John Bolton spune că, în caz de realegere, Trump ar putea decide retragerea SUA din NATO

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2020, 0:11 Actualitate | Internaţional


John Bolton si Donald Trump
Foto: Brendan Smialowski / AFP / Profimedia
Fostul consilier pentru securitate națională al președintelui american Donald Trump, John Bolton, estimează că liderul de la Casa Albă ar putea, în caz de realegere în noiembrie, să decidă o retragere a Statelor Unite din NATO, într-un interviu publicat luni de ziarul german “Handelsblatt”, relatează Rador citând La Libre Belgique.

“O retragere din NATO doar o mâna de republicani o aprobă. Dar dacă el (Trump) este reales, aceste bariere ar putea fi ridicate. Cine știe ce ar face într-un al doilea mandat”, a afirmat Bolton, demis în septembrie anul trecut și autor al unei cărți vitriolante contra președintelui SUA.

În cazul unei victorii electorale a lui Donald Trump la alegerile prezidențiale din 3 noiembrie, Bolton îi sfătuiește pe europeni să-și orienteze diplomația spre Congres.

“Camera Reprezentanților și Senatul se pot opune președintelui. Dacă ar exista o retragere (a Statelor Unite) din NATO sau o altă retragere semnificativă a trupelor (americane) din Europa, ar putea exista o puternică rezistență atât a democraților cât și a republicanilor. Prin urmare, europenii ar fi mai bine sfătuiți să se adreseze Congresului”, a adăugat fostul consilier prezidențial și ambasador american pe lângă Națiunile Unite.

În cartea sa „The Room Where It Happened” (Încăperea în care s-a întâmplat), cronică a celor 17 luni petrecute la Casa Albă, publicată la sfârșitul lui iunie, John Bolton scrie că președintele Trump era gata să anunțe o retragere a Statelor Unite din NATO la summitul de la Bruxelles, pe 12 iulie 2018.

Potrivit lui, Trump și-a împărtășit intenția de a agita această amenințare în fața șefilor de stat și de guvern ai țărilor aliate din cauza nemulțumirii sale referitoare la cheltuielile de apărare a celor mai mulți dintre ei, vizând în mod special Germania.



Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1429 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    Nu știm ce ar face Trump într-un al doilea mandat (Miercuri, 5 august 2020, 0:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar știm ce ar face Bolton dacă i s-ar mai oferi o șansă să ajungă la butoane: va declanșa încă un război sângeros, de această dată cu Iranul.
  • +14 (28 voturi)    
    Toxic (Miercuri, 5 august 2020, 0:33)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De mult nu a avut SUA un presedinte mai toxic si iresponsabil ca el. Sa aiba laude fata de dictatori precum Putin sau Kim Jong-Un, sa fie pasiv fata de Turcia, sa dea peste cap economia si geopolitica bagand sanctiuni catre Iran si China bazat pe mofturi. Da, la Iran este posibil sa fie vorba despre arme nucleare, insa, haideti sa fim seriosi, sanctiunile au fost retrase acum ceva timp si reintroduse doar ca are Trump chef. Cat despre atacurile sale la adresa dictatorilor, au fost doar cateva atacuri in Siria punctuale ca sa isi arate el muschii.

    Iar daca se retrage din NATO, va da peste cap totul si in Europa.
    • -6 (22 voturi)    
      Am spsu ca .. (Miercuri, 5 august 2020, 2:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...daca o sa castige alegerile, se va retrage din NATO. Si cred ca o sa castige si cred ca o sa se retraga din NATO. Acel NATO despre care Macron spune ca este "in moarte cerebrala".

      Nu poti sa ajungi sa ai in NATO o tara ca Turcia care are agende diferite fata de UE, fata de NATO in diferte zone militare, fata de alta tara (Grecia) membra NATO si care sa aiba contracte militare cu un stat opus NATO (Rusia). Ori la ce s-a ajuns acum sa fie NATO, nu mai inseamna mare lucru si asta s-a vazut in cazul incidentelor dintre Turcia si Franta.

      Cu o Germanie care livreaza arme Turciei, cu o Europa care nu zice nimic Turciei datorita santajului cu emigranti practicat de Turcia, cu un conflict militar Nagorno-Karabakh care risca sa atraga si Turcia si Rusia, tu nu-l vezi decat pe Trump. Un NATO in care toti ii urasc pe americani si fiecare are agenda proprie .. Dragoste cu sila nu merge. Cand e "jandarmul mondial", cand e "va da totul peste cap". Uite ca lumea va avea de ales si va cauta alt "jandarm mondial".

      Da, Trump a fost baiat gigel cu Putin, Erdogan, Kim, de acord cu asta.

      Sanctiunile impotriva Iranulu, acestea au fost retrase de Obama si reintroduse ca a avut Trump "chef". Este bine, este rau?... Sau cum ar fi trebuit introduse? Cand Trump nu avea "chef"? Sau ce vrea sa insemne asta? Acest "chef" a fost anuntat inainte de a deveni presedinte si a fost rezultatul lobby-ului isrealian.

      Cat priveste China, de mult timp trebuie cineva sa spuna "stop joc", la modul in care China intelege sa respecte legile comertului international. Daca astfel de atitudini si actiuni ar fi fpost facute acum 20 de ani, China nu mai era asa tare in gura si arme cum e acum. Inainte nu-si permitea, acum musca si ea pe unde poate, vazand ca "jandarmul mondial" are probleme mari. E miros de sange si vulturii/hienele se-aduna...
      • -8 (18 voturi)    
        eh, nu mai le spune adevarul.... (Miercuri, 5 august 2020, 2:53)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... genul asta de oameni vor sa auda doar povesti cu unicorni roz. adevarul e prea dur pentru ei ca sa il vada si inteleaga.
  • -9 (17 voturi)    
    E doar o cacealma ... (Miercuri, 5 august 2020, 2:38)

    Sparafucile [utilizator]

    Menita s-o faca pe zgircioaba de Merkel sa dea mai multi bani la NATO. Dar daca chiar se retrage creaza conditii pentru o inarmare fara precedent a Europei. Wehrmacht-ul ar putea re-inflori. Dar numai dupa DEBARCAREA lui Merkel, fiindca aia are o viziune de gospodina incompatibila cu marile provocari ale epocii. Si Butelia de Leyen tot gospodina e , cu aceeasi viziune ingusta si neghioaba.

    E nevoie de mari barbati de stat in Europa de azi , curajosi, decisi si gambleri. Dar de unde sa-i iei? Peste tot numai gospodine plouate, infricosate si timorate.

    Singura speranta e la SALVINI. Believe mich!
    • -1 (5 voturi)    
      I believe you ! (Miercuri, 5 august 2020, 12:52)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Eu cred ce ati spus, iar 'cheia' este in final: Salvini !

      Si iata o intrebare pentru cei care v-au dat minusuri:
      -De ce credeti ca l-au INLATURAT si l-au INCOLTIT pe acest italian curajos, pe nume Salvini?

      - Deoarece, el este SINGURA SPERANTA pentru "viziunea ingusta si neghioaba" a Europei cu 'miros de gospodine' politice care - spre NEnorocul nostru - au facut din UE un GHIVECI pus pe masa lui Xi Jinping.

      Insa, Romania, ea are motive sa fie multumita, caci

      "China a provocat României în 2019 cel mai mare deficit comercial dintre statele partenere în comerţul internaţional: 22% din întregul deficit de 17 mld. euro, adică 3,7 mld. euro.

      May 30, 2020
      https://www.zf.ro/eveniment/masuri-ia-guvernul-china-provocat-romaniei-2019-cel-mare-deficit-19183385
  • -7 (19 voturi)    
    stiri alarmiste? (Miercuri, 5 august 2020, 2:54)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    se apropie noiembrie? o sa va usture iar 4 ani. :)
  • +2 (8 voturi)    
    O sa retraga SUA din NATO in aplauzele lui Putin (Miercuri, 5 august 2020, 8:00)

    pontex [utilizator]

    Iar trumpalacii vor aproba frenetic. Numai ca nu mai apuca sa faca asta, poporul american ii va trimite la plimbare in noiembrie.