VIDEO Nou protest al femeilor în Belarus: Poliția a arestat zeci de persoane / Lupta pentru steag dintre o femeie de 73 de ani și un jandarm

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 16:27 Actualitate | Internaţional


Protest femei Belarus
Foto: Captura video
Femeile protestează din nou sâmbătă la Minsk pentru a cere plecarea președintelui Aleksandr Lukașenko. Odată cu protestul, au început și arestările, relatează Reuters.

UPDATE 17.05: Un grup de femei a scandat ”președintele nostru este Sveta” - referindu-se la Svetlana Tihanovskaya, cea care l-a înfruntat în alegeri pe Lukașenko și despre care opozanții spun că este de fapt câștigătoarea scrutinului - înainte ca polița să descindă și să aresteze mai multe femei.


Astfel, poliția din Belarus a reținut deocamdată peste 10 persoane la protestul opoziției organizat în Misnk.

Imagini distribuite pe Twitter o arată pe Nina Baginskaya, de 73 de ani, care a devenit simbol al protestelor din ultimii 30 de ani, cum ține un steag alb-roșu, folosit de Republica Populară Belarus, dar care a fost înlocuit pe 7 iunie 1995.

În acest timp, mai mulți jandarmi coboară dintr-o dubă, iar unul dintre ei încearcă să i-l ia, moment în care între cei doi se produce o încăierare, iar femeia țipă la propriu la reprezentantul forțelor de ordine.

Nina Baginskaya chiar intră în duba jandarmeriei după steag, unde și pare să rămână.



Țara este scenariul unor vaste proteste de la alegerile prezidențiale din 9 august, despre care opoziția susține că acestea au fost frauduloase.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3836 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Singurul.. (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 17:06)

    Nonidem [utilizator]

    Singurul element caracteristic Belorusiei independente-care m-a surprins la aceste manifestatii masive.In schimb,n-am auzit o singura scandare in limba lor nationala..Le-a luat ticalosul asta steagul si le-a trimis limba la bucatarie,rusa fiind limba oficiala.Un fenomen ce pare sa copieze situatia Irlandei:nationalism fara limba nationala.Dar belorusii mai au mult-sub aspect de nationalism-pana a tinde spre modelul irlandez.Alta e situatia in Ucraina,datorita faptului-care s-a dovedit pozitiv- a dominatiei austriece.Comparati duritatea si efectele dominatiei rusesti fata de cea austriaca.
    • 0 (26 voturi)    
      nu exista limba bielorusa (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 17:53)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      nu exista limba bielorusa cum nu exista nici limba moldoveneasca
      • +8 (14 voturi)    
        Sunteti... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 18:21)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Sunteti intr-o profunda eroare!Vizitati Google!Sa va dau un exemplu:Da zdrastvuiet cvobodnaia Belorossia"/Jie vizvolena Belarus'".Mai cititi!
        • +3 (7 voturi)    
          ala e un postac rus... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 21:54)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

          ala e un postac rus... ce te astepti de la el ?
      • -7 (11 voturi)    
        Limba bielorusă = dialect între rusă și ucraineană (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 20:25)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Dacă ești bielorus, e mult mai bine să vorbești într-o limbă de circulație internațională (rusa), cu care să te poți înțelege cu vecinii din Lituania, Letonia, Estonia, care au învățat-o și ei la școală.
        • +5 (9 voturi)    
          hai zi zau..... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 21:56)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          hai zi zau..... suferi de limba asta mega-internationala a ta ! :)))) poti sa tragi apa dupa ea :D !
        • +3 (5 voturi)    
          dar de cand a devenit rusa limba internationala? (Duminică, 27 septembrie 2020, 0:09)

          pmct [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          dar de cand a devenit rusa limba internationala? Poate ma lamuresti tu in cate tari dezvoltate poti vorbi in rusa si cineva sa te inteleaga ca mie nu imi este clar. Nici macar franceza nu mai este ceea ce a fost darămite rusa
        • +1 (3 voturi)    
          circulaţie internaţională pe dracu! (Duminică, 27 septembrie 2020, 6:19)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          câţi străini ce nu provin din spaţiul ex-sovietic vorbesc rusa?
          pe vremea când am făcut eu şcoala - erau primii ani, mai liberali ai lui ceausescu - tocmai se reintroduseseră limbile occidentale (franceză, engleză) în detrimentul omniprezentei ruse din anii '50, circula o expresie sugestivă: "mai urât ca limba rusă"...
      • +4 (8 voturi)    
        Smatry nije, tov. Petrushka: (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 22:04)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        https://en.wikipedia.org/wiki/Belarusian_language
  • +2 (14 voturi)    
    Au fost mobilizate cateva sute de femei (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 18:14)

    Victtor [utilizator]

    Frumos si omogen grupul lor. Este de admirat puterea de a se organiza si de a protesta.
  • +1 (3 voturi)    
    Limba bielorusa (Duminică, 27 septembrie 2020, 1:02)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Exista si e oarecum apropiata de ucraineana si de poloneza.