Revolta de la Ditrău. Cei doi muncitori din Sri Lanka, scoși din procesul de producție a pâinii / Patronul brutăriei le cere scuze localnicilor

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:29 Actualitate | Esenţial


Brutarii srilankezi din Ditrau
Foto: Gina Stefan/AGERPRES
Proprietarul brutăriei din Ditrău care i-a angajat pe cei doi bărbați din Sri Lanka, situație care a provocat revoltă în comună, le-a transmis localnicilor nemulțumiți că îi va scoate din procesul de producție a pâinii pe cei doi, care vor fi doar ajutoare, scrie Mediafax. Mai mult, el le cere scuze localnicilor: "Ne cerem scuze dacă am jignit pe cineva".
Patronul brutăriei le-a transmis localnicilor că cei doi singalezi nu locuiesc în Ditrău și nu îi vor "deranja".

Mai mult, proprietarul brutăriei i-a invitat pe localnicii care vor să se angajeze la brutărie să meargă la el și le-a promis că de acum încolo va anunța orice intenție de angajare în așa fel încât să se prezinte cei care vor să lucreze: "Ne angajăm ca orice decizie importantă în ce privește firma noastră să fie făcută publică înainte de luarea ei”.

"Scopul nostru e să rezolvăm problema. Ne cerem scuze dacă am jignit pe cineva, dar am angajat cetățenii străini cu forme legale. Vă rugăm să nu răspîndiți zvonuri neconfirmate”, le-a mai transmis localnicilor proprietarul brutăriei.

Patronii fabricii de pâine din Ditrău nu au participat la întâlnirea cu localnicii, chiar dacă prezenţa lor a fost solicitată insistent de către oameni, dar le-au trimis o scrisoare.

Cei aproximativ 300 de localnici adunați sâmbătă la o întâlnire la Căminul Cultural convocată de primar s-au contrazis dacă să îi accepte sau nu scuzele patronului brutăriei, stabilind în cele din urmă să redacteze o petiție în care să apară toate pretențiile pe care le au.


Primarul localității Ditrău, Puskas Elemer, a încercat să explice la Digi 24 care au fost concluziile întâlnirii cu localnicii, susținând că nemulțumirea acestora ar fi de fapt legată de patronul brutăriei, de modul în care acesta i-a tratat pe cei din comună.

"Foarte mulți oameni din comună și-au exprimat părerile despre munca lor în brutărie, s-a văzut că problema nu este cu cei doi muncitori angajați din Sri Lanka, ci cu comportamentul patronului. Mă bucur că s-a terminat această ședință cu bunătate. Oamenii au plecat pașnic acasă. Am promis că vom face luni o petiție către brutărie, eu voi mediatiza această problemă și vom depune petiția la firmă, cu cerința de a schimba munca lor, de fapt, la brutărie. Sunt mulți oameni care s-ar întoarce, dacă s-ar schimba comportamentul șefului brutăriei”, a spus primarul Puskas Elemer la Digi 24.

Întrebat ce anume i se impută patronului, el a răspuns: "Ce a reieșit azi de la oameni a fost că nu au fost angajați ca lumea, că nu au fost plătite orele în plus, comportamentul lui a fost mai rău către ei”.

El mai susține că nu știa despre existența unor probleme între oamenii din comună și patronii brutăriei, iar conflictul de acum legat de muncitorii din Sri Lanka ar fi izbucnit pe acest fond.

Întrebat ce se va întâmpla cu cei doi singalezi, Puskas a răspuns: "Soarta lor depinde de angajator, degeaba mă întrebați pe mine, eu nu am cum să vă spun”.

Miercuri, aproximativ 200 de localnici din Ditrău, în frunte cu preotul romano-catolic Bíró Károly, s-au adunat în faţa primăriei, nemulţumiţi că o fabrică de pâine din localitate a angajat doi muncitori din Sri Lanka, oamenii susţinând că le este teamă ca la ei în comună "să nu vină un val de migranţi", care să le impună cultura lor şi să le pună în pericol siguranţa.

Doi proprietari de locuinţe unde au fost cazaţi muncitorii au primit ameninţări de la localnici, astfel încât patronii fabricii de pâine au decis să îi mute pe aceştia la Gheorgheni.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12470 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Deci numai cu Revolta scăpăm de DUamna (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:37)

    un domn [utilizator]

    Gabi ?
  • +8 (14 voturi)    
    Tara de plastic (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:41)

    ABBV [utilizator]

    ....oameni de plastic
  • +21 (25 voturi)    
    Ditrau (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:46)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Se pare ca aceasta localitate a devenit Polul Prostiei si Rautatii din Romania. Adunarea de azi a demonstrat cat rau poate face dezinformarea pe fond de incultura si saracie.
    • +1 (1 vot)    
      Si (Duminică, 2 februarie 2020, 8:14)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Ditrau fiind in Romania,Romania ajunge Polul Prostiei in lume.
      Da' Codul Muncii ce zice!?Nu poti sa desfaci un contract de munca ca asa vrea muschii tai.
      Sa mearga oamenii astia in justitie si vor primi in Sri-Lanka salarii din Romania,
  • +18 (22 voturi)    
    Romania cretinilor (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:48)

    JoshuaTree [utilizator]

    De asta suntem așa cum suntem: intoleranti, orbiți de ura, singuri
  • +23 (27 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:50)

    John.Doe [utilizator]

    De mult nu am mai vazut atata cacat. Nu au nimica cu strainii, ii deranjeaza patronul, deaia iau amenintat pe cei care iau cazat pe straini, sa il invete minte pe patron :)))))))))). Zi ba nene ca esti rasist, nu iti place de ala ca ii negru si poate o fute pe fiica-ta sau mai stiu eu ce iti trece prin cap.
    Daca as putea, maine as deschide o firma in Ditrău si as angaja numa straini si localnicii sa faca spume la gura pana invata toti sa vorbeasca romana.
  • +12 (18 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:51)

    ak33 [utilizator]

    pe bune , le cere scuze localnicilor?
    tara de ............
    • +5 (7 voturi)    
      pai na... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:08)

      StH [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      ....este ungur de al lor. Fara scuzele astea ii moare afacerea.
  • +15 (21 voturi)    
    o tara plina de imbecili... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:57)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    o tara plina de imbecili...

    pentru o astfel de decizie as bloca orice fonduri aditionale catre aceast localitate. Sa se intretina din ceea ce produc.
  • +15 (21 voturi)    
    Autoritatile sa intervina! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:02)

    StH [utilizator]

    Reactie de ev mediu a comunitatii din Ditrau. Cat timp biserica face si desface in comunitatile acestea semisarace asta vom vedea.
  • +2 (8 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:05)

    mitg [utilizator]

    Atata atentie au primit astia cu brutaria lor de parca ar fi grupul Pfizer.
  • +5 (11 voturi)    
    In momentul asta (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:13)

    galeo [utilizator]

    Mi-e rusine ca sunt roman. Zici ca suntem polul prostiei si inapoierii mentale.
  • -11 (13 voturi)    
    Johannis si Soros (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:29)

    briciu [utilizator]

    Vor globalizare voi ce vreti ?
    • +4 (6 voturi)    
      cel mai rau pentru tine (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:51)

      ati [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      este ca nu esti in stare sa realizezi cat esti de incuiat si batut in cap. si pentru aialalti de langa tine pentru ca trebuie sa te suporte
  • +10 (16 voturi)    
    curiozitate (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:29)

    mi_po [utilizator]

    Sunt curios cum ar fi daca romanii plecati sa castige bani in strainatate ar avea parte de acelasi tratament din partea localnicilor din tara respectiva?
    Cum ar fi ca fiecare care gazduieste romani sa fie amenintati la fel ca propiretarii apartamentelor care au cazat in Ditrau pe cei doi muncitori straini?
    Se cheama ca suntem crestini si intelegatori, dar asta doar teoretic.
    Mai mare rusinea celor care fac atata taraboi!
    Mai mare rusine celor din Ditrau care reactioneaza ca in Evul Mediu.
    Sper ca locuitorii din Ditrau care fac atat scandal, sa aiba sansa in viata asta, sa traiasca acelasi tratament undeva in strainatate!
  • +4 (6 voturi)    
    Sper din tot sufletul (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:36)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Cei doi sa dea firma in judecata pentru discriminare si sa castige. Nu se gaseste nici un avocat bun sa ii apere gratuit, nu de alta dar publicitatea pozitiva pe care si-o face este priceless...
  • +6 (8 voturi)    
    Inca ceva (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:37)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Avocacatul Popoului doarme ca de obicei? Daca acei doi oameni au drept legal de munca si sedere, cu ce drept firma ii discrimineaza?
  • -4 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:46)

    mihai_mi [utilizator]

    Imi permit sa imi exprim si eu punctul de vedere. Initial am considerat ca localnicii sunt ingusti la minte si ca ii urasc pe imigranti. Apoi am incercat sa ii inteleg pe localnici - oare de unde aceasta revolta? Si m-am gandit ca lucrurile nu sunt atat de simple si mi-am facut alte idei. Acum acele idei mi-au fost confirmate: patronii brutariei isi cauta defapt SCLAVI! Au pretentii ca angajatii sa lucreze pe salariu minim, de mizerie, munca grea si ore suplimentare ne platite. Se vaitau ca nu au gasit romani!! Pai da, nu au gasit ca in sfarsit ne-am desteptat si noi si cerem niste drepturi deasupra sclaviei. Si care a fost solutia patronilor? Sa aduca sclavi imigranti. Pai asta nu e corect!!!
    • +1 (3 voturi)    
      precizare (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:58)

      mi_po [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Urmareste reportajul cu romanii din Anglia, cu parerea lor despre Anglia dupa Brexit. Sunt romani care spun ca nici un englez nu ar lucra pentru salariul minim, prefera ajutoare, dar romanii sunt mai mult decat fericiti sa primeasca banii aia (minimi) care sunt de vis pentru un roman.
      Asa si aici, romanii nu vor salar minim, prefera ajutoare, asa ca cine are nevoie de forta de munca completeaza fiecare cum poate.
      Pe de alta parte, romanii muncitori au plecat in toata lumea, cine mai cotizeaza pentru actualii si viitorii pensionari?
      Ar fi bine sa cugeti la asta!
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:16)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

        Am cugetat deja la asta inainte de a scrie comentul. Stiam ca o sa iau multe minusuri dar totusi l-am scris. Iti propun sa cugeti si dumneatat totusi la ce am scris eu acolo. Imi spui ca niciun englez nu ar accepta sa lucreze... . Suntem in aceeasi situatie, asa cum am scris in comment, niciun roman nu ar trebui sa lucreze munca grea, ore suplimentare neplatite, pentru 12 milioane cat e salariul mniminm! Punct! Cu salariul ala nu se poate trai! Ori aducand imigranti dornici sa fie sclavi pe 12 milioane are ca efect inclinarea pietei libere a muncii in favoarea patronilor. Iti propun sa inca o data sa cugeti la asta. Faptul ca romanii au facut acelasi lucru in Anglia sau in alta parte nu inseamna ca e ok!
        • +1 (5 voturi)    
          Omule, trezeste-te !!! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:43)

          Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          daca nu-ti convine salariul, creeaza-ti singur un serviciu, in Romania sau afara, nu mai astepta sa ti se dea minim, si dupa ce ti se da , mai faci si figuri.

          Iti propun sa termini cu atitudinea asta de sclav frustrat, lasa analizele politico financiare, ridica-ti capul din obsesiile cu salariul minim, pentru a-ti creea o viata pentru tine si pentru familia ta.

          Hai sa nu ne mai plangem singuri de mila, si sa nu mai muscam mana care ne da paine cand noi nu suntem in stare sa ne-o facem.
          • -1 (3 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:21)

            mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

            Gandesti ingust si faci presupuneri gresite. Viata mea si a familiei mele nu e grija ta. Incearca sa nu mai urasti si sa intelegi ceva din jurul tau.
    • -1 (3 voturi)    
      ai dreptate dar nu in cazul lor... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:59)

      _sandu_ [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Asta a fost scopul modificarii legii in 2018 ca sa poata aduce 10 de mii de angajati pe salariu minim pentru ca piata muncii forta salariile mult peste salariu minim. Normal intr-o piata libera. Nimeni nu a protestat si a fost votat in unanimitate dupa care au marit permisle la 20k si acum la 30k.

      Dar in cazul asta local cu astia 2 e doar rasism si indoctrinare de la Orban (premierul Ungariei).
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:18)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui _sandu_

        Text relevant din articol: "Întrebat ce anume i se impută patronului, el a răspuns: "Ce a reieșit azi de la oameni a fost că nu au fost angajați ca lumea, că nu au fost plătite orele în plus, comportamentul lui a fost mai rău către ei”."
    • +2 (4 voturi)    
      interesant (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Oare cum te-ai simti daca ai ajunge sa emigrezi in Germania sau Spania iar localnicii sa protesteze pe motiv ca te-ai dus acolo sa le furi locurile de munca si sa accepti salariu mai mic?

      Cat despre patronul brutariei, probabil dupa inca doua-trei episoade din astea isi va muta fabrica in alt sat unde va fi lasat sa-si angajeze pe cine doreste el.
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:27)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Daca m-as duce in Germania sau Spania si localnicii ar protesta... m-as simti prost dar i-as intelege. Relevant ar fi insa ca eu unul nu as accepta sa muncesc pe salariu mai mic!!!
        • +1 (1 vot)    
          pai... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 23:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          ar fi doua motive pentru care un patron spaniol ar angaja un roman in locul unui spaniol: ori nu gaseste spanioli din cauza salariului mic sau din cauza lipsei de personal, ori pentru ca un roman e mai ieftin. La acelasi salariu, daca ar gasi un spaniol, l-ar angaja pe ala. Ca-i de-al lui, c stie limba, ca e deja familiarizat cu stilul de munca, ca-s sanse mai mici sa plece acasa, etc.

          Si daca chiar te-ai duce prin Germania si Spania si ai vedea cate natii se aduna acolo, ai intelege ca o stire despre 300 de oameni care protesteaza impotriva a doi brutari asiatici arata mentalitate de cu macar un secol in urma.
    • -1 (5 voturi)    
      s-a trezit sclavul din tine (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:36)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      toate putorile se trezesc din betie si sunt revoltate de sclavie, dar nu realizeaza ca traiesc in prostie, tristete, singuratate, si in disperarea ca nu-si pot creea o viata, musca mana care LE FACE PAINE !!!!

      Desteapta-te Romane !!!
      • -1 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:33)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        Cumva raspunsul meu la acest comentariu al tau plin de ura a fost respins - desi continea exprimari decente. Probabil moderatorii de pe HN simpatizeaza cu abordarea ta plina de ura. Asa ca iti fac un sumar: totatlizand comentariile tale la adresa mea reiese ca tu vrei sa imi impuiu ce sa gandesc, cum sa actionez si manifesti ura la adresa mea pentru simplul fapt ca am o alta parere. Si faci toate astea pt. ca tu, chipurile, sprijini toleranta. Ceva nu e ok...
        • +1 (1 vot)    
          Nu te urasc (Duminică, 2 februarie 2020, 1:03)

          Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          Cu cea mai mare sinceritate , nu te urasc si nu urasc pe nimeni. Nici nu am o intentie sa jignesc.

          Dar imi este mila de oameni care sunt incuiati in propria tristete.

          Imi doresc sa pot transmite un mesaj : cand nu ti se da (salariul minim-maxim whatever) fa-ti singur. Plangandu-ne singuri de mila nu ne face mai fericiti.
  • +3 (5 voturi)    
    m-a intristat situatia asta. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:01)

    g01an [utilizator]

    nu pot sa zic ca am ajuns rau pentru ca nu de curand situatia era semnificativ mai grava/nasoala in Romania. si pentru ca si altii au problemele lor similare, chiar daca nu la fel de accentuate.

    dar ma apasa faptul ca evoluam atat de incet.

    culmea este ca solutia la astfel de probleme este tocmai contactul cu alte culturi, mediat de prezenta fortelor de ordine care sa asigure lipsa incidentelor mai grave. pana cand le trec figurile de acest tip.
  • +3 (5 voturi)    
    doi oameni printre animale (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:05)

    Cosimo [utilizator]

    Doi bieţi oameni care au nimerit într-o comunitate de animale. Ku Klux Klan în stil românesc, cu popă şi dobitoacele aferente. Ce poţi să le ceri? Atâta au învăţat, atât îi duce capul...
  • -3 (7 voturi)    
    Fun-tastic ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:30)

    Totorina [utilizator]

    Au ajuns ungurii(secuii, pardon !) sa apere pamantul romanesc de amestecarea cu alte rase, conform planului Kalergi !!!
    Iar românii verzi hastagisti, tin hangul globalistilor, ponegrindu-i pe aceia cu tot felul de lături; crezandu-se mari civilizati...
    Poate ca lui John.Doe care comenteaza aici, nu i-ar strica un stagiu de un an sau doi in Sharia Zones din UK, Suedia, Germania si alte iubitoare de negri si arabi !
    • +2 (4 voturi)    
      nu-i chiar aşa (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:11)

      Cosimo [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

      Exact astfel de reacţii din partea băştinaşilor determină apariţia acelor probleme despre care vorbeşti. De genul "unde dai şi unde crapă". Ar trebui să învăţăm din greşelile altora, nu să facem şi noi la fel. Ura duce doar la ură, pe diverse şi neaşteptate căi.
      Iar srilankezii sunt oameni buni şi muncitori, de toată isprava. Dacă-i pe-aşa, mai răi sunt turcii care ne-au invadat şi ne-au adus pe cap manelele, care au prins la tot poporul românesc, de nu mai ai linişte în propria casă de ele.
      Vă recomand un film franţuzesc foarte bun, pe tema asta, Dheepan (2015). Vă va lămuri cum e cu srilankezii de la noi.
      • -4 (4 voturi)    
        Cauza nu-i efect ! (Duminică, 2 februarie 2020, 10:18)

        Totorina [utilizator] i-a raspuns lui Cosimo

        Sa nu confundam cauza cu efectul ! Nu reactia "bastinasilor" determina aparitia problemelor.
        Jocul este pe doua planuri: unul ,care apara marja de profit a companiei, care jupoaie angajatii, platindu-i cu salariul minim(o spun localnicii care au muncit in acea companie); iar al doilea este partea ascunsa a procesului de metisare a Europei, cu populatii de alta rasa decat cea alba, transferate in spatiul european, sub diverse pretexte.E acel White is bad, lansat in sualezia si raspandit apoi in lumea intreaga de vehicule ongiste de origine Gheorghe Parosu ot Hungary.
        Cat privesc manelel, nu sunt creatie a turcilor, ci a altor migranti de traditie...
        Nu ma intereseaza filme de propaganda globalist-marxiste.In loc de filmul acela, va recomand o vizita in Birmingham, Milano, Malmo, Hamburg si alte ghetto-uri multikulti de pe cuprinsul patriei evropene; cu districte declarate Sharia zones sau Muslims only.