Parchetul, sesizat de Biroul Electoral Municipal pentru acces ilegal la camerele video din birouri de la sectorul 1

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2020, 15:44 Actualitate | Esenţial


Saci voturi
Foto: Gabriela Firea
Preşedintele biroului electoral al circumscripţiei electorale nr. 42 a Municipiului Bucureşti a sesizat Parchetul Tribunalului Bucureşti în legătură cu apariţia imaginilor de pe camerele de supraveghere care arată persoane de la biroul electoral sector 1 care umblă la sacii cu voturi pentru Sectorul 1 al Capitalei.

Potrivit unor surse citate de News.ro, preşedintele BEM argumentează că a existat o infracţiune de acces ilegal la camerele de supraveghere video ale biroului electoral Sector 1 şi distribuirea acestui filmuleţ către mass-media.

Antena 3 a difuzat miercuri seară imagini în care mai multe persoane ar umbla, în prezența jandarmilor, la sacii de voturi dintr-o încăpere a Biroului de Circumscripţie Electorală a Sectorului 1. Gabriela Firea a preluat rapid imaginile pe pagina sa de Facebook și cere repetarea alegerilor, acuzând frauda, în timp ce Clotilde Armand, care și-a proclamat victoria la Primăria Sectorului 1, acuză la rândul său un ”Fake News” pentru că imaginile ar fi de la procesul de numărare a voturilor.

Imaginile distribuite de Gabriela Firea ar fi fost surprinse, potrivit Antena 3, de camera de supraveghere din sala în care erau depozitați sacii cu voturile de la Sectorul 1, în clădirea Biroului de Circumscripţie Electorală a Sectorului 1, și arată nişte persoane în interior alături de jandarmi. Imaginile ar fi fost înregistrate luni spre marți.

Jandarmeria București a reacționat spunând că încăperea în care erau depozitate voturile de la BES1 a fost desigilată la cererea președintelui Biroului Electoral Sector 1 și s-a întocmit, de fiecare dată, un proces verbal.

Și Biroul Electoral al Sectorului (BES) 1 a intervenit în scandalul imaginilor difuzate miercuri seară de Antena 3, spunând că niciun sac cu voturi nu a fost scos din încăperea securizată și că prezentarea imaginilor "a fost denaturată în scopul inducerii în eroare a publicului".


Persoana care apare în alt cadru al filmării, într-un colț al încăperii și așază un sac, este un membru al Biroului Electoral al Circumscripției Electorale Sector 1, iar acel sac conține procesele-verbale ale unei secții de votare, mai spune BES.

Biroul Electoral al Sectorului 1 precizează că la secțiile de votare unde au fost constatate probleme fie au fost renumărate buletinele de vot, fie semnăturile alegătorilor sau buletinele de vot anulate, pentru a se verifica dacă datele consemnate în procesul-verbal reflectă realitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5380 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Închiderea Temporara a Emisiei Amtena 3 (Joi, 1 octombrie 2020, 15:48)

    un domn [utilizator]

    Pana pe 30 Martie 2021
    • +12 (12 voturi)    
      Mai bine... (Joi, 1 octombrie 2020, 16:33)

      matache [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...până pe 30 martie 2221!
    • +2 (2 voturi)    
      Putin (Joi, 1 octombrie 2020, 16:54)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pana pe 30 Martie 2051
  • +14 (14 voturi)    
    HAHAAHAHAHHAHAHA (Joi, 1 octombrie 2020, 15:53)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    HAHAHAHAAHAHAH

    Unde dai și unde crapă, bravo, mă!
  • -24 (28 voturi)    
    Da! (Joi, 1 octombrie 2020, 16:12)

    cucuveauamov [utilizator]

    era de asteptat, la puscarie cu adevarul, la primarie cu hotii.
    • +15 (17 voturi)    
      suparat gogule? (Joi, 1 octombrie 2020, 16:22)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      se duce bonusul de troll?
    • +7 (9 voturi)    
      Cum a fost pana acum? (Joi, 1 octombrie 2020, 16:23)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pai cine a fost la primarie pana acum? Sa iti aduc eu aminte daca ai uitat?
      Sigur il / o chema Dl sau Dna Adevar... Stii tu mai bine ce calitati au avut ei - nu le enumar ca sunt un domn si nu imi permit :)
    • +11 (13 voturi)    
      sper ca esti platit (Joi, 1 octombrie 2020, 16:24)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      pentru ca e mult mai grav sa debitezi idioteniile astea din proprie gandire
    • +12 (14 voturi)    
      postacule (Joi, 1 octombrie 2020, 16:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      1 - accesul ilegal e tot acces ilegal si latrina a accesat ilegal!
      2 - s-a explicat ce a fost in filmarile alea si nu era nici un furt!
      3 - erau si oameni de la psd acolo asa ca ciocu mic!

      imi place ca manipulez in continuare... persisti... in prostie!
    • +4 (4 voturi)    
      HAHAHA :)) (Joi, 1 octombrie 2020, 16:42)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Imi place sa ma spal pe picioare cu lacrimi de pesedist
  • +16 (18 voturi)    
    Sah mat PSD.. (Joi, 1 octombrie 2020, 16:17)

    vladzy [utilizator]

    USR 2 - 0 PSD...acum PSD-ul se va alege cu 2 procese, unul pentru manariile cu PV-urile si unul pentru acces ilegal la camerele de supraveghere.
  • +12 (14 voturi)    
    bravo (Joi, 1 octombrie 2020, 16:30)

    liviu_ [utilizator]

    in sfarsit!
  • +3 (3 voturi)    
    Hai ca mai aveti putin,cateva cuie de batut (Joi, 1 octombrie 2020, 16:40)

    persuasiv [utilizator]

    Dati-va arama pe fata,cu cat mai repede cu atat mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    încă un Balaban-Grăjdan (Joi, 1 octombrie 2020, 16:43)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    va ajunge la răcorică. Așa e cînd slugărnicia de pesedist îți alterează instinctul de conservare...