O carte scrisa de Copos in inchisoare, suspecta de plagiat. Omul de afaceri ar fi cumparat intreg tirajul

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:37 Actualitate | Esenţial

George Copos
Foto: Agerpres
​Istoricul Catalin Parfene cere Administratiei Nationale a Penitenciarului sa faca publica o lucrare stiintifica semnata de George Copos, pe care acesta ar fi scris-o in perioada detentiei. Istoricul are suspiciuni de plagiat, intrucat teza respectiva are acelasi nume cu lucrarea sa de master. Mai mult, profesorul care ar fi coordonat ambele teze este acelasi, prof. univ. dr. Stelian Brezeanu, pensionar, relateaza Romania Libera.

UPDATE: Reprezentantii Bibliotecii Nationale au declarat pentru HotNews.ro ca au primit sapte exemplare, care pot fi consultate de doritorii la sala de lectura.

Va supun atentiei un posibil si cat se poate de plauzibil plagiat. Astfel, una dintre lucrarile stiintifice pentru care a fost eliberat astazi Copos George este urmatoarea si - atentie ! - este de negasit la editura sau la Biblioteca Nationala: COPOS, GHEORGHE. Aliante matrimoniale in politica principilor romani din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI / Gheorghe Copos ; pref.: prof. univ. dr. Stelian Brezeanu. - Bucuresti : Editura NICULESCU, 2014 Bibliogr. ISBN 978-973-748-874-9 / 94(498)"13/15" / CIP 2014-16844. Iar teza mea de master de la Facultatea de Istorie din 2005 se intituleaza "Politica matrimoniala a domnilor din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI", cu indrumator - acelasi Stelian Brezean", a scris Catalin Parfene pe pagina sa de Facebook.

Purtatorul de cuvant al Administratiei Nationale a Penitenciarului, Cristina Carlan, a declarat pentru Romania Libera ca institutia nu poate face publice cartile fostului detinut George Copos, fara acceptul scris al acestuia.

''Cartile respective se afla in dosarul individual si, potrivit legii, datele sunt confidentiale, nu pot fi facute publice, fara acordul scris al persoanei in cauza, care acum este libera, nici macar nu mai este detinut'', a spus Carlan.

Penitenciarul nu are competente legale de a se pronunta cu privire la caracterul stiintific al lucrarilor elaborate de detinuti. Aceasta atributie ii revine Consiliului National al Cercetarii Stiintifice din Invatamantul Superior (CNCSIS). Aceste lucrari ar trebui publicate in reviste stiintifice de catre CNCSIS, publicate la edituri cunoscute sau sustinute la o conferinta nationala sau internationala.

Profesorul Stelian Brezeanu s-a pensionat si s-a restras la tara, secretariatul facultatii nemaivand un contact al dumnealui.

Un reporter GSP a incercat sa comande cartea "Aliante matrimoniale in politica principilor romani din Tara Romaneasca si Moldova in secolele XIV-XVI", scrisa de George Copos in perioada de detentie, dar un reprezentant al editurii i-a spus acestuia ca a fost ridicat tot tirajul.

"Da, cartea a fost editata de noi, dar a fost comanda ferma, tot tirajul a fost ridicat, nu ni s-a lasat nici un exemplar", a spus reprezentantul editurii.

Cand a fost intrebat cine a facut aceasta "comanda ferma", raspunsul a fost "Cel care a scos cartea, nu stiu autorul".


Reamintim ca in timpul procesului, George Copos a cerut eliberarea din inchisoare, sustinand ca a castigat peste 200 de zile in anul in care a fost in detentie, amintind faptul ca a scris cinci carti, una de istorie si patru de turism, a muncit la atelierul de tamplarie si s-a inscris la toate activitatile Penitenciarului Rahova.










18657 vizualizari
  • +54 (56 voturi)    
    Ce???? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:49)

    Martinezu [utilizator]

    Se acorda reducere la pedeapsa pentru un infractor si cartile acestuia sunt la dosar si nu sunt publice?
    Ce casa de nebuni mai e si asta?

    Adica Becali poate sa declare 20000 de lucrari stiintifice de fizica cuantica dar le declara secrete?

    Repede valiza!!!
    • +22 (22 voturi)    
      intelectuali (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:43)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Adica la o pedeapsa de 10 ani la infractori peste 60 ani se executa o treime din start si mai raman 39 de luni. La un ritm de 5 carti, hai 6 ca poate e mai harnic decat Copos, Voiculescu produce 12 carti (calitatea lor nu conteaza) in 2 ani.
      Scadem 12 luni si raman 27 luni care sunt un pic mai mult decat 2 ani.
      Asa se transforma o condamnare de 10 ani in 2 sau poate 1 si ceva daca mai lucreaza pe la tamplarie sau la biblioteca. Cine stie poate mai prinde si ceva regim semideschis si se angajeaza portar la Academia lui Hagi.
      Astfel o condamnare de 10 ani devine o tabara la mare sau un stagiu militar prelungit. Oricum viata grea in inchisoare nu au dupa ce dau spaga tuturor gardienilor si parnaiasilor sefi. In final prejudiciul nu se recupereaza, iar ei raman milionari in euro dupa o vacanta prelungita platita de stat.
      Asta in timp ce marea majoritate a prostilor muncesc pe cateva sute de euro pe luna. Unde ma inscriu si eu?
      • +14 (14 voturi)    
        Plagiat (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:29)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

        Cat timp cartea aia a fost folosita in scopuri oficiale, pentru reducerea pedepsei, ar trebui sa fie la dispozitia cuiva, nu sa fie "secretizata". Deci in cazul unei acuzatii de plagiat trebuie prezentata la proces.

        Apoi trebuie adaugate cateva peedpse noi, necontopite: plagiat si inselaciune. Care sa se adauge la vechea pedeapsa pe care o va avea de executat in continuare.
        • +9 (9 voturi)    
          despre reducerea pedepsei (Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:21)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui Close

          Reducerea pedepsei trebuie data pentru ceva facut in folosul societatii, pentru munca ceruta de societate, nu pentru ceva care nu e cerut de nimeni (scriu toti detinutii din Romania carti acum, chiar si analfabetii si e considerat in interesul societatii). Sa renoveze inchisorile, sa tencuiasca, sa dea cu var in celule si pe-afara, sa instaleze WC-uri noi in celule. Atunci cand nu sunt ceruti de firme.

          In al doilea rand, sa vina firmele sau statul si sa ceara oameni de la penitenciar pentru anumite activitati, si penitenciarul sa-i aleaga la intamplare. Nu sa vina cutare(gen Hagi) ca-l vrea pe detinutul cu numele X(Becali). Adica sa poti scoate pe cine vrei din inchisoare in mod legal, pentru o activitate inchipuita.
          • +6 (6 voturi)    
            "carturarii" inchisorii (Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:59)

            roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui jescu

            postdecembriste au cumva pretentia sa li se includa lucrarile in programa scolara? Cred ca un Becali care a facut parte din comisia juridica a parlamentului nu se lasa pana nu ajunge si in manualele scolare. In tara lui Papura Ponta mai exista si MORALA domnilor magistrati, nu se sesizeaza nimeni sau s-a dispus concurenta la telenovele? Doctorate nu se scriu / vand in inchosoare, unul ca Becali e oricand gata sa va "faca" unul. Care magistrat a protestat la reducerea pedepsei prin scrierea de carti in inchisoare, sau toti cred ca e absolut normal intr-o tara ca Romania?
        • +5 (5 voturi)    
          Editura Niculescu (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Close

          de tinut minte raspunsul editurii..

          Data viitoare cand cumparati o carte de la ei (desi eu nu as face-o si sper sa dea faliment), intrebati daca nu cumva e plagiata de Copos sau alt condamnat pentru coruptie.. E clar ca editura nu are nici cea mai vaga procedura de selectie.
    • +19 (19 voturi)    
      La noi e altfel decat normalul (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:52)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Oamenii aia sunt la reeducare acolo. Ar trebui sa le reduca pedeapsa pentru carti citite, nu scrise. Cu verificare, examene, etc. Ca la scoala.
    • +14 (14 voturi)    
      Altii scriu o carte in 2-3 ani, (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:43)

      Gigi77 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      iar Copos imi spune ca a scris 5 carti intr-un an...
      Asta e cusuta cu ata alba si pun pariu ca nu le gasesti pe nicaieri sa vezi de unde s-a inspirat.
      • 0 (0 voturi)    
        Sau daca (Marţi, 14 aprilie 2015, 0:51)

        Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Gigi77

        le-a scris...ca dupa cum spun penitenciarele, e strict secrte. Mai ceva ca dosarele securitatii. Va mai trebui sa mai asteptam inca vreo 40 de ani ca sa le de-securizeze. Aia de la penitenciare, au luat bani grei ca sa spuna ca sunt securizate, sau ca sa spuna cate carti "au scris" nemernicii astia care, si de acolo din puscarii isi bat joc de noi, romanii cinstiti.Ma mir ca nu se sesizeaza DNA-ul si de "manariile" penitenciarelor. Ar fii foarte interesant sa vedem si pe mai marii de acolo inchisi..in alte penitenciare, impreuna cu hotii de rand: sa vezi atunci circ.
  • +21 (25 voturi)    
    AȘA ! AȘA ! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:52)

    pointless man [utilizator]

    Dincolo de gălețile de plastic, PENSIONARII mai pot face MULT RĂU. Mai ales dacă sînt ”foști” - politruci-profesori, profesori-politruci și toate combinațiile imaginabile.

    SÎNT PENSIONAR - ca să nu-mi sară în cap political corecții noștri de tîrlă.
    • -5 (9 voturi)    
      da, criza asta este a pensionarilor si somerilor (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:47)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      asa nea invatat bese sa spunem. pensionarii si saracii, in general, au condus la situatia actuala. nici vorba de smenarii care promoveaza smenari si smenarii. doar nuti, ponta, felix, videanu sunt saraci si besescu este pensionar. drept este ca saracii si pensionarii fac raul sa fie mai rau...
      • +3 (9 voturi)    
        Pe de alta parte (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:27)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Saracii si pensionarii ca saracii si pensionarii... Dar incultii? Aia care nu pot sa lege doua cuvinte si arata cu degetul ca "nea" invatat nea Basescu una si alta, cu astia ce facem? Aia care nu stiu nici sa vorbeasca sau sa scrie corect dar au pretentia ca au ceva relevant de spus...

        Cu ce este incultul si incompetentul mai bun decat toti hotii si smenarii care se perinda pe la conducerea tarii?
        • -5 (7 voturi)    
          lingaii care duc discutia in derizoriu (Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:11)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Close

          ca sa nu se vorbeasca de idolul lor sunt incultii de moda noua mai nene @Close(t). Dincolo de observatia pertinenta ca nea e ne-a si jignirea ca sunt incult, mai ai si alte observatii care n-au nicio legatura cu ce spun acolo?
          • +3 (5 voturi)    
            N-AȚI OBSERVAT CĂ VORBESC (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:11)

            pointless man [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            despre ”pensionarii ” FOARTE CULȚI - gen Radu Beligan ?
  • +23 (25 voturi)    
    Dacă!!!! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:53)

    ime [utilizator]

    Dacă este adevărat înseamnă că nu a învățat nimic din ceea ce i s-a întâmplat!! Din păcate și pentru el și pentru noi!
    • +7 (7 voturi)    
      Hoțul tot hoț rămâne. (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:32)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ime

      Asta este.
  • +32 (34 voturi)    
    Se califica pentru prim ministru (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In urmatorul "cel mai cinstit si curat" guvern psd. Are si avantajul puscariei.
  • +27 (29 voturi)    
    back to jail (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:58)

    dordetara [utilizator]

    oamenii astia nu se vindeca; ei nu pot trai daca nu fura, daca nu mint. asta este filozofia lor de viata, deci: inapoi la puscarie, acolo ii este locul!
  • +11 (15 voturi)    
    Am obosit sa tot aud de astia! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:01)

    delavrancea [utilizator]

    Singurul comentariu la acest subiect este ca -nu am nimic de comentat!
  • +22 (24 voturi)    
    unde-i dreptatea? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:03)

    Kpriciu [utilizator]

    Justitia romana condamna un infractor pentru grave prejudicii de natura economica, in doua randuri, cumulandu-se vreo 8 ani de pedeapsa. Dar pedepsele se "mixeaza"( c-asa-i la noi!?) si acestui individ, multimilionar in euro dobanditi ilicit, i se aplica doar una dintre pedepse, cea mai mare. Cu toate acestea, este eliberat dupa nici o treime din timpul petrecut in inchisoare. Si pe ce motiv! C-a scris carti!,,Foarte trist sa constati ca legea nu este egala pentru toti, si astfel oamenii corecti din Romania nu vor avea sansa unui viitor mai bun cat timp astfel de infractori sunt pedepsiti
    atat de putin . Halal tara!
    • +5 (5 voturi)    
      masochism judiciar (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:04)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      nu stie cum sa se discrediteze justitia. Care om intreg la cap mai crede in integritatea justitiei? N-am vazut / auzit un magistrat protestand ! Oare toti se identifica cu o astfel de institutie? Acesti "carturari" vor fi maine -poimaine declarati "modele" in societate...Antena 3 abia asteapta.
  • +26 (28 voturi)    
    Scriitorii din închisori. (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:06)

    vali47 [utilizator]

    Brusc se trezește imaginația și pofta de creație a pușcăriașilor de vom ajunge să băgăm la închisoare cât mai mulți oameni pentru ca România să devină o importantă țară culturală și științifică.Gardienii au ajuns mai ceva ca academicienii,își dau cu părerea privind conținutul științific,cultural și artistic al pungașilor și aplică reduceri de pedeapsă mai ceva ca judecătorii.Hoții sunt tratați cu mai mult respect decât oamenii cinstiți.Asta-i România //lucrului bine făcut//?
    • +8 (8 voturi)    
      in plus, (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:44)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      or sa arate puscariile (daca nu cumva deja se intampla) mai bine decat scolile si spitalele din Romania.
      Eu propun sa nu mai fie inchisi in puscarii, ci in scoli (prin sali de clase, wc-uri) in spitale (saloane, bai) etc. Sa vezi ce frumos o sa mai arate Romania 'lucrului bine facut'.
      Hei Cotroceniul, nu te-am votat ca sa stai marioneta acolo.
      • +4 (4 voturi)    
        Sa stea marioneta? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:32)

        eardyan [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        Pai nu sta...este plecat in concediu.
      • +3 (3 voturi)    
        mimoza (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:05)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        vezi ca e sensibil...
  • +15 (15 voturi)    
    maestru (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    adevarata lui vocatie e furtul ,pana si ca sa iasa din beci a furat ceva , trebuie apreciat!
  • +12 (12 voturi)    
    Hotomanul (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:22)

    Joseph Porta [utilizator]

    tot hotoman ramane, doar nu credea cineva ca a fost reeducat de un an si ceva de puscarie.
  • +11 (11 voturi)    
    Deci a ieșit din închisoare (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:33)

    mr_mojo [utilizator]

    Comițând o infracțiune, adică nu a înțeles nimic din timpul petrecut acolo, deci mai are nevoie de timp. Eu zic că se califică pentru detenție fără posibilitate de ieșire înainte de termen.
    • 0 (4 voturi)    
      Cel mai deștept cedează. (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Dacă ești mai deștept ca hoții le găsești ceva de furat astfel încât să fie utili societății.
      Dacă ești mai prost ca ei și crezi că-i poți face să muncească îi bagi la inchisoare.
    • +4 (4 voturi)    
      eu cred ca vina e in alta parte (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:08)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Vina e a celor ce l-au eliberat ca n-au protestat impotriva aestei legi si a celor c are-au facut-o si pe care NOI i-am ales. Suntem toti complici la ceea ce se intampla. Cand vom intelege oare asta?
  • +9 (11 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:35)

    SorinHas [anonim]

    Propun sa nu mai trimitem copiii la facultati ca oricum le fac degeaba, ii trimitem la furat si in 5 ani oricum scriu o carte, stiintifica sau un roman si oricum citesc mai mult decat in ceilati ani de scoala !
    • +2 (4 voturi)    
      DACA II PRIND (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:08)

      SorinHas [anonim] i-a raspuns lui SorinHas

      Daca nu ii prind oricum e mai bine decat sa acasa un absolvent de facultate fara servici si incult !
  • +10 (10 voturi)    
    opere (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:40)

    m.o [utilizator]

    Eu astept cu interes si operele complete ale lui Ponta. Preferabil, editia postuma.
    • -6 (8 voturi)    
      astept ca ponta sa fie coautor cu basescu (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:51)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui m.o

      in opera lor sa ne explice si noua varianta de succes in care atunci cand esti in varful puterii de stat, familia castiga proiecte de finantare (poanta) si procese de retrocedare (bese). sa intelegem si noi cum este sa fii angajat cinstit la stat si sa ai o familie norocoasa.
  • +16 (16 voturi)    
    Editurile sunt OBLIGATE ... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:48)

    Viking [utilizator]

    sa retina si sa depuna intre 5 si 15 exemplare din fiecare carte pe care o scot catre diverse biblioteci din tara (Biblioteca Nationala, universitare, judetene).

    Daca nu au facut-o (cica n-a mai ramas nicio carte) atunci si editura e in culpa.
  • +16 (16 voturi)    
    Mizerie umana ! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:50)

    dan tulceanu [utilizator]

    Nu-mi gasesc cuvintele pentru a descrie profunda scarba pe care mi-o provoaca acest om si acest sistem care permite asa ceva.
    RUSINEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    RUSINEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    RUSINEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!
    RUSINEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Turbo (Miercuri, 8 aprilie 2015, 12:54)

    Qu [utilizator]

    Si el si altii au produs suspect de repede respectivele carti. Si cu 100% timp liber si cu toate cele necesare la indemana nu se pot scoate chiar asa de rapid.
  • +9 (9 voturi)    
    Un rebut al societatii (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:10)

    RRP [utilizator]

    Ce nu inteleg eu, de ce toate televiziunile il mediatizeaza. Fratior, in Romania nu mai aveti oameni cinstiti pe care sa ii aratati? Terminati cu porcariile astea pentru ca voi sunteti direct vinovati de mersul societatii asteia. Cei mici ce sa invete,,, ca se poate? Asta iese din inchisoare (si Becali) cu un tupeu fantastic, iar acasa il asteapta milioane?
  • +15 (17 voturi)    
    Cateva intrebari (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:30)

    vazut_din_anglia [utilizator]

    Ca posesor de doctorat (dar nu din Romania), pot sa pun urmatoarele intrebari?
    1. Ce scop avea aceasta lucrare? Autorul a obtinut cumva un Master sau doctorat de pe urma lui? Faptul ca a avut un supervisor (Brezean) pare suspect ca a obtinut nu numai reducere de parnaie dar si o calificare. Ceea ce ar fi foarte grav si sper sa nu fie adevarat.
    2. Daca nu a avut scop o calificare si Copos nu are doctorat aceasta nu poate fi considerata lucrare stiintifica.
    3. Un profesor pensionat nu are nici un drept sa supervizeze o lucrare stiintifica.
    4. Daca o lucrare are ISBN trebuie sa existe copii publice.
    5. Cum a facut cercetare dl Copos cand era la inchisoare? O lucrare de genul acesta presupune cercetare in arhive si biblioteci. In orice caz nu se poate face in inchisoare, chiar si prin internet.
    6. Cum se poate ca dl Brezean sa fi disparut in neant fara sa lase un contact nimanui?
    • +4 (4 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:21)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

      1. Nu avem ministru al culturii.
      2. Nu avem ministru al invatamantului.
      3. Nu avem ministru al justitiei
      4. Nu avem prim-Ministru.
      Doar MARIONETE care considera mirul parlamentar si "literatura" de inchisoare o mare onoare. Oare asta n-afecteaza actul de cultura si justitie intr-o tara civilizata????
  • +7 (7 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:33)

    the obvious [utilizator]

    asta a fost condamnat in dosarul transferurilor. ce s-a intamplat cu condamnarea in dosarul loteria ?
    • +8 (8 voturi)    
      cum ce s-a intamplat? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:50)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      se contopesc si se reduc la fel de miraculos. si daca mai gasesc un dosar se contopeste si ala. n-ati inteles ca puscaria e trendy acum? numai sa nu fie in cantitate prea mare.
  • +8 (8 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:21)

    fluturel [utilizator]

    Cum este posibil ca ceea ce scriu acesti infractori sa nu poata fi facut public?
    Cum de au ajuns toti infractorii SCRIITORI?
    Ce COD PENAL este acesta?
    Acesti infractori nu se indreapta NICIODATA.Exclus asa ceva.
    O asemenea lucrare cred ca presupune cercetare, ani de munca, specializare?
    Cum poti sa scrii in puscarie asa ceva?
    Nu am cuvinte fata de acest sistem creat de politicienii si specialistii in drept.
    RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Va spun eu cum si cine a facut codul penal (Marţi, 14 aprilie 2015, 1:05)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui fluturel

      tot cei din parlament si guvern: deci cei care fura cel mai mult. Au avut tupeul sa schimbe in asa fel originalul codului penal, incat li-i se falfaie de noi , care injuram, comentam, ne necajim pe aici pe forumuri in loc sa iesim cu totii in strada sa le cerem demisia. Nu vedeti cat de impertinent e PM-ul?; El taie si spanzura in "ograda" romanilor fara macar sa fie huiduit pe strada, sau unde se duce la plimbare pe banii contribuabilulul. Pana nu se schimba guvernul, nu se schimba nimic.Ei si-au facut legile dupa "chipul si asemanarea " lor. Ca de restul romanilor..ii dor in cot. Isi mai aduc aminte de alegatori, cand se apropie alegerile. SI ii "injosesc" cu cate o plasa de un leu si cativa mititiei cu o bere..sau fasole la cazan. Rusine cu asemenea guvern, rusine cu asemenea legiuitori. Ne trebuie un Vlad Tepes ca sa putem scapa de ei...de ciuma asta care cuprinde toata tara.
  • +11 (11 voturi)    
    imi vine sa plang :((((((((((( (Miercuri, 8 aprilie 2015, 14:24)

    Codruta N [utilizator]

    Si eu, care speram sa-mi fac o cariera studiind Marea Opera a tuturor celor care ajung prin inchisorile Scumpei Tzarisoare... :((
    CUM adica? sunt "la secret"?

    Pai daca sunt "stiintifice" AU ISBN??
    Daca AU ISBN - inseamna ca minimum 5 exemplare SUNT la Bibiloteca Nationala (trimise de editura) si alte minimum 5 la Biblioteca Judeteana (sau de sector) - ca exista lege care prevede AMENDA daca nu le trimiti acolo!! Pana si EU (care am scris chestii "nestiintifice" - dar cu ISBN) am carti la BN si la BJ!!

    Dar apropo: exemplarele au fost scoase de la editura cu NIR - VERIFICA cineva existanta lor in REALITATE? adica NUMARA cineva cartile existente fizic la Copos ACUM, in acest moment? :P
  • +5 (5 voturi)    
    '' Filozoful " Copos are metehne vechi ! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:20)

    Plagarus [utilizator]

    " Am citit marii filosofi şi asta este extrem de important. Veţi găsi în lucrările mele teme care nu au fost abordate de specialiştii în domeniu " ????
    " Mă simt ruşinat. " !
    Ai si de ce tovarase impostor si-n afaceri si-n " cariera " capitalista " !
  • +5 (5 voturi)    
    Depozitul legal? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:35)

    shortlist [utilizator]

    Ca fost editor,pot spune că, dacă editura Niculescu nu mai are nici un exemplar, iar cartea e de negăsit în vreo bibliotecă publică, înseamnă că editura a încălcat Legea Depozitului legal, 111/1995.
    Legea prevede explicit trimiterea obligatorie a cel puţin 7 exemplare către Biblioteca Naţională. Şi prevede şi sancţiuni contravenţionale de până la 3000 de lei. După aplicarea sancţiunii, contravenientul e obligat să trimită cele 7 exemplare. Aşadar, pînă la urmă, tot trebuie să apară cartea, măcar la Biblioteca Naţională.
  • +5 (5 voturi)    
    Vreau sa-i citesc TOATE cartile (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:26)

    transalpinarum [utilizator]

    Chiar ma gandeam zielele astea sa caut ce carti au scris Copos si Becali. Rog hotnews sa faca acest efort in a ne informa titlurile acestor carti, editura, etc.

    Copos cred ca se joaca cu focul... e destul de clar ca e cusuta cu atza alba treaba cu reducerea de pedepse daca scrii carti
  • +2 (2 voturi)    
    Inapoi (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    La puscarie...
  • +3 (3 voturi)    
    George Copos întrece orice măsură! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 19:08)

    EllenaS [utilizator]

    Cât tupeu pe acest individ? Ne râde in față nu numai nouă, oamenilor simpli, dar râde de toate instituțiile statului. Nouă nici nu ne-ar fi trecut prin cap așa ceva! La el, acesta e un mod de viață! Nu pot sa trăiască decât înșelând! Incredibil! Chiar nu se jenează, măcar de propriii copii? Cred ca așa a trecut prin toate școlile: insușindu-si prin plată munca altora. E strigător la cer!
  • +2 (2 voturi)    
    Era bine... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 22:37)

    coco04 [utilizator]

    daca scria o carte despre prajituri.Ca tot a inceput afacerile cu cofetarii.
  • -3 (3 voturi)    
    Diferente (Joi, 9 aprilie 2015, 1:29)

    Oish [utilizator]

    Pentru postacii ce activeaza la acest articol nu conteaza fondul problemei, conteaza ce faradelegi a facut Copos. Cu alte cuvinte, daca maine Copos este acuzat de viol de catre o sopirla, postacii il gasesc vinovat deoarece e un om rau care a furat si cine stie ce a mai facut. Aceasta abordare inepta face mult rau, in general. Oamenii sunt judecati si condamnati de asa zisa opinie publica fara sa aiba sansa sa se apere. In plus, insist, e foarte greu sa plagiezi la istorie. Cand scrii spre exemplu despre Mihai Viteazu, si ai proasta inspiratie sa tratezi subiectul cronologic, vei avea fix aceleasi idei, intamplari si fir epic precum toti predecesorii tai. Sigur, Copos e un om rau care a facut rele. Asta il condamna ca plagiator? Inteleg zelul extrem dar cred ca nici un om drept nu poate judeca asa. E usor sa scuipi si sa condamni. E mai greu sa fii om.
  • +1 (1 vot)    
    natie de scriitori ciorditori (Joi, 9 aprilie 2015, 8:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Ar trebui sa trecem prin parnaie macar o data la 10 ani pe toti romanii. Astfel vom reusi sa producem cateva milioane de opere literare anual si vom deveni prima putere mondiala, in acest domeniu.

    Recunosc ca avem un talent foarte mare de a duce in penibil orice. Intrebare: banii ciorditi de Copos au fost recuperati? Cu dobanda si penalizari cu tot?
  • 0 (0 voturi)    
    Va spun eu de ce (Luni, 13 aprilie 2015, 23:56)

    Ellias [utilizator]

    nu pot penitenciarele sa arate "lucrarile" celor detinuti..ca e secret: fiinca au ajuns nesimtitii sa ii plateasca pe astia cu bani grei sa ii lase sa scrie...si pe urma..sa puuna "stapanire" pe ceea ce au scris..ca deh..legea "copy paste" e in vigoare..si daca intra si citesc "capodoperele" lor..or sa realizeze ca au fost manjiti toti din penitenciare. Auzi tu..adica ei sunt lasati sa scrie...si acum tot ei sunt stapanii, in loc sa fie ei "detinutii" au ajuns cei ce ii tin inchisi..detinutii politrucilor. Vai de mama noastra pana unde a mers shpaga.