Departamentul de Stat al SUA avertizează investitorii americani în România: Secția Specială, „care pare să întreprindă doar cazuri motivate politic”, continuă să funcționeze

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 19:50 Actualitate | Esenţial


Departamentul de Stat american
Foto: state.gov
Secția de investigare a infracțiunilor din Justiție (SIIJ) este pomenită în raportul despre România pe anul 2021 făcut pentru investitori de către Departamentului de Stat. În documentul care trece în revistă toate domeniile strategice ce pot interesa potențialii investitori americani în țara noastră, Departamentul de Stat amintește modificările făcute de „fostul guvern” în codul penal și cel de procedură penală și care au slăbit instrumente de anchetă, „inclusiv în combaterea corupției între 2017 și 2019”. Tot în raport despre SIIJ se spune că pare „să întreprindă doar cazuri motivate politic”.

Raportul întocmit de către Departamentul de Stat al SUA
tratează individual mai multe domenii strategice ce ar putea interesa potențialii investitori americani în țara noastră. Unul dintre aceste domenii este Corupția.

  • „Lupta României împotriva corupției la nivel înalt și mediu, un model în sud-estul Europei în ultimul deceniu, a suferit eșecuri semnificative între 2017 și sfârșitul anului 2019 datorită unei campanii concertate în timpul guvernului anterior de slăbire a eforturilor anticorupție, a legislației penale și judiciare și a independenței judiciare. Instituțiile judiciare, ONG-urile, UE și guvernele aliate NATO și-au exprimat îngrijorarea cu privire la inițiativele legislative care au favorizat această tendință în perioada respectivă. (...) Actualul guvern a început să anuleze acțiunile negative ale guvernului anterior, dar acest efort va dura ceva timp pentru a avea efect deplin.
  • Observatorii interni și internaționali ai statului de drept și autoritățile din domeniul judiciar au criticat gama largă de modificări pe care fostul guvern le-a introdus în codul penal și codurile de procedură penală cum că slăbesc seturile de instrumente de anchetă, inclusiv în combaterea corupției între 2017 și 2019. În iulie 2019, Curtea Constituțională a considerat aceste modificări neconstituționale, iar actualul guvern intenționează să revizuiască aceste coduri. (...)
  • Parchetul special înființat de guvernul anterior pentru investigarea și urmărirea penală a judecătorilor și procurorilor, care pare să întreprindă doar cazuri motivate politic, continuă să funcționeze. Actualul guvern a reluat eforturile pentru ca parchetul special să fie desființat.”

Raportul Departamentului de Stat apreciază că România salută toate formele de investiții străine, iar „locația strategică a României, apartenența la Uniunea Europeană, forța de muncă relativ bine educată, salariile competitive și resursele naturale abundente fac din țara noastră un loc potrivit pentru firmele care doresc să acceseze piețele europene, din Asia Centrală și din Orientul Apropiat. Investitorii americani au găsit oportunități în sectoarele tehnologiei informației, auto, telecomunicații, energie, servicii, producție, produse de larg consum, asigurări și sectoare bancare”.

Potrivit raportului „climatul investițional din România e un tablou mixt, iar potențialii investitori ar trebui să se intereseze temeinic atunci când iau în considerare orice investiție”.

CITEȘTE ȘI:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6292 vizualizari

  • -6 (60 voturi)    
    Dar ce zice USA despre curțile Sharia... (Joi, 22 iulie 2021, 20:09)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ale aliaților saudiți? Sentințele lor ar face-o chiar și pe Adina Florea să roșească, dar văd că investitorii americani merg cu încredere la saudiți, nu există niciun avertisment pentru potențialii investitori americani care vor să intre pe piața saudită.
    • -6 (32 voturi)    
      Good point (Joi, 22 iulie 2021, 20:56)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Right in the bull’s eye…
      • +3 (7 voturi)    
        Esti de acord, normal... (Vineri, 23 iulie 2021, 2:11)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        Daca tot tu ai scris primul comentariu, de pe alt cont!

        In alta ordine de idei, HN, ati scris: "de către Departamentului de Stat."... Corect ar fi fost: de catre departamentul de stat. Apare asta des la voi.
    • +10 (36 voturi)    
      hehe (Joi, 22 iulie 2021, 21:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce bine le mai ziceti, Yefreytor Nykola1. Se vede ca sunteti var cu coruptia si sora cu delapidarea.
    • 0 (36 voturi)    
      Logic (Joi, 22 iulie 2021, 21:14)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Deci daca investitorii americani accepta sa faca business in Saudi Arabia unde este Sharia Law inseamna dupa tine ca siij este justificat in Romania?


      Sharia law in Saudi Arabia justifica Political corruption in ROmania ???
    • -11 (43 voturi)    
      Secția Specială nu e încă sub controlul SUA! (Joi, 22 iulie 2021, 21:24)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Spre deosebire de DNA și restul justiției care asculta direct ordinele CIA, existand o mulțime de judecători și procurori recrutați de serviciile secrete americane, Secția Specială nu a încăput încă pe mana CIA și există marele pericol ca agenții US din justitie să fie arestați!

      Citat:
      "Departamentul de Stat al SUA avertizează investitorii americani în România: Secția Specială, „care pare să întreprindă doar cazuri motivate politic”, continuă să funcționeze"
    • +1 (15 voturi)    
      Istvane (Vineri, 23 iulie 2021, 0:30)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      vezi-ti de pb tale din Ungaria si de pb financiare ale sefului tau de la Moscova
    • +6 (6 voturi)    
      Ce are a face pretul orezului din China (Vineri, 23 iulie 2021, 4:51)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cu tigaile pt prajit barabule din Romania????
    • -3 (5 voturi)    
      Se putea fara trollii rusi?! (Vineri, 23 iulie 2021, 9:24)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ei nu au odihna niciodata si sunt primii la comentarii pe astfel de teme. Ai uitat sa comentezi la articolul despre decuplarea Rusiei de la internetul global, despre asta ce parere aveti?!
  • -5 (29 voturi)    
    Isi dau seama americanii ca PNL e tot o mafie (Joi, 22 iulie 2021, 20:52)

    emil bobu [utilizator]

    In sfarsit, dupa atatia ani, inteleg si americanii ce e PNL.
  • -7 (19 voturi)    
    Eu zic sa facem un apel catre ambasade... (Joi, 22 iulie 2021, 20:57)

    FortApache [utilizator]

    Brusc le-a scazut ingrijorarea....te pomenesti ca sectia asta acum trebuie pastrata :)))))

    Circ gratis :)))
  • -2 (30 voturi)    
    Massachusetts are și el o „secție specială” (Joi, 22 iulie 2021, 21:05)

    hsl [utilizator]

    Și n-am auzit că departamentul de stat al SUA a avertizat investitorii să stea departe de Boston…
  • 0 (36 voturi)    
    oare (Joi, 22 iulie 2021, 21:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca mai cumpaeram niste rachete ne lasati in pace?
  • +1 (29 voturi)    
    PNL apara Sectia Speciala... (Joi, 22 iulie 2021, 21:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PNL apara Sectia Speciala... sunt la fel de hoti ca PSD.
  • +6 (30 voturi)    
    8 luni de guvernare si nu-s in stare sa o inchida (Joi, 22 iulie 2021, 21:25)

    Gryphus [utilizator]

    UDMR e calul troian al PSD, aia nu vor accepta niciodata desfiintarea hsectiei pt ca ei sunt cei care au votat infiintarea ei

    cat de bolovani sunt astia de la USR si PNL sa creada ca UDMR vrea desfiintarea sectiei PSD-iste?

    daca nu pot sa o desfiinteze pt ca NU au voturi atunci trebuie gasita o solutie de BLOCARE a sectiei
    • +4 (14 voturi)    
      Solutia e ca nu mai prezinta interes... (Joi, 22 iulie 2021, 21:57)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Comisia minune de la Venetia zise ca odata cu desfiintarea sectiei trebuiesc anulate si toate articolele din lege care ofera acum Superimunitatea "magistratilor".....care crezi matale ca vrea sa renunte la Imunitate!?!?! :))))

      Asta e catastrofa cu desfiintarea sectiei :)))
    • -2 (4 voturi)    
      Solutia cea mai... (Vineri, 23 iulie 2021, 7:48)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ... simpla e:
      "ievaluarea", pe model Tudorel, urmata de demiterea intregii conduceri, si apoi numirea unuia ca (,) Cristi Danileț in frunte.

      Astfel, UDMR si PNL vor deveni adepte inflacarate ale desfiintarii Sectiei Speciale...
  • -3 (21 voturi)    
    Hmmm (Joi, 22 iulie 2021, 21:27)

    Sah [utilizator]

    ''Raportul întocmit de către Departamentul de Stat al SUA tratează individual mai multe domenii strategice ce ar putea interesa potențialii investitori americani în țara noastră. Unul dintre aceste domenii este Corupția.''
    De fapt este un ghid pentru reusita in afaceri! ;)
  • -1 (27 voturi)    
    pfui (Joi, 22 iulie 2021, 22:13)

    srpc [utilizator]

    deci inca nu se pot dezlantui americanii aici fara frica de pedeapsa? ce mizerie, bro :)))
  • +5 (7 voturi)    
    Foarte interesant ... (Vineri, 23 iulie 2021, 7:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Banuiesc ca Ambasada US stie ca la noi nu sunt alesi prin vot o parte dintre procurori (locali) adica nu putem vorbi despre un melanj politica - justitie.

    Altfel nu inteleg cum o sectie care se ocupa cu procurori si judecatori poate avea doar cazuri motivate politic? Sunt respectivii membrii ai justitiei afiliati politic? Fac parte din partide? Le sprijina? Asta ar fi si mai grav.

    In US nu exista departamente de internal affairs in toate structurile de politie si justitie? Adica un fel de control intern?

    Sa o spunem pe sleau, onor US a stabilit ca este in dezavantajul lor ca aceasta sectie sa elimine din sistem judecatorii si procurorii corupti. Daca am cumpara povestea cu lupta anticoruptie atunci SIIJ ar fi primit sprijinul US, in calitate de unica structura de parchet independenta de orice decizie politica si care chiar poate face ordine in sistem.

    In fapt, insa, US recunoaste ca are nevoie de judecatori si procurori corupti pentru:
    1) Eliminarea politicienilor incomozi (via DNA).
    2) Sprijinirea propriilor afaceri corupte in Romania.

    PS Probabil ca unul din cazurile "politice" la care se face referire este furtul de voturi de la sectorul unu al capitalei, savarsit pentru alegerea lui Clotilde Armand. Acolo insa da, avem un procuror, care a coordonat numaratoarea voturilor si frauda, chiar avand activitate politica.
    • -1 (3 voturi)    
      Adevăruri care dor mult, foarte mult ! (Vineri, 23 iulie 2021, 16:09)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Stimate domnule Gigi Kent,
      Vă adresez sincere felicitări pentru adevărurile dureroase pe care ni le-ați prezentat !

      Potrivit unor informații pe surse demne de încredere - intervenția Departamentului de Stat al SUA în problema SIIJ a fost făcută la intervențiile disperate ale unei forțe politice românești care promovează interesele SUA în România, forță politică, care, pentru o umilitoare / batjocoritoare șepcuță a semnat Declarația Comună IOHANNIS - TRUMP, cu prevederi devastatoare pentru interesele României (!?).

      Administrația SUA este vital interesată ca această forță politică românească să se mențină la putere pentru a garanta înfăptuirea înțelegerilor acceptate cu slugărnicie / obediență prin această Declarația Comună
  • -2 (8 voturi)    
    udmr (Vineri, 23 iulie 2021, 9:43)

    sareta [utilizator]

    Iaca cum acesti talhari ,UDMR ,saboteaza romania.Scurt.
  • +2 (4 voturi)    
    adica (Vineri, 23 iulie 2021, 10:30)

    martel55 [utilizator]

    in traducere librera astia ar putea ancheta si ce fac multinationalele, spre deosebire de dna care se ocupa doar de antreprenorii romani, avand interzis la "multi"
  • +2 (4 voturi)    
    ce inteleg (Vineri, 23 iulie 2021, 11:23)

    freestyle [utilizator]

    e ca Dragnea a avut dreptate. in Romania exista cazuri motivate politic. daca o face siij de ce nu s-ar putea si la dna? doar o spune departamentul de stat. credibil.
  • +1 (5 voturi)    
    România este un teritoriu aflat sub tutela SUA ? (Vineri, 23 iulie 2021, 11:56)

    Cremenarul [utilizator]

    Constat cu uluială că o instituție a partenerului nostru (Departamentul de Stat al SUA) uită că România este partener egal in drepturi cu SUA și că - în consecință - ar trebui să ne respecte, așa cum și noi respectăm suveranitatea / independența SUA.
    Este cert că MAE al României nu va îndrăzni să se amestece în treburile interne ale SUA, respectiv să recomande investitorilor români și străini să evite SUA pănă când această mare putere nu va dovedi C O N C R E T că respectă legalitatea internațională privind relațiile dintre state, că vor lichida acțiunile anti-rasiale, gravele acte de corupție, acțiunile criminale etc., etc.
  • -2 (4 voturi)    
    Roamnia nu este sub tutela SUA! No way! (Vineri, 23 iulie 2021, 14:44)

    mike123 [utilizator]

    Romania este doar una din coloniile/marionetele SUA - care si cica ne este partener strategic!? SIC!
    (Egalitate este OK, dar nu si pentru catei!)
    Colonia Romania este condusa prin "marionete/fatade autohtone" (vezi Afganistan, Iraq, Panama, Columbia, etc), implantati in guvern si in servicii, ca sa slujeasca si sa promoveze interesele straine, mai putin ale romanilor!
    Oricum, trebuie recunoscut ca Romania mai este si in vizorul "Germaniei & Frantei" care "se lupta" sa-si instaleze propriile marionete cu origini romane!
    Giceste cineva?