Prima trimitere în judecată pentru pușcăriașii-scriitori

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:38 Actualitate | Esenţial


George Copos
Foto: Agerpres
Procurorii au trimis în judecată o persoană acuzată că, în perioada în care se afla în pușcărie, și-a atribuit în mod fals realizarea unei lucrări științifice pentru a beneficia de reducerea pedepsei. Potrivit unor surse juridice consultate de HotNews.ro, este vorba de George Copos.

„La data de 29.09.2014 inculpatul, fiind în executarea unei pedepse privative de libertate, a prezentat Comisiei de liberare condiționată constituită la nivelul Penitenciarului București-Rahova, în mod mincinos, faptul că el este autorul unei lucrări științifice.

Prin această acțiune, inculpatul i-a determinat pe membrii comisiei, funcționari publici, să-și îndeplinească în mod defectuos atribuțiile de serviciu, prin încălcarea dispozițiilor prevăzute de legislația primară,cu consecința considerării ca executate, în mod greșit, a 30 de zile din cuantumul pedepsei”, potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București.

Citește aici:
Inculpatul a fost trimis în judecată pentru săvârșirea instigării la infracțiunea de abuz în serviciu în participațiune improprie, prevăzută de art 52 alin 1 și 3 din Condul Penal, raportat la art 297 alin 1 Cod Penal cu aplicarea art 41 alin 1.

Potrivit unor surse juridice consultate de HotNews.ro, persoana trimisă în judecată este George Copos.

În iunie 2015, Comisia de Etică a Universității din București anunța că a identificat un număr "mare de similitudini, de mai multe tipuri", între cartea scrisă de George Copos în închisoare și lucrarea de disertație a lui Cătălin Parfene. "Comisia a constatat că examinarea suspiciunii de plagiat cere o expertiză de conținut și nu numai de formă, ca în cazul plagiatului comun, gen copy-paste", preciza Universitatea din București, într-un comunicat remis HotNews.ro. Comisia de Etică solicita "înființarea unei comisii de experți care va examina cele două lucrări din perspectiva suspiciunii de plagiat" și preciza că "rezultatul expertizei și eventualele sale consecințe vor fi făcute publice".

Comisia de Etică anunța prin acest comunicat că "solicită Universității din București să ceară public revizuirea prevederilor legislative privind realizarea lucrărilor științifice în regim de detenție".
"Faptul că girul unui profesor universitar, dar și că publicarea unei lucrări la o editura acreditată CNCSIS [Consiliul Național al Cercetării Științifice din Învățământul Superior - n.red.] sunt considerate suficiente pentru ca o comisie a penitenciarului formată din nespecialiști să decidă că lucrarea publicată are caracter științific, mărește arbitrarul deciziei, dar permite reducerea substanțială a pedepsei", susținea Comisia de Etică.

George Copos a fost eliberat condiționat din inchisoare pe 7 aprilie 2015, dupa ce a executat o treime din pedeapsa de patru ani de inchisoare. Printre motivele care au stat la baza deciziei Tribunalului Bucuresti s-a aflat si faptul ca omul de afaceri a scris cinci carti, cat a stat in inchisoare (Sursa). Copos a fost condamnat definitiv in august 2014 la patru ani de inchisoare in dosarul Loteria I si la 3 ani si 8 luni de inchisoare, in martie 2014, in dosarul Transferurilor din fotbal.

La scurt timp de la eliberarea lui Copos, istoricul Catalin Parfene a anuntat ca îl suspectează pe George Copos ca i-ar fi plagiat lucrarea de master. Parfene a scris pe contul sau de Facebook: "una dintre lucrările stiintifice pentru care a fost eliberat astăzi Copos George este urmatoarea si - atenție ! - este de negăsit la editura sau la Biblioteca Nationala: COPOS, GHEORGHE. Aliante matrimoniale in politica principilor romani din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI / Gheorghe Copos ; pref.: prof. univ. dr. Stelian Brezeanu. - Bucuresti : Editura NICULESCU, 2014 Bibliogr. ISBN 978-973-748-874-9 / 94(498)"13/15" / CIP 2014-16844. Iar teza mea de master de la Facultatea de Istorie din 2005 se intituleaza "Politica matrimoniala a domnilor din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI", cu indrumator - acelasi Stelian Brezean". Sursa

Citește si:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30502 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    aoleuGigel ce te asteapta (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:48)

    levierul [utilizator]

    meme, fa ceva!
  • +18 (22 voturi)    
    Haha (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:54)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Intelectualitatea româneasca e in puscarie. Ca in anii ‘50.
  • +8 (12 voturi)    
    De cend o opera literara (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:00)

    MAGArusul [utilizator]

    Plagiata sau nu, opera sau nu este obiectul modificarii perioadei de detentie? Daca au fac zdup pentru crima si scriu o carte in care descriu cu lux de amanunte crima beneficiez de reducerea pedepsei?!?! Dar daca scriu o carte de bucate? Asadar reducerea pedepsei e data de un critic literar?!?!??!? Deci o carte mizerie nu iti reduce pedeapsa dar o carte buna ti-o reduce? Cine judeca daca o carte e buna sau nu!?!??
  • +14 (16 voturi)    
    cinste procurorilor (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:05)

    mmmircea [utilizator]

    ce-au facut copos savarina si domn profesor voiculescu a fost o sfidare pe fata la adresa justitiei si a bunului simt.
    • +2 (2 voturi)    
      n-a fost nici o sfidare (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:04)

      Zentrix [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Legile au fost facute de incompetenti si puscariasii nu au facut decat sa profite.
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:05)

    TheFaime [utilizator]

    Pe ''oamenii astia de afaceri'', de carton, ridicati in vremuri comuniste, oportunisti de profesie, politruci in spatele cortei, doar 2 m sub pamant ii mai vindeca
    / reabiliteaza!
  • +10 (12 voturi)    
    Mai bine scria (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:08)

    feroviarul123 [utilizator]

    Obiceiuri de nunta la cangurii șchiopi . V-a luat 5 ani sa va dați seama ce noi știam din secunda 1? Nu era mai simplu sa-l puneți într-o camera singur sa o scrie din nou?
  • +5 (11 voturi)    
    se prabuseste opera peste dansii - (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:16)

    richter [utilizator]

    sa scrii atata pt 30 de zile...mai bine ai dadeau sa copie de 3 ori codul penal si ai reducea pedepsa
  • +11 (11 voturi)    
    Roman nascut poet... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:17)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu stiu daca s-a nascut poet Copos, e sigur insa faptul ca a devenit infractor. Iar, dupa aceea, si-a descoperit pasiunea pentru stiinta copy-paste... ca si multe alte "personalitati" in situatia lui!
  • +13 (13 voturi)    
    Astept la fel si pt restul geniilor (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:20)

    bigbrother [utilizator]

    De exemplu, Voiculescu care a reusit sa scrie mai multe carti stiintifice in inchisoare decat ar scrie un cercetator in libertate: 8 carti in 16 luni.
    Sau Becali, geniul neinteles inca din Carpati pana cand a fost inchis si desi nu a solicitat nici un material pentru documentarea celor 5 carti scrise in inchisoare, a reusit sa scrie o lucrare stiintifica in doar 7 ore.

    Sa nu-i uitam pe Gica Petrescu, Ioan Niculae, Meme Stoica, Borcea etc, toti niste genii neintelese in libertate care si-au gasit muza in inchisoare. Muza n-a vrut sa dea detalii, s-a limitat doar sa spuna ca in inchisoare e bine sa ai gura inchisa si spatele la perete.
    • +1 (1 vot)    
      Alt Gica (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:18)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Gica Popescu e cel cu pârnaia, Gica Petrescu a fost cinstit, saracul.
  • 0 (8 voturi)    
    asa (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:35)

    codyrocco [utilizator]

    din toti "scriitorii" astia, probabil doar Adrian Nastase ar avea capacitatea s-o faca [ne place sau nu, omul a citit niste biblioteci]
  • +2 (6 voturi)    
    Doar panarama MM scapa (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:02)

    comentacu [utilizator]

    MM cu emoticoanele lui scapa de plagiat pentru a scris o lucrare originala. Oligofrena dar originala!
  • +3 (3 voturi)    
    muza suprema: Jilava (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:26)

    Clef [utilizator]

    odata iesiti de la racoare, s-ar cuveni sa fie primiti direct in Uniunea Scriitorilor (ba unii chiar in Academie), nu de alta, dar din "prisosul lunilor de truda" (cum zicea O.Goga, intemnitat, la randu-i, in 1909 si 1912) al atator cartaresti poate ne pricopsim cu un Nobel cand ne asteptam mai putin.
  • +1 (1 vot)    
    Nu sunt vremuri ușoare (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:59)

    Observatory [utilizator]

    nici in occident , discutam cu un amic “fugit” de paradisul lui Ceașca “ pai ce pot sa fac la vârsta mea?” Am zis, unii se întorc in România , la care el a zis “ Niciodată !”
    “ nu am nimic cu țara , oamenii sunt problema “
  • +1 (3 voturi)    
    acum sa va vad hastagistilor rezistenti dar totusi (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:13)

    miculescu-rucar [utilizator]

    vreau sa vad cate minusuri iau ptr urmatoarele intrebari:
    1.ce deosebire este intre operele stiintifice scrise in puscarii prin metoda copy-past si cele scrise "afara" prin aceiasi metoda de multimile de dottore si dottorese?
    2.de la ce procent se considera plagiat? >sau < de 4%?
    hai dati cu minus!
  • +1 (3 voturi)    
    hai ca se poate! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:41)

    miculescu-rucar [utilizator]

    urmatorii vor fi dottorii si dottoresele facuti oameni de stiinta prin metoda copy-past.
    singura problema ptr judecatori este pragul de la care se considera plagiat sau lucrare originala, mai exact: mai mic sau mai mare de 4%.
    ps:intreb ptr o prietena
    pps: stiti voi care.
  • +3 (3 voturi)    
    Furt pe toate planurile (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:28)

    mihai53 [utilizator]

    Ca George Copos a furat nu ma mira . Mult mai grav este ca prof. univ. dr. Stelian Brezeanu a fost indrumator la lucrarea de master si apoi a prefatat lucrarea lui Copos . Ce poate fi mai clar decat ca dl profesor a facut aranjamentul ? Acestia sunt marii nostri Dascali , truditori la fabricile de diplome , platiti cu salarii enorme . Rusine !
  • +1 (1 vot)    
    aferim! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 16:36)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    pietenii lui ovidiu!