi scapa mie ceva?
  • 0 (2 voturi)    
    marea caspica (Marţi, 13 aprilie 2021, 19:55)

    ras-putin [utilizator]

    eu cred ca au folosit tunelurile dacice care se intind de fapt pe tot globul. le-a dat sosoaca harta, cu conditia sa nu puna masca pe conserve.
    • 0 (2 voturi)    
      Eu cred altceva (Marţi, 13 aprilie 2021, 21:50)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      Eu cred altceva. Cred ca rusii au folosit Canalul Volga-Don. Acesta a fost construit in special in perioada 1948-1952 si are o lungime de 101 km. La edificarea lui au participat ~ 900.000 de locuitori, din care 100.000 de soldati germani si cam tot atatia prizonieri din Gulag. Sovieticii i-au incurajat pe detinuti sa participe la lucrari venind cu propunerea 1x3: o zi lucrata pe santier echivala cu trei zile din condamnare. As zice ca sovieticii au fost inventivi si chiar suprinzatori in deschiderea lor.

      Deci nu, n-au folosit tunelurile dacice.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca mai (Miercuri, 14 aprilie 2021, 12:52)

    yol [utilizator]

    Multa de doua ori navele alea, ii baga pe toti rusii in foame..... Poate mai dau si turcii cu vreo 2 suhoiuri pe de pamant.... FALIMENT.