Justiția a anulat prevederea potrivit căreia la pelerinaje pot participa doar persoanele cu domiciliul în localitatea respectivă / Decizia nu este definitivă

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2020, 15:25 Actualitate | Esenţial


Jandarmi Sfanta Parascheva
Foto: Hotnews
Curtea de Apel București a anulat luni o decizie a Consiliului Național pentru Situaţii de Urgenţă care interzicea participarea la pelerinaje a persoanelor din alte localități decât cele în care are loc evenimentul religios.

„Admite acţiunea faţă de pârâtul CNSU. Anulează art.2 din Hotărârea nr.47/2020 a CNSU. Cu recurs în termen de 2 zile de la comunicare. Pronunțată azi 14.12.2020 la Curtea de Apel București, prin punerea soluției la dispoziția părților, prin intermediul grefei instanței”, potrivit deciziei publicate pe portalul instanțelor de judecată.

Decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.

Articolul 2 din decizia CNSU prevedea:
  • „Organizarea de sărbători religioase este permisă numai cu participarea persoanele care au domiciliul sau reședința în localitatea unde se desfășoară activitatea, fără participarea persoanelor/pelerinilor din alte localități”.
Decizia CNSU a venit înaintea marelui pelerinaj anual de Sf. Parascheva. CNSU a decis la începutul lunii octombrie că este permisă organizarea de manifestări cu ocazia sărbătorilor religioase numai cu participarea celor care au domiciliul sau reşedinţa în localitatea respectivă, motivând că riscul de infectare este unul foarte mare atunci când pelerinii se deplasează dintr-o localitate în alta cu mijloace de transport precum autocare.

Anunțul a provocat o reacție foarte puternică din partea Bisericii Ortodoxe Române, nemulțumită de decizia autorităților.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3561 vizualizari

  • 0 (34 voturi)    
    Pai sa-i trateze CAB ! (Luni, 14 decembrie 2020, 15:33)

    Idealistu [utilizator]

    Judecatorii de la CAB, sa plateasca ei spitalizarea pentru bolnavii de Covid. Niste tampiti care cred ca pot decide in orice domeniu al vietii. Ar trebui trasi la raspundere, daca am avea un CSM normal, nu plin de politruci.
    • +2 (22 voturi)    
      aia e, bos... (Luni, 14 decembrie 2020, 16:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      .. justitia e si cand isi convine si cand nu.
    • -2 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 decembrie 2020, 17:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

  • +5 (27 voturi)    
    Curtea de apel București... (Luni, 14 decembrie 2020, 15:56)

    Observator roman [utilizator]

    ...e plină de partizani ai lu’ madam Savonea...
  • +1 (23 voturi)    
    Cand zicea Preafericitul... (Luni, 14 decembrie 2020, 15:58)

    justin puscasu [utilizator]

    ca Sfanta Parascheva se va razbuna, stia el ceva!
    Si nimeni nu s-a prins ca fericitului ii place AUR-ul!
  • +2 (12 voturi)    
    fara vreo legatura (Luni, 14 decembrie 2020, 16:12)

    Martinezu [utilizator]

    cu decizia...Dna Weber cand se va infecta/imbolnavi..unde oare se trateaza? ca orice PSD ist, In spitalele romanesti unde se practica tortura sau face cerere pentru transfer in Germania / Rusia?
  • -2 (12 voturi)    
    decizie (Luni, 14 decembrie 2020, 16:16)

    nimrod [utilizator]

    Parerea judecatorilor contra parerii epidemiologilor. Ca acu' se poarta parerile... Deci, cine va asteptati sa aiba castig de cauza? Medicii? Pe ce lume traiti? :)))
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 decembrie 2020, 17:28)

      [anonim] i-a raspuns lui nimrod

      • +3 (5 voturi)    
        lege (Luni, 14 decembrie 2020, 18:18)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu. In situatii d-astea se solicita punctul de vedere al unui expert. Imi este greu sa cred ca un infectionist ar fi de acord ca in plina pandemie multimi de oameni sa umble creanga si sa se mai si adune in unele locuri. In cazul de fata e ca si cum un judecator s-ar pronunta in dosarul unei catastrofe aviatice doar pe ceea ce crede el ca stie in materie de aviatie.
        • +4 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 decembrie 2020, 18:48)

          [anonim] i-a raspuns lui nimrod

        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 decembrie 2020, 13:23)

          [anonim] i-a raspuns lui nimrod

    • +1 (3 voturi)    
      dar de libertatea individului ai auzit ? (Luni, 14 decembrie 2020, 22:43)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      ce ar fi ca nici magistraţii şi nici medicii să nu îşi dea cu părerea asupra libertăTii altora ?
  • +1 (13 voturi)    
    Justitia este atputernica ! (Luni, 14 decembrie 2020, 16:59)

    Cugetator [utilizator]

    In intreaga lume este in plina evolutie pandemia noului coronavirus , despre care nu se stie nimic precis iar promisiunile de vaccinuri sunt mai mult sperante. Organele medicale iau in toata lumea masuri dure si nepopulare. Unii se supun, cum ar fi de exemplu Papa, care anuleaza pelerinaje si restructureaza servicii religioase. Altii din cadrul BOR, avand ca varf de lance pe arhiepiscopul Teodosie cu deja celebra sa avocata Sosoaca , sustin evident un dicton nou Pereat Mundus Fiat Religia . Iar Justitia Romana prin Curtea de Apel Bucuresti sustine anularea unor prescriptii sanitare, ca doar se pricepe la orice ,fiind evident geloasa pe priceperea universala a Curtii Constitutionale de Justitie!
  • -5 (5 voturi)    
    bravo băi (Luni, 14 decembrie 2020, 18:50)

    licasamadau [utilizator]

    Niciunul nu aveți habar de dosar, dar vă dați cu părerea pe epidemii și proceduri cu expertize.
    Voi credeți că judecătorii ăia sunt puși acolo decât să aprobe gândirea voastră îngustă.