​Articol actualizat

VIDEO Noi proteste masive în Rusia: Poliția a arestat peste 5.000 de ruși ieșiți în stradă și la -40 C / Cel puțin 60 de jurnaliști au fost arestați / UE critică ”arestările masive”

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 8:42 Actualitate | Esenţial


Arestari in Rusia
Foto: Hotnews
Autoritățile au reținut aproape 5.000 de protestatari care au ieșit în stradă în mai multe orașe din Rusia, fiind al doilea weekend consecutiv când au loc proteste masive de susținere a principalului critic al președintelui Vladimir Putin, Alexei Navalnîi, care continuă să se afle în închisoare. În Capitala Moscova, au fost închise stații de metrou, circulația a fost restricționată, iar zona în care se află Kremlinul și sediul central al FSB a fost transformată într-o fortăreață. Printre cei arestați în capitală se numără și soția lui Navalnîi, Iulia.

UE și SUA au condamnat ”arestările masive” și folosirea tacticilor brutale a autorităților ruse.

"Oamenii trebuie să poată exercita dreptul de a protesta fără teama represiunii. Rusia trebuie să-și respecte angajamentele internaționale", a scris pe Twitter Josep Borrell.

Secretarul de stat american, Antony Blinken, a venit încă de la prânz cu un mesaj ferm de condamnare.

”SUA condamnă folosirea constantă a unor tactici brutale de către autoritățile ruse împotriva manifestanților pașnici și a jurnaliștilor, pentru a doua săptămână consecutiv. Ne reînnoim apelul la eliberarea celor reținuți pentru simplul fapt că și-au exercitat drepturile, inclusiv a lui Aleksey Navalnîi”, este mesajul secretarului de stat american.

Reacțiile nu au întârziat să apară de la Moscova, iar Ministerul rus de Externe, Serghei Lavrov, a acuzat SUA de o ”ingerință grosolană”.


Cele mai importante evenimente, LIVETEXT:


21.45: Poliția rusă a reținut peste 5.000 de persoane

20.40:UE critică ”arestările masive” din timpul manifestațiilor pro-Navalnîi

20.25: Un bărbat și-a dat foc în centrul Moscovei, spune Poliția, dar deocamdată nu există vreo sugestie că evenimentul are vreo legătură cu protestul.

18.55: Potrivit Uniunii Jurnaliștilor din Rusia, cel puțin 60 de jurnaliști au fost arestați.

17.30: Bilanțul reținerilor a ajuns la peste 4.000 în toată Rusia (ONG) - AFP

17.17: Acțiunea de protest de la Moscova ar fi luat sfârșit, dar forțele de ordine continuă să rețină oameni





17.15: Poliția Rusă a reținut peste 3.800 de persoane și a blocat centrul mai multor orașe, insluciv în capitală

16.05: Moscova a denunțat duminică „ingerința grosolană” a Statelor Unite, care au criticat arestările masive ale manifestanților de către poliție în timpul manifestațiilor din Rusia

15.35: 3.013 persoane au fost reținute în toată Rusia (Reuters)



15.14 Imagini distribuite pe rețele sociale surprind desfășurarea forțelor de ordine ruse, arătând o mobilizare fără precedent.



14.54 SUA condamnă arestările din Rusia și cer eliberarea lui Navalnîi

14.36 Navalnîi îl compară pe Putin cu un gândac de bucătărie și îi îndeamnă pe oameni să nu le fie frică.

14.34 Bilanțul arestărilor a ajuns la 2.119, potrivit Reuters.

13.32: Soția lui Navalnîi, Iulia, a fost reținută de poliție la protestele de la Moscova, potrivit Reuters, care citează aliați ai liderului opoziției ruse. Alte 300 de persoane au fost arestate în capitală.

Iulia Navalnîi a fost arestată și la protestele de săptămâna trecută.

12.32 În Moscova, protestatarii se îndreaptă spre alte locații decât cele anunțate. Inițial, demonstrațiile urmau să aibă loc în apropiere de Kremlin și de sediul central al FSB, însă zonele respective au fost practic transformate în fortărețe de nepătruns de către forțele de ordine.



12.26 Bilanțul arestărilor este de peste 1.000, în 40 de orașe, potrivit grupului independent OVD-info.

11.49: În orașul siberian Novosibirsk cel puțin 2.000 de ruși au mărșăluit pe străzi scandând: ”Libertate” și ”Putin e un hoț”, relatează BBC News.

În Iakutsk, la o temperatură de minus 40C, un protestatar spune că e primul miting la care participă.

"M-am săturat de despotism și de ticăloșia autorităților. Nu au răspuns la nicio întrebare. Vreau claritate, transparență, vreau schimbare. De asta am venit azi aici”, spune Ivan, citat de BBC News.

În jur de 1.000 de demonstranți au manifestat și în orașul siberian Omsk, în timp ce în Yekaterinburg (zona Urali) s-au înregistrat în jur de 7.000 de protestatari.

11.13 Numărul celor arestați a ajuns la 519 potrivit grupului de monitorizare OVD-Info citat de Reuters. Autoritățile ruse anunțaseră că protestele nu sunt autorizate și forțele de ordine vor acționa în forță pentru dispersarea manifestanților. Rușii au ieșit în stradă de la priele ore în peste 20 de orașe din Siberia și estul extrem.

10.51 Poliția a intervenit împotriva manifestanților din orașul Chelyabinsk, potrivit unor înregistrări video publicate pe twitter și preluate de site-ul Moscow Times.



10.33 Poliția a reținut 261 de persoane la protestele neautorizate care se defășoară duminică în mai multe orașe din Rusia, manifestanții cerând eliberarea din închisoare a lui Alexei Navalnîi, potrivit grupului de monitorizare OVD-Info citat de Reuters.

Oamenii au ieșit în stradă în mai multe orașe din Siberia și Estul extrem. În Moscova, protestatarii intenționează să demosntreze în apropiere de Kremlin și de sediul FSB.

10.25 Au început deja arestările în capitală. Poliția l-a reținut pe unul dintre aliații lui Navalnîi, activistul Dmitry Nizovtsev, potrivit Meduza. Poliția i-ar fi supravegheat casa pe tot parcursul nopții.

10.17 Protestatarii au ieșit în stradă în Khabarovsk și Vladivostok, în număr destul de mare, în ciuda faptului că inițial organizatorii se temeau că mulți vor renunța la demonstrații, relatează Meduza. Oamenii scandează ”Noi suntem puterea!”.



În Moscova, agenții de poliție opresc trecătorii, îi legitimează și le verifică bagajul, potrivit sursei citate. Poliția ar fi arestat deja șase personae în Capitală, deși manifestația ar urma să înceapoă abia peste o oră.

Mitinguri în masă în sprijinul lui Navalnîi sunt așteptate duminică în toată Rusia, în ciuda avertismentelor poliției cu privire la adunări.



De altfel, pe contul de twitter al lui Navalnîi a fost deja publicat un mesaj prin care oamenii sunt încurajați să iasă în stradă și un link unde protestele vor putea fi văzute LIVE.



Rușii au demonstrat deja în orașul Novosibirsk. Imaginile au fost redistribuite de Navalnîi.



Multe dintre restaurantele și magazinele din centrul capitalei vor fi închise, în timp ce transportul va fi redirecționat, relatează BBC News.

Protestele de săpătmâna trecută s-au soldat cu 4.000 de arestări în capitală și în mai multe orașe din țară, oamenii ieșind în stradă și la -50 de grade în micul oraș siberian Iakutsk.

Mai mulți apropiați ai lui Navalny au fost reținuți de săptămâna trecută și alții, inclusiv fratele său și activistul Pussy Riot, Maria Alyokhina, au fost arestați la domiciliu.

Percheziții au avut loc la domiciliul mai multor aliați ai liderului opoziției, printre care și Anastasia Vasilyeva care a decis să cânte la pian în timp ce poliția îî scotocea prin casă.



Editorul șef al unui site web rus specializat în drepturile omului, Serghei Smirnov, a fost, de asemenea, arestat.

Navalnîi a contestat arestarea însă apelul său a fost respins de instanță. Liderul opoziției ruse a fost arestat pe 17 ianuarie imediat după revenirea sa din Germania unde a stat mai multe luni, pentru a fi tratat după episodul otrăvirii sale cu agentul Novichok. Navalnîi a acuzat direct Kremlinul de tentativă de asasinat, acuzații respinse de Moscova.

Autoritățile ruse susțin că acesta trebuia să se prezinte regulat la poliției în condițiile unei sentințe cu suspendare.

Navalnîi a denunțat reținerea sa ca fiind ilegală, argumentând că autoritățile știau că este tratat la Berlin pentru otrăvirea cu Novichok, care a avut loc în Rusia în august anul trecut.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13006 vizualizari

  • +14 (38 voturi)    
    hehe (Duminică, 31 ianuarie 2021, 9:00)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu va fie frica
    Cracanatul pica !!!
    • -13 (19 voturi)    
      dasvidania (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:27)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      vezi că țara arde, la propriu la Matei Balș...dăcît că baba s(eku)ristă-i la schi la Păltiniș...cecepe, cecepe, bastionu păcii e
      • +8 (14 voturi)    
        vezi că (Duminică, 31 ianuarie 2021, 17:15)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        ți-au căzut niște copeici din buzunar când ieșeai din curtea din Kiseleff nr. 10.
        • -9 (13 voturi)    
          căzură da fuseră pence (Duminică, 31 ianuarie 2021, 19:44)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          le găsîi pă pîrtie la Păltiniș...au picatără dintr-un dulap, dimpreună cu o șepcuță pe care scria make Romania prau again
    • -1 (1 vot)    
      F bine (Luni, 1 februarie 2021, 0:45)

      bo8 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      F bine PTR cracanatul, sa aibă și trilioane... măcar merge in sălbăticie la pescuit :)
  • +22 (38 voturi)    
    Iauzi Mazeta, vesti bune, te intorci acasa! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 9:01)

    Parzivall [utilizator]

    Cica e nevoie de tine sa dai cu pulanul in oameni!!!
    • 0 (4 voturi)    
      il supraapreciezi (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:46)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      ...
  • +1 (25 voturi)    
    Ma gandesc-si sper-ca cine... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 10:08)

    gigiN [utilizator]

    ....l-a dat jos pe ceausescu il va da si pe putin !!
  • +15 (35 voturi)    
    Priviti prima poza din articol (Duminică, 31 ianuarie 2021, 10:39)

    panduru [utilizator]

    si veti intelege pe ce se bazeaza regimul lui putin.
    Daca-l mai tineam pe dragnea inca 2 ani, acolo eram si noi.
    • -11 (23 voturi)    
      ce vorbesti, Franţ? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:51)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Dar cand dau frantujii si americanii cu pulanele cum mai zici? Tot de Dragnea? :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
      • +7 (17 voturi)    
        Nu va fie frica, Rusia se ridica (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:06)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui AES

        Numai postacii rusi folosesc whataboutism. Ei si cu republicanii americani. Doar sa schimbi subiectul stii.

        Cand va cadea Putin, de unde o sa mai ai bani de mancare? Ca nu te angajeaza nimeni.
        • -3 (9 voturi)    
          whataboutism (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:51)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Pe forma, ai dreptate. Poti sa-i raspunzi pe fond? Nu neaparat de USA, dar ar merge comparat cu Franta sau Catalonia, ca-s tot UE. Ai idee cati protestatari a mutilat pe viata, cu LBD, politia franceza?
      • +11 (17 voturi)    
        Mda (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:20)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui AES

        Iaca si postacii lui Putin, au primit in sfarsit ordine clare, ce si cum sa posteze.
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:00)

      C0tilli0n [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Asa e
  • -13 (27 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 31 ianuarie 2021, 13:50)

    Sah [utilizator]

    Ha,ha,ha!!!
    Revolutie nu alta! ;)
    2000 de oameni vor schimba Rusia! ;)
    Inteleg ca aceste articole sunt comandate de Licurici...asa ca nu trebuiesc luate in serios!
    PS. Daca in Romania ies 2000 de oameni in strada sa protesteze, ce vor face jandarmii in numele Covidului?!
    • +8 (20 voturi)    
      Mai posteaza de 3 ori, postac putinist (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:04)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Ca sa-ti iei rublele pe ziua de azi, sa nu mori de foame ca un inutil ce esti.
    • +7 (15 voturi)    
      Doar atat ai de spus? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Vezi ca nu-ti primesti copeicile.
  • -7 (15 voturi)    
    CU el, cu Putin, are Germania fraternitate,... (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:23)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    de la pactul ribbentrop din anii 39 si inca nu sa terminat!!!
  • -12 (24 voturi)    
    Sosoaca 2 (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:53)

    AES [utilizator]

    Moscova are 12 milioane de locuitori. Daca asta e "mitingul" opozantilor, 2000 de persoane din gura presei si vreo 1000 in realitate, Navalnii al lor nu e decat Sosoaca 2. :))))))
    • +10 (24 voturi)    
      Tu esti dovada ca Putin e disperat (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:03)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui AES

      Faptul ca vii aici sa discreditezi protestele dovedeste ca seful tau, Putin, e speriat.
  • -7 (15 voturi)    
    Violenta autoritatilor, fenomen global (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:17)

    Utilizator5 [utilizator]

    Conventia Democratica din 1968

    https://abc7chicago.com/1968-election-democratic-convention-presidential-national/4062642/

    Orice natiune, chiar si democratica se va folosi de parghiile puterii pentru a conserva regimul de guvernare si a-si justifica actiunile, fie ca e democratie sau nu. Fie ca e Rusia, Romania sau SUA.
    • +6 (16 voturi)    
      hehe (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:34)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Mazeteilor, nu mai pacaliti pe nimeni. Nici macar pe rusi si bielirusi, intreg mapamondul stie ca sunteti hoti si va uraste.
  • +3 (7 voturi)    
    Mesajul lui Alexei Navalnii (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:25)

    Dilematic [utilizator]

    este cat se poate de clar: intorcandu-se in tara, el spune ca e pregatit sa-l provoace pe Vladimir Putin, chiar si cu orice pret.
    E aproape un soi de "acum ori niciodata!"
    In pragul alegerilor pentru Duma de Stat, programate in septembrie, Navalnii vrea sa denunte cu si mai mare inversunare coruptia din Rusia, deriva autoritara a regimului si setea de putere a lui Putin care, prin reforma constitutionala initiata anul trecut, isi pregateste terenul pentru a ramane la putere pana in 2O36.
  • +1 (5 voturi)    
    O sa fie greu (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:10)

    Eu the first [utilizator]

    Chiar daca protestele sunt masive, marea majoritate a populatiei, in Rusia, e din nefericire obisnuita cu o guvernare autocrata. De cand e Rusia, ei de altceva n-au avut parte. Si tarii, si comunistii, si Putin la fel au guvernat. Asa ca desi protestele atea-s masive, pentru Rusia, e greu de adunat o masa suficient de mare a populatiei ca sa-l rupa pe Putin de la butoane. In plus, si daca-l dau jos pe Putin, necunoscand ei altceva, o sa vina altii in locul lui care vor continua in acelasi stil.

    Da' sa-l dea jos pe Putin ar fi macar un inceput de schimbare.
    • 0 (0 voturi)    
      Greu cu democratia (Luni, 1 februarie 2021, 13:54)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Asta e cu democratia, se numara voturile nu IQul votantului.
      Asa ca 100000 de agitati in strada nu ar trebui sa fie "mai multi" decat milioanele de votanti de la urne.
      Ma rog, cu unele exceptii, cand la 5 dimineata se introduc in sistem sute de mii de voturi aduse de o pala de vant solar ...
  • +1 (3 voturi)    
    istoria are obiceiul sa se repete (Duminică, 31 ianuarie 2021, 20:41)

    revo [utilizator]

    drept sa va spun, eu sunt optimist: ma gandesc ca a mai fost unul care si-a tras un palatoi mare, mare si scump, de-a saracit o tara, dar, saracu, n-a mai apucat sa se bucure de el...

    Hai, ca se poate!!!
  • -2 (4 voturi)    
    rumanii (Luni, 1 februarie 2021, 0:43)

    bo8 [utilizator]

    Rumanashi Mari analisti ai politicii internaționale... in timp ce economia României supravietuieste pe spatele celor care lucra in afara, ...PINA una alta rușii au supraviețuit aproape 7 ani unui război economic de sancțiuni masive ...și iaca Rusia merge mai departe, tot ce vor este un tratat nuclear care îl vor obține... o sa continua sa supraviețuiască printr-o alianță cu chinezii și in curând nemții vor fi și mai aproape, in schimb sălbaticii din west au adus Polacii de partea lor și cei 25milioane de taiwanezi...
  • -1 (1 vot)    
    Asta-i stire? (Luni, 1 februarie 2021, 11:25)

    & [utilizator]

    Fa un calcul de elev, la o populatie de 144milioane a Rusiei 5mii manifestanti reprezinta 0.00347%. Nimic de adaugat.