SUA: Un tânăr de 17 ani a fost arestat pentru uciderea prin împușcare a doi protestatari din Wisconsin / Trump: „Voi trimite Garda Națională în Kenosha”

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 22:26 Actualitate | Internaţional


Atac armat in Wisconsin
Foto: Twitter
Kyle Rittenhouse, în vârstă de 17 ani, a fost acuzat de omor de gradul întâi după împușcarea a doi bărbați care nu au fost încă identificați, a raportat The Daily Dot, care a obținut un document public de la grefierul instanțelor din Lake County, Illinois.

Acesta a fost arestat "arestat și reținut" de poliție în Antiohia, la aproximativ 30 de kilometri de locul în care locuiește.

Rittenhouse a folosit în atac o pușcă semiautomata.

Crimele au avut loc marți seara în a treia noapte de proteste violente civile în urma împușcării lui Jacob Blake.

Președintele american Donald Trump a anunțat, miercuri, trimiterea de forțe ale poliției și ale Gărzii Naționale împotriva „jefuirii” în Kenosha, Wisconsin, unde doi bărbați au murit în proteste care solicită justiție pentru Jacob Blake.

"Nu vom tolera jafurile, incendiile, violența și nelegiuirea pe străzile americane", a declarat președintele pe Twitter, la trei zile după ce afro-americanul în vârstă de 29 de ani a fost împușcat de mai multe ori în spate de forțele de poliție.

Donald Trump a spus că guvernatorul democratic al statului Wisconsin, Tony Evers, a acceptat trimiterea, miercuri, a unor întăriri federale către Kenosha, un oraș de 170.000 de locuitori situat pe malul lacului Michigan, între Milwaukee și Chicago, și teatrull protestelor violente din ultimele trei nopți.

„Voi trimite poliția federală și Garda Națională în Kenosha pentru a restabili LEGEA și ORDINEA!”, a insistat președinte american.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8981 vizualizari

  • +8 (66 voturi)    
    Nelegiuirea? (Miercuri, 26 august 2020, 22:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa nu uitam ca toata pacostea asta e din cauza politistilor pro-activi. La noi, fiind un stat al infractorilor, ar fi fost considerat cel mult "abuz in serviciu". Dar tot nelegiuire e.

    Nu zic "ochi pentru ochi" si ca o fapta scuza pe alta. Zic doar sa inceapa cu politia, apoi de "pro-activi" gen Kyle Rittenhouse si abia apoi sa se ia de protestatari.
  • -10 (46 voturi)    
    Video (Miercuri, 26 august 2020, 22:47)

    Mazeta [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=65&v=rRa3h7RHHvg&feature=emb_logo
    • -9 (63 voturi)    
      asa se aude (Miercuri, 26 august 2020, 23:03)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si la stirile alea mai "mici" self defense, dar marile trusturi de stiri nu prezinta toata stirea
      • +13 (65 voturi)    
        Ce le mai stiu romanii pe toate (Joi, 27 august 2020, 0:30)

        plount [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

        Inainte ca amaratii din videoclip sa incerce sa-l prinda si sa-l dezarmeze , a impuscat alta persoana in cap. D-aia erau dupa el.

        Numai in America un pusti de 17 ani cu mintea unuia de 10 poate avea arma. O bere abia la 21 de ani.
    • -8 (58 voturi)    
      wow (Miercuri, 26 august 2020, 23:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ma mir ca au lasat astia link-ul. Oricum, mai sunt filme pe net, inclusiv poze. Ala de si-a luat-o-n brat, avea pistol fix in mana aia. Self defense
  • -9 (55 voturi)    
    mergea pe strada si a fost atacat de altii (Miercuri, 26 august 2020, 23:21)

    Boham [utilizator]

    se vede in imagini cum el merge singur cu arma pe strada si la un moment dat niste nergi il fugaresc si el cade la pamant iar aia vin catre el

    el le spune sa-l lase in pace dar aia avand 2 neuroni se duc spre el
    • -8 (40 voturi)    
      cineva trebuia sa-i puna cu botu pe labe... (Joi, 27 august 2020, 5:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ... pe praduitorii belemisti.
  • -8 (76 voturi)    
    oricine poate vedea realitatea (Joi, 27 august 2020, 0:27)

    c6 [utilizator]

    primul atacator venea pe la spate si este impuscat in ultima clipa:

    vezi primele secunde la viteza 0.25
    https://www.youtube.com/watch?v=LxhoOP6t1bc

    al doilea impuscat face parte dintr-un grup de atacatori care il fugaresc, il doboara si sar pe el

    https://www.youtube.com/watch?v=rRa3h7RHHvg

    nu stiu de ce avea pusca la el dar e clar ca ii impusca doar pe cei care il ataca
    • -7 (61 voturi)    
      a procedat corect... (Joi, 27 august 2020, 5:26)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui c6

      ... ma gandesc cata minte de belemist stangist sa ai sa urmaresti si sa il ataci pe unu' inarmat...
    • -8 (42 voturi)    
      in primul clip.. (Joi, 27 august 2020, 5:41)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui c6

      ... au incercat sa arunce un cocktail molotov in el. nu se vede in clipul postat de tine, sunt clipuri pe net in care se vede clar cu cateva secunde inainte

      oricum, bravo pustiului.. la 17 ani s-a tinut tare pe pozitie, nu s-a lasat praduit de o gloata de cretini.
      as fi procedat la fel, doar ca nu cred ca aveam sange-n instalatie sa-mi iasa la fel.
  • -7 (55 voturi)    
    Serios? (Joi, 27 august 2020, 3:05)

    Setalcott [utilizator]

    Cum se trece de la "kill the police" la "call the police".
  • -5 (61 voturi)    
    Aia care l-au atacat... (Joi, 27 august 2020, 3:48)

    Criogenia [utilizator]

    Si-au furat-o legal.

    Daca in zona nu era o scoala sau o zona guvernamentala declarata no guns, pustanul i-a mazilit legal pe atacatori si nu pateste nimic, Wisconsin e stat open carry la fel ca multe alte state care nu sunt inca capturate in totalitate de comunisti...
  • -7 (43 voturi)    
    Presa care face propagandă pentru infractori. (Joi, 27 august 2020, 8:29)

    asavreau [utilizator]

    Crează condiţii să apară astfel de situaţii.Nu va mai dura mult şi astfel de jurnalişti vor fi vânaţi,inclusiv de cei pe care-i preamăresc(infractorii negri că de albi nu vorbesc).Să nu se aştepte ca un infractor să le mulţumească pentru campanie media favorabilă.
  • +6 (68 voturi)    
    Ce sa vezi (Joi, 27 august 2020, 8:53)

    iolea [utilizator]

    Criminalul e alb si avea ca pasiune sa omoare negri. Un trumpist adevarat. Sper sa ia pe viata.
  • +5 (69 voturi)    
    "nu vom tolera jafurile" (Joi, 27 august 2020, 9:24)

    grabla [utilizator]

    sigur ca nu, oranjutanul tolereaza doar ucidrea afro-americanilor.
    • -7 (27 voturi)    
      da, dar nu e un lucru neaparat rau... (Joi, 27 august 2020, 9:59)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui grabla

      .. nu?
      • +10 (30 voturi)    
        albii sunt in declin demografic (Joi, 27 august 2020, 10:09)

        gavrone [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        vor fi inlocuiti de latino, cei de culoare si musulmani. Si asta nu e ceva rau, nu?
        • -5 (29 voturi)    
          nu prea iti ies calculele... (Joi, 27 august 2020, 11:00)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gavrone

          .. vezi ca stiinta ne zice ca daca negrii o ard prea mult pe la poli, se albesc.
          mai sapa si tu, stai degeaba toata ziua pe net?
  • +4 (62 voturi)    
    poza astuia e relevanta (Joi, 27 august 2020, 9:47)

    kolbar [utilizator]

    cam asa arata viitorul Americii cu Trump, white supremacy cu arme in mana patruland pe strazi in cautare de dusmani ai regimului.
    • -6 (44 voturi)    
      si cum vrei sa arate? (Joi, 27 august 2020, 11:01)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui kolbar

      cu orātanii devastand magazine, masini si jefuind tot?
      neah, proprietari cu arma-n mana care va pun fundurile la punct.
  • +9 (37 voturi)    
    inteleg ca trimite garda nationala sa-l elibereze (Joi, 27 august 2020, 10:21)

    revo [utilizator]

    pe eroul cu muci la nas.