Călătorii care vin din oraşele italiene afectate de coronavirus intră pe Otopeni prin fluxul destinat charterelor / Ei vor completa și un chestionar. Ce conține acesta

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 februarie 2020, 16:41 Actualitate | Esenţial


Pasageri la Otopeni
Foto: Facebook
Călătorii care vin din zone afectate de coronavirus vor intra pe Otopeni prin fluxul destinat charterelor, anunță Mediafax. Sunt vizate zborurile care vin dinspre Milano, Bergamo, Treviso, Torino. Pasagerii vor fi preluaţi de personalul medical al DSU.

Pasagerii care sosesc pe Aeroportul Henri Coanda din zonele din Italia afectate de coronavirus, respectiv, pentru moment, cele dinspre Milano, Bergamo, Treviso, Torino, vor intra în ţară pe fluxul destinat zborurilor charter, anunţă reprezentanţii aeroportului.

La intrarea în ţară, aceşti pasageri vor completa un scurt chestionar cu datele de identificare şi alte informaţii relevante.

Ei vor fi asistați de personalul medical al Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU).

Ce conține chestionarul pe care românii care se întorc din Italia trebuie să îl completeze

Românii care se întorc în ţară din zonele italiene afectate de coronavirus vor fi obligaţi, pe Aeroporul Henri Coandă - Otopeni, să completeze un scurt chestionar. Mai întâi, pasagerilor li se cer datele personale, numărul de telefon şi o adresă de e-mail la care pot fi găsiţi pe perioada şederii în România, iar apoi ei trebuie să răspundă la câteva întrebări.

Călătorii sunt întrebaţi dacă au locuit într-o zonă unde erau persoane infectate cu coronavirus şi dacă au intrat în contact direct cu astfel de persoane în ultimele 15 zile.

Totodată, pasagerii trebuie să scrie dacă au fost spitalizaţi în ultimele 3 săptămâni şi să specifice dacă au avut simptome, precum febră, tuse şi dureri de cap.


Citește și:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19983 vizualizari

  • -20 (28 voturi)    
    k (Duminică, 23 februarie 2020, 16:47)

    cartofiprajiti [utilizator]

    tipic romanesc , daca unul e pozitiv in avion , toti vor fi infectati !!!...VOTATI PNELEUL pentru aceste masuri aberante ! complectezi formularul ( cine v-a spune adevarul ? ) CARANTINA TOTI ...! ,,,de vina E PSEDEUL NU ASTIA CU HASTAGUL DI 10 AUGUST ...PFF
    • -1 (9 voturi)    
      Esti ignorant (Duminică, 23 februarie 2020, 23:33)

      Random721 [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Se transmite si prin aerosoli, adica respiratia persoanei, fara sa tuseasca sau stranute. Probabil mai greu decat prin tuse/stranut, dar e confirmata treaba transmiterii si prin respiratia persoanei mai ales in incaperi inchise. Foarte contagios, de ~ x5 ori mai contagios ca gripa in ciuda masurilor luate.
      Se transmite asimptomatic ... pricepi ce-i aia? Nu? Google it!
      Pt restul, se poate transmite fara sa fie depistat in vreun fel, nu febra, nu tuse, nu stranut, nu rezultat pozitiv, dar contagios .... incubatie intre 3 si 27 zile e stiut momentan ...
      • +5 (7 voturi)    
        Inchideti scolile din Bucuresti. Unde-i primarul? (Luni, 24 februarie 2020, 0:33)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Random721

        Mai bine magar sanatos, decit filozof ofticos.
  • +4 (14 voturi)    
    Arafat (Duminică, 23 februarie 2020, 18:09)

    robyzs [utilizator]

    Asteptam sa apara Arafat la Antena3 sa spuna ca totul este sub control.
  • +16 (16 voturi)    
    ce rost (Duminică, 23 februarie 2020, 18:27)

    martel55 [utilizator]

    mai are aceasta mascarada d ela aeroport daca dupa aceea in loc sa fie pusi in carantina reala, sunt tirmisi acasa ,in co,munitate? pana acum pare clar ca cie infectati sunt ocntagiosi ianinte sa apara simptomele si se pare ca si inainte sa poata fi detectati cu acele teste, in Japonia au fost multe rezultate fals negative la acele teste....
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 23 februarie 2020, 20:26)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      hai ca in orasele mari se mai gasesc antivirale etc. dar multi dintre cei veniti din Italia merg si in mediul rural unde vine dr. odata pe saptamana. Daca vine. Pana atunci au infestat tot satul. Iar cand vor ajunge la dr. in cel mai apropiat oras , respectivii siiigur vor fi pregatiti. Cred ca nici teste nu au.
  • +3 (7 voturi)    
    Romania combate coronavirusul (Duminică, 23 februarie 2020, 19:49)

    ggiiggii [utilizator]

    Cu un formular completat pe un aeroport aglomerat de catre niste analfabeti functionali...
    Unde sunt mah scanerele alea, unde sunt mah toate masurile luate pentru a combate coronavirusul..
    Draga clasa politca....asta este sfarsitul vostru, deoarece:.
    1. Voi veti muri primi...la cat de bolnavi sunt politicienii atunci cand se pricopsesc cu un dosar penal.
    2. Populatia nu va ierta incompetenta voastra.....nu si acum.
    • +6 (6 voturi)    
      formularul e doar prima etapă... (Luni, 24 februarie 2020, 6:36)

      TomSawyer [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      ...urmează dosarul cu șină, ștampila de la etajul X și apoi un timbru de pe corona mai știe pe unde și-am scăpat de el virus.
  • +5 (5 voturi)    
    declaratie pe propria raspundere? (Duminică, 23 februarie 2020, 21:34)

    alex562 [utilizator]

    ... atentie mare, avem precedente groaznice!!!!!!!!