Navalnîi îl compară pe Putin cu un gândac de bucătărie și îi îndeamnă pe oameni să nu le fie frică

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:30 Actualitate | Esenţial


Alexei Navalnii se intoarce in Rusia
Foto: Captura YouTube
Opozantul Kremlinului Alexei Navalnîi i-a încurajat pe ruși să continue lupta împotriva regimului, afirmând că ”nimeni nu dorește să trăiască într-o țară în care domnește corupția și bunul plac al unora”. ”Majoritatea este de partea nostră”, a fost îndemnul acestuia, comentând că regimul Putin nu poate aresta întreaga populație a Rusiei.

Într-o postare pe instagram, Navalnîi a combătut popaganda oficială care insista că protestele sunt ilegale. În mesajul publicat vineri pe rețeaua socială, el făcea trimitere la o fabulă și îl compara pe Vladimir Putin cu personajul central: un gândac de bucătărie.

Navalnîii invocă poemul lui Kornei Ciukovski în care un gândac de bucătărie țipă și încearcă să subjuge toate animalele din pădure, inducând teama și cerându-le să-i aducă toți puii pentru a-i mânca la cină. ”Animalele au fost cuprinse de groază deși în adâncul lor știau că un gândac de bucătărie nu poate mânca un hipopotam. Nici măcar unul mic”, a scris Navalnîi.

Cam același lucru se întâmplă acum și în Rusia, continuă el. O mână de corupți care și-au pus regele pe tron urlă către 150 de milioane de oameni: ”Noi suntem legea aici și îi vom aresta pe toți cei care ni se opun”.

Oamenilor le este frică, deși, în adâncul lor înțeleg că nu ai cum să arunci în închisoare întreaga populație a Rusiei. Navalnîii mai spune că filmul privind investigația legată de palatul luxos atribuit lui Putin a fost vizualizat de 100 de milioane de oameni, iar dacă 2% din cei ce au văzut ancheta au ieșit acum în stradă este suficient pentru a zgudui sistemul.

El le mulțumește celor care au înțeles această ”matematică simplă” și și-au înfruntat temerile, ieșind în stradă pentru drepturile și libertățile lor. Opozantul rus îi încurajează să continue lupta pentru că ”nimeni nu dorește să trăiască într-o țară în care domnește corupția și bunul plac al unora. ”Majoritatea este de partea nostră”, a mai scris el.

Peste 1000 de ruși au fost arestați duminică la protestele din Moscova și mai multe orașe din Rusia. Printre ei se numără și soția opozantului rus, Iulia Navalnîi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3748 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Lol (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:38)

    mitg [utilizator]

    Orgoliosului din kremlin nu-i va pica bine asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu, (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:55)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      aprobat de D!
      • 0 (0 voturi)    
        Am inteles! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 19:12)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        Voi faceti tot si posibil dar nu credeti pe nimeni!
        Ca,comentariul de m ai sus in numele meu!
    • -4 (4 voturi)    
      why? (Duminică, 31 ianuarie 2021, 17:27)

      muitopolithical [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De ce tu ai pozitive si eu doar negative?
      'Vreau un raspuns concret,
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru ca (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:44)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui muitopolithical

        Nu se prea pune botul la propaganda ruseasca in afara granitelor (si avand in vedere protestele, nici in Rusia). V-au mintit la Agentia de Cercetare a Internetului cand v-au spus ca aveti o datorie patriotica de eliberare a mintii ...
  • -14 (20 voturi)    
    Mavalnii si visul Germaniei (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:46)

    muitopolithical [utilizator]

    Merkel vrea sa "liberalizeze" pretul gazului in Russia.
  • -16 (26 voturi)    
    Sa fie la ei! L a noi este alta organizare. (Duminică, 31 ianuarie 2021, 14:52)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Acest Navalnii a r putea sa fie mult mai imperialist decat putin! Cine poate sa ne asigure de contrariu?
    • -4 (12 voturi)    
      Thumbs up (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:44)

      muitopolithical [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Ai de la mine un plus, nu ca ar conta.
      Dar datorita faptului ca a fost salvat de catre Germania, individul ar putea fi mai curand o sluguta a merkalicioaiei. Si s-a intors de acolo cu mult glas si alte informatii.
    • +5 (9 voturi)    
      hihihi (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:40)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Da de ce crezi postacule rus ca s-ar chinui cineva sa te asigure de orice? Pasol na turbinca!
      • -4 (4 voturi)    
        Penibil.. dupa nume!! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 19:19)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Esti trimisul FSB in RO?
        A m a asemana cu rusii este ca si cum stramosii tai au dat totul la invadatorii taristi rusi si in acelasi timp au vandut pa ruble pe vecinii si prietenii lor!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Cutuma relatriilor internationale, (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      care spune ca tarile democratice nu au purtat niciodata razboaie intre ele. Daca Rusia ar deveni tara democratica, s-ar termina si cu ura asta est-vest.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu cunosti docrtrina care ne conduce!! (Sâmbătă, 6 februarie 2021, 22:52)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Aia progresista vine pe linie cu Rusia si China, ce te miri?
  • -3 (7 voturi)    
    Neinspirata comparatia (Duminică, 31 ianuarie 2021, 15:44)

    MAGArusul [utilizator]

    Gandacul de bucatarie (svabul, libarca, Blatta orientalis, genul Blatta) a aparut acum cca 300 mil de ani, asadar de pe vremea dinozaurilor, supravietuind acestora si in plus de 10000 de ori mai devreme decat primele bucatarii (daca consideram focul facut de primii hominizi drept prima bucatarie).

    Svabul este EXTREM de adaptabil si cel mai probabil va supravietui speciei umane inca de cateva mii sau zeci de mii de ori. Este imposibil de eradicat iar pe planeta sunt mai multi svabi decat oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, da (Luni, 1 februarie 2021, 12:25)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui MAGArusul

      Imposibil de eradicat pana ii calci pe cap si se aplatizeaza.
      Dar vezi ca majoritatea gandacilor de bucatarie nu conduc imperii.
  • -7 (7 voturi)    
    Ce se intampla in Rusia ocupa foarte, foarte mult (Duminică, 31 ianuarie 2021, 16:03)

    Ochiana [utilizator]

    spatiu mediatic la noi...si ma intreb de ce.
    Poporul rus isi are soarta lui, nu garanteaza nimeni ca va veni unul mai bun ca Putin. Oricum nu asta e ideea.

    Nu m-ar deranja stirile cat postarile neavenitilor care isi dau cu parerea. Stiti cum e, mai bine iti vezi de treaba ta...
    Asa cum si pe noi ne deranja cand isi dadea cu parerea Sputnik sau cine mai stie ce site rusesc despre ce se intampla la noi, banuiesc ca nici lor nu le convine sa-si dea altii cu parerea despre ce se intampla la ei....
  • +4 (6 voturi)    
    nu de capitalism salbatic este vorba, (Duminică, 31 ianuarie 2021, 18:15)

    bancher [utilizator]

    ci de frica de a vorbi liber, de frica a nu fi arestat, de a inchide ochii la abuzurile puterii. Asta ii scoate pe rusi mai mult in strada decat lipsurile economice.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum altfel (Luni, 1 februarie 2021, 9:36)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      poate supravietui un astfel de regim? Fara violanta, cenzura, fraude masive pentru a-si finanta acolitii si institutiile de opresiune gen FSB nu merge. Iar beneficiarii sistemului tin cu dintii de privilegii.
  • +2 (4 voturi)    
    Sarmanii gandaci de bucatarie! (Duminică, 31 ianuarie 2021, 19:50)

    Liros [utilizator]

    Ce jos au mai ajuns, sa fie comparati cu Putin!