VIDEO Un al treilea muncitor din Sri Lanka a ajuns la brutăria din Ditrău - UPDATE

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 9:53 Actualitate | Esenţial


Brutarii srilankezi din Ditrau
Foto: Gina Stefan/AGERPRES
Un al treilea muncitor din Sri Lanka a ajuns la Ditrău, în Harghita, urmând să fie angajat la aceeași brutărie unde lucrează alți doi colegi de-ai săi. Angajarea singalezilor a creat controverse în spațiul public, iar cazul a ajuns și în presa internațională, după ce localnicii, în frunte cu preotul, s-au revoltat susținând că le este teamă ca la ei în comună să nu vină migranţi care să le "impună cultura lor" şi să le pună în pericol siguranţa.

Patronul brutăriei din Ditrău, Kollo Katalin, a declarat, marți, corespondentului Mediafax, că cei trei angajați din Sri Lanka vor locui împreună în localitatea Gheorgheni.

"A sosit aseară (luini seara - n.r.) în Ditrău de la București cel de-al treilea muncitor din Sri Lanka. Este un tânăr de treabă, are 24 de ani, și este foarte încântat că a venit să lucreze în România. Îi facem acum formele de angajare, analizele medicale și sper ca de joi să înceapă să lucreze, să intre în producție. Va lucra două săptămâni alături de ceilalți doi colegi din Sri Lanka dar, deoarece are experiență și a mai lucrat în domeniu, va lucra apoi la secția de patiserie a brutăriei noastre”, a afirmat Kollo.

Ea a spus că tânărul are o iubită în Sri Lanka și vrea să muncească în România pentru a strânge bani să-și cumpere o casă.

Şi reprezentanţii firmei de recrutare au scris pe Facebook că muncitorul din Sri Lanka este bucuros că a ajuns într-o ţară atât de frumoasă: "Este nerăbdător să își vadă colegii și bucuros că a ajuns într-o țară atât de frumoasă, despre care a auzit lucruri bune".



Cazul de la Ditrău - unde 350 de săteni au protestat faţă de angajarea la brutărie a doi muncitori din Sri Lanka - a ajuns și în presa internațională după ce localnicii s-au revoltat.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6644 vizualizari

  • -10 (52 voturi)    
    Deci au protestat degeaba secuii. (Marţi, 11 februarie 2020, 10:01)

    prec [utilizator]

    Patronii din Rrrumânica nu au naționalitate când e vorba de jupuit muncitorii.
    • -3 (25 voturi)    
      Daca au caracter infect (Marţi, 11 februarie 2020, 10:04)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu au nationalitate
      • -3 (23 voturi)    
        Srilankez legal e 200 Euro, roman câteva mii! (Marţi, 11 februarie 2020, 11:50)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        Sunt rentabili srilankezii atâta timp cât angajatorul nu plătește pentru ei statului decât doua avize în valoare totala de 200 euro. In rest, asiaticul este angajatul unei firme străine care prestează servicii pentru brutăria din Ditrau. Nu este muncitorul brutăriei care nu plătește nici un fel de impozite pentru el. Daca angajatul este roman, trebuie date mii de euro pe an taxe către stat.
        • +9 (15 voturi)    
          Milioane!.. (Marţi, 11 februarie 2020, 12:28)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Daniela Bortoş, purtător de cuvânt la Inspectoratul Teritorial de Muncă: "Ne-am autosesizat, noi Inspectoratul Teritorial de Muncă cu o echipă și de la biroul de Imigrări și ne-am deplasat la fața locului. Am constatat că cele două persoane sunt angajate cu forme legale, au contract de munca și au autorizație de muncă emisa de către biroul de Imigrări."
          • +1 (7 voturi)    
            Aviz munca pentru srilankez e 100 Euro (Marţi, 11 februarie 2020, 15:03)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Forme legale de ședere și munca pe teritoriul României, pentru un srilankez, înseamnă:
            - taxă permis ședere la imigrări, 100 euro
            - aviz de muncă de la imigrări, 100 euro

            Asta este tot.

            Contractul de munca al asiaticului din Ditrau este cu o firma din Srilanka. Ea îl plătește. Brutăria doar da niște bani companiei srilankeze pentru prestări servicii.

            Smecheria asta este perfect legala și profitabila pentru patroni.
        • -7 (15 voturi)    
          Pe langa protest. Vot cu protofelul (Marţi, 11 februarie 2020, 12:44)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Nu mai cumperi panie de la ei. Faci si campanie in jurul tau pentru acelasi lucru. Banul intotdeauna primeste ascultare.
          • +2 (6 voturi)    
            cum am mai spus: paine congelata! (Marţi, 11 februarie 2020, 15:47)

            Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            alternativa este painea coapta din aluat congelat framantat de blonde cu ochi albastri, importat din franta, germania, austria sau chiar direct din tarile lor de origine!
            • -3 (3 voturi)    
              Cat timp nu e din Sri Lanka. (Marţi, 11 februarie 2020, 16:15)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

              De ce nu. Avem mai multe relatii economice si istorice cu europenii.
        • +6 (16 voturi)    
          amice esti idiot (Marţi, 11 februarie 2020, 13:03)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          au forma legale si sunt angajati ai brutariei, deci se platesc aici impozite si taxe, la romanica, astfel incit tu sa beneficiezi de ajutor social, alocatie pentru copii, si pensie daca o mai apuci.
          • +2 (4 voturi)    
            nu m-a mira sa fie pensionar special! (Marţi, 11 februarie 2020, 15:49)

            Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

            tanar reangajat la psd!
    • +16 (32 voturi)    
      de la domnul Caragiale (Marţi, 11 februarie 2020, 10:12)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Cetatene, esti idiot...
      • +7 (9 voturi)    
        Răspunsul la întrebarea lui @prec (Marţi, 11 februarie 2020, 10:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

        Dacă sunt muietzi posmagii este in Articol !
      • -9 (13 voturi)    
        Oi fi, nu zic nu, dar față de tine sunt savant. (Marţi, 11 februarie 2020, 11:15)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

        Asta este, Natura are posibilități limitate. Și cu tine tare zgârcită a fost.
        • +6 (10 voturi)    
          ”savantule” (Marţi, 11 februarie 2020, 11:52)

          sipu [utilizator] i-a raspuns lui prec

          infinteaza o firma si deschide o brutarie , apoi da salarii de 1000 euro . Iti doresc SUCCES.
    • +11 (13 voturi)    
      Patronii sunt o specie aparte? (Marţi, 11 februarie 2020, 11:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui prec

      De ce nu te faci tu patron in "Rrrumânica"? Sau deja esti expert la jupuit, nu mai ai nevoie de confirmare?..
      • -3 (11 voturi)    
        Patronus Romanescus si sclavia salariului minim (Marţi, 11 februarie 2020, 11:56)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Patronus Romanescus si sclavia salariului minim.

        Cineva arata ca Patronus Romanescus in cauza ofera Sri-Lankezilor cam 3000 lei NET (cazarea si masa intra aici) ca sa lucreze la brutaria lui.

        F frumos, zic, daca n-a gasit roman care sa lucreze la banii astia, e justificat si moral sa aduca de afara muncitori.

        Dar, ce sa vezi: Patronus Romanescus in cauza NU a produs nicio dovada ca ar fi dat sau macar ar fi incercat sa dea banii astia unui roman si nu ar fi gasit pe piata muncii din Ro. Patronus Romanescus in cauza ar fi putut DEMULT sa demonteze ideea zgarceniei daca ar fi pus UN SINGUR contract de munca vechi al unui angajat (de categoria asta) din care sa rezulte ca acesta primea 3000 lei NET.

        Deci, sa fim seriosi, Patronus Romanescus are ca MODEL DE AFACERE salariul minim pe economie...iar acolo unde poate da acest salariu minim pentru 70 ore de munca pe saptamana, nu pentru 40, cum e legea.
        • +1 (1 vot)    
          Pai de unde roman? (Marţi, 11 februarie 2020, 19:49)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          In comuna sunt doar secui. Poate o fi politistul, dar nu-l vad sa se angajeze la framantat paine. Si cred ca daca aducea un roman sau un rrom scandalul era si mai mare.
          • -1 (1 vot)    
            Aici e despre zgarcenie, calicie, nu altceva (Marţi, 11 februarie 2020, 20:31)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

            Aici e despre zgarcenie, calicie, nu altceva.

            Normal ca noii marxisti internationalist-sorosisti o vopsesc ca rasism, xenofobie, etc.
            Cand am fost in Romanika erau niste chelneri de prin Nepal intr-un anume restaurant. Nu era nimeni suparat pe chestia asta.

            Satenii aia sunt suparati ca putinele locuri de munca sunt luate - cu japca - de niste ipochimeni locali zgarciti. Aici e buba.

            Patronul ala face ambitie cu localnicii: "na, n-ati vrut sa slugariti la salariul minim, aduc sclaveti din alta parte"

            Vad ca toata lumea o da ca "are avize" *(de import sclavi). Vreau sa vad si eu ca a oferit 3000 de lei NET localnicilor, a fost de buna credinta cu oferta si n-a gasit angajati. Sa vedem daca avizele alea au justificare sau e doar o (alta) mafie in Romanika.
    • +2 (4 voturi)    
      există condiții (Marţi, 11 februarie 2020, 15:00)

      @Dem [utilizator] i-a raspuns lui prec

      s-a votat totuși rămânerea lor cu niște condiții ....
      - vor fi exorcizați fiindcă ce e mai negru poate fi dracu
      - cursuri intensive de maghiară după program
      - mănuși f. groase la lucru fiindcă negreala se ia și poate ajunge în pâine
    • -1 (3 voturi)    
      Au avut dreptate (Marţi, 11 februarie 2020, 15:34)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Au spus ei ca vine mai intai 1 apoi 2 ,3 si tot asa.
  • +5 (19 voturi)    
    Deja e o *INVAZIE* (Marţi, 11 februarie 2020, 10:07)

    Zummm [utilizator]

    :))))
    • -11 (31 voturi)    
      Sa vezi (Marţi, 11 februarie 2020, 10:35)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Cand vei gasi un coronavirus in paine cum va fi ...
      • +15 (21 voturi)    
        Cam complicat (Marţi, 11 februarie 2020, 10:42)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Deoarece nu rezista la temperaturi inalte. Mai incearca.
        • -3 (3 voturi)    
          Nu ca nu stanuta nimeni. (Marţi, 11 februarie 2020, 13:58)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

          Si se stie ca sri Lankezi apuca totul cu bete ca asiaticii.
      • +9 (19 voturi)    
        ... (Marţi, 11 februarie 2020, 10:55)

        samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Intre China și Sri Lanka sunt aproape 4000 km, plus că Sri Lanka e insulă și mai izolată.
        • -4 (12 voturi)    
          La fel e si UK (Marţi, 11 februarie 2020, 11:18)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

          Si, daca analizam un pic si SUA este "insula" (adica e separata de apa pe toate partile) cand vorbim de China, in plus la chiar mai mare distanta.

          UK insa este mai aproape de China si mai putin izolata daca au aparut in UK cazuri... :))
        • -5 (11 voturi)    
          lasa (Marţi, 11 februarie 2020, 11:36)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

          desenele,du-te la munca fiule.
          de parca virusului i-o fi rusine sa calatoreasca.
          mai ales ca prostia nu tine cont de distante.
          ala cu temperaturile e magistral.
          de fapt eu cred ca-i conspiratie si se ia cu sapun si apa,daca mai dai si cu o palinca fiarta plimbata cativa km,bauta izolat la bucatarie,e gata vindecat.
      • 0 (10 voturi)    
        Pur si simplu ADOR (Marţi, 11 februarie 2020, 11:16)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Sa vad cum oamenii isi pun logica la grea incercare ca sa demonteze o gluma.

        PS: UN coronavirus? Se da la bucata? Il gasesti cu lupa, cu microscopul electronic?!?

        Hai, mai, oameni buni, de ce transformati umorul in omor?
  • +10 (22 voturi)    
    dar dacă... (Marţi, 11 februarie 2020, 10:08)

    periscop [utilizator]

    ... ar aduce tinere și mândre singaleze, cum ar reacționa?...
  • +13 (19 voturi)    
    Ioi, jól van, szép munka (Marţi, 11 februarie 2020, 10:21)

    Fides [utilizator]

    Minden jó, ha a vége jó.
    P.S. Ditrau nici nu am stiut ca existi, dar te voi vizita anul acesta, sa frangem painea impreuna.
  • -4 (40 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 februarie 2020, 10:22)

    [anonim]

    • +7 (21 voturi)    
      Simti miros (Marţi, 11 februarie 2020, 10:44)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui

      Simti miros de palinka. Hai, mai usor cu beutul si treci la specializarea de brutar. Necalificatii raman pe salariul minim.
    • -6 (20 voturi)    
      Afara romanii, sa vina strainii (Marţi, 11 februarie 2020, 11:00)

      VMuntean [utilizator] i-a raspuns lui

      Angajatul roman nu este bun in tara lui dar este apreciat in vest.

      Este evident ca exista cozi de topor care militeaza pentru importul de forta de munca din tari indepartate. La momentul asta este cea mai profitabila afacere.
      • +6 (18 voturi)    
        daca romanii ar vrea sa si munceasca (Marţi, 11 februarie 2020, 11:23)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui VMuntean

        probabil n-ar mai fi nevoie sa se aduca muncitori din alte tari dar nah, cand ai 5 M de oameni activi plecati din tara iar cei ramasi o ard la birt pe ajutoare sociale si banii trimisi din afara, greu. Cineva mai trebuie sa si munceasca in Rromanica, nu putem sta toti la birt facand politica.
        • +2 (8 voturi)    
          poti fi sigur de asta.. (Marţi, 11 februarie 2020, 12:30)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          Ca sa obtii permis de munca pentru un strain din afara UE trebuie sa demonstrezi ca ai cautat sa angajezi pe aceeasi pozitie si salariu in interiorul UE.
      • +2 (6 voturi)    
        De la Nistru pan'la Nisa (Marţi, 11 februarie 2020, 14:08)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui VMuntean

        Tot romanul frige clisa
    • -8 (8 voturi)    
      Explică-i și redusului de Gelu, 0,07 neuroni. (Marţi, 11 februarie 2020, 11:18)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      Sunt unii bătuți rău de soartă.
  • +13 (19 voturi)    
    Painea neagra (Marţi, 11 februarie 2020, 10:28)

    Gogu27 [utilizator]

    este cea mai sanatoasa. Cu siguranta ca le va prii si celor din Ditrau.
    • +4 (8 voturi)    
      Asta i pentru cunoscători (Marţi, 11 februarie 2020, 10:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      Ce ai scris !
      Chapeau Bas !
  • +7 (17 voturi)    
    Dar daca ati fi in locul lor.... (Marţi, 11 februarie 2020, 10:47)

    strelka [utilizator]

    Cum v-ati simti ? Ce rau au facut oamenii astia ca sa merite asta ?
    • +4 (12 voturi)    
      Daca prostia ar durea... (Marţi, 11 februarie 2020, 12:14)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Culmea e ca multi sri lankezi sunt foarte docili, umili, faini. Cine a avut ocazia sa interactioneze cu ei, stie foarte bine lucrul asta. Altii doar se uita la culoarea pielii si catalogheaza in cel mai stupid mod posibil, din ignoranta si prostie.
      Unii romani se cred prea buni...
    • 0 (10 voturi)    
      nimic (Marţi, 11 februarie 2020, 12:42)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      traficul cu sclavi ar trebui oprit
      • +2 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 februarie 2020, 14:11)

        [anonim] i-a raspuns lui Kosmos

  • +7 (13 voturi)    
    Inspectia Muncii (Marţi, 11 februarie 2020, 10:48)

    fdaniel [utilizator]

    Iar merge Inspectia Muncii in control; iar ii da o amenda ca nu are basca ...
  • -3 (23 voturi)    
    Ma gandesc (Marţi, 11 februarie 2020, 10:57)

    CipCC [utilizator]

    Ma gandesc cum se simt romanii care au parasit tara, cand vad ca nimeni nu le duce dorul ci sunt pur si simplu sunt inlocuiti foarte usor de unii care sunt considerati mai buni, mai muncitori,
    Chiar nu gasesc nicio vina oamenilor din Srilanka, ei doresc sa castige mai multi bani si sa-si intretina familiile, ceea ce este absolut admirabil!
    Ce consider eu nedrept este faptul ca dupa o politica criminala a politicienilor romani, nefacand nimic timp de 30 de ani, tot mai multi romani pleaca si usor usor aceasta este inlocuita de altii!
    Daca in trecut popoarelese luptau intre ele pentru a-si apara teritoriul astazi ni se spune ca este foarte ok sa ne amestecam intre noi devenind un tot fara nimic special, fara religie , fara traditii, fara nimic autentic intr-un cuvant niste roboti!
    Nu inteleg de ce popoarele investesc atatia bani in armatele lor daca este promovata ideea ca suntem toti egani , pe cine apara de cine? Adica americanul apara pe americani, dar cine sunt americanii si cu ce sunt mai deosebiti decat ceilalti daca tot se promoveaza ideea egalitatii absolute!
    • +5 (15 voturi)    
      Nu sunt toate popoarele la fel (Marţi, 11 februarie 2020, 11:02)

      VMuntean [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Unele popoare nu isi bat joc de conationalii lor. Doar romanii ii gonesc pe cei harnici si importa in locul lor alte populatii.
    • +5 (15 voturi)    
      tu nu realizezi (Marţi, 11 februarie 2020, 11:36)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      ca ceea ce esti tu azi e un amestec de multe natii. Romanii chiar sunt speciali din punctul asta de vedere. S-au incrucisat cu multe alte popoare si cultura/traditia/religia e rezultatul acestei incrucisari.

      Ce mi se pare mie criminal e ca dupa 30 de ani unii ca tine inca mai vor comunism.
      • -3 (11 voturi)    
        Bine ca esti tu progresist (Marţi, 11 februarie 2020, 11:52)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Eu puneam pur si simplu niste intrebari...
        De unde pana unde ce spui tu este bun si ce spun altii este gresit!
        Mai comunist te vad pe tine in gandire, ti-ai dori probabil sa disparem astia care nu-ti impartasim ideile!
      • +2 (10 voturi)    
        Eu condamn politicienii (Marţi, 11 februarie 2020, 12:00)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Ce spun eu este ca astia vin la putere , o freaca, nu fac nimic dupa care iau niste masuri foarte simple de aducere a fortei de munca de prin Asia si ei isi continua somnul etern in parlament!
        Tot ce au facut in 30 de ani a tinut de impartirea banilor, daca a fost au dat daca nu , au luat sau au imprumutat, nu am vazut un proiect maret de tara, poduri, autostrazi, trenuri de mare viteza, spitale, scoli, un sistem de sanatate performant, interzicerea taierilor de padure si reimpadurile, reciclarea deseurilor etc. Tot ce au facut este sa semneze niste foi si sa faca niste tabele....ce e atata desteptaciune in marirea pensiilor si a salariilor? Ai pus niste procente intr-un tabel in 3 ani? Dupa toate astea ne miram ca romanii pleaca? Si tu ma faci comunist? FMM
  • +10 (18 voturi)    
    Ioi (Marţi, 11 februarie 2020, 11:02)

    Calinul [utilizator]

    Crapa ficatu in popa, hihihihihi
  • -6 (12 voturi)    
    Stapanitori sau asupritopri??? (Marţi, 11 februarie 2020, 11:05)

    florian3619 [utilizator]

    Mai cata-ti MEBNTALITATEA!! Ce zici de colegii tai sau ai mei care se lupta sa-si pastreze statul in UK? - la studii sau la munca??? Crezi ca ar trebui sa aiba prioritate fata de cei singalezi?
    Si-apoi de padurile nascute la vremea lui Atila "biciul" si pustiite drujba lui Dumnezeu Verestoi Atila?
    Dar de cei care lucreaza singurateci prin lume - (e.g. navigatie comerciala sau de agrement; voluntariat, sau freelancer pe mapamond?
    Omule, vezi ca:
    a) tara lor s-a numit CEYLON si era une dintre perlele coroanei britanice;
    b) este vorba de catolici si budisti - in lumea viitoare poate te intalnesti cu unul dintre ei si te va ierta.
  • +2 (8 voturi)    
    iooooiiii (Marţi, 11 februarie 2020, 11:54)

    tiana [utilizator]

    L-am văzut! Tânăr, frumuşel... precis se va combina cu vre o unguroaică şi va modifica puritatea rasei ungureşti... hi hi hi.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 februarie 2020, 14:12)

      [anonim] i-a raspuns lui tiana

  • +3 (11 voturi)    
    Placute trilingve? (Marţi, 11 februarie 2020, 12:04)

    Klaus_ [utilizator]

    Acum, la intrarea in Ditrau vor trebui montate placute trilingve, romana, maghiara si ... singaleza:)
    Iar ungurii, cand o sa ceara o paine, in ce limba vor trebui sa o ceara? Radem, glumim, dar parca suntem un popor de tampiti, pe bune. E foarte bine ca ne vin muncitori din alte tari, aduc plusvaloare. Vin cei harnici si deschisi la minte, nu putorile, asa ca sunt bineveniti. SUA a ajuns cea mai mare putere economica si cea mai mare putere militara bazandu-de pe cei ce au emigrat. Canada se dezvolta extraordinar in ultimii ani si se bazeaza pe cei buni care vin in tara lor. Romanii care se duc la minca in strainatate contribuie cel mai mult la dezvoltarea acelei societati, chiar daca ei, saracii, trimit si acasa bani. Evolutia omenirii e legata de migrarea fortei de munca. Si s-au gandit prostanii din Ditrau ca nu e bine sa vina muncitori din Sri Lanka.
  • +2 (2 voturi)    
    De fapt (Marţi, 11 februarie 2020, 13:59)

    Casargoz [utilizator]

    Tot scandalul este o reclama mascata a firmei care aduce muncitori din Asia.
  • +1 (9 voturi)    
    La naiba (Marţi, 11 februarie 2020, 14:18)

    comentacu [utilizator]

    Cati neuroni omorati pentru 3 amarati care cauta un trai mai bun intr-o lume libera.
    Noi avem vreo 4 milioane pe afara, care culmea, tot asa sunt primiti si tratati, cei mai multi dintre ei. Fix ca amaratii astia
    • +1 (5 voturi)    
      Care lume libera (Marţi, 11 februarie 2020, 18:28)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Care lume libera?
      Voi aberati la greu si nu va opreste nimeni!!!!
      Faptul ca unii cauta o lume mai buna este dreptul lor dar nu esti obligat sa-i primesti tu ca tara!!!
      Noi suntem in UE si dreptul de a munci in spatiul european a fost negociat si acceptat prin tratatele existente!
      Cam unde mai poti tu sa mergi asa , in lumea libera sa muncesti sau sa faci ce doresti tu, fara acceptul tarii respective? De asta se practica casatoriile romancelor plecate prin Cipru cu scopul de a acorda cetatenie unor indivizi dubiosi de prin nu stiu ce tara! Daca ar fi o lume libera aceste lucruri ar fi inutile!
  • -1 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 11 februarie 2020, 14:24)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ar fi interesant de stiut daca produc acolo si paine neagra ...