VIDEO Svetlana Tikhanovskaya: Eram o mamă casnică. Acum conduc o revoluție împotriva ultimului dictator din Europa

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 11:43 Actualitate | Esenţial


Svetlana Tihanovskaia
Foto: Sergei GAPON / AFP / Profimedia
”Ce ai face în numele dragostei? Bărbatul pe care îl iubesc încerca să răstoarne un dictator și a fost închis pentru asta. Așa încât am făcut ceea ce ar fi făcut orice soție loială. Am candidat în locul lui. Nu mă interesează politica, visul meu este să fiu o mamă bună și o soție minunată. Iar acum conduc o revoluție împotriva ultimului dictator din Europa”.

Așa își începe editorialul video lidera opoziției de la Minsk, Svetlana Tikhanovskaya, editorial publicat în ediția online a cotidianului New York Times.

În înregistrarea video, lidera opoziției trece în revistă din nou violențele la care au fost supuși protestatarii arestați după alegerile din 9 august. Sunt prezentate imagini cu rănile și vânătăile acestora, dar și mărturii legate de bătăile și chiar violul la care au fost supuși în arest.

Devenită imagine simbol a mișcării de protest, Tikhanovskaya spune povestea improbabilă a unei mame casnice care a ajuns să conducă revoluția împotriva lui Aleksandr Lukașenko aflat la putere din 1994 și reales în scrutinul din 9 august, ale cărui rezultate nu sunt recunoscute de Uniunea Europeană.

Opoziția din această țară acuză frauda masivă și afirmă că Tikhanovskaya a câștigat alegerile.

Lidera opoziției face, din nou, apel la comunitatea internațională pentru a susține organizarea unor alegeri libere în Belarus.

Este oare ea eroul care poate pune capăt tiraniei Lukașenko?, se întreabă jurnaliștii de la NY Times.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4638 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    penultimul dictator ... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 11:50)

    @Dem [utilizator]

    din Europa inaintea lui Putin, fiindca Rusia administrativa este in Europa (granita cu Asia e la muntii Ural iar capitala Moscova e in Europa)
    • +2 (6 voturi)    
      Erdogan !? (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:05)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      O fi taica Tereza !?
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare că l-ați uitat pe omul din (Duminică, 27 septembrie 2020, 18:14)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      Pustă,numitul Viktor Orban.
  • -4 (32 voturi)    
    Revolutionara neprofesionista (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:02)

    Victtor [utilizator]

    Mititica de ea, din casnica inocenta a ajuns brusc conducatoarea unor proteste.
    Norocoasa fata.
    • -5 (27 voturi)    
      Exact asta voiam sa scriu (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 12:29)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      O femeie casnica fara pregatire de lider poate fi orice: sufletul, flacara, simbolul, dovada, impulsul unei revolutii insa in nici un caz conducatoarea ei.

      PS: revolutiile spontane daca vrei sa aiba succes trebuie pregatite minutios in prealabil. Si da, au nevoie de un catalizator, de o imagine, etc. Insa a nu se confunda PR-ul cu managementul. Iar acest lucru este valabil pentru orice business. Cum, chiar nu credeti ca revolutiile sunt business?!?!? Orice revolutie are niste perdanti si niste castigatori. Ca asa-i in tenis.
      • +4 (24 voturi)    
        ce ineptie! (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 13:15)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        revolutiile spontane trebuie pregatite minutios, macar stii ce inseamna spontan? Crezi ca poti pregati minutios o actiune care sa rastoarne un dictator ? Serviciile secrete ale acelui dictator dorm?
        • +2 (20 voturi)    
          Daca tu crezi (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:28)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Ca in 1989 nu exista un acord (cel putin tacit) intre URSS si SUA referitor la soarta tarilor foste comuniste (printre care si Romania) iar in Romania se stia (unii stiau) de acest acord, asta inseamna ca probabil ca mai crezi in Alba ca Zapada, Mos Craciun si Securistul Bun (personaje de basm care in realitate nu exista). Stii cum s-a terminat Primavara de la Praga in 68? Crezi ca in 89 tancurile sovietice aveau mai putin combustibil sau un drum mai lung de parcurs?

          Spontan inseamna de moment, cu de la sine putere. Hai sa iti spun ceva: o revolutie spontana are sanse de izbanda ZERO. De ce? Simplu: niste oameni total nepregatiti habar nu au ce sa faca cu puterea dupa ce (sa zicem) o obtin.

          Este o ineptie? FIRESTE. Insa asa arata realitatea cruda.

          Si hai sa iti mai zic ceva: esti de acord ca o armata intr-un razboi poate pierde o batalie? Ei bine, acea armata e ANTRENATA si PREGATITA tocmai pentru lupta. Cum crezi tu ca o masa de oameni fara pregatire, fara sa cunoasca unde sa dea un telefon pentru a da un ordin poate coordona o revolutie?!?!

          Ai idee de pe un tanc dotat cu 2 mitraliere si destula munitie cat timp iti ia sa pui la pamant sau sa alungi 10000 de oameni adunati intr-o piata? UNA BUCATA TANC. Nu o divizie sau mai multe cum puteau trimite URSS in 89.

          Deci repet: daca vrei sa faci o revolutie "spontana" (ti-am desenat de data asta ghilimelele), chiar trebuie sa o pregatesti pana in cel mai mic detaliu posibil. Daca nu vrei sa faci nimic cu ea, o lasi asa, spontana. Insa ma intreb de ce o mai faci?!?
        • 0 (18 voturi)    
          Si inca ceva (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:31)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Serviciile secrete ale acelui dictator pot fi EXACT clenciul de care ai nevoie ca sa il rastorni. Sau crezi ca Securitatea nu a avut contributie la rasturnarea lui Ceausescu (chiar nici armata?!?) ?

          Ori daca le atragi de partea ta se cheama ca pregatesti terenul. Nici vorba de spontaneitate. Hai, gandeste si dincolo de ecranul TV pe care ti se serveste povestea cu spontaneitatea.
      • -6 (18 voturi)    
        pregătire de lider? (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:39)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        ce mai e şi asta, şcoala de politruci?
        liderii se nasc cu acest talent, nu îl învaţă la şcoală...
        p.s. futurist (i)refutabil sau securist-curist (ecou)?
        • +1 (15 voturi)    
          Liderii se nasc, asa e (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:13)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Insa ia incearca sa faci managementul unei firme (nu discut de partea de contabilitate) doar cu ce ai din nastere. Iar daca cu o firma nu poti, crezi ca cu o tara e mai usor?!?
          • +4 (4 voturi)    
            poti face analogia cu o firmă pt. (Duminică, 27 septembrie 2020, 6:30)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            un partid politic, dar nu pt. o mişcare de protest...
            • 0 (0 voturi)    
              O revolutie (Luni, 28 septembrie 2020, 11:09)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Ca sa aiba efect trebuie fructificata. Adica, odata pusa mana pe putere trebuie sa faci ceva cu ea. Daca nu reusesti sa o fructifici, revolutia nu are efect.

              Asadar daca dupa ce schimbi regimul habar nu ai ce sa faci, se cheama ca ai facut ceva praf.
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:35)

    John_Re [utilizator]

    viata bate filmul...

    in '89 si Petre Roman se afla din intamplare in Piata Revolutiei si s-a gandit sa le vorbeasca oamenilor de la balcon..... oops.... si Iliescu era din intamplare pe acolo...sau ma rog l-au chemat tovarasii sa dea o mana de ajutor..

    apoi convinge oamenii ca nimic nu este intamlator cand ei chiar au vazut realitatea la televizor...

    :))
    • +3 (7 voturi)    
      Revolutie spontana (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:10)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      100%
    • +3 (3 voturi)    
      ai omis să spui că în seara de 22 dec'89 (Duminică, 27 septembrie 2020, 6:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      teroriştii sau ce or fi fost (securişti mai mult ca sigur) au început să tragă în publicul din piaţă dar nici măcar un foc în direcţia balconului...
      capisci?
  • -3 (15 voturi)    
    Ca si in cazul lui Putin... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 14:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Oricat de "dictator" o fi Lukasenko, conform rezultatelor oficiale a luat 4.661.075 voturi iar doamna doar 588.622 de voturi. Adica "dictator" dar il voteaza lumea (la fel ca pe Putin).

    Daca doamna sau oricine altcineva nu reusesc sa dovedeasca ca Lukasenko a furat vreo 4.100.000 de voturi imi pare rau dar nu vad sensul si rostul demersului. Vrea sa conduca tara cu 10% din voturi?

    De asemenea, pozitia UE si a oricui altcuiva care spune ca nu recunoaste rezultatele, in absenta oricaror date, dovezi concrete, mi se pare aberanta.

    Exista tari (cum e si Rusia dealtfel) care sunt incompatibile cu democratia (cel putin cu modul in care vesticii o inteleg, cu alternanta la putere). Bagatul batului prin gard de catre occident permanent poate naste insa si monstrii. Sa nu uitam primaverile arabe, aparitia ISIS samd. Nici Ucraina nu pare a fi o poveste de "democratizare de tip vestic" de succes.

    Ce vrea UE in speta in cauza, iar raniti si morti? Refugiati cu duiumul? Nu ne ajung problemele existente (Corona, problemele economice, refugiatii si emigrantii aflati deja pe teritoriul UE, situatia din US, ascensiunea Chinei)? Vrem si mai multe probleme?
    • +5 (11 voturi)    
      Sunt curios (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:11)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Daca doamna lua 90% din voturi, daca Lukasenko putea sa spuna ca a castigat.
    • +3 (9 voturi)    
      De ce se teme... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:38)

      VladOcan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Daca a luat atatea voturi? De ce poarta cainii lui cagule?
  • 0 (10 voturi)    
    Am avut/avem si noi (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:29)

    Mihail. [utilizator]

    Udrea, Kovesi, Firea etc. Mai bine ramaneau casnice.
  • 0 (8 voturi)    
    rezultate oficiale (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 15:36)

    hamurabi [utilizator]

    Daca alegerile se desfasoara fara posibilitatea unei supravegheri, internationale in primul rand, atunci au credibilitate 0 !
  • +3 (11 voturi)    
    Problema cu (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 16:01)

    Observatory [utilizator]

    acești leaderi spontani veniți direct din beciul prostiei.
    , ce nu vedeți ce “ lideri “ conduc țara ?
    Numai unul și unul, nepregătiți la a fi lideri, dar pregătiți sa păcălească și sa fure.
    Sa vedeți după alegeri ce mai tzipati ca PSD ul a furat alegerile... Boborul iubește comunismul sub noua forma , sanki” socialiști D’le !