Revolta de la Ditrău: Circa 300 de localnici s-au adunat la primărie să discute despre cei doi brutari din Sri Lanka/ Ședința a început cu o rugăciune

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:01 Actualitate | Esenţial


Brutarii srilankezi din Ditrau
Foto: Gina Stefan/AGERPRES
Revolta de la Ditrău (Harghita) continuă. Aproximativ 300 de oameni s-au adunat, sâmbătă, la Casa de Cultură pentru a-și spune nemulțumirile legate de aducerea în localitate a celor doi muncitori din Sri Lanka angajați la brutărie. Întâlnirea a fost convocată de către primar.

Primarul Puskas Elemer s-a adresat oamenilor cu lacrimi în ochi şi i-a îndemnat să se roage, moment în care cei prezenţi, alături de preotul din sat, Biro Karoly, au rostit "Tatăl Nostru", scrie Agerpres.

"Ne-am adunat ca să limpezim apele (...) Spuneți ce dureri aveți ca să putem rezolva", le-a spus primarul oamenilor. El a stabilit și regulile: fiecare localnic care vrea să vorbească trebuie să se înscrie la cuvânt.

La întâlnire participă şi deputatul UDMR Bende Sandor, dar şi vicepreşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Barti Tihamer.
Oamenii s-au înscris la cuvânt şi urmează să îşi prezinte punctul de vedere.

Miercuri, aproximativ 200 de localnici din Ditrău, în frunte cu preotul romano-catolic Bíró Károly, s-au adunat în faţa primăriei, nemulţumiţi că o fabrică de pâine din localitate a angajat doi muncitori din Sri Lanka, oamenii susţinând că le este teamă ca la ei în comună "să nu vină un val de migranţi", care să le impună cultura lor şi să le pună în pericol siguranţa.

Doi proprietari de locuinţe unde au fost cazaţi muncitorii au primit ameninţări de la localnici, astfel încât patronii fabricii de pâine au decis să îi mute pe aceştia la Gheorgheni.

Întrucât în acea zi sala de şedinţe de la Primărie era neîncăpătoare, s-a luat decizia să se ia în discuţie aceste nemulţumiri la o adunare populară.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17207 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    Evul Mediu timpuriu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:14)

    dowjones [utilizator]

    Dar cei 1000 de migranti din comuna ce parere au?
    cand au plecat in restul Europei?
    In cei aproape 50 de ani pe care i-am trait credeam ca ungurii sunt “o clasa peste” romani. De fapt pana acum vreo 5 ani...ce tare m-am inselat...barbari...cultura? Voi ati venit acum 1000 de ani cu carnea cruda sub sa... Outageous!
    • -2 (8 voturi)    
      Cred ca (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:31)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui dowjones

      carnea fripta nu e asa de buna pentru tratarea ranilor si escoriatiilor. Cine isi iubeste calul, il trateaza cum poate, in limita posibilitatilor.
    • -4 (22 voturi)    
      Talibane, nu e nimic nou (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui dowjones

      Talibane, nu e nimic nou!

      Va spun si repet de ani de zile: romanii - ca mentalitate (rautate, invidie, placerea catuselor, placerea suferintelor produse altora) - sunt mai aproape de talibani decat orice alta natie de pe planeta.

      Doar pozitionarea geografica cu vreo 3500 de km mai la vest de Afganistan face ca romanii sa nu omoare cu pietre in piata publica femeile violata ca "stiu ele de ce!".
    • -6 (14 voturi)    
      Catre rusul (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:54)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui dowjones

      @ dowjones :
      Acum 1100 de ani, cand treceau Ungurii prin Ucraina spre Panonia,
      aveau sei la cai pentu a pune carne sub ea .
      Rusii ca tine in timpul asta nu aveau nici cai, si nici pomeneala de sei.
      Aveau numai saracie si coruptie pe care o au si acum.
      • +1 (7 voturi)    
        din fericire (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:18)

        dowjones [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Sunt cetatean olandez, ptr. informarea ta...
  • +48 (58 voturi)    
    Revoltatii de serviciu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:17)

    Martha Logu [utilizator]

    Ungurii din Harghita se tem că cei 2 srilankezi vor învăța româna şi nu le vor mai vinde pâine până nu o învață şi ei!
  • -31 (41 voturi)    
    f bine (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:20)

    Kosmos [utilizator]

    Daca vor sclavi sa si mute productia in Srilanka
    • +5 (9 voturi)    
      Iti umba mintea, ce sa zic!! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:45)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Si dimineara te duci sa cumperi paine de la Colombo.
      • 0 (0 voturi)    
        jos cu patronii (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:07)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Are platesc salarii de mizerie si conduc X7 sau Q8
  • +20 (22 voturi)    
    Retardistan (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:21)

    DrPepper [utilizator]

    .
  • +30 (38 voturi)    
    Care a fost primu aici? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:23)

    Martha Logu [utilizator]

    Cearta a început deoarece cei 2 veneau primii la locul de muncă. Si se stie ca ungurii nu acceptă să fie altii primii.
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:25)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Egészség!
    • +11 (15 voturi)    
      Sigur (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:47)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

      cu capul au probleme , in rest pot sa fie sanatosii.
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 11:37)

    chiuaua [utilizator]

    Au tras o sperietura zdravana fiind amenintati de vegetarieni si de faptul ca templele hindu nu respecta urbanismul local.
    Ce comunitate conservatoare.
    Mai multi sositi inseamna venituri suplimentare la buget si implicit asigurarea pensiilor urmatoare.
  • +11 (15 voturi)    
    Intoleranta si obscurantism (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:05)

    fat.cat [utilizator]

    Si tocmai din partea unei minoritati care se tot plange ca nu-i sunt respectate drepturile! Alti minoritari nu au drepturi, numai fratii unguri. Asta e nivelul de civilizatie la noi, in 2020. In veci nu ne mai ridicam de aici.
  • +2 (14 voturi)    
    ungurii (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:20)

    sentenced [utilizator]

    Ungurii astia din Harghita cred ca sunt cea mai inapoiata populatie din toata Europa.
  • +9 (13 voturi)    
    Asta e efectul nefast al lui Victor Orban (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:27)

    olint [utilizator]

    El a inceput cu demonizarea imigrantilor si a starnit psihoza impotriva lor.
  • +10 (14 voturi)    
    Si eu ma rog (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ma rog sa nu mai fie mama prostilor gravida non stop si sa-si ia o pauza.

    In ce stadiu s-a ajuns ca te enervezi ca tu nu vrei sa muncesti, dar vine altul din alta tara sa-ti "fure" locul de munca pe care tu nu il voiai oricum...

    Din bezna mintii au scos logica asta. Dar cine a zis ca rasismul are limite ?
  • -9 (13 voturi)    
    Nici secuii nu mai sunt ca pe vremuri (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:34)

    Fides [utilizator]

    Dar nici englezii. Astia din urma au dat flit UE, deci si noua, plus migrantilor, pai de sa ne suparam asa tare pe conationalii nostri?
  • +7 (13 voturi)    
    si se mai plang (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:38)

    nash pandelica [utilizator]

    hungurii ca romanii nu sunt toleranti.....
  • +6 (16 voturi)    
    Norocul lor (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:45)

    human_nature [utilizator]

    Ca n-au venit vreo 10-15 din aia. Trebuia apoi sa le puna placute bilingve :)))))
  • +13 (23 voturi)    
    De fapt solutia cu imigrantii e f.buna (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:47)

    Klaus_ [utilizator]

    Problema patronului de brutarie este peste tot in Romania: cei harnici si calificati s-au carat in strainatate iar cei ce au ramas sunt putori care nu vor sa munceasca. Vin doua zile, isi trag un medical urmatoarele trei zile, apoi vor concediu de odihna, vinerea scurta si se plang ca 100 lei pe zi e prea putin. Mai bine stau acasa pe ajutorul de somaj. Nu conteaza ca sunt unguri din Harghita, moldoveni, olteni sau ardeleni... povestea seamana peste tot. S-a umplut tara de asistati social care considera ca munca e ceva denigrant.
    • -2 (8 voturi)    
      Explica-mi si mie (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:21)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      cum poti trai cu salarul minim de 1200 ron pe luna??Ce simplu e sa comentezi cand salarul tau e mult mai mare decat atat.Oamenii au dreptate, salariile in Romania sunt mici si singura posibilitate sa creasca este ca forta de munca sa nu mai accepte bataia de joc de azi a patronilor.Doar ca statu roman a decis ca mai bine importam forta de munca ieftina astfel incat salariile sa nu creasca ca doar toti politicienii sunt patroni.
    • -4 (10 voturi)    
      Păi normal că nu vor să muncească (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:43)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Tu ai munci din greu pe minimul pe economie sclav la patron, din care trebuie să plătești 45% din ce câștigi Statului?

      Problema cu adusul imigranților e că ei se mulțumesc cu mult mai puțin, reducând condițiile de lucru și salariile dobândite cu greu de românii din țară.

      Stau și mă crucesc câte plusuri au comentariile iubitoare de imigranți, poate românilor le place să fie sclavi la patroni și să primească salariu de Sri Lanka (căci acolo se va ajunge dacă mai vin mulți: surplus de ofertă pe piața muncii = salarii mai mici pentru toți și/sau condiții de muncă mai proaste).

      Nu am nimic cu imigranții din Sri Lanka pe criterii etnice sau religioase (buddhiștii și creștinii sunt OK), ci pe criterii economice, pentru faptul că strică piața muncii pentru toți ceilalți.
      • +6 (8 voturi)    
        exact discursul asta (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:12)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        il au vesticii despre romanii ajunsi la munca in UE.
        Ooooffff... ipacrizia asta bat'o vina
        • -4 (10 voturi)    
          Eu nu sunt ipocrit (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:26)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Muncesc în România și le dau dreptate și străinilor care spun lucruri similare despre români.
      • -4 (8 voturi)    
        Asa trebuie pusa problema (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Asa trebuie pusa problema.
  • -12 (18 voturi)    
    nu e cazul la o incitare la ura! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:50)

    Cactus Jack [utilizator]

    ..perfecta dreptate are UDMR-ul. De vina sunt primarul, proprietarul brutariei, preotul, care au pus localnicii in fata faptului implinit. Nu intamplator s-au revoltat satenii. nea ceasca a incercat in trecut romanizarea teritoriului Tinutul Secuiesc, o incercare pana la urma esuata. Romanii care au venit in zona, nu se simt nici astazi acasa, dar nici nu vor sa plece, avand avantaje materiale, stau de zeci de ani intr-o zona cu un potential turistic, cu siguranta si economic in viitor. Daca capitala nu investeste in Tinutul Secuiesc din motive bine cunoscute, o face Ungaria. Vin investori straini, se aseaza definitiv in zona, imbunatatesc nivelul de trai. Din tantar armasar fac acuma mediile, cu "vezi prostii de secui, vezi ce xenofobi sunt". In fond lor le e frica ca se repeta epoca ceausista, nimic mai mult, dar nici mai putin!
  • -1 (21 voturi)    
    Rai (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 12:55)

    Mancino [utilizator]

    Bai dar numai comentarii rautacioase la adresa maghiarilor vad aici. Se pare ca intre cei adunati acolo sunt si romani.
  • +8 (20 voturi)    
    Ditrau, vai de capul tau! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:08)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Intoleranta zero.
    Pentru cativa localnici xenofobi si idioți se face atata caz.
    Localnicii care au pus de scandal bazați pe oftica , ură si prostie au creat un scandal artificial.
    Probabil sunt asistați sociali ce nu iubesc munca dar urăsc pe cei care o fac
    Marea adunare generala a localnicilor fara creier vor decide!
    Eu cred ca integrarea altor nații e necesara mai ales ca nu cer ajutoare di muncesc.
    Ceea ce romanasii refuză!
    Trăiască prietenia romano- sri lanseze!
    Daca se subînțelege!
    • +3 (5 voturi)    
      Magyar P$D (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Mentine Aceasta Stare
    • -7 (9 voturi)    
      Românașii refuză să mai muncească pe boabe de orez (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:46)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Nu este oare un lucru bun?
      • +9 (9 voturi)    
        serios ? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:15)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Da' tu cand te duci in Germania, UK, SUA sau pe alte coclauri si le strici alaro piata muncind pe boabe de orez cum e ? :))
    • -6 (10 voturi)    
      vai, domu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      dar si mata esti tolerant. o exprimare de om modern, tolerant. nu ca....aia din ditrau...
  • +10 (10 voturi)    
    Undeva in UE, in secolul XXI (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:23)

    Paper_tiger [utilizator]

    Ce te faci daca cei 2 sri-lankezi invata limba romana, ca sa obtina cetatenia, poate vor sa isi trimita si copii la scoala/ universitate etc. E "riscant", afecteaza imaginea de persecutati etnic a secuilor :))
    PS: Apropo, am citit ca unul dintre sri-lankezi e catolic, exact ca si preotul din localitate. Parca Isus predica ceva despre iubeste-ti aproapele, nu despre puritatea etnica a secuilor :) Poate il trimite Vaticanul la sa mai studieze...
  • +1 (11 voturi)    
    Antimaghiarism (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:27)

    Imperialistu [utilizator]

    Macar are si antimaghiarismul romanesc ocazie sa se dea tolerant. La ce comentarii pot fi citite pe Hotnews zilele asta, as spune ca nu doar locuitorii din Ditrau au o problema.
  • +5 (5 voturi)    
    nu conteaza etnia (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:30)

    dailyshow [utilizator]

    tot răi, proști și săraci
  • -3 (5 voturi)    
    Ungurii ne fac temele,în speranţa separarii de RO (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:46)

    Entiu [utilizator]

    Ungurii ne fac temele! Ungurii ne fac temele, în speranţa apariţiei unui focar separatist! Romanii
    Deznaţionalizarea la care au fost supuşi românii din Ardeal a fost una cruntă. Rezistenţa redusă a băştinaşilor şi lipsa unei reacţii coerente a statului român faţă de cea de a doua etnie ca număr de pe teritoriul RO face ca limba română să fie din ce în ce mai puţin auzită pe meleagurile unde odinioară trăia dascălul Aron Pumnul. Politica faţă de români a serviciului secre unguresc, este în continuare una agresivă şi care nu respectă niciun drept sau acord internaţional
    În lipsa unei politici coerente pentru apărarea identităţii lor, românii din zonă se pierd pe zi ce trece. In Romania nu se face nimic doar grija bolnaviciuoasa pentru lupta la ciolan!
  • +3 (7 voturi)    
    poate fenta e alta (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:50)

    CIP03 [utilizator]

    Cred ca bataia e in alta parte
    Astia tot o ard cu autonomie si cativa de astia de alta nationalitate le strica planurile.

    Ce autonomie sa mai ceara cand peste 20 ani vor fi 1 sri 1 maghiar si 1 roman, toti corciti intre ei?
  • +9 (11 voturi)    
    Legile ? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 13:57)

    sfarleaza [utilizator]

    Parca aveam in Ro legi care pedepsesc rasismul si xenofobia!
    Unde’i parchetul (cu pensii babane) sa se sesizeze din oficiu???
    Tot satul ala de ghiogari primitivi bagat la bulau, sau macar cate’o amenda zdravana sa le iasa din cap apartheidul !
  • +8 (10 voturi)    
    toleranta (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:11)

    xox [utilizator]

    Poporul roman este pritenos cu staini, ospitalier, bla bla...

    Din pacate mentalitatea omului de la tara a fost pervertita de catre televizor si lipsa de cultura iar in acest moment culegem cea ce s-a semanat: xenofobie, prostie, rautate.

    Oare s-au gandit o secunda localnici ca muncitori din Sri Lanka sunt foarte saraci si au gasit acesta solutie sa ajunga intr-un sat de kkt ca sa isi sustina familile!!!
  • +4 (6 voturi)    
    legea! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:16)

    ber [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut daca nu cumva aceasta revolta este indirect indreptata impotriva patronilor fabricii de paine. In mod normal, prefectul judetului trebuia sa vina la adunare si sa le spuna revoltatilor ca incalca mai multe legi ale statului.
    • 0 (0 voturi)    
      ce lege au incalcat? (Duminică, 2 februarie 2020, 20:55)

      eucomentez [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Au protestat impotriva patronului care ii platea pe salariu minim pe economie si ii punea sa lucreze peste program fara a fi platiti. E dreptul lor sa-si exprime dezacordul.
  • +4 (12 voturi)    
    Ura maghiarilor impotriva srilankezilor (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:09)

    chirul [utilizator]

    Sora cu ura romanilor fata de romi. Primarul rasist era felicitat acum o saptamana...
    • +4 (10 voturi)    
      exact! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 15:37)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui chirul

      ipocrizie maxima! mereu e altul de vina, noi suntem perfecti. tiganii ne taie cu sabiile si imigrantii ne violeaza. wtf. prostia si saracia, mereu specula ptr clasa politica.
    • 0 (4 voturi)    
      vezi Brexit (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui chirul

      Totul a inceput in 2010 si respectiv 2011 cand David Cameron si Angela Merkel au declarat ca multiculturalismul a esuat.
      In Marea Britanie sunt orase unde componenta etnica s-a schimbat dramatic peste noapte . Asta s-a folosit pt a scoate UK din UE.
      Imigrantii , mai ales musulmanii traiesc segregati - stat in stat - o situatie care nu poate continua la nesfarsit.
      Europenii vestici nu sunt prea incantati de politica migrationista a UE
  • +1 (5 voturi)    
    Astia-s de evul mediu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:17)

    Luk [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)