Klaus Iohannis va contesta amenda CNCD: O decizie profund politică

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 14:10 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis va contesta amenda de 5.000 de lei decisă de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) pentru declarațiile sale referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc, acuzând o decizie „profund politică”.

„Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a luat act de hotărârea de astăzi a Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării. Având în vedere că decizia CNCD este una profund politică, Președintele României va contesta această hotărâre la instanța competentă”, se arată într-o precizare a Administrației Prezidențiale.

Precizările vin după ce Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) l-a amendat pe președintele Klaus Iohannis cu 5.000 de lei pentru declarațiile referitoare la autonomia Ținutului Secuiesc și Ardealul dat ungurilor, constatând că acestea constituie discriminare și încalcă dreptul la demnitate pe criteriul de apartenență etnică/națională.

Votul în Colegiul CNCD a fost 6-1 pentru constatare, și 5-1 pentru amendă, potrivit unui comunicat al instituției.

Președintele Klaus Iohannis a lansat recent un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

"E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.

​UDMR i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să-și ceară scuze pentru declarația făcută de la Cotroceni referitoare la legea privind Ținutul Secuiesc, Kelemen Hunor susținând că este un mesaj tipic PRM-ist care instigă la ură împotriva maghiarilor.

​"Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani: de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor. UDMR respinge ferm acest gen de discurs și orice fel de instigare. Președintele trebuie să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos”, a scris Kelemen Hunor pe Facebook.

Ministrul ungar de Externe, Szijjarto Peter, a reacționat și el după declarațiile dure ale președintelui Klaus Iohannis și i-a amintit acestuia că maghiarii din Transilvania, în marea lor majoritate, l-au votat la prezidențiale. "Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: mai mult respect pentru maghiari”, a spus Szijjarto Peter, într-un mesaj video postat pe Facebook.

După replica critică a ministrului ungar de Externe la adresa lui Klaus Iohannis, MAE român a reacționat calificând drept "provocatoare și inadecvate” declarațiile oficialului maghiar privind incitarea la ură a președintelui.

"Oficialul ungar deturnează, în mod absolut regretabil, sensul afirmațiilor Președintelui României cu privire la proiectul de lege privind statutul așa-zisului ”Ținut Secuiesc” – o temă care se circumscrie exclusiv unei dezbateri interne din România cu privire la un demers legislativ care contravine Constituției române, partea ungară neavând a se pronunța asupra acestui subiect. Așadar, MAE consideră provocatoare și inadecvate afirmațiile oficialului ungar privind calificarea discursului Președintelui României ca fiind incitare la ură și apreciază că este necesar ca partea ungară să își revizuiască propriile atitudini și acțiuni care denotă lipsă de respect la adresa României și înalților oficiali români”, se arată într-un comunicat al MAE.

Ulterior, președintele Iohannis a declarat că nu are o problemă cu persoanele de etnie maghiară, ci cu politicienii, în special cei de la PSD.

„Am făcut atunci niște afirmații și sper să fi fost bine înțeles. Eu nu am niciun fel de problemă cu persoanele de etnie maghiară. Îi cunosc pe mulți, am avut mulți colegi, am în continuare colegi, îi respect, marea majoritate sunt oameni de treabă, harnici, care își văd de ale lor. Problema pe care o am este cu politicienii, în special cu politicienii din PSD, care, culmea, au încercat să promoveze legislație care privește autonomia Ținutului Secuiesc. Este surprinzător și, recunosc, pentru mine și cred că pentru mulți dintre dumneavoastră, supărător”, a spus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2880 vizualizari

  • -15 (37 voturi)    
    „Decizie politică” (Miercuri, 20 mai 2020, 14:23)

    Tescovin [utilizator]

    Na, că s-a trezit Ficusul din fotosinteză...
    Normal că e decizie politică ! TOATE deciziile CNCD sunt politice ! CNCD însuși este un organism politic, care face politică de un anume fel.

    Guten Morgen, Herr Fikus !...
    • +1 (3 voturi)    
      Bă,tu nu ești român? (Miercuri, 20 mai 2020, 19:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Indiferent că-i Johannis sau oricine,nu-i o discriminare să-i spui ungurului că-i ungur.Că ungurii din România vor autonomie și o alipire la Ungaria o spun în gura mare și atunci unde-i discriminarea?
  • +11 (25 voturi)    
    niste corupti (Miercuri, 20 mai 2020, 14:27)

    sim18 [utilizator]

    Ce sa spun? Ne pun calus la gura! Daca trecea legea... mai primea amenda?
    • -8 (12 voturi)    
      Pai daca trecea legea, sau avea sanse sa (Miercuri, 20 mai 2020, 15:35)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      treaca, ficusul tacea malc!
  • -10 (40 voturi)    
    declaratia Presedintelui Johannis... (Miercuri, 20 mai 2020, 14:34)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...era politica, discrimniatorie, rasista si xenofoba. Amenda data de CNDC si primita de presedintele Johannis, se afla deja pe masa comisiei de acordare a premiului Karl din Aachen. Cu asa declaratii se intensifica tensiunea interetnica, da apa la moara nationalistilor extremisti.
    • +11 (17 voturi)    
      deci nu autonomia etnica creeza tensiune (Miercuri, 20 mai 2020, 15:26)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      deci declaratiile sunt cele care intensifica tensiunea interetnica, nu proiectul de lege de autonomie al secuilor.
      deci daca unii vor separere de altii pe criterii etnice si acei altii nu vor, cei care nu vor "intensifica tensiunea interetnica".
      deci, dupa tine, cei care vor autonomie etnica contribuie la "calmarea tensiunii interetnice".
      • -2 (6 voturi)    
        hai ca rad si curcile de tine... (Miercuri, 20 mai 2020, 17:16)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        ...autonomie etnica ? Este o inventie a nationalistilor extremisti romani. Dupa cum pui tintite intrebarile, oare esti unul dintre ei? Autonomia etnica este o inventie al lui Vadim, a PRM-lui, preluat si de alte organizatii extremiste ca Noua Dreapta etc. Secuii vor doar ce le-a apartinut peste 1000 ani, o autonomie furata de dictatorul Ceausescu. Nimeni nu va fugi cu Tinutul Secuiesc din Romania. Ei vor o autodeterminare, acceptata si promovata in intreaga UE (.).
        • 0 (0 voturi)    
          uf ... (Joi, 21 mai 2020, 16:12)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

          pai daca se face Tinutul Secuiesc pe motiv ca secuii au dreptul la autodeterminare (etnica desigur), atunci cetatetenii de nationalitate romana care vor fi in acel tinut vor avea si ei dreptul la autodeterminare (etnuica desigir) si va trebui facut Tinutul Romanesc din Tinutul Secuilor din Romania care sa fie autonom de Tinutul Secuilor care si el va fi autonom de Romania
          ufff ... e foarte complicat, foarte probail se vor crea tensiuni si tu nu vrei asta.
  • -11 (27 voturi)    
    Iohannis continua aberatiile (Miercuri, 20 mai 2020, 14:56)

    eucomentez [utilizator]

    Demisia e obligatorie! Cu cat mai repede cu atat mai bine.
    • +3 (11 voturi)    
      De ce sa demisioneze! (Miercuri, 20 mai 2020, 16:33)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      A fost votat de catre popor.
      Dar Dragnea ca i-a facut pe romaniii ce protestau in Piata Victoriei "sobolani" de ce doar avertisment dupa doi ani de la formularea plangerii?
      O institutie politizata
      • +2 (4 voturi)    
        șleahta (Miercuri, 20 mai 2020, 18:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

        de prostaci pro pesedaci nu trebuie băgată în seamă.
        Ei au n-au treabă, dă-i și luptă, neicușorule.
        Totul e să împroaște cu mizerii. Ăsta nivelul intelectual promovat de ciolanul președinte interimar al psd.
    • 0 (2 voturi)    
      si hitler a fost votat de popor (Miercuri, 20 mai 2020, 20:18)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Romani sunt profund rasisti, Vadim, Funar, Basescu si alti nebuni au primit multe voturi si au fost aplausatinpentru declaratiile lor rasiste. Mai nou si Iohannis a luat-o razna. Multi romani isi doresc un neam rasist ca si presedinte. E o oroare. Asteptam demisia!
  • -7 (17 voturi)    
    parca i-a luat Dumnezeu mintile (Miercuri, 20 mai 2020, 15:37)

    mmmircea [utilizator]

    ia la rand ce facuse bine in primul mandat si distruge tot. E o decizie a unei institutii a statului, tu ca presedinte ce faci, te comporti ca ultimul pietar, contesti, ca e politic, ca are cineva ceva cu tine. Tu personal te bucurai cand acelasi CNCD sanctiona derapajele PSD la adresa ta, ai uitat ?
    • +9 (9 voturi)    
      si psd la randul lor (Miercuri, 20 mai 2020, 16:09)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      aveau dreptul la apel,la contestatie. e un drept legal,nu face nimic gresit.
    • +4 (6 voturi)    
      De ce-l bagi pe Dumnezeu în treburi lumești? (Miercuri, 20 mai 2020, 19:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Te paște focul iadului.Te dai deștept,dar ești impertinent față de români.
  • -9 (17 voturi)    
    profund politica (Miercuri, 20 mai 2020, 15:43)

    gigiduru_ [utilizator]

    Si care e problema?
    O amenda politica pe care o s-o platesti din salariul de om politic.
  • +11 (17 voturi)    
    Normal ca e politica , (Miercuri, 20 mai 2020, 16:21)

    kokos [utilizator]

    Iohannis primeste 5000 lei amenda , iar liviu dragnea primeste doar avertisment pentru ca i-a facut sobolani pe protestatarii din 10 august 2018.
    • -3 (3 voturi)    
      in oglinda (Miercuri, 20 mai 2020, 17:38)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      CNCD a amendat Presedintele pentru ca ''a discriminat și a încalcat dreptul la demnitate pe criteriul de apartenență etnică/națională''.
      CNCD a dat avertisment lui Dragnea pentru ca a batut protestatarii dar nota bene numindu-i sobolani a disparut ideea de demnitate pe crteriul de apartenenta la natiunea romana a celor prezenti in piata.
      Vedeti vreo diferenta?
      • 0 (0 voturi)    
        Da, vad o diferenta (Miercuri, 20 mai 2020, 20:51)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui anion

        CNCD a fost bland cu ,,sobolanii'' dar ia ars pe ,,unguri''.
    • +3 (5 voturi)    
      Altul este baiul. (Miercuri, 20 mai 2020, 19:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Dragnea a jignit românii și Johannis ungurii !CNCD apără interesele Ungariei,nu ale democrației din România.
  • -3 (3 voturi)    
    Fuga (Miercuri, 20 mai 2020, 18:51)

    zaw [utilizator]

    Daca nu rezolvati cu justitia din Romania fuga-fuguta la CEDO si va rezolva fatuca noastra,stiti care...
  • -3 (7 voturi)    
    Contesta amenda? (Miercuri, 20 mai 2020, 18:52)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...organizatii maghiare din diaspora, din tarile Estonia , Franta, Letonia, Olanda, Austria, Suedia, Germania etc au depus un protest comun comisiei de acordare a premiului Karl din Aachen, pt acordarea acestui renumit premiu international, presedintelui Johannis.

    https://ungarnheute.hu/news/protest-ungarische-organisationen-in-deutschland-gegen-die-verleihung-des-karlspreises-an-klaus-iohannis-23661/

    Europa intreaga protesteaza, Johannis contesta?
    • +2 (6 voturi)    
      ce-au facut mah? (Miercuri, 20 mai 2020, 19:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Europa intreaga protesteaza?
      Fugi mai cu cercul.
    • -1 (1 vot)    
      Care toata Europa , prietene? (Miercuri, 20 mai 2020, 22:00)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Protesteaza organizatiile maghiare din cateva tari.