SUA: Preşedintele Trump ameninţă cu desfăşurarea armatei dacă violenţele vor continua. El spune că tulburările din capitala federală sunt "o ruşine"

de DP     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2020, 5:23 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: REX / Shutterstock Editorial / Profimedia
Preşedintele Donald Trump s-a angajat luni să restabilească ordinea într-o ţară afectată de revolte, ameninţând că va desfăşura armata dacă nu se pune capăt violenţei în oraşele americane, informează AFP, citată de Agerpres.

La o săptămână după moartea lui George Floyd, afro-americanul în vârstă de 46 de ani asfixiat de un ofiţer de poliţie alb în Minneapolis, New York, Los Angeles şi zeci de alte oraşe americane şi-au consolidat măsurile de securitate, decretând sau extinzând interdicţiile de circulaţie pe timpul nopţii. Ca răspuns la aceste tulburări sociale, preşedintele Donald Trump a anunţat luni pe un ton marţial desfăşurarea a "mii de soldaţi puternic înarmaţi" şi de poliţişti la Washington pentru a pune capăt "revoltelor" şi "jafurilor".

Liderul de la Casa Albă a declarat că tulburările din capitala federală sunt "o ruşine".

Apelând la guvernatori ca să acţioneze rapid şi ferm pentru a "domina străzile" şi a întrerupe spirala violenţelor, preşedintele american a lansat următorul avertisment: "Dacă un oraş sau un stat refuză să ia deciziile necesare pentru a apăra viaţa şi proprietatea locuitorilor săi, voi desfăşura armata americană pentru a rezolva rapid problema în locul lor", Trump denunţând, în context, acte de "terorism intern".

În timp ce preşedintele făcea declaraţii în grădina Casei Albe, care avea aerul unei tabere fortificate, poliţia trăgea cu gaze lacrimogene pentru a dispersa manifestanţii adunaţi în faţa complexului prezidenţial. Obiectivul poliţiştilor era acela de a elibera spaţiul ce duce spre Biserica Sfântul Ioan, o clădire emblematică din apropiere degradată duminică seara şi unde preşedintele american s-a deplasat pe jos, înconjurat de membri ai cabinetului său, pentru a face o poză cu o Biblie în mână.

Zeci sau chiar sute de mii de americanii au demonstrat sâmbătă şi duminică împotriva brutalităţii poliţiştilor, a rasismului şi a inegalităţii sociale, exacerbate de criza COVID-19.

Luni, metropola New York a anunţat dublarea forţelor de poliţie şi interdicţie de circulaţie între orele 23:00 luni şi 05:00 marţi.

De la Boston la Los Angeles şi de la Philadelphia la Seattle, mişcarea de protest a fost în mare parte paşnică în timpul zilei, dar au fost provocate şi incendii nocturne şi distrugeri pe scară largă.

Nici demiterea agentului de poliţie vinovat Derek Chauvin, nici arestarea sa ulterioară nu au calmat spiritele. Dimpotrivă: protestele s-au răspândit în cel puţin 140 de oraşe americane.

Pentru a stăpâni confruntările în care s-au amestecat manifestanţi, infractori şi forţe anti-revoltă, soldaţii Gărzii Naţionale au fost desfăşuraţi în mai mult de 20 de oraşe americane, într-un climat de tensiune nemaiîntâlnit din anii 1960.

Această reacţie de securitate de amploare a fost însoţită de utilizarea vehiculelor blindate, a gazelor lacrimogene şi a gloanţelor de cauciuc.

Chicago, Denver, Los Angeles, Salt Lake City, Cleveland, Dallas şi Indianapolis au impus restricţii de circulaţie. La Washington, instaurarea stării de asediu a fost prelungită luni începând cu ora 19:00, iar în Los Angeles, de la ora 18:00.

Manifestările împotriva brutalităţii poliţiştilor şi a rasismului în SUA au avut loc, la sfârşitul săptămânii în Marea Britanie, Germania, Canada şi luni în Noua Zeelandă. Tot luni, mii de oameni s-au adunat la Dublin şi Amsterdam şi câteva zeci la Paris.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7063 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    scoate bre armata.. (Marţi, 2 iunie 2020, 6:31)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. ca daca scot conservatorii armele de la naftalina, va fi vai si amar de progresistii lu' peste.
    • 0 (12 voturi)    
      hai cu armata (Marţi, 2 iunie 2020, 10:27)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Ca doar e rolul ei sa omoare protestatarii.
      Se intampla in orice stat autoritar ca al lui Trump.
  • +2 (14 voturi)    
    Ceausescu (Marţi, 2 iunie 2020, 8:50)

    Scarface1000 [utilizator]

    Si fostl nostru conducator iubi a scos armata impotriva propriilor cetateni si nu a iesit tocmai bine pentru el...
    • +2 (12 voturi)    
      Cetățeni? (Marţi, 2 iunie 2020, 9:49)

      Moldoveanul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Ia uită-te tu mai atent ce cetățeni sunt ăia care distrug proprietățile altora și le jefuiesc. Asta numești tu protest? Asta au făcut românii la revoluție? Au jefuit magazinele și distrus proprietățile oamenilor? Unii dintre voi sunteți atât de orbiți de ura față de Trump încât nu prea mai puteți gândi obiectiv.
      • +1 (11 voturi)    
        distrugeri (Marţi, 2 iunie 2020, 10:25)

        Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanul

        Sunt negrii. Sunt persecutati si omorati fara vina in proria tara in care stramosii lor au fost sclavi.
        Si vezi ca distrugerile si violenta sunt provocate mai ales de politie.
        • -2 (6 voturi)    
          te gandesti mult cand produci ineptii? (Marţi, 2 iunie 2020, 13:24)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

          Ia sa vedem, cat negri mor omorati tot de negri anual si cati sunt omorati de politie?
          Ia sa vedem cand ai parte de pste 40 de ani de affirmative action, locuri la colegii separate, cote de angajare se cheama ca esti persecutat sau ajutat?
          Deci politia e cea care jefuieste magazine si incendiaza masini?
  • +7 (11 voturi)    
    De ce revoltele si jafurile au ghilimele in text? (Marţi, 2 iunie 2020, 9:52)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Pot intelege alte ghilimele din text, de exemplu atunci cand vine vorba de „terorism intern” inteleg ca asta este o formula mai rar intalnita si autorul textului are unele rezerve si il citeaza pe Trump.
    Dar la „revoltele” si „jafurile” nu pricep rostul ghilimelelor, doar daca redactorul nu-si crede ochilor. Adica ce sunt activitatile de aruncat pietre si sticle incendiare, nu sunt revolte? Activitatea de vandalizare si golire a magazinelor nu este jaf? Nu inteleg rostul ghilimelelor la doua cuvinte banale care exprima exact situatia.
    • -1 (7 voturi)    
      Corect, jos ghilimemele!! (Marţi, 2 iunie 2020, 11:09)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Revolte si crima nu ar trebui sa aiba ghilimele. Happy?
      Dc nu accepti crima si protestezi asta te face automat un terorist? Dc politia da cu bate in tine, cu gaze de la 10 cm si trage si tu ripostezi asta te face un terorist? Asa explic eu rolul ghilimelelor. Dc tu nu'l vezi ma ingrijoreaza faptul ca ai drept de vot
  • +2 (6 voturi)    
    are dreptate Trump (Marţi, 2 iunie 2020, 10:27)

    Ademordna [utilizator]

    Doar ca rusinea e a lui.
  • +1 (9 voturi)    
    trump insusi... (Marţi, 2 iunie 2020, 11:24)

    Mihai Vls [anonim]

    este o rusine pentru America!
    In ce hal a putut ajunge America... ca sa voteze un... asa ceva....
  • +1 (3 voturi)    
    Trump ameninta jaful cu armata (Marţi, 2 iunie 2020, 11:34)

    nicnicnic [utilizator]

    Pentru andromeda: Din "negrii sunt persecutati in propria tara" rezulta clar ca exista niste ticalosi in tara aia a negrilor, care pare a fi S.U.A., care nu sunt in propria tara acolo si se ocupa cu persecutia si omorarea negrilor.

    Deasemenea, exista o tara care pare a fi tot S.U.A. si in care, atunci cand exista distrugeri si violente provocate de diversi factori, factorul cel mai important este politia.
    De unde mama lui Mefisto pot fi scoase aberatiile astea?
  • +3 (7 voturi)    
    Mai sunt exemple in istorie (Marţi, 2 iunie 2020, 13:26)

    RazC82 [utilizator]

    In istoria recenta si mai putin mai sunt exemple similare cu ce face Trump:

    -Ceausescu in ‘89: a chemat armata si au impuscat oamenii, sigur Trump nu e (inca) un dictator ca Putin de exemplu dar armata deja a impuscat oameni in SUA, e un admirator al lui Putin si King Jong Un si ataca presa in mod constant. E un fel de dictator wanna be pe care nu il lasa (inca) constitutia. Cam asa a inceput si Putin...
    - China cu Hong Kong si Piata Tianamen. In ‘89 am omprat oamenii cu tancurile, Trump aduce diar infanterie usoara, e mai in ton cu vremurile. In Hong Long amul trecut, pana ai China a tinut armata in garnizoana, au fost mai subtili decat Trump, au omorat oamenii care protestau folosind politisti sau securisti infiltrati. Motivatia lor au fost tot “teroristii” care protesteaza. De fapt violentele au inceput dupa ce politia a deschis focul si a batut cu nesimtire oamenii.
    -Iran, la fel, sunt mai subtili ca Trump, au folosit politisti si securisti infiltrati la proteste ca sa bata so sa omoare din ei, dar tot se cheama ca au chemat armata.

    E clar ca SUA are in continuare mecanisme democratice sa scape de un om toxic cum e Trump, dar sa chemi armata sa faca ordine intr-o tara democratica e fara precedent. E rezultatul atitudinii si discordiei semanate de Trump care au amplificat tensiuni existente deja in societate. E rezultatul culturii armelor, politistii folosesc forta excesiva pentru ca se tem ca oricine poate fi inarmat sa ii omoare iar oamenii se tem de politisti ca folosesc forta excesiva asa ca se apara cum pot, uneori folosind chiar ei forta excesiva.

    Mult succes SUA dar e clar ca nu ne pot da ei levtii morale. Oare ambasadorul SUA in Romania mai are tupeul adta? Poate ar trebui si ambasadorul Romaniei in SUA sa le dea sfaturi acum despre cum sa NU iti omori cetatenii, noi ne pricepem la asta chit ca in extrema cealalta in care politia e prea moale.
    • -1 (5 voturi)    
      Sa nu subestimam totusi, Romania! (Marţi, 2 iunie 2020, 14:47)

      Mihai Vls [anonim] i-a raspuns lui RazC82

      Sa nu uitam interventia "democratica", impotriva manifestantilor, la 10 august!
      • -1 (1 vot)    
        Sa nu uitam intr-adevar :) (Marţi, 2 iunie 2020, 19:10)

        RazC82 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Vls

        Am avut si noi dirijorul nostru :) si inainte de 10 august au fost protestele care l-au dat jos pe Boc. Bine, atunci s-au spart si magazine, au fost si huligani platiti de PSD, am auzit unul in troleu cum se lauda cu banii luati), Hrebenciuc se lauda si el printre apropiati.

        Deci si PDL/PNL atunci si PSD in 10 august au folosit bastoane, gaze lacrimogene...in SUA garda nationala (adica rezervisti ai armatei) au tras cu glonte reale si au omorat un om in conditii care inca se clarifica (s-au aparat? au omorat omul gresit cand se aparau?). In Washington DC au adus elicoptere militare care goneau protestatarii. Elicopterele alea foloseau aceleasi tehnici pe care le foloseau la arabi sa intimideze insurgentii, adica zbor sau stationare la cativa metrii deasupra pamantului. Erau asa de jos ca au spart geamurile magazinelor, sunt curios daca armata va despagubi proprietarii.

        Dirijorul nostru e mic copil pe langa astia. :) Astia vin noua si ne dau lectii de democratie cu elicopterul?