VIDEO Protestatarii Black Lives Matter agresează o femeie și alte persoane care luau masa la restaurant în Washington D.C.

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 12:41 Actualitate | Internaţional


Momentul agresarii lui Lauren B. Victor
Foto: captura video
O demonstrație care a avut loc luni seara în capitala Statelor Unite, Washington D.C., pentru a protesta față de împușcarea afro-americanului Jacob Blake în Wisconsin a atras critici puternice pe platformele social media după ce protestatarii au început să hărțuiască oameni care luau masa în oraș, scrie Washington Post.

Mulțimea a confruntat o femeie care era așezată la o masă în afara unui restaurant, pretinzându-i să își ridice pumnul în aer în semn de solidaritate.

„Tăcerea albilor este violență”, scandau protestatarii, mulți dintre aceștia având pumnul în aer.

„Ești creștină?”, a vrut să știe unul din protestatari, urlând în fața femeii care a refuzat să se conformeze cererii lor chiar și după ce bărbatul cu care lua masa a făcut-o.



„Am simțit ca și cum sunt atacată”, a declarat Lauren B. Victor, femeia în vârstă de 49 de ani, într-un interviu acordat după ce imaginile cu incidentul s-au viralizat.

Protestatarii din Washington au mărșăluit prin capitala americană, oprindu-se în afara restaurantelor și acuzând oamenii care luau masa că se bucură de „privilegiu alb” și cerându-le să își manifeste solidaritatea.

La una dintre mese un tânăr care a obiectat intruziunii a încercat să explice că lucrează pentru un ONG care oferă asistență medicală afro-americanilor și a altor categorii dezavantajate. Protestatarii s-au adunat în jurul mesei, adresându-i vorbe furioase.


Marșul a ajuns în cele din urmă și în cartierul Adams Morgan unde lua masa Lauren, femeia agresată de protestatari. Mai multe persoane de la mesele învecinate s-au conformat cererilor protestatarilor, ridicându-se în picioare sau ridicându-și pumnul în aer înainte ca atenția demonstranților să se îndrepte asupra femeii.

„Nu mi-a fost de fapt frică”, a declarat Lauren, adăugând că „însă e copleșitor să ai atâția oameni care vin înspre tine”.

Aceasta a explicat că s-a simțit forțată și oarecum amenințată, precizând că „pe de-o parte cred că nimeni nu m-ar fi rănit dar aceste lucruri pot degenera foarte rapid”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10540 vizualizari

  • +5 (71 voturi)    
    Extremismul= lipsa de ratiune= dictatura= violenta (Joi, 27 august 2020, 12:46)

    UnOarecare [utilizator]

    Cu ce sunt mai buni acei protestatari decat cei impotriva carora protesteaza?
    • -3 (59 voturi)    
      cu nimic (Joi, 27 august 2020, 13:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      dimpotriva...

      nu stiu cum considera ei ca lupta importiva violentei prin si mai multa violenta!

      politia a omorat un om (corect, crima, trebuie pedepsita), dar ei au distrus si au omorat in astea 3-4 luni, mai mult decat a facut politia (ma refer la infractiuni , nu la omorat in legitima aparare) un cativa ani!
      • +1 (49 voturi)    
        aha... (Joi, 27 august 2020, 15:29)

        casiuk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cand un politist ucide o persoana de culoare e doar un bad apple, cand unul de culoare distruge un magazin toti cei de culoare sunt vinovati. Logica asta miroase a rasism.
    • -3 (59 voturi)    
      Corect. Si totusi impotriva cui protesteaza? (Joi, 27 august 2020, 13:40)

      Deja [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      impotriva unor oameni de rand care isi vad de ale lor? Vad ca vor sa rescrie istoria, cultura, arta, matematica...Daca vrei sa protestezi impotriva unui guvern, a unei legi, unei persoane publice care a facut o infractiune, ok, ai tot dreptul cu conditia sa o faci pasnic. Dar sa te iei de oameni pe strada care nu ti-au facut nimic, nu e "protest", e boala psihica.
      • -9 (17 voturi)    
        este un protest violent (Joi, 27 august 2020, 15:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Deja

        chiar daca violenta pe care o cunoastem si o acceptam ca fiind violenta pare ca nu este...

        Violenta imbraca numeroase forme.
        oamenii tind sa accepte, in anumite situatii, lucruri ca nu ii reprezinta.

        mai rar sa iasa cineva in fata si sa zica NU

        parerea mea este ca la mijloc este multa abureala -

        chestia aia cu crestin imi miroase a altceva - imi aduce aminte de Trump si Biblia care nu se leaga orice ai face...

        PS
        cum nu se leaga Biblia de Kushner
    • -4 (26 voturi)    
      protestarii sunt departe (Joi, 27 august 2020, 15:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      De notiunea unui protest non-violent, pasnic.
      este vorba aici despre un altfel de violenta.

      Protestarii au primit o reactie pe masura -

      Dar se vede limpede ca a fost o reactie singulara...
      Poate ca a fost bine, poate ca nu.
    • -2 (24 voturi)    
      Nu stiu cum ai reusit sa ramai pe plus (Joi, 27 august 2020, 18:09)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Cel putin pana la ora cand scriu eu...

      Bravo HN, bravo SJ, chiar ma intrebam ieri daca stirea asta plus filmarea aferenta vor ajunge pe site-ul asta.
      Inca odata: bravo!!!

      Sunt mai jos unii cu spume la gura, care tot incearca sa ne explice cum razmerita asta e buna si justificata, dar imaginile spun mai multe decat pot spune ei.
    • 0 (6 voturi)    
      Simplu (Vineri, 28 august 2020, 11:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Daca nu erau mai buni, ar fi impuscat-o de 7 ori in spate. Asa, doar au agresat-o verbal.

      Desigur, e tot o forma de violenta si nu este scuzabila, dar daca tot ai intrebat, cred ca asta este raspunsul corect.
  • +1 (67 voturi)    
    Copii naivi, cu probleme comportamentale (Joi, 27 august 2020, 12:57)

    cripop88 [utilizator]

    Nu au vazut nimic din lumea asta si nu inteleg care sunt cauzele pentru care se afla in situatia in care se afla si cum pot sa isi depaseasca conditia, dar au pretentia sa ii "corecteze" pe altii. Sunt folositi in scopuri politice asemenea pionierilor comunisiti.
    • +8 (58 voturi)    
      Care sunt cauzele? (Joi, 27 august 2020, 13:10)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      Uciderea americanilor negri de catre politie, in loc sa-i aresteze, care se petrece de multi, multi ani.
      • -3 (31 voturi)    
        Eu ii inteleg pe politai dar e de lucrat la cauza (Joi, 27 august 2020, 14:39)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Gandeste-te cat de repede apare un pistol in mana oricui in SUA si adauga la aceste conditii milioane de tigani (in sensul de comportament si valori) cu acces qvasi-liber la arme.
        Intr-o situatie tensionata preferi sa ajungi seara acasa langa copii tai in loc sa te impuste un infractor drogat.
        Cauza e lipsa de educatie cu unul din motive rasismul dar ma intreb liderii lor de opinie, politici si financiari ce dreaq fac pt ei sa-i educe? In atatia ani de libertate din `980 incoace sa zicem au format structuri care sa mearga din casa in casa in ghetouri si sa ia toti copii la scoala de exemplu? Sau sa le tina cursuri in care sa le imprime valoare comportamentala? Cand un om are un vocabular de 800 de cuvinte atat este lumea lui, automat nu tresalta decat la satisfacerea instinctelor primare si pe urma cand e privit rau de ceilalti aia sunt rasisti?
        Treaba nu e simplu alb-negru...
        • +6 (46 voturi)    
          Rasismul e sistemic (Joi, 27 august 2020, 15:40)

          morex [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          Nu au acces la educatie, la slujbe sunt discriminati, nu pot lua imprimuturi bancare, cand intra in magazine sunt urmariti permanent, sunt vizati cu predilectie de politie, nu exista programe sociale pentru ei.

          De exemplu dintre toti cei impuscati de politie albii conform statisticilor poarta mai des arma decat negrii si totusi negrii sunt impuscati intr-un numar mai mare. Ceva nu e in regula aici.

          Au fost abandonati timp de sute de ani si marginalizati, considerati cetateni de mana a doua. Republicanii in special atata focul acolo si Trump a dus totul la paroxism. Rasimul sau a turnat gaz pe foc, nu e o intamplare ca cele mai mari proteste anti rasism din istorie se intampla in mandatul sau.
          • -2 (38 voturi)    
            Unde ai gasit tu toate astea, domne? (Joi, 27 august 2020, 16:23)

            cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui morex

            Nu au acces la educatie? Si-au facut scoli si universitati doar pentru ei. Mai mult, au insistat sa existe criterii de rasa in procesul de admitere la facultati sau in procesul de angajare (diversity hire). Eforturi s-au facut si se fac in continuare pentru a face societatea cat mai inclusiva. Au fost abandonati si marginalizati? Daca ramaneau in Africa, mancau si pamant de foame.
            • +2 (28 voturi)    
              ok boomer (Joi, 27 august 2020, 17:07)

              parush [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

              ...
            • -2 (10 voturi)    
              Unde ai gasit tu toate astea?.. :) (Vineri, 28 august 2020, 11:21)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

              1. Numeste o singura universitate din SUA care are criteriu de admitere apartenenta la minoritatea afro-americana.

              2. Se insista sa existe rapoarte pe criteriul de rasa la admitere. Ajuta la identificarea si combaterea discriminarii. Diferenta e uriasa.. ca diferenta dintre un oligofren si un geniu.

              3. Vrei sa spui ca vanzatorii de sclavi i-au "salvat" pe stramosii lor cand i-au dus in lanturi in America?.. Cred ca singurul raspuns corect la o asemenea enormitate ar fi sa ti se aplice fix acelasi tratament.
              • -1 (7 voturi)    
                Ho, ho ,ho (Vineri, 28 august 2020, 12:41)

                feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Ia citește de aici:
                https://en.wikipedia.org/wiki/Historically_black_colleges_and_universities.
                Ma scuzi ca te întreb: Ai fost vreodată in America sau nu ai ieșit niciodată din Caracal?
              • +2 (4 voturi)    
                @3 (Vineri, 28 august 2020, 18:57)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Nu asta a spus.
                A spus cu totul altceva, dar dvs., cu tehnica binecunoscuta, i-ati rastalmacit spusele - ca doar, fireste, dvs. stiti mai bine ce-a vrut el sa spuna - v-ati ridicat apoi singur mingea la fileu si apoi ati inscris necrutator in uralele publcului.
                Omul a spus, in esenta, ca africanii fac foamea la propriu si ca in orice caz au un nivel de viata mult inferior cetatenilor americani de culoare (e corecta politic exprimarea, sau intre timp s-a inventat ceva si mai corect?).

                Daca nu sunteti de acord cu aceasta afirmatie,n-aveti decat s-o combateti (preferabil fara insulte si amenintari), nu sa inventati alta si sa va luptati cu dusmani imaginari.
                • -2 (4 voturi)    
                  Am inteles foarte bine ce a spus (Sâmbătă, 29 august 2020, 12:34)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

                  Aceleasi imperii coloaniale care furau oameni si ii vindeau ulterior ca sclavi peste ocean sunt responsabile pentru dezastrul de astazi din Africa. Dupa sute de ani in care au fost exploatati ca niste animale, va uitati la nivelul lor de trai si spuneti ca e mai bine daca ar fi sclavi?..

                  Si palestinienii din Fasia Gaza fac foamea. Daca Israelul i-ar fi vandut ca sclavi, erau salvati!..
      • -6 (28 voturi)    
        Ii ucid cand refuza sa se lase arestati (Joi, 27 august 2020, 16:19)

        cripop88 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        De altfel, inchisorile sunt pline de ei, deci nu prea are sens ce spui :)). Poate ca e vreo problema culturala in comunitatile acelea, cine stie. Mai cunoastem si noi cazuri din astea...
        • -2 (4 voturi)    
          Te-ai prins.. (Sâmbătă, 29 august 2020, 12:55)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

          Daca au de ales intre inchisoare si 7 gloante in spate, te mai miri ca inchisorile sunt pline de ei?

          Sunt multe studii, inclusiv unele publicate de ussc.gov, care confirma ceea ce stie toate lumea - negrii primesc pedepse mai lungi decat albii pentru infractiuni similare.
  • -16 (30 voturi)    
    Ce prostii scrieti aici (Joi, 27 august 2020, 13:00)

    Setalcott [utilizator]

    Protestele sunt pasnice.
    Pe bune, acum, de vreo doua saptamani presa si democratii s-au prins ca protestele ii sunt favorabile lui Trump, asa ca au pus armele pe protestatari.
    • +9 (49 voturi)    
      Trump e un rasist cu state vechi, (Joi, 27 august 2020, 13:12)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      de cand ii dadea afara pe negri din blocurile lui.

      Acum Trump a trimis politia secreta (trupe luate de la ICE si HS) ca sa aresteze protestatari fara mandat.

      Nu mai zic de coalizarea dintre militiile rasiste inarmate si politie.

      SUA se indreapta spre un Al Doilea Razboi Civil si tot din cauza rasismului.
    • -9 (25 voturi)    
      vai (Joi, 27 august 2020, 13:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      rasacii protestatari
    • -5 (51 voturi)    
      saracii protestatari... (Joi, 27 august 2020, 13:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      nu au devastat decat cateva zeci de magazine
      nu au incendiat decat cateva sute de masini
      si nu au omorat decar vreo 18 oameni (o parte chiar de culoare)

      practic niste sfinti!
    • -6 (48 voturi)    
      "Miscarea" asta e vandalism... (Joi, 27 august 2020, 13:37)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Stiti de ce miscarea asta nu se transforma intr-o revolutie?! Pentru ca masele astea sunt periculoase, dar n-au nimic in cap- zip, zilch, nada, niente, nicievo...
    • -9 (27 voturi)    
      Traducere la ce am scris mai sus (Joi, 27 august 2020, 14:51)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Caracterul protestelor nu s-a schimbat de la inceput, din luna mai. Dar daca urmarim relatarile de presa, cam toate aveau mentiunea "proteste pasnice". De vreo doua saptamani, a inceput sa apara mentionata violenta. Ce s-a intamplat? Presa si democratii au realizat ca aceste proteste sunt nepopulare, iar atitudinea lui Trump fata de ele este din ce in ce mai apreciata de electorat, fapt reflectat de cresterea sa in sondaje. Asa ca presa s-a intors mai nou impotriva protestelor, ca sa nu-i mai dea apa la moara lui Trump.
      • +11 (33 voturi)    
        Protestele sunt la fel (Joi, 27 august 2020, 15:44)

        morex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Si atunci presa conservatoare le-a numit violente, la fel au zis si despre Martin Luther King. Protestele sunt populare, BLM e mai sus in sondaje decat Trump si majoritatea americanilor le aproba. Trump sta foarte prost in sondaje, cu doar 2 luni inainte de alegeri. e cu 8% in urma lui Biden.

        Si ce e mai grav pentru el, pierde in majoritatea swing states in care a castigat in 2016. E vizat de cate anchete si pentru el e o lupta ca sa ramana in libertate
        • -4 (22 voturi)    
          Nici o mirare (Joi, 27 august 2020, 16:58)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui morex

          Votantii lui Biden sustin violenta.
          • +6 (22 voturi)    
            violenta...omg :) (Joi, 27 august 2020, 17:06)

            parush [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            After a series of deadly attacks targeting Latinos, Jews and other minority groups in this country, the FBI has faced a pointed question - what more can authorities do to fight the spread of white supremacist violence? Now we have an answer.


            CHRISTOPHER WRAY: We elevated to the top-level priority racially motivated violent extremism so it's on the same footing in terms of our national threat banding as ISIS and homegrown violent extremism.

            QED
            • -5 (17 voturi)    
              QED (Joi, 27 august 2020, 19:46)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui parush

              https://www.youtube.com/watch?v=mNAzBq3PMaE&pp=QADQAwE%3D
  • -5 (53 voturi)    
    Din ciclul (Joi, 27 august 2020, 13:34)

    feroviarul123 [utilizator]

    "Cine nu e cu noi este împotriva Noastră" . Hm unde am auzit asta înainte? A la comuniștii care au distrus tara noastră. E mai băieți poate e cazul sa vedeți și voi cum e cu comuniștii la putere și dupa aia sa vedem cum va descurcați. Trăim vremuri foarte interesante.
  • -7 (45 voturi)    
    culmea e ca femeia era trans (Joi, 27 august 2020, 13:45)

    tahomir [utilizator]

    pentru ca a fost singura care a demonstrat ca avea, you know, din alea.
    • -2 (28 voturi)    
      a avut curaj (Joi, 27 august 2020, 15:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Si a luat pozitia care o reprezenta pe ea si nu cea asteptata de protestari.

      Oarecum neplacut sa fii la masa si sa te ia la intrebari unul si altul care , culmea, doresc sa te faca sa vorbesti cum vor ei...

      America clar nu este numai cea a celor de la BLM - cam asta a vrut sa zica doamna respectiva.

      Bravo ei!
      • -2 (8 voturi)    
        "Oarecum neplacut"?!? (Vineri, 28 august 2020, 0:59)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        OARECUM NEPLACUT???
        Femeia a avut un curaj nebun sa reziste unei multimi dezlantuite. Si a riscat foarte mult.

        Imi aminteste de o poza care mai circula pe Internet. Facuta in Germania nazista, probabil pe la sfarsitul anilor 1930. O masa de cetateni cu mana intinsa in salutul nazist, iar undeva in mijlocul multimii, pierdut printre toti ceilalti, un ins care NU ridica mana.
        La fel si femeia asta. Merita o statuie, in opinia mea, acum ca inteleg ca oricum s-au eliberat o gramada de socluri de statui prin America...
  • +2 (52 voturi)    
    Au dreptate (Joi, 27 august 2020, 15:09)

    delco [utilizator]

    Majoritatea albilor habar nu au de dificultatile minoritatii de culoare. Se complac in stereotipurile livate de politruci: America Great, Dreamland, greatest country in the world..etc si apoi se mira cand au loc proteste anti-rasism.

    Pai daca sunt omorati precum vitele cum naiba sa nu protesteze?
    • -4 (24 voturi)    
      Te pomenesti . . . (Joi, 27 august 2020, 17:30)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui delco

      . . . ca cei de culoare sunt exponentii candorii si cuminteniei pe pamant! Hai sa fim seriosi! Am vazut cum la Mineapollis jefuiai in haita magazine, cum au dat foc prorprietatilor si masinilor unor oameni care si-au obtinut bunurile intr-o viata de munca! Fiecare ar trebui sa se autoanalizeze inainte de a cere altora sa ii acorde respect si convietuire pasnica!
  • +10 (34 voturi)    
    Protestele sunt legitime pe fond (Joi, 27 august 2020, 15:47)

    morex [utilizator]

    Dar in acest caz maniera lor e nepotrivita si le aduce deservicii, nu ca cei rasisti ar fi fost convinsi de proteste in general, dar acum gasesc o scuza. Oamenii trebuie convinsi, trebuie sa cunoasca situatia precara a acestora si lupta lor pentru emancipare

    Un semn ca lucrurile se schimba in America e ca la proteste sunt mai multi albi decat negri.
  • -8 (30 voturi)    
    pun pariu (Joi, 27 august 2020, 15:57)

    xan [utilizator]

    Barbatul ala cu care era la restaurant si care a ramas fara cojones cand a facut pe el si lasat-o balta la greu nu mai vede alta intalnire cu ea. Asa-i trebuie.
  • +4 (30 voturi)    
    tacerea e complicitate (Joi, 27 august 2020, 16:42)

    nginx [utilizator]

    asa se nasc dictaturile. Si acum in SUA e aproape dictatura cu Trump si suprematia albilor.
  • +6 (28 voturi)    
    se va termina in curand (Joi, 27 august 2020, 17:09)

    parush [utilizator]

    Sluga lui Putin va fi pensionata si odata cu el vor fi trasi pe dreapta si rasistii care au distrus America. FBI is coming for your ass bitch...
    • -6 (8 voturi)    
      Cine vine dupa ei ? Page, Strzok? (Vineri, 28 august 2020, 3:58)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui parush

      Politia politica a FBI-ului ?
  • -3 (13 voturi)    
    Protestatarii BLM=primate urlatoare si agresive... (Vineri, 28 august 2020, 0:30)

    filosoful.roman [utilizator]

    Cum sa se ia de oameni care au iesit si ei intr-un local sa se relaxeze, pe motiv sa nu le sprijina cauza?

    Dar ce, sunt fortati sa se ralieze miscarii BLM si cei care nu cred in ea?

    Fara sa vrea, aceste personaje sunt cel mai bun agent electoral al lui Trump. Cetatenii cinstiti din SUA se vor mobiliza in nr record pt a vota contra lui Biden, care i-ar lasa pe acesti anarhisti sa jefuiasa, sa agreseze si sa vandalizeze in voia inimii.
  • +1 (7 voturi)    
    "primate urlatoare si agresive" (Vineri, 28 august 2020, 8:19)

    hybrid [utilizator]

    ok, dar gaborii albi care ucid din placere cum sunt?