Scandalul carantinării Timișoarei. Șeful PNL al Consiliului Județean Timiș, replică pentru ministrul de Interne: Bucureștiul nu înțelege Timișoara cum n-a înțeles-o nici în 1989

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 11:59 Actualitate | Esenţial


Alin Nica
Foto: Facebook
Decizia de carantinare a Timișoarei s-a transformat într-un război politic. După două săptămâni de carantină, rata de infectare la Timișoara a crescut de la 7,49 cazuri la mia de locuitori la 8,14, iar decizia Comitetului Județean de Urgență de a nu prelungi carantina a fost întoarsă prin decizie a șefului DSU, Raed Arafat. Ministrul de interne, Lucian Bode, spune că nu își explică decizia CJSU de a nu mai prelungi carantina în oraș, iar colegul său de partid Alin Nica, președintele Consiliului Județean Timiș, îi dă replica: "Domnul ministru nu înțelege, cum de obicei Bucureștiul nu înțelege Timișoara, cum n-a înțeles Timișoara nici în 1989, când ne-am revoltat împotriva comunismului".
  • "Domnul ministru nu înțelege, cum de obicei Bucureștiul nu înțelege Timișoara, cum n-a înțeles Timișoara nici în 1989, când ne-am revoltat împotriva comunismului. Nu înțelege nici acum, când se uită doar la cifre. Timișoara nu reprezintă numai cifre, reprezintă mai mult decât atât”, a afirmat Alin Nica, luni, la Digi24, după ce ministrul de Interne, Lucian Bode, a spus că nu își explică decizia CJSU de a nu mai prelungi carantina în oraș, deși rata de infectare este în creștere.
Alin Nica, lider al PNL Timiș, a susținut din nou că această carantină este pur formală.
  • "N-o să aibă niciun fel de efect o carantină formală pentru că nu s-a schimbat nimic în viața noastră în urma acestei carantine.
  • O hârtie nu ne ferește de virus, iar oamenii nu mai au răbdare, înțelegere față de niște autorități care sunt închistate într-o metodologie învechită care se poate preta la începutul pandemiei, dar nu după un de zile, când ar trebui să ne rafinăm instrumentele.
  • Eu am dat câteva direcții clare de acțiune în vederea stopării pandemiei. Nu ține de Consiliul Județean să le implementeze, ține de primărie, de prefectură și de ministerele de resort, interne și sănătate”, a mai spus președintele CJ Timiș.
El a acuzat că la Timiș vin mai puține vaccinuri decât la Iași sau la Cluj și a susținut că două dintre măsurile care ar trebui luate pentru stoparea pandemiei sunt accelerarea vaccinării și mobilizarea forțelor de ordine în zonele aglomerate.
  • "Timișoara e un magnet pentru oameni din alte zone, care nu au buletin de Timișoara, ori aceia nu răspândesc virusul? Nu trebuie luați în considerare când stabilim acest indice? Cifrele sunt denaturate, să ne uităm dincolo de cifre și să vedem oamenii din spate”, a adăugat Alin Nica.
Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5996 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    mda (Luni, 22 martie 2021, 12:03)

    sentenced [utilizator]

    Saptamana asta probabil se va anunta carantinarea Brasovului.
    Am un feeling ca si de data asta schimbarea va veni tot pe axa Timisoara-Brasov-Bucuresti.
    • -5 (13 voturi)    
      Va rog, lasati-ii pe ardeleni sa-si faca de cap (Luni, 22 martie 2021, 15:05)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Doar nu mai trimiteti bolnavi in alte parti/judete.

      Cine nu vrea carantina, sa nu o instituie, dar nici sa-si trimita bolnavii in alte parti.

      Sunt satul pana peste cap de ifosele exceptionaliste ale ardelenilor, daca cred ca stiu ei mai bine, sa-i lasam sa faca cum ii taie capul, dar sa suporte singuri consecintele.
      • -1 (5 voturi)    
        Provinciali... (Luni, 22 martie 2021, 15:43)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        ....n-ai ce-i face !
  • +14 (24 voturi)    
    Ce bravura! Datul de declarații! (Luni, 22 martie 2021, 12:15)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Este clar ca nu puteti ține sub control!
    Dai declaratii degeaba!
    Vorbe-n vânt!
    Voturi nu mai aduni!
  • +16 (40 voturi)    
    1989 (Luni, 22 martie 2021, 12:17)

    Shaq100 [utilizator]

    Cat poate fi de penibil Nica sa compare masurile medicale de acum luate de guvern cu guvernul lui Ceausescu din '89! Cata lipsa de bun simt si cata deconsiderare a eroilor din 1989!
    • -1 (7 voturi)    
      De ce? (Luni, 22 martie 2021, 15:03)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Shaq100

      Daca nu esti bugetar tehnocratd e birouri nu ai nici un motiv sa sustii orice fel de masuri d egenul asta. Dar daca esti unul dintre ei normal ca vrei "la mai mare".
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e vorba... (Luni, 22 martie 2021, 15:45)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        ....de locul de munca ci de cata minte ai ca sa intelegi situatia.
      • +1 (5 voturi)    
        re (Luni, 22 martie 2021, 15:49)

        Shaq100 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Masurile medicale fiind luate ca sa nu moara lumea. Dar daca nu esti medic care vede bolnavii de covid cum mor, e simplu.
    • +1 (5 voturi)    
      Acest penibil Nica și-ar putea completa (Luni, 22 martie 2021, 15:57)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Shaq100

      cunoștiințele despre revoluție solicitând informații
      de la *prietenii* dintodeauna ai României(AVO,
      KGB,GRU,Serviciile fostei Iugoslavii,MI6,Servicile
      Franceze,CIA ,etc.) .Oricum ai da-o omul a folosit
      o comparație tembelă,care îl descalifică total!
  • +16 (28 voturi)    
    Mai explica-ne o data! (Luni, 22 martie 2021, 12:23)

    Absurdistanul [utilizator]

    Cred ca e bine ca acest Robin Hood sa ne mai explice o data, rar si raspicat a.i. sa fie constient de fiecare cuvant exprimat si sa reusim sa facem analiza de text, noi restul!

    In aceste vremuri sefii trecatori, de judete, isi asuma rolul de Dumnezeu, incarcand cimitirele si paturile de spital pentru ca nene Gicu cu micii si nenea Xavier cu clubul sa nu isi piarda clientii.
    Pe care oricum ii vor pierde definitiv in mod natural, daca se continua pe calea necarantinarii
  • +22 (28 voturi)    
    Nica (Luni, 22 martie 2021, 12:25)

    Shaq100 [utilizator]

    "în 1989, când ne-am revoltat împotriva comunismului'

    Alin Adrian Nica (n. 13 martie 1981 , Timișoara, România), 9 ani in decembrie 1989
    • +3 (3 voturi)    
      Normal,ciocoflenderul se juca cu (Luni, 22 martie 2021, 16:00)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Shaq100

      ursuleți de pluș și cu tricicleta pentru cei mici.
      A dracu revoluție a făcut ăsta!
  • +21 (33 voturi)    
    Acest Alin Nica e un fel de Codrin Stefanescu! (Luni, 22 martie 2021, 12:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nu are nimic de a face cu democratia si binele romanilor, ci doar interesele personale si de partid. Un pesedist vopsit in galben. PNL si PSD, aceeasi mizerie, a strigat strada. Si a avut si are mare dreptate!
  • +22 (32 voturi)    
    un politician prost si frustrat (Luni, 22 martie 2021, 12:41)

    c7 [utilizator]

    nu "Bucurestiul" ci Arafat a luat decizia care nu-i place

    exemplu clasic de "patriotism local" scarbos: la noi mergeau cateii cu covrigi in coada dar au luat o decizie unii de la Bucuresti sau Bruxelles si acum lucrurile merg prost doar din cauza lor
  • +19 (25 voturi)    
    Ce argumente ieftine ... (Luni, 22 martie 2021, 12:42)

    DanCris [utilizator]

    Daca Alin asta are niste frustrari copilaresti nu e cazul sa le aduca in mod artificial in discutie.
    Mai ales ca il acuza ca nu intelege pe "bucuresteanul" Lucian Bode , de origine din judetul Salaj , adica la doi pasi de Timisoara.
    Abordare penibila, fara fundament...
    • +4 (4 voturi)    
      Alin Nica acesta, dupa nume, (Luni, 22 martie 2021, 15:27)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      este banatean,cu sunt eu popa, mai curand, oltean get-beget(nascut in Timisoara din parinti campion cu pedigree de Strehaia), iar Salajul e la aproape 300km distanta de Timisoara...in rest, de acord, politicianism cat cuprinde...penibil, intradevar.
  • +20 (32 voturi)    
    Lol (Luni, 22 martie 2021, 12:46)

    mitg [utilizator]

    Sa puna mana cineva sa sune la SCJU Timisoara sa afle exact cati timisoreni "tineri" (40-50 ani) ajung fara sa mai poata respira la spital.

    Este grav, iar aceasta scarba colectiva numita nica trebuie revocat prin decret.
  • +12 (20 voturi)    
    La lupta, tovarase! (Luni, 22 martie 2021, 12:56)

    zone [utilizator]

    Asa tovarasi, rezistati eroic, pe baricade, dictatorilor de la Bucuresti! Sa se dea drumul la economie, lasa naibii infectiile si mortii! Da doar unde is primari PNL-istii. Acolo trebuie sa circule banu', ca daca nu circula, nici nu pica....

    Nu v-ar fi rusine, ciolanistilor...
  • +7 (17 voturi)    
    Problema e (Luni, 22 martie 2021, 12:57)

    ACP [utilizator]

    ca sectiile ATI sunt pline acum iar masurile enuntate de presedintele CJ produc efecte peste cateva saptamani. Dar cam are dreptate cu foaia respectiva ca nu schimba mare lucru. Cert este ca din momentul in care s-au deschis scolile s-a trecut de la in jur de 100 de cazuri noi pe zi la peste 200.
  • +12 (22 voturi)    
    pai cum sa nu o dai tu in baliverne (Luni, 22 martie 2021, 13:08)

    Adry@n [utilizator]

    Compari revolutia cu carantina bai sosocarule?
    De ce naibi mai poti masca bai sosocare? vezi ca poti discuta cu doamna doctor si prin telefon iti prescrie ea niste claritromicina, ia doza mare ca te scapi sigur!
  • -3 (19 voturi)    
    Un an sacrificat pentru vulnerabili. A ajuns. (Luni, 22 martie 2021, 13:17)

    Lok [utilizator]

    Vulnerabilii la vaccinare si restul ne vedem frumos de treaba.
  • +14 (20 voturi)    
    campania interna PNL (Luni, 22 martie 2021, 13:18)

    Vic_Tor [utilizator]

    Nica este interimar, urmeaza alegeri interne la Timis. Asa cum urmeaza alegeri nationale in partid, Nica inca nu a spus daca merge cu Orban sau Citu. Asa ca da in toti si calca pe cadavre. Cele din '89 dar si cele din pandemie. Da, totul este pur politic
  • +12 (16 voturi)    
    daa , s-a revoltat el ca avea 7 ani la revolutie (Luni, 22 martie 2021, 13:20)

    iCalin [utilizator]

    penibil personaj, il vad in curand la PSD
    • +1 (5 voturi)    
      Nu merge la psd fiindca (Luni, 22 martie 2021, 14:32)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      nici pnl-ul nu e mai breaz. Impreuna formeaza maretul usl-grivco (dan voiculescu-crescent-a3) care l-a propus pe klaus werner prim-ministru. Sint frati dupa tata.
  • -8 (16 voturi)    
    Orașele revoluției din 1989 (Luni, 22 martie 2021, 13:30)

    periscop [utilizator]

    București, Timișoara, Sibiu sunt cele vizate de măsuri de excesivă ,,protecție”. Urmează Clujul?...
  • +10 (16 voturi)    
    Ce-i de înțeles? (Luni, 22 martie 2021, 13:30)

    asavreau [utilizator]

    Nepăsarea și neputința autorităților locale, de a impune respectarea unor reguli sanitare specifice, care să nu ducă la carantinare?
  • +16 (22 voturi)    
    greu de crezut ca Bucurestiul nu a inteles (Luni, 22 martie 2021, 13:32)

    bancher [utilizator]

    Timisoara in 1989, din moment ce in Bucuresti lumea a iesit in strada si l-a inlaturat pe Ceausescu. Daca lumea din Bucuresti statea in case, Ceausescu nu ar fi cazut niciodata. Nu de frica timisorenilor a fugit Ceusescu, ci de frica oamenilor care iesisera in actuala piata a Revolutiei din Bucuresti. Fara implicarea masiva a bucurestenilor la proteste, pana la urma revolutia din Timisoara ar fi fost infranta.
    Alin Nica, daca vine cu astfel de declaratii, habar nu are ce repercursiuni va avea ridicarea carantinei din Timisoara (adica mii de imbolnaviri ). Mi se pare o ineptie sa ridici carantina cand ai grad de infectare de peste 8% din populatie. Or fi banatenii fruncea, dar sunt oameni si se imbolnavesc de covid la fel de usor ca orice alt om.
    • +3 (5 voturi)    
      Sigur (Luni, 22 martie 2021, 15:05)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ...si marmota...oamnii sunt fix pix. In orice circumstanta. Si atunci si acum. Poti iesi cu milioanele, nu s eitnampla nimic daca nu e suficient "indemn tovarasesc" si sustinere cu "mergem mai departe". Altfel, totul se fasaie in ridicol. Ia exemplu protestele din august. Pai dupa deciziile astea ale justitiei trebuiau sa iasa macar ACEEASI oameni si sa dea de pamant cu procurorii de caz. Asa, nu auzim nimic decat niste declaratii ametite ale liderilor politici.
  • +14 (26 voturi)    
    O solutie (Luni, 22 martie 2021, 13:34)

    comentacu [utilizator]

    Toate apelurile 112 din Timisoara sa fie redirectionate la cabinetul acestui Alin Nica.
    Daca vor, sunt liberi sa faca si un referendum local daca vor sa nu carantinare.
    Bucurestiul greseste ca vrea sa le faca bine cu forta.
  • +15 (19 voturi)    
    Corabia nebunilor (Luni, 22 martie 2021, 13:44)

    finutza [utilizator]

    Nica nu înțelege că Bode nu răspunde (doar) de București, dar când vrei să argumentezi în vreun fel propria prostie, uiți să găsești argumente pertinente.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai bine mai revoltatule! (Luni, 22 martie 2021, 14:07)

    john-doe [utilizator]

    Aveai 8 ani la revolutie, poti sa ne spui si noua cum te-ai revoltat, poate la coada pisicii din curte? Data viitoare ai decenta si formuleaza altfel, nu "ne-am revoltat", poate ai si certificat de revolutionar, doar esti de la USL nu?
  • 0 (6 voturi)    
    nu mai bine (Luni, 22 martie 2021, 14:08)

    martel55 [utilizator]

    aia din timis, cand nu mai au loc in spital, sa ii tirmita la consiliul judetean decat la alte spitale din tara?nu de alta, dar risca sa fie neintelesi....intre ei aoclo poate se inteleg
  • +5 (5 voturi)    
    O replica nimicitoare (Luni, 22 martie 2021, 14:19)

    ipolitic [utilizator]

    data lui Bode bucuresteanul, care-i din Salaj.
  • -4 (6 voturi)    
    pseudo-carantina (Luni, 22 martie 2021, 14:27)

    gogu654321 [utilizator]

    Oamenilor din toata tara care comenteaza de principiu fara sa stie situatia reala din Timisoara:
    Carantina impusa in urma cu 2 saptamani la Timisoara a fost o carantina doar pe hartie, pe acea hartie pe care trebuia sa o luam cu noi de fiecare data cand iesim din casa si pe care nu o controleaza nimeni. Singurele avantaje aduse de aceasta carantina sunt inchiderea scolilor si restaurantelor. Controlul respectarii regulilor de catre populatie a fost inexistent, asa ca efectele ei sunt minime. Noi cerem o carantina cu controlul respectarii regulilor pentru a avea un efect. Doar asa, sa spunem ca avem carantina, ne mintim singuri. Ministrul de interne trebuie sa se asigure ca politia isi face datoria in Timisoara, nu doar sa stea si sa critice din birou. Personal, singurul politist pe care l-am vazut in oras in aceste 2 saptamani este un vecin, atunci cand vine acasa.
    • -1 (5 voturi)    
      Asa-i... (Luni, 22 martie 2021, 15:07)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui gogu654321

      ...da-le la oase c anu vor sa poate masca sa ii infecteze pe "vulnerabilii" care se ingramadesc peste tot, sa nu piarda nimic. Esti vulnerabil sau ti-e frica d emoarte. Stai naibii acasa si nu ne mai obosi. Sau mergi in pestera. Facem noi cheta sa-ti trimitem la bolovan ceva d emancare (dezinfectat). Ok?
  • 0 (10 voturi)    
    au sarit istericii de serviciu (Luni, 22 martie 2021, 14:58)

    tahomir [utilizator]

    Apostolii carantinei, useristoplusistii, s-au activat imediat. Ei au incredere ca declaratia aia stupida tine virusul la distanta, lucru care ar fi adevarat doar daca virusache ar ataca doar oamenii cu creier, ceea ce evident ca i-ar scoate din lantul trofic.
    Carantina nu merge caci e de multa vreme transmitere comunitara si oricum regulile carantinei sunt facute dupa cum ii duce capul pe Arafati si useristoplusisti, adica prost spre penibil.
    Practic e la fel ca inainte doar ca te aglomerezi mai mult in magazine si prezinti o hartie organului.
    Niste oameni inteligenti ar fi investit de un an de zile in noi paturi de spitali si in noi medici sia asistenti medicali, intr-o mult mai buna organizare a DSP. o implicare a medicilor de familie, o campanie de vaccinare si mai sustinuta, responsabilizarea celor pozitivi si alte masuri de bun simt.
    Dar astia stiu doar de restrictii, restrictii, restrictii. Ce sa discuti cu aceste nulitati? Cum sa mearga pseudocarantina asta? Nu obtii decat o amanare a inevitabilului. Ciuma albastra!
  • 0 (6 voturi)    
    mare patriot Alin Nica (Luni, 22 martie 2021, 15:13)

    sorin3 [utilizator]

    Nici Alin Nica nu e timisorean, si el e de la tara, de la Dudesti, comunitate de bulgari harnici de altfel.
    Ce legatura are revolutia cu spiritul Timisoarei si cu carantina?
    Toata lumea tacut cind trepetele catedralei au fost aruncate la gunoi, treptele pe care a curs singe la revolutie , dovada a trecerii ortodoxiei de partea comunismului.
    Acum cind se inchid niste restaurante brusc ne aducem aminte de revolutie...
    Daca nu mai sint paturi in ATI e normal s ase instituie carantina, e o decizie medicala.
    Astept ziua in care se face referendum in judet ca sa se decida daca Alin Nica sufera de boala pe care i-a diagnosticat-o un medic sau nu...
    Au dreptate Fritz si Voiculescu aici nu e vorba de politica. Daca Nica vrea politica, sa aduca mai multe doze in judet si sa convinga oamenii sa respecte regulile si sa se vaccineze.
    Saracul e suparat ca nu se face autostrada linga terenurile lui de la Dudesti, din care si-a facut averea... Poate trece DNA acolo sa vada cum au fost scoase terenuri din proprietatea publica si trecute la "investitori" cotizanti la PNL.

    Evident carantina singura nu va rezolva problema, mai ales daca se face pe zone mici teritorial. Ce folos ca intra Timisoara in carantina daca in Caras si Arad,Hunedoara se fac nunti de 400 de oameni?. In secunda in care se termina carantina o luam de la inceput, pt ca focarele din jur se intind din nou in oras si zona metropolitana.
  • 0 (4 voturi)    
    PNL se chinuie sa arunce problema la USR (Luni, 22 martie 2021, 15:19)

    sorin3 [utilizator]

    PNL care prin masurile pe care le ia genereaza cresterea numarului de imbolnaviri (deschiderea scolilor in mod prostesc pentru a face pe plac unui traseist politic foarte iubit se pare in PNL), incearca sa arunce pisica in spinarea USR, care se chimuie sa gasesca niste solutii, vezi Voiculescu, Fritz.
    Deschiderea scolilor is situatia in care nici inainte de pandemie nu aveau sapun si apa e o crima, dar nimeni nu are curaj sa spuna ceva despre acest Cimpeanu - minecuta cu sertaras. Cum poti lasa viitorul copiilor tai in mainile acestui individ? dubios, lipsit de scrupule dar si de cultura, politruc dar si snob.
    Faptul ca toii copii din o generatie au facut tot ciclul gimnazial fara manuale, pt ca ministerul nu si-a facut treaba, mi se pare mai grav decit faptul ca mai fac 2 saptamini scoala online.
  • +3 (3 voturi)    
    . (Luni, 22 martie 2021, 19:13)

    Elfu [utilizator]

    cat tupeu sa faca declaratii generice de genul asta ...

    e o injuratura la adresa celor bucurestenilor onesti ...

    chiar sunt curios cum arata comuna al carui primar a fost timp de 16 ani ...

    Nica avea 8 ani la revolutie ... sigur stie ce si cum din proprie experienta .