Şeful Poliţiei Capitalei, despre polițistul care a accidentat mortal o fată pe trecerea de pietoni: Am dispus retragerea de pe funcție / Poliţiştii se află în misiune cât sunt în timpul programului

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:29 Actualitate | Esenţial


Masina Politie
Foto: Facebook / Politia Romana
Şeful Poliţiei Capitalei, Bogdan Berechet, anunţă că poliţistul implicat în accidentul în care o fetiţă a murit pe o stradă din Sectorul 1 al Capitalei a fost pus la dispoziţie, în urma deciziei procurorului de a-l plasa pe acesta sub control judiciar. El a ţinut să menţioneze că poliţiştii aflaţi în timpul programului se află în misiune, atâta vreme cât sunt între orele de serviciu, şi admite că misiunea în care se afla agentul care a provocat accidentul nu era una urgentă.
  • „Urmează să intre în vigoare o dispoziţie pe care am transmis-o deja tuturor subunităţilor ca, în momentul în care este necesară deplasarea în regim prioritar, acest fapt să fie comunicat prin staţia radio către toţi dispecerii pentru a se cunoaşte la orice moment modalitatea şi condiţiile în care se deplasează autospecialele de poliţie”, adaugă el.
„Având în vedere măsura dispusă de către procurorul de caz, conform statutului poliţistului, în calitate de şef al Poliţiei Capitalei, am dispus retragerea de pe funcţie şi punerea lucrătorului la dispoziţie, a anunţat, vineri seară, șeful Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Bogdan Berechet, citat de News.ro.

Berechet a ţinut să clarifice că „poliţiştii se află în misiune atâta timp cât se află în timpul programului”, el arătând că poliţistul nu se afla în misiune urgentă.

„În ceea ce priveşte informaţiile vehiculate în spaţiul public conform cărora purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei a transmis informaţii eronate cum că poliţistul era în misiune, iar procurorul care a făcut astăzi declaraţii a afirmat că poliţistul nu era în misiune, doresc să clarificăm această situaţie, respectiv faptul că poliţiştii se află în misiune atâta timp cât se află în timpul programului. Declaraţiile domnului procuror se refereau la faptul că din anchetă a reieşit că poliţistul nu era într-o misiune urgentă”, a afirmat Berechet.

Bogdan Berechet a declarat că poliţistul se afla „în îndeplinirea atribuţiunilor de serviciu” şi că fusese trimis în misiune „de către şeful său nemijlocit”.

El a precizat că Poliţia a anunţat, vineri după-amiază, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, care instrumentează acest caz, că poliţistul se afla în misiune „desfăşurând activităţi specifice poliţieneşti”.


„Nu a existat o justificare privind urgenţa sau folosirea semnalelor luminoase”



Şeful Poliţiei Capitalei a afirmat că „nimic din ceea ce facem sau spunem nu o poate readuce la viaţă pe Raisa, însă poliţiştii vor pune la dispoziţie toate datele pentru clarificarea rapidă a situaţiei".

Acesta a menţionat că nu s-a pus problema de „muşamalizarea acestui subiect”.

„Precizez faptul că nu s-a încercat nicio secundă muşamalizarea acestui eveniment. Din contră, cred că suntem primii interesaţi de soluţionarea cazului şi de dispunerea măsurilor legale. Ca şi măsură, urmează să intre în vigoare o dispoziţie pe care am transmis-o deja tuturor subunităţilor ca, în momentul în care este necesară deplasarea în regim prioritar, acest fapt să fie comunicat prin staţia radio către toţi dispecerii pentru a se cunoaşte la orice moment modalitatea şi condiţiile în care se deplasează autospecialele de poliţie”, a adăugat Berechet.

În ceea ce priveşte informaţiile conform cărora poliţistul care a provocat accidentul nu ar fi încercat nicio clipă să acorde ajutor fetiţei, Berechet a susţinut că toate imaginile surprinse au fost puse la dispoziţia Parchetului, el evitând să facă alte comentarii.

„Nu a existat o justificare din partea poliţistului cu privire la urgenţa sau folosirea semnalelor luminoase”, a mai afirmat şeful Poliţiei Capitalei.

Şeful Poliţiei Capitalei a clarificat şi situaţia permisului de conducere al poliţistului, după ce în spaţiul public au apărut informaţii conform cărora acesta are un permis de conducere eliberat în Marea Britanie.

„Era un permis legal. Permisul a fost obţinut în România şi l-a transformat, din ce am înţeles, poliţistul a lucrat în Anglia înainte să fie încadrat din sursă externă în cadrul Poliţiei Capitalei”, a explicat şeful Poliţiei Capitalei.

Bogdan Berechet a clarificat, răspunzând unei întrebări, şi acuzaţiile conform cărora poliţistul şi-a schimbat haina, cu ajutorul colegilor sai trimişi la fata locului. Conform şefului Poliţiei Capitalei, „având în vedere temperaturile de afară s-a încercat cumva protejarea poliţistului” şi nu ascunderea identităţii acestuia de către colegii săi.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10174 vizualizari

  • +54 (58 voturi)    
    Hai ma lasi (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:44)

    DorinDor [utilizator]

    Sunteti niste porci. Omorati copii cand va duceti sa va luati tarate sa va bagati sub raturile voastre de suine imputine. Mars in cocina, ratanule!
    • +11 (11 voturi)    
      fara urme de frine ! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:26)

      icarag [utilizator] i-a raspuns lui DorinDor

      deci mergea cu viteza , nu era in misiune , nici macar nu a frinat , si pietoni erau pe trecere.
      daca nu se da pedeapsa maxima cu executare, atunci e dovada ca tara asta e terminata.
    • +6 (6 voturi)    
      Si care e misiunea aia? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 19:27)

      George2020 [utilizator] i-a raspuns lui DorinDor

      Si care era misiunea aia?
      Sa incalce legea mergand cu viteza mult peste cea legala, sau sa vegheze la respectarea legii?
      Din moment ce guzganul in cauza a omorat un copil prin NErespectarea legii, in mod clar NU se afla in nici o misiune. "Misiunea" de politist inceteaza in secunda in care incalci legea.
      Porcul de sef cu afirmatii dintr-astea partinitoare nu face decat sa demonstreze ca aproba guzganul. La o adica putea sa fie el in locul lui. Pacat ca victima a trebuit sa fie un copil nevinovat si nu porcul de sef.
    • +4 (4 voturi)    
      Alooo, vorbesti pe limba lor (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 21:19)

      vudejea [utilizator] i-a raspuns lui DorinDor

      Nu cred ca exista in tara asta gunoi de institutie mai corupta, plina de gunoaie de oameni, josnici, needucati, decat Politia Romana..E campioana !
      Ar trebui sa avem incredere in ei, asa-i teoretic, nuh?
      Cam ce incredere ar putea sa starneasca o institutie care oficial induce in eroare? Imediat dupa accident au anuntat tare prin purtatorul de cuvant ca politistul se afla in misiune, inducand oamenilor ideea ca ardea undeva si politistul se grabea spre binele public...Cand au aparut imaginile de la camerele de supraveghere si martorii, au dres-o, ca politistii sunt permanent sunt in misiune...Logic, semantic, misiunea era sa ucida fetitele . Cam ce credibilitate poate sa inspire o institutie care merge la prosteala cu o intreaga tara...Numai ce-au primit zeci de milioane de euro pentru dotari...Uite la cine ajung dotarile...Vad ca au uitat si ziaristii de cazurile recente, de 10 AUGUST, de omul ucis la Vatra Dornei de catre jandarm ( l-au sufocat cu spray si pe urma l-au dus mort la spital si figureaza omul mort in spital ), de cazul idem de la Pitesti...De fapt DE TOATE CAZURILE !!! Orice interventie a politiei care necesita profesionalism se soldeaza cu un esec !! Sunt praf, pur si simplu, majoritatatea angajati pe pile, numai tembeli...Propun o initiativa legislativa in care obligatoriu, o comisie independenta sa testeze IQ-ul la toti bagabontii astia de-si zic militieni,,,Rezultatele publice !!! Macar sa radem, naiba..
      • +2 (2 voturi)    
        Aveți dreptate! (Duminică, 16 ianuarie 2022, 8:48)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

        Mulți polițai sunt luați de pe stradă din rândul
        interlopilor și al celor fără un loc de muncă.Nu au
        școală,educație civică,de fapt nu au nimic din
        comportamentul unui om normal.Numitul Berechet
        bate câmpii,ar trebui să-și strângă catrafusele din birou și ficusul și să plece acasă,fără drept de
        pensie.
      • 0 (0 voturi)    
        mai e misiunea “de succes” (Duminică, 16 ianuarie 2022, 16:28)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

        cu ostatici morti… asa mai spre Bacau
  • +51 (51 voturi)    
    Berechet e mijlocitor (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:55)

    moima [utilizator]

    si mare umanist salvator de infractori.

    Cate victime are omu asta pe constiinta, cate femei rapite de la familii si fortate sa se prostitueze...

    Cetateanul de rand, platitorul de taxe habar nu are in ce iad traim si ca pulitistii sunt doar niste calai.
  • +45 (49 voturi)    
    Si impingand cosul la supermarket (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:55)

    persuasiv [utilizator]

    tot in misiune?
    • +24 (24 voturi)    
      Clar (Vineri, 14 ianuarie 2022, 23:03)

      DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Mai intrebi? Are si semnalele acustice in functiine - cand ragaie ca procul
  • +38 (44 voturi)    
    Politistii respecta legile rutiere in timpul prog (Vineri, 14 ianuarie 2022, 21:56)

    Gryphus [utilizator]

    Daca politistii nu sunt intr-o misiune URGENTA ei trebuie sa respecte regulile de circulatie la fel ca ceilalti conducatori auto

    Acest politist era in timpul serviciului dar a folosit ILEGAL girofarul pt ca NU era intr-o misiune urgenta

    a depasit ILEGAL viteza legala
    • +18 (18 voturi)    
      In misiune (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 7:03)

      verid [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      A fost trimis de seful sau , sa ii cumpere saorma si gogosi .
  • +43 (45 voturi)    
    . (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:02)

    Elfu [utilizator]

    la tv am vazut purtatorul de cuvant al politiei capitalei care sustinea ca politistul se afla in misiune.

    ca reprezentant al politiei capitalei sa intelegem ca incerca sa induca in eroare cetatenii cu privire la acest lucru ?

    este vb de Comisar-șef de poliție Diana SARCA

    cum comentati ?
    • +28 (28 voturi)    
      Poterele (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:17)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      Au fost create ca sa-i apere pe bogati de saraci, nu sa-i apere pe oamenii de rand.

      Cu mici exceptii, Politia e plina de cocalari in uniforma. N-ati vazut pe strada ce fetze au?
    • +22 (24 voturi)    
      daca aveam ministru de interne (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:21)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Elfu

      o suspenda pe paparuda si pe seful de la capitala, pana se faceau actele pentru eliberarea din functie si incetarea raporturilor de serviciu.
      • +8 (10 voturi)    
        Bode (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 7:05)

        verid [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Pai asta ce e ? Gluga de coceni ?
        • +4 (4 voturi)    
          Gluga de coceni? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 19:29)

          George2020 [utilizator] i-a raspuns lui verid

          ...se pare ca da.
  • +19 (21 voturi)    
    Misiune de ucigasi (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:14)

    Coco Whistle [utilizator]

    Totusi s-a pierdut o viata din cauza unui individ. Indiferent de prioritatea pe care ti-o da jocul de luminite, preventia ramine litera de lege. In alte tari mijloacele de interventie incetinesc cind intra in intersectii, sau militia ul da dovada de discenramint cind alearga dupa infractori tocmai ca sa nu puna in pericol alte persoane. La noi e stat militienesc si cu ordine venite pe structura in rest nu conteaza. Unde e bre spiritul civic si civilizatia pe care o visam. Un popor de mamaliga..rasuflata…nici macar…popor de cersatori.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu s-a pus problema de musamalizare !? (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:34)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Pai sa explice Berechet de ce la stiri au aparut imaginile blurate ?
  • +28 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:42)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:31)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

      in misiune de dat cu zaru'.Sa nu ii prinda pensia nepregatiti la table.
  • +26 (26 voturi)    
    mai limbaj de lemn (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:46)

    dorinmac [utilizator]

    hai sa lamurim chestiunea asta cu ce inseamna misiune, bai papagali cu limbaj de lemn! voi asa folositi termenul de "misiune" de parca mutatul unei foi din punctul A in punctul B este demn de-o recompensa, poate chiar de-o medalie... mars ma inapoi la scoala, scoateti-va capul din dos si folositi o liumba simpla si concisa: politistul respectiv freca menta din punctul A in punctul B, in realitate, nu era in nici o misiune, nici neimportanta... auzi la ei, sunt in misiune in timpul programului... cam ca si portarul, si ala e in misiune, nu? ... si femeia de serviciu este in misiune, ca-i in timpul pogramului, nu?
  • +25 (25 voturi)    
    ce mesaj de comunist inrait (Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:57)

    justin [utilizator]

    omul asta a ramas impietrit in era lui ceasca. chiar si incercarea de a fi "transparent" denota cat de inapoiat a ramas.

    cu oameni de-astia vrem reforma? care dau "nota interna" sa anunte cand are chef politistul sa se plimbe cu sirena? care considera ca si cand merg sa-si ia sharoma ei sunt in "misiune"?


    Ce sa inteleaga el despre RESPONSABILITATEA LUI in calitate de sef al acestui politist? Ce sa stie el ca el e responsabil de cum se comporta, cum sunt antrenati, cum raspund in fata nevoilor cetatenilor acest dinozaur?

    PS: ce se mai aude de politistul ala surprins in flagrant incercand sa violeze copii? o musamalizare ceva?
  • +18 (18 voturi)    
    o fi fost permisul legal (Vineri, 14 ianuarie 2022, 23:14)

    stupidu [utilizator]

    dar trebuia sa-l schimbe cu unul romanesc la doi ani dupa ce s-a intors "da pa anglea"
  • +17 (17 voturi)    
    Polițiștii și când se duc acasă să bage-n ei, (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 0:58)

    ploiesteanu [utilizator]

    se află tot în misiune, misiunea de a băga la ramazan. Bineînțeles, trebuie să dea drumul și la girofar dar numai atunci când foamea-i mare!
  • +15 (17 voturi)    
    nu era in misiune (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 6:20)

    TrickyWicky [utilizator]

    Politistul alerga dupa mancare.
    Iar partea a 2 a sunt martori care spun ca dupa ce au soosit politistii la fata locului au aprins semnalele luminoase ale masinii de politie implicate in accident.
    Avem alt caz penal aici?
    • 0 (0 voturi)    
      stai asa, mai calm (Duminică, 16 ianuarie 2022, 16:34)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      nu este nimic ilegal daca politistul a aptins girofarul dupa accident, practic a marcat accidentul si avertizeaza alti soferi.
      nu trebuie sa inventezi…
      a facut insa crims conducand si omorand un om, lafel sefii comit o crima prin incercarea de a scoate de sub acuzatii ori diminuand gravitatea… uz de fals!
  • +15 (19 voturi)    
    D-le șef, gândești când vorbești? (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 9:12)

    asavreau [utilizator]

    Este misiune la polițiști să ucidă pe trecerea de pietoni? Este misiune la polițiști să încalce legea? D-le șef, dovedești că nu știi regulile de circulație și ,dacă ai permis de conducere auto, ar trebui să-l depui la Poliție.
  • +15 (15 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 9:22)

    Florin_666 [utilizator]

    Stai si te gandesti cum sa fie ,,politisti” din subordine mai capabili decat sunt, cand au ca sefi pa berechet&despescu !
    • +12 (12 voturi)    
      Ii priveam dand declaratii la tv (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:33)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Florin_666

      numa' un kil de lamai ma scoteau din greata.
  • +13 (15 voturi)    
    Demisia Berechet si Boda miltienii neamului . (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 10:22)

    verid [utilizator]

    Sa spui ca un dobitoc omoara lumea pe strazi , fiind in misiune dupa gogosi , este o prostie monumentala .
  • +4 (4 voturi)    
    S-a rezolvat! (Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 19:52)

    Votant Ilici [utilizator]

    Nu, desigur ca nimeni nu poate invai pe fetiti ucisa, dar problema Minsiterului de Interne a disparut:

    "Am dispus retragerea de pe funcție"

    Deci, a fost intr-adevar un accident de criculatie, dar NU a fost comis de un militian, deorfece omul a fost retras de pe functie.
    Gata, s-a rezolvat!
  • 0 (0 voturi)    
    politia romana, misiune imposibila (Duminică, 16 ianuarie 2022, 16:24)

    mbembe [utilizator]

    shaormeria din baneasa: boss, cu de toate?
    politistul din drumul taberei: cu mai mult usturoi, ajung in 5 minute!

    domnu sef ar trebui sa inteleaga ca mersul la buda nu e o misiune “neurgenta” chiar daca e in timpul programului si poate fi o misiune pentru un politist adevarat, care a auzit prin statie despre un caz urgent si se afla in zona!

    insa politia are alte misiuni… siguranta si incredere e numai pentru ei, ca au salarii, pensii si ce vor face nu patesc nimic!