FOTO Rezidenții din Washington i-au adăpostit pe protestatari de forțele de ordine

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 17:51 Actualitate | Internaţional


Protestatari adapostiti intr-o locuinta, Washington D.C.
Foto: Twitter
Rezidenții unei străzi din Washington D.C. au adăpostit zeci de protestatari blocați de forțele de ordine care avansau înspre ei, relatează Business Insider.

Primarul orașului, Muriel Bowser, a impus o oră de stingere luni de la 19:00 ora locală până marți dimineața dar mulțimi de protestari au ignorat ordinul iar un grup s-a văzut confruntat de poliție pe Strada Swann, din nord-vestul capitalei americane.

Un număr de demonstranți au fost blocați, încătușați și ridicați de forțele de ordine, potrivit martorilor și imaginilor postate pe social media de jurnaliștii aflați la fața locului.

Un protestatar a declarat pentru WUSA9 că 40 de persoane au fost adăpostite într-o singură locuință de pe strada Swann de la ora 22:00.





Un alt rezident i-a relatat reporterului Derek Hawkings de la Washington Post că a găzduit peste 100 de oameni.



„Nu las pe niciunul din copiii ăștia în afara vederii mele”, a declarat proprietarul, potrivit reporterului.

Hawkins a scris pe Twitter că protestatarii din interiorul locuinței i-au spus că polițiștii a încercat să intre în casă dar că nu li s-a dat voie.

Un alt protestatar, care nu și-a dezvăluit identitatea, a declarat pentru HuffPost că pe măsură ce poliția se apropia „oamenii pur și simplu au început să bată la uși”.





„Am avut norocul de a recunoaște unii oameni deși nici măcar nu știam că locuiesc pe strada asta și ne-au lăsat să rămânem...Mulțumesc lui Dumnezeu, sincer a fost soarta”.

Ora de stingere s-a încheiat marți la 06:00 ora locală iar un elicopter militar a fost filmat survolând deasupra protestatarilor.

Luni seara președintele american Donald Trump a amenințat cu desfășurarea armatei dacă violențele vor continua.

„Dacă un oraș sau stat refuză să ia măsuri care sunt necesare pentru a apăra viața și proprietatea rezidenților săi, voi desfășura forțele armate ale Statelor Unite și rezolva rapid problema în locul lor”, a anunțat președintele american.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2504 vizualizari

  • -6 (28 voturi)    
    face cineva un inventar? (Marţi, 2 iunie 2020, 17:58)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... sa vada ce a disparut de pe acolo?
    • -3 (9 voturi)    
      ce sa fure? (Marţi, 2 iunie 2020, 19:16)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ca sunt tot de-ai lor.... negrii au devenit majoritari in Washington DC...

      asa se va intampla si la noi, tinand cont de sporul de natalitate
  • -3 (25 voturi)    
    Lol (Marţi, 2 iunie 2020, 18:03)

    mitg [utilizator]

    Sa-si ascunda bijuteriile bine.
  • -4 (28 voturi)    
    Favorizarea infractorilor (Marţi, 2 iunie 2020, 18:17)

    xolv [utilizator]

    ...frumos
  • +4 (34 voturi)    
    Stat politienesc (Marţi, 2 iunie 2020, 18:31)

    leopol [utilizator]

    asa va arata al doilea mandat cu nebunul la Casa Alba.
  • -7 (17 voturi)    
    Au plecat cu mana goala sau cu suveniruri? (Marţi, 2 iunie 2020, 18:41)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    :)))
  • -5 (19 voturi)    
    Deci ce zice Trump? (Marţi, 2 iunie 2020, 18:43)

    Sparafucile [utilizator]

    Ca acele măsuri care sunt necesare pentru a apăra viața și proprietatea rezidenților. Iar daca nu reusesc va desfășura forțele armate ale statului.

    Pai n-am trait si noi asa ceva in februarie 1999? Cind Miron Cozma venea spre Bucuresti cu mii de mineri ca sa darime guvernul fiindca fusese condamnat la puscarie? Iar pe traseu mii de naivi si de iresponsabili ii incurajau si-i aplaudau.

    Dar la Stoenesti, VL au fost opriti de fortele armate ale statului, recte Jandarmeria, care le-a tras o batuta de le-a sunat apa-n cap. Iar in tara milioane de oameni cu scaun la cap s-au bucurat de infringerea minerilor.

    Asa e si-n America. Mii de naivi si de iresponsabili incurajeaza miscarile anarhiste avind impresia ca fac ceva bun.
  • +4 (20 voturi)    
    lista lui Schindler in varianta moderna (Marţi, 2 iunie 2020, 18:48)

    ptzw [utilizator]

    incredibil ca in SUA politistii vaneaza oameni
    • -4 (14 voturi)    
      infractorii... (Marţi, 2 iunie 2020, 19:49)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ptzw

      .. e si ei oameni.
  • -4 (18 voturi)    
    au impartit prada cu cel care i-a adapostit? (Marţi, 2 iunie 2020, 19:06)

    jondo [utilizator]

    .
  • -8 (16 voturi)    
    Ilegal (Marţi, 2 iunie 2020, 19:15)

    Setalcott [utilizator]

    Arestati-i pentru incalcarea carantinei.
  • +6 (10 voturi)    
    nu-i bai (Marţi, 2 iunie 2020, 19:24)

    tordz [utilizator]

    in casa e mai bine ca-n buncar.
  • +1 (5 voturi)    
    ce cloaca infecta au devenit si SUA (Marţi, 2 iunie 2020, 20:07)

    qwerasdf [utilizator]

    ..