Biblioteca Nationala: Cele sapte exemplare ale cartii scrise de George Copos in inchisoare pot fi gasite la sala de lectura

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:32 Actualitate | Esenţial

George Copos
Foto: AGERPRES
Reprezentantii Bibliotecii Nationale au declarat pentru HotNews.ro ca au primit sapte exemplare ale cartii lui George Copos, care sunt puse la dispozitia cititorilor la sala de lectura.

Potrivit acestora, cartea Aliante matrimoniale in politica principilor romani din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI  nu poate fi imprumutata, dar poate fi consultata la sala de lectura a bibliotecii.

Istoricul Catalin Parfene cere Administratiei Nationale a Penitenciarului sa faca publica o lucrare stiintifica semnata de George Copos, pe care acesta ar fi scris-o in perioada detentiei. Istoricul are suspiciuni de plagiat, intrucat teza respectiva are acelasi nume cu lucrarea sa de master. Mai mult, profesorul care ar fi coordonat ambele teze este acelasi, prof. univ. dr. Stelian Brezeanu,

Purtatorul de cuvant al Administratiei Nationale a Penitenciarului, Cristina Carlan, a declarat pentru Romania Libera ca institutia nu poate face publice cartile fostului detinut George Copos, fara acceptul scris al acestuia.

Un reporter GSP a incercat sa comande cartea "Aliante matrimoniale in politica principilor romani din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI", scrisa de George Copos in perioada de detentie, dar un reprezentant al editurii i-a spus acestuia ca a fost ridicat tot tirajul.

"Da, cartea a fost editata de noi, dar a fost comanda ferma, tot tirajul a fost ridicat, nu ni s-a lasat nici un exemplar", a spus reprezentantul editurii.

Cand a fost intrebat cine a facut aceasta "comanda ferma", raspunsul a fost "Cel care a scos cartea, nu stiu autorul".

Reamintim ca in timpul procesului, George Copos a cerut eliberarea din inchisoare, sustinand ca a castigat peste 200 de zile in anul in care a fost in detentie, amintind faptul ca a scris cinci carti, una de istorie si patru de turism, a muncit la atelierul de tamplarie si s-a inscris la toate activitatile Penitenciarului Rahova.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5973 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Colectia mari plagiatori ? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:06)

    Plagarus [utilizator]

    Galeria horror causa magister : Ponta & Copos & Becali......
  • +14 (14 voturi)    
    rat race.. (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:45)

    pehash [utilizator]

    care ajunge primul la biblioteca nationala? probabil Copos ar fi in stare sa se duca sa le dea foc doar ca sa scape de dovada...
    sa nu uitam ca plagiatul e furt in codul penal.. si Copos are deja un cazier.
  • +2 (10 voturi)    
    Jos palaria! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:40)

    hot news [utilizator]

    TOT RESPECTUL!
    Iata un adevarat om de afaceri!
    Daca asa fi fost eu la pushcarie, nu ma ducea capul la o asemenea subtilitate.
    as fi scris (cu sau fara ajutor) o carte, si o publicam, evident pe cheltuiala mea, in 500 sau o mie de exemplare - mai putine, pur si simplu nu renteaza!
    Aici se vede geniul omului de afceri: de ce sa tiparesti 500 de exemplare, cand poti face numai opt?
    In felul acesta, nici acuzatiile de plagiat nu pot fi dovedite.
    Mai mult, dupa ce iesi din puscarie, cartea devine un obiect rarissim, pretios, datorita numarului infim de exemplare disponibile, precum timbrele cap de bour!
    inca o data, jos palaria!
    • +2 (2 voturi)    
      Halal admirație .... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 23:23)

      CarmenCocora [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Da judecătorul, a primit un exemplar sau nici el nu a citit cartea că s-a terminat tirajul ?!
  • +3 (3 voturi)    
    Colectia " Condeie Penale" (Miercuri, 8 aprilie 2015, 20:35)

    Peredhil [utilizator]

    In acest numar,opera Marelui Logofat Jorjel ot Grant,despre transferurile de material genetic intre cluburile de prima liga ale Diviziei Voievodale,sezoanele XIV-XVI
    Ma tem ca aceasta opera,nepretuita prin valoarea si unicitatea ideilor prezentate, are acum mult mai multi cititori decat si-ar fi dorit vreodata autorul.
  • +2 (2 voturi)    
    Aliante culinare in bucatariile romanesti din 2015 (Joi, 9 aprilie 2015, 9:24)

    MudavaMudava [anonim]

    Lucrare omagiala dedicate primului bucatar sef al tarii, tov.Copos, care va ramane in analele culinare romanesti ca fiind primul autor de prajituri inedite la care tineti minte, el a conceput reteta, el a realizat reteta, el a mancat reteta...apoi a ragait un pic...a baut apa si s-a culcat, bineinteles dupa ce a cumparat tot.
  • +1 (1 vot)    
    Cit v-a platit Copos sa-l aparati automa ??? (Joi, 9 aprilie 2015, 11:06)

    andreesanu [utilizator]

    PUTE ,PUTE de la o posta aranjamentul lui Copos ,sa iesi tu reprezentantul Bibliotecii Nationale sa -l aperi pe Copos a doua zi ???,ce tratate ce capodopere pentru umanitate a scris Copos de au fost trecute prin mana reprezentantului Bibliotecii Nationale inainte de a fi aruncate pe raftul cu povesti nemuritoare !!!.
    Cata grija la tipografii si la BN sa marcheze ,sa monitorizeze ILUSTRELE opere complete marca copos !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Chiar numai mie i-mi PUTE ???
    • +1 (1 vot)    
      Legea pute! (Joi, 9 aprilie 2015, 13:11)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Cel mai mare vinovat pare a fi nu Copos, care este firesc sa isi urmareasca interesul proriu, si nici macar reprezentantul Bibliotecii Nationale.

      Cum vine aia, penitenciarul zice " institutia nu poate face publice cartile fostului detinut George Copos, fara acceptul scris al acestuia."

      adica se reduce pedeapsa cuiva care publica lucrari SECRETE?
      Eu credam ca o carte, indiferent cine a scris-o, este PUBLICA!!!