Revolta din Ditrău. Primarul, după întâlnirea localnicilor pe tema brutarilor din Sri Lanka: Am început cu o rugăciune să putem rezolva problema pașnic și să nu ne râdă lumea / Declarații confuze legate de cei doi muncitori

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:04 Actualitate | Esenţial


Ditrau - brutari sri-lankezi
Foto: Captura
Participanții la ședința de la Primăria din Ditrău convocată de edil pe tema celor doi muncitori din Sri Lanka angajați la brutărie care au revoltat comuna ar fi de fapt nemulțumiți de patronul brutăriei, care nu i-a tratat așa cum trebuie și au decis să facă o petiție către acesta, susține primarul localității. Întrebat ce se va întâmpla cu cei doi singalezi, edilul a răspuns: "Soarta lor depinde de angajator, degeaba mă întrebați pe mine, eu nu am cum să vă spun”.


La începutul întâlnirii, primarul Puskas Elemer s-a adresat oamenilor cu lacrimi în ochi şi i-a îndemnat să se roage, moment în care cei prezenţi, alături de preotul din sat, Biro Karoly, au rostit "Tatăl Nostru". Preotul este cel care s-a aflat în fruntea localnicilor care s-au revoltat din cauza celor doi muncitori din Sri Lanka angajați la brutărie.

La finalul întâlnirii cu localnicii, primarul din Ditrău a spus că a început cu o rugăciune pentru ca problema să fie rezolvată pașnic: "Preotul a fost la întâlnire, am început cu o rugăciune să putem rezolva această problemă pașnic și să nu ne râdă lumea".

Primarul localității Ditrău, Puskas Elemer, a încercat să explice la Digi 24 care au fost concluziile întâlnirii cu localnicii, susținând că nemulțumirea acestora ar fi de fapt legată de patronul brutăriei, de modul în care acesta i-a tratat pe cei din comună.

"Foarte mulți oameni din comună și-au exprimat părerile despre munca lor în brutărie, s-a văzut că problema nu este cu cei doi muncitori angajați din Sri Lanka, ci cu comportamentul patronului. Mă bucur că s-a terminat această ședință cu bunătate. Oamenii au plecat pașnic acasă. Am promis că vom face luni o petiție către brutărie, eu voi mediatiza această problemă și vom depune petiția la firmă, cu cerința de a schimba munca lor, de fapt, la brutărie. Sunt mulți oameni care s-ar întoarce, dacă s-ar schimba comportamentul șefului brutăriei”, a spus primarul Puskas Elemer la Digi 24.

Întrebat ce anume i se impută patronului, el a răspuns: "Ce a reieșit azi de la oameni a fost că nu au fost angajați ca lumea, că nu au fost plătite orele în plus, comportamentul lui a fost mai rău către ei”.

El mai susține că nu știa despre existența unor probleme între oamenii din comună și patronii brutăriei, iar conflictul de acum legat de muncitorii din Sri Lanka ar fi izbucnit pe acest fond.

Întrebat ce se va întâmpla cu cei doi singalezi, Puskas a răspuns: "Soarta lor depinde de angajator, degeaba mă întrebați pe mine, eu nu am cum să vă spun”.
Chestionat ce au cerut concret localnicii în sală și care este concluzia legată de cei doi muncitori din Sri Lanka, primarul a răspuns: "Oamenii din comună vor să fie tratați ca oamenii când sunt angajați, să fie plătiți corespunzător".

De asemenea, întrebat care este opinia localnicilor legată de faptul că patronul brutăriei mai vrea să angajeze cinci muncitori străini, primarul a dat din nou un răspuns evaziv.

"Noi, ca primărie, excludem tot rasismul, și eu personal aș vrea să exclud tot rasismul din comună. Preotul a fost la întâlnire, am început cu o rugăciune să putem rezolva această problemă pașnic și să nu ne râdă lumea și ”, a adăugat din Ditrău.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8035 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Ce mincinosi ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:14)

    sfarleaza [utilizator]

    Daca problema e patronul, de ce au sarit unguroii sa le ia gatul proprietarilor la care stateau amaratii aia doi in chirie ???
    Cine’i aici ghiogar iesit din pestera? Patronul sau adunatura de xenofobi paraziti?
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:14)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Aia au sarit de prosti si de needucati... asa e la tara, ca-s romani sau maghiari, intai iti da una in cap si apoi te intreaba! Adevarul e la mijloc mai mult ca sigur. Patronii daca-s de neam prost, si-o fi batut joc de angajati si nu prea mai gasesc angajati ca stiu deja ca e nasol acolo, in rest combinatii ale partidelor in cautare de voturi+ un popa cu capul...
  • +8 (12 voturi)    
    Decat sa se scandalizeze... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:23)

    Mrrr [utilizator]

    ...mai bine sa depuna cereri cat mai multe de angajare cei apti, sa accepte conditiile in care sunt angajati strainii( ptr localnici va fi mai avantajos, avand in vedere ca sunt la ei acasa!), garantat vor fi preferati de patron!
  • +7 (9 voturi)    
    Ma Intreb (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:24)

    un domn [utilizator]

    Daca o drona de la Campia Turzii ar putea stinge Revolta...
  • -7 (11 voturi)    
    Deci patronul vrea "SCLAVI" (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:26)

    /./ [utilizator]

    care sa munceasca pana nu mai pot pe salarii de nimic.A vazut ca nu i-a mers cu localnicii asa ca a dus niste srilankezi care muncesc fara sa comenteze nimic zi lumina.In mod normal guvernul nu ar trebui sa permita intrarea in tara a muncitorilor din lumea a 3 pana cand salariile din Romania nu ajung la macar 80% din media europeana ca altfel salariile nu vor creste niciodata.Suntem intr-un cerc vicios ne plangem ca nu avem forta de munca dar patronii ofera niste salarii de mizerie de 1200 ron si apoi ne miram ca toata lumea pleaca din tara.Care e politica guvernului??Ca cei care nu au studii superioare sa plece toti in UE iar noi sa importam muncitori din lumea a treia??
    • -2 (2 voturi)    
      Ce studii „superioare” visezi? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:20)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Tu ai habar despre ce vorbești?
      • -1 (3 voturi)    
        Bai analfabetule (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:17)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        tu reusesti sa intelegi ceva din ce am scris??Vrei sa traduc in limba romana si pentru tine??
  • +12 (14 voturi)    
    ...ipocrizie secuiască(ungurească)... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:48)

    baligosul [utilizator]

    O fabrică de pîine a adus 2 migranți legal...Și localnicii s-au ofuscat, i-au gonit de unde locuiau cu chirie, s-au mutat, într-o altă localitate, dar nici acolo nu le-a mers bine, sînt goniți și de acolo, angajatorul încearcă să le găsească altă adresă, în orașul Sfîntu Gheorghe, cine știe...
    La un moment dat proprietarii fabricii de pîine au angajat un cetățean ungur, nici o problemă nu a fost, nimeni nu a protestat, nu s-a simțit ofuscat...Uimitoare pentru mine, un ateu, a fost atitudinea la popa catolic, foarte nemulțumit de prezența celor 2 migranți, dintre care 1 este catolic...Dar dacă acolo se vor muta 2 evrei plecați din Israel, coetnici cu Cristos, oare ce va zice popa catolic ?
  • +4 (6 voturi)    
    daca ar fi atatia meseriasi nemultumiti (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:01)

    Antenistontel [utilizator]

    de ce nu si-ar face propria firma, ca sa-i arate patronului rau cum trebuia sa procedeze?!
  • +9 (15 voturi)    
    Aiurea (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Șovinism maghiar, nationalism maghiar, nesimtire maghiar, cultur nazist de maghiar, iredentism maghiar. Adunatura de trogloditi manipulata de rasismul de la Budapesta.
    • -2 (4 voturi)    
      Retardel, ăia nu sunt unguri! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:21)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Chiar ți-a fost silă de materia „Istorie”!?
  • 0 (6 voturi)    
    E un test? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:14)

    Arminius [utilizator]

    Pare ca se incearca obtinerea unei emotii pro imigratie pe fondul stimularii unei pozitii antimaghiare.
  • +2 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:33)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    sa te fereasca domnu' de prostia omeneasca ... da' oare de ce le zice lumea 'boanghina' unora de pe-aici ..???
  • +4 (4 voturi)    
    UDMR. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:51)

    asavreau [utilizator]

    Ăsta-i electoratul vostru?Vai mama voastră!Ăsta-i rezultatul refuzului învățării limbii române și a conviețuirii civilizate.
  • -1 (1 vot)    
    Toleranta (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:34)

    Imperialistu [utilizator]

    Stimati colegi, daca tot vorbim despre toleranta si rasism, ce ar fi sa lasati deoparte intoleranta si rasismul cand discutati despre oamenii astia? Antimaghiarismul asta este de-a dreptul obositor.