VIDEO Svetlana Tikhanovskaya: Eram o mamă casnică. Acum conduc o revoluție împotriva ultimului dictator din Europa

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 11:43 Actualitate | Esenţial


Svetlana Tihanovskaia
Foto: Sergei GAPON / AFP / Profimedia
”Ce ai face în numele dragostei? Bărbatul pe care îl iubesc încerca să răstoarne un dictator și a fost închis pentru asta. Așa încât am făcut ceea ce ar fi făcut orice soție loială. Am candidat în locul lui. Nu mă interesează politica, visul meu este să fiu o mamă bună și o soție minunată. Iar acum conduc o revoluție împotriva ultimului dictator din Europa”.

Așa își începe editorialul video lidera opoziției de la Minsk, Svetlana Tikhanovskaya, editorial publicat în ediția online a cotidianului New York Times.

În înregistrarea video, lidera opoziției trece în revistă din nou violențele la care au fost supuși protestatarii arestați după alegerile din 9 august. Sunt prezentate imagini cu rănile și vânătăile acestora, dar și mărturii legate de bătăile și chiar violul la care au fost supuși în arest.

Devenită imagine simbol a mișcării de protest, Tikhanovskaya spune povestea improbabilă a unei mame casnice care a ajuns să conducă revoluția împotriva lui Aleksandr Lukașenko aflat la putere din 1994 și reales în scrutinul din 9 august, ale cărui rezultate nu sunt recunoscute de Uniunea Europeană.

Opoziția din această țară acuză frauda masivă și afirmă că Tikhanovskaya a câștigat alegerile.

Lidera opoziției face, din nou, apel la comunitatea internațională pentru a susține organizarea unor alegeri libere în Belarus.

Este oare ea eroul care poate pune capăt tiraniei Lukașenko?, se întreabă jurnaliștii de la NY Times.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4691 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    penultimul dictator ... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 11:50)

    @Dem [utilizator]

    din Europa inaintea lui Putin, fiindca Rusia administrativa este in Europa (granita cu Asia e la muntii Ural iar capitala Moscova e in Europa)
    • +2 (6 voturi)    
      Erdogan !? (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:05)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      O fi taica Tereza !?
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare că l-ați uitat pe omul din (Duminică, 27 septembrie 2020, 18:14)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      Pustă,numitul Viktor Orban.
  • -4 (32 voturi)    
    Revolutionara neprofesionista (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:02)

    Victtor [utilizator]

    Mititica de ea, din casnica inocenta a ajuns brusc conducatoarea unor proteste.
    Norocoasa fata.
    • -5 (27 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Victtor

      • +4 (24 voturi)    
        ce ineptie! (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 13:15)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui

        revolutiile spontane trebuie pregatite minutios, macar stii ce inseamna spontan? Crezi ca poti pregati minutios o actiune care sa rastoarne un dictator ? Serviciile secrete ale acelui dictator dorm?
        • +2 (20 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:28)

          [anonim] i-a raspuns lui minos

        • 0 (18 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:31)

          [anonim] i-a raspuns lui minos

      • -6 (18 voturi)    
        pregătire de lider? (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:39)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

        ce mai e şi asta, şcoala de politruci?
        liderii se nasc cu acest talent, nu îl învaţă la şcoală...
        p.s. futurist (i)refutabil sau securist-curist (ecou)?
        • +1 (15 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:13)

          [anonim] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          • +4 (4 voturi)    
            poti face analogia cu o firmă pt. (Duminică, 27 septembrie 2020, 6:30)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

            un partid politic, dar nu pt. o mişcare de protest...
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:35)

    John_Re [utilizator]

    viata bate filmul...

    in '89 si Petre Roman se afla din intamplare in Piata Revolutiei si s-a gandit sa le vorbeasca oamenilor de la balcon..... oops.... si Iliescu era din intamplare pe acolo...sau ma rog l-au chemat tovarasii sa dea o mana de ajutor..

    apoi convinge oamenii ca nimic nu este intamlator cand ei chiar au vazut realitatea la televizor...

    :))
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:10)

      [anonim] i-a raspuns lui John_Re

    • +3 (3 voturi)    
      ai omis să spui că în seara de 22 dec'89 (Duminică, 27 septembrie 2020, 6:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      teroriştii sau ce or fi fost (securişti mai mult ca sigur) au început să tragă în publicul din piaţă dar nici măcar un foc în direcţia balconului...
      capisci?
  • -3 (15 voturi)    
    Ca si in cazul lui Putin... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Oricat de "dictator" o fi Lukasenko, conform rezultatelor oficiale a luat 4.661.075 voturi iar doamna doar 588.622 de voturi. Adica "dictator" dar il voteaza lumea (la fel ca pe Putin).

    Daca doamna sau oricine altcineva nu reusesc sa dovedeasca ca Lukasenko a furat vreo 4.100.000 de voturi imi pare rau dar nu vad sensul si rostul demersului. Vrea sa conduca tara cu 10% din voturi?

    De asemenea, pozitia UE si a oricui altcuiva care spune ca nu recunoaste rezultatele, in absenta oricaror date, dovezi concrete, mi se pare aberanta.

    Exista tari (cum e si Rusia dealtfel) care sunt incompatibile cu democratia (cel putin cu modul in care vesticii o inteleg, cu alternanta la putere). Bagatul batului prin gard de catre occident permanent poate naste insa si monstrii. Sa nu uitam primaverile arabe, aparitia ISIS samd. Nici Ucraina nu pare a fi o poveste de "democratizare de tip vestic" de succes.

    Ce vrea UE in speta in cauza, iar raniti si morti? Refugiati cu duiumul? Nu ne ajung problemele existente (Corona, problemele economice, refugiatii si emigrantii aflati deja pe teritoriul UE, situatia din US, ascensiunea Chinei)? Vrem si mai multe probleme?
    • +5 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:11)

      [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

    • +3 (9 voturi)    
      De ce se teme... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:38)

      VladOcan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Daca a luat atatea voturi? De ce poarta cainii lui cagule?
  • 0 (10 voturi)    
    Am avut/avem si noi (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:29)

    Mihail. [utilizator]

    Udrea, Kovesi, Firea etc. Mai bine ramaneau casnice.
  • 0 (8 voturi)    
    rezultate oficiale (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:36)

    hamurabi [utilizator]

    Daca alegerile se desfasoara fara posibilitatea unei supravegheri, internationale in primul rand, atunci au credibilitate 0 !
  • +3 (11 voturi)    
    Problema cu (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 16:01)

    Observatory [utilizator]

    acești leaderi spontani veniți direct din beciul prostiei.
    , ce nu vedeți ce “ lideri “ conduc țara ?
    Numai unul și unul, nepregătiți la a fi lideri, dar pregătiți sa păcălească și sa fure.
    Sa vedeți după alegeri ce mai tzipati ca PSD ul a furat alegerile... Boborul iubește comunismul sub noua forma , sanki” socialiști D’le !