UPDATE Care a fost propunerea de compromis a ministrului Justiției pentru deblocarea desființării Secției Speciale / UDMR a respins-o: Nu prezintă garanţii reale pentru independenţa judecătorilor / Stelian Ion: UDMR nu s-a debarasat de politica pe care a dus-o împreună cu PSD

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2021, 18:31 Actualitate | Politic


Lideri Coaliție - Cîțu, Barna, Hunor în Parlament
Foto: Facebook
Liderii Coaliției au discutat, marți propunerea de compromis a ministrului Justiției, Stelian Ion pentru deblocarea desfiinţării Secţiei de investigare a infracţiunilor din Justiţie (SIIJ). Potrivit surselor Hotnews.ro, USR a propus ca magistratul anchetat să poată cere mutarea dosarului său la alt parchet. Propunerea a fost respinsă de către reprezentantul UDMR, Csoma Botond. "Coaliţia, în ansamblu, se pare că nu-şi doreşte cu adevărat desfiinţarea SIIJ", a fost reacția ministrului Justiției.
  • "Magistratul anchetat poate cere mutarea dosarului său la alt parchet. Șeful de parchet unde se află dosarul celui anchetat nu poate respinge solicitarea dar poate parchetul unde va fi trimis dosarul în cauză", este propunerea făcută de Stelian Ion în ședința Coaliției.
Varianta prezentată de către ministrul Justiției a fost respinsă de către liderul deputaților UDMR Csoma Botond prezent la ședința Coaliției, care a susținut în continuare că Uniunea dorește ca dosarele magistraților să ajungă la Parchetul General.

Intervenția liderului UDMR l-a iritat pe președintele USR, Dan Barna, care i-ar fi replicat acestuia că nimic nu este pe placul UDMR. Astfel, discuția pe tema desființării SIIJ s-a blocat din nou în Coaliție, o decizie în acest sens fiind iar amânată.

Stelian Ion: Coaliţia, în ansamblu, se pare că nu-şi doreşte cu adevărat desfiinţarea SIIJ


Ministrul Justiției, Stelian Ion, a reacționat spunând că, în ansamblu, coaliţia se pare că nu-şi doreşte desfiinţarea SIIJ și i-a acuzat pe cei din UDMR că "împărtăşesc viziunea PSD pe justiţie şi continuă cu aceleaşi idei".
  • "Coaliţia, per ansamblu, se pare să nu-şi doreşte deocamdată, cu adevărat, desfiinţarea SIIJ.
  • Am venit cu o nouă propunere, a fost rezonabilă, nu a fost încă acceptată. A fost o propunere în sensul în care, dacă un magistrat ar fi anchetat în calitate de suspect sau inculpat de către o unitate de parchet specializată - DNA, DIICOT sau Parchetul General, a parchetelor pe lângă curţile de apel - să poată solicita o trimitere a dosarului către o altă unitate de parchet învecinată. (...) Să meargă la o unitate de parchet din cadrul aceleaşi structuri, astfel încât să respectăm şi programul de guvernare şi angajamentele", a declarat Stelian Ion la finalul şedinţei, conform Agerpres.
El a spus că "se pare" că UDMR nu convine nicio variantă de desfiinţare a Secției speciale.
  • "(...) Să pui condiţii la fiecare şedinţă este o dovadă a faptului că, atunci când am agreat programul de guvernare, n-au fost sinceri.
  • Desfiinţarea SIIJ necondiţionată este trecută în programul de guvernare, dublată de refacerea competenţelor DNA a fost foarte clară. Problema UDMR nu este atât legată de SIIJ, cât de DNA.Sub nicio formă nu vor refacerea competenţelor DNA. (...) Probabil îşi fac socoteala că vor trage de timp foarte mult, că poate nu se va desfiinţa SIIJ foarte curând", a arătat ministrul.
El a reafirmat că "România va trebui să desfiinţeze SIIJ şi să respecte angajamentul pe care l-a avut întotdeauna în ultimii ani, mai ales cu privire la lupta împotriva corupţiei, care trebuie să continue".

Stelian Ion a acuzat UDMR că "nu s-a debarasat de politica pe care a dus-o în anii trecuţi împreună cu PSD": "Împărtăşesc viziunea PSD pe justiţie şi continuă cu aceleaşi idei. Eu aşteptam o schimbare de optică sau măcar un compromis, o renunţare. (...) Nu sunt de acord cu ceea ce spune UDMR. Mai mult invocă faptul că n-au fost convocaţi la discuţii pe legile justiţiei. Nici vorbă de aşa ceva".

Întrebat dacă beneficiază de susţinerea premierului şi a PNL privind desfiinţarea SIIJ, Stelian Ion a spus că aşteptarea sa nu era nu atât faţă de premier, cât mai ales faţă de Parlament, unde lucrurile s-au împotmolit "grav".

UDMR: Avem viziuni diferite


Totodată, liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond a declarat că noua variantă de desfiinţare a Secţiei speciale care a fost propusă de ministrul Justiţiei, Stelian Ion, nu prezintă garanţii reale pentru independenţa judecătorilor.
  • "N-am ajuns la niciun consens nici astăzi cu privire la SIIJ, avem viziuni diferite. Sunt două probleme cu propunerea făcută de domnul ministru, în viziunea noastră. Prima problemă este că, în cazul magistraţilor de la Înalta Curte, nu ai unde să muţi urmărirea penală, pentru că nu există posibilitate. Şi asta am discutat şi la Camera Deputaţilor, când această propunere a fost în lucru, şi această problemă am supus-o atenţiei colegilor.
  • O altă problemă este că judecătorul sau procurorul poate să solicite ca urmărirea penală să fie făcută de un alt parchet. Era o variantă mai bună dacă nici nu începea acel parchet (...). Din aceste două motive n-am acceptat această propunere, pentru că propunerea respectivă, în opinia noastră, nu reprezintă garanţii reale pentru independenţa judecătorilor", a precizat Csoma Botond, potrivit Agerpres.
De precizat este că liderul UDMR, Kelemen Hunor nu a fost prezent la ședința Coaliției.

Propunerea ministrului Justiției vine după ce UDMR a anunțat clar că nu acceptă varianta venită de la Guvern și că dorește ca dosarele magistraților să ajungă la Parchetul General.

Proiectul desființării Secției Speciale se află în dezbaterea Comisiei Juridice din Senat. PNL și USR PLUS nu au majoritate în comisia de specialitate (Comisia juridică, componență: PSD-5 voturi, PNL- 4 voturi, USR- 2 voturi, AUR- 1 vot) și depind de votul senatorului UDMR, Csaszar Karoly Zsolt. Acesta a depus deja amendamentul prin care dosarele Secției Speciale să ajungă la Parchetul General. Practic fără UDMR, desființarea SIIJ nu poate trece de comisia de specialitate.

Reamintim că există tensiuni între USR și UDMR pe tema desființării Secției Speciale. În urmă cu o săptămână, liderii celor două formațiuni politice au avut un schimb de replici dur prin intermediul presei.

Liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond l-a acuzat pe Stelian Ion că abordează „subiectul justiției ca un politruc” și nu a renunțat la rolul de „trompetă care acompaniază niște lozinci în scopuri electorale”. Csoma Botond a continuat seria atacurilor publice precizând că și vicepremierul Dan Barna "a intrat în acest delir, poziţia sa fiind, de fapt, una toxică".

Liderul UDMR face referire la declarația vicepremierului Dan Barna care a afirmat că amendamentul UDMR care se află în momentul de faţă în comisia de la Senat este unul care nu desfiinţează SIIJ.

"Amendamentul UDMR nu face decât să mute secţia specială dedicată magistraţilor la Parchetul General. Nu ne putem permite, ca stat, să transmitem acest mesaj de reformă ca şi glumă, prin care, în loc să desfiinţăm SIIJ, pur şi simplu schimbăm eticheta de pe uşă şi adresa de pe cartea de vizită şi mutăm o secţie specială dedicată tot magistraţilor la Parchetul General. (...) Ideea propusă de UDMR, acest amendament toxic, (...) este de neacceptat", a declarat Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4741 vizualizari

  • +19 (33 voturi)    
    jegurile psdiste inca detin puterea... (Marţi, 20 iulie 2021, 18:50)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    jegurile psdiste inca detin puterea...
    • +1 (13 voturi)    
      Nu au rezolvat nimic din ce au promis (Marţi, 20 iulie 2021, 20:14)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      La formarea guvernului s-au inteles pe anumite puncte.
      Sub pretextul ca udmr nu este de acord cu cate ceva, nu s-a realizat nimic din ce au promis.
      Ei se prefac ca negociaza ?
      Ce prostie este cu garantii suplimentare pentru judecatori ? Pentru ce au nevoie de garantii suplimentare ?
      Ca sa cada legea la CCR ? In constitutie se spune ca toti oamenii sunt egali in fata legii.
      udmr trebuie dat afara din coalitie si declansate alte alegeri. Aceasta coalitie, daca nu poate rezolva problemele pentru care s-au anjajat, trebuie sa plece.
    • +17 (19 voturi)    
      Cine a absentat la vot ??? (Marţi, 20 iulie 2021, 20:50)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ungurii, sau desteptii de romani ?
      Daca macar jumatate din cei cu drept de vot ar fi mers la urne, ungurii n'ar fi fost acum in Parlament !
      A cui este vina ca UDMR'ul e nelipsit de fiecare data cand se formeaza un guvern ?
      De ce nu merg romanii la vot ca sa'i lase pe astia pe afara ?
  • +17 (21 voturi)    
    ca sa nu ne mai plicitisim pe acest subiect (Marţi, 20 iulie 2021, 19:12)

    ..13 [utilizator]

    Ar fi Normal ca JKW - Presedintele in exercitiu din Ro - sa ii cheme pe impricinatii din coalitie printr-un apel, de urgenta, si sa convina de indat, daca cuvantul este cunoscut, calea de urmat pentru desfiintarea acestei sectii speciale.

    Nu cred ca merita sa se stea asa de mult in cumpana dupa cum dicteaza interesele UDMR-ului.

    Si pana la urma orice joc, fie el si politic, are un final.

    Personal mi-as dori ca de ieri sa nu mai existe sectia aia pentru ca scrie Constitutie CSM este responsabil. Statul de drept si Constitutia trebuiesc aparate de Presedintele Tarii.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu prezinta interes (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:24)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Deoarece conform recomandarilor Comisiei de la Venetia pe langa desfiintarea SIIJ trebuiesc desfiintate toate articolele din lege care ofera "magistratilor" Superimunitatea de azi...cu alte cuvinte nu se doreste renuntarea la Superimunitate iar desfiintarea SIIJ trebuie sa mearga la pachet cu desfiintarea Imunitatii...

      Crede-ma ca e o catastrofa pentru "magistrati" daca se respecta recomandarile Comisiei....vor fugi din sistem imediat :)))
  • +10 (14 voturi)    
    Mda (Marţi, 20 iulie 2021, 19:18)

    Luk [utilizator]

    USR ar trebui sa ameninte cu ruperea coalitiei. Hai sa vedem ce face noul USL!
    • +3 (3 voturi)    
      S-ar fragmenta si electoratul (Marţi, 20 iulie 2021, 21:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ar parea ca fug de guvernare. Nu pentru ca asa ar fi, ci pentru ca asa ar prezenta televiziunile platite de USL sa zica. Si daca itnrebi in prezent pe cativa ce parere au de USR vor zice "nu au facut nimic". Decat poate Drula, ca acolo e greu sa combati. Desi, sigur o fi vreun fan de chiosc comunist care deplange nostalgiile lui Radoi.

      Nu intereseaza pe nimeni ca UDMR si USL au sabotat USR+ din secunda 2, imediat ce si-au format majoroitatea ca sa-si faca Citu joc de imagine si sa iasa Orban sef la CD.
    • -1 (1 vot)    
      Ar fi linsati public rapid (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:00)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Va dau si punctajele de pe acum:
      - nu au facut nimic din ce au promis
      - au fugit de la guvernare, ca nu au chef de munca
      - au lasat tara pe mana PSD-ului
      - politica presupune negociere. Ei sunt prosti politicieni, nu stiu cum sa negocieze

      E un joc greu de facut pentru a realiza ceva din programul de guvernare, cu multe copromisuri. Dar asta e situatia data de vot. USRPlus are 15% in parlament si doar pe baza acestor procente poate sa negocieze.
  • +7 (17 voturi)    
    UDMR nu riscă nimic (Marţi, 20 iulie 2021, 19:20)

    coco04 [utilizator]

    Dacă pică coaliția,UDMR face alianță cu PSD.In tot acest timp magistratii corupti,apărați de UDMR isi freacă măinile căci dosarele staau in nelucrare la SIIJ Duios prescripția curgea.Si uite asa si-au dat liberalii arama pe față.Pentru ei justiția nu e o problemă.
  • +17 (23 voturi)    
    Pff (Marţi, 20 iulie 2021, 19:37)

    Tony_K [utilizator]

    Sper ca nu mai e nimeni care crede ca iudemere vrea vreo secunda binele Romaniei sau al justitiei in acest caz. Din pacate avem mana dreapta a Ungariei chiar in parlament de vreo 30 de ani. Noi nu avem servicii, sunt corupte pana la piele. E plina tara de troli rusi, de spioni straini, black cube si cate si mai cate dar serviciile afla tot din presa :)
  • +14 (20 voturi)    
    alegeri anticipate, rupeti coalitia (Marţi, 20 iulie 2021, 19:42)

    qwerasdf [utilizator]

    cu udmr-istii nu faci casa. Astia sunt pusi pe casapirea justitiei, padurilor, etc... scopul lor e sa faca bani mafiotii din partid si sa fie scapati penalii
    • +8 (12 voturi)    
      ungurii voteaza masiv (Marţi, 20 iulie 2021, 20:53)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      De aia intre in Parlament si la guvernare de fiecare data.
      Romanii joaca pacanele in loc sa se mobilizeze la vot ca sa'i scoata afara din Parlament si pe urma bocesc ca ungurii decid pentru ei !
      • -2 (2 voturi)    
        nu sunt unguri sunt secui (Marţi, 20 iulie 2021, 21:36)

        hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        .
      • +1 (1 vot)    
        maghiarii (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        de la noi sunt, cas nr. de votanti, aceeasi.
        Problema este ca nu voteaza suficient de multi romani.
        Daca ar fi fost o prezenta la vot de 55-60%, udmr nu mai intra in Parlament.
        Ca sa nu mai spun ca e anormal ca in Parlament sa existe o grupare organizata ca si un partid (doar adeziunea la grupare pe criterii etnice nu inseamna practic partid) si reprezentanti ai celorlalte etnii din Romania, in acelasi timp. Ce, cetatenii romani de nationalitate maghiara nu pot fi penalisti, pesedisti usristi, etc?
  • +3 (5 voturi)    
    Mda (Marţi, 20 iulie 2021, 23:11)

    Tony_K [utilizator]

    Lasa ca am vazut cum ungurii voteaza masiv si prin Ialomita sau Giurgiu. S-a anchetat ceva? Nimic. Aici nu e vorba de siguranta nationala? N-ai cu cine, astia suntem.
  • -4 (6 voturi)    
    Asteptam (Marţi, 20 iulie 2021, 23:15)

    Zoca [utilizator]

    Votul din 2024, o sa fie pentru prima oara ever cand o sa votez cu PSD sau AUR!
    Fiind nationalist vad ca restul vor sa paseze panoul de comanda al suverantitatii catre Bruxelles si asa ceva nu voi accepta niciodata, in concluzie o sa fac un mare compromis!!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      nu te (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:55)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Zoca

      mai lauda. Si pana acum ai votat la fel.
    • -2 (2 voturi)    
      LOL, Dragnio (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:24)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Zoca

      Se pierde suveranitiețu la bobor dacă cumva ajung hoții la pârnaie!
      Tztztz.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre judecatorii Romaniei (Miercuri, 21 iulie 2021, 7:21)

    zahioan [utilizator]

    Judecatorii Romaniei nu vor sa fie anchetati,deci considera ca sunt mai presus ca legea si considera ca pensiile speciale sunt meritate datorita stresului enorm pe care il au la solutionarea dosarelor.
    Intrebare: cu cat sunt mai stresati judecatorii decat chirurgii care opereaza fiinta umana pe inima, pe creier, la nasterea noastra din pantecele mamelor noastre? Astia sunt cei care fac „dreptate„ in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    Hopa .. (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:12)

    sareta [utilizator]

    Nu v-ati prins UDMR vrea cu adevarat desfiintarea !Nu a SIIJ, ci a lor ca partid etnic sobolanesc ,De ce nu-i ajutati ?
  • +1 (1 vot)    
    udmr, (Miercuri, 21 iulie 2021, 9:48)

    nahir [utilizator]

    acest psd in varianta maghiara.
  • 0 (2 voturi)    
    Comisia de la Venetia (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:25)

    FortApache [utilizator]

    A recomandat anularea oricarui text de lege care ofera Magistratilor Superimunitate pe langa desfiintarea SIIJ....

    Aici nu sunt pregatiti borfasii :))) Vor sa se ancheteze pe mana scurta doar intre ei :))))

    Cand esti borfas cu acte in regula vrei Superimunitare...