Directoarea brutăriei din Ditrău, după ce singalezii au fost scoși din producție: Localnicii nu vor să accepte ca oameni dintr-o altă cultură să facă pâinea lor

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:32 Actualitate | Esenţial


singalezi
Foto: Captura
Directoarea fabricii de pâine din Ditrău, Kollo Katalin, își justifică decizia de a-i scoate pe cei doi brutari din Sri Lanka din procesul de producție a pâinii prin faptul că localnicii "nu vor să accepte ca oameni dintr-o altă cultură să facă pâinea lor". Ea susține însă că fabrica nu va renunța la cei doi muncitori, care au aflat din presă despre scandalul în mijlocul căruia se află şi "sunt foarte trişti, iar unul dintre ei chiar a plâns".

Cei doi muncitori din Sri Lanka angajaţi la brutăria din Ditrău vor fi mutaţi într-o altă etapă a procesului de producţie a pâinii, anunţul fiind făcut sâmbătă la dezbaterea organizată la Casa de Cultură, în care s-au discutat nemulţumirile localnicilor generate de venirea acestora în comună.

Patronii fabricii de pâine din Ditrău, cea mai mare din bazinul Gheorgheni, nu au participat la dezbateri chiar dacă prezenţa lor a fost solicitată insistent de cei prezenţi, dar au trimis comunităţii o scrisoare, în care, printre altele, şi-au cerut scuze pentru că nu i-au anunţat din timp pe localnici că vor aduce angajaţi străini.

Directoarea fabricii de pâine, Kollo Katalin, a declarat ulterior presei că a primit mai multe semnale de la localnici legate de faptul că nu ar avea o problemă cu muncitorii sri-lankezi, dar nu vor ca ei să atingă pâinea, potrivit Agerpres.

"Propunerea noastră a fost ca cei doi brutari calificaţi să fie cuprinşi într-o altă etapă a producţiei şi deocamdată să ne ajute lângă cuptoare, iar ceilalţi cinci brutari cu care am făcut contracte (patru din Nepal şi unul din Sri Lanka - n.r.) nu vor fi aduşi decât dacă în următoarele şase luni vom putea să angajăm cinci brutari calificaţi dintre localnicii noştri. (...) Principala problemă este că ei (localnicii - n.r.) nu vor să accepte ca oameni dintr-o altă cultură să facă pâinea lor. De foarte multe ori au atacat faptul că ei nu au probleme cu persoanele respective, dar, totuşi, să nu atingă pâinea lor, a noastră", a susţinut Kollo Katalin.

Ea a punctat că au fost adresate scuze localnicilor pentru că nu i-au informat din timp că vor veni angajaţi din Sri Lanka, directoarea adăugând că firma nu va renunţa la cei doi angajaţi.

Reprezentanții brutăriei, contactați de către consulul din Sri Lanka

Potrivit acesteia, firma a fost contactată de consulul onorific al Republicii Sri Lanka, el exprimându-şi îngrijorarea faţă de situaţie şi a solicitat să se facă demersuri pentru ca cei doi angajaţi să fie în siguranţă.

"Consulul onorific ne-a contactat telefonic. Sunt foarte îngrijoraţi de situaţia angajaţilor noştri şi ne-a spus că avem o zi la dispoziţie ca să îi mutăm din Lăzarea, în siguranţă, în Gheorgheni. Astăzi sunt deja mutaţi în Gheorgheni, sunt în siguranţă şi sunt foarte bucuroşi", a precizat Kollo Katalin.

Aceasta a spus că cei doi muncitori au aflat din presă despre scandalul în mijlocul căruia se află şi că sunt foarte trişti, iar unul dintre ei chiar a plâns.

"Ieri, deja, Piumal a plâns, era foarte trist, a aflat de la ştiri că cea mai mare problemă este culoarea pielii lor", a povestit directoarea fabricii.

La dezbaterile de la Căminul Cultural din Ditrău au participat aproximativ 300 de persoane, cele mai multe dintre nemulţumirile exprimate la microfon fiind legate de modul în care patronul fabricii de pâine s-ar fi purtat cu unii dintre ei, care au fost în trecut angajaţi la firma respectivă, acuzând faptul că erau trataţi ca sclavi şi că nu erau plătiţi suficient.

Mulţi dintre vorbitori au respins acuzaţiile de rasism la adresa locuitorilor din Ditrău, susţinând că nu este vorba despre aşa ceva.

Primarul localităţii, Puskás Elemér, care a început şedinţa cu ochii în lacrimi, a declarat că, în cursul zilei de luni, urmează să se redacteze o petiţie cu solicitările oamenilor la adresa patronului firmei.

"În primul rând, sunt bucuros că oamenii s-au liniştit, a ieşit din ei tot ceea ce au vrut să spună către firmă şi aşa ne-am înţeles că luni, cu nişte participanţi, vom face o petiţie către firmă cu cerinţele, pe care le vom preda eu ca mediator şi sperăm că se va rezolva această situaţie", a spus Puskás Elemér, după dezbateri.

Întrebat dacă cei doi cetăţeni din Sri Lanka vor fi nevoiţi să părăsească localitatea, el a spus că nu ştie deocamdată, dar că speră că nu se va întâmpla acest lucru.

"Vă rog frumos să mă lăsaţi să nu răspund acum, pentru că încă nu ştiu. Nu suntem rasişti, nu asta e problema. Acum nu ştiu să răspund la întrebare, dar sper că nu", a susţinut edilul, potrivit Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10017 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:46)

    [anonim]

    • +9 (17 voturi)    
      *CULTURA* lor este adânc asiatică, (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:30)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui

      așa că nu văd ce-i supără.Ia să fie o foamete,că ar
      mânca și rădăcini,fabricate de cultura mongolă.
      Ce hominoizi de toată jena sunt ăia din Ditrău!
  • +20 (30 voturi)    
    Anacronism comunitar (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:52)

    Don Ciccio [utilizator]

    "(...)nu vor să accepte ca oameni dintr-o altă cultură să facă pâinea lor"

    Predictibil într-o comunitate mică, arhaică și autarhică, cu mentalități ce țin de secol XIX.
    • +7 (11 voturi)    
      Acolo au fost dusi de politicienii lor (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Acum poate incep si ei sa-si dea sema de raul care le-a fost facut si poate o sa intreleaga ce au urmarit politicienii lor.
      Seaprarea elevilor de etnie maghiara in scoli de contionali lor a avut doar rolul de a putea fi manipulati mai usor de politicienii lor. Rezultatele incep sa se vada.
  • +15 (27 voturi)    
    Ireal (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:00)

    braindamage23 [utilizator]

    Alo, ITM? CNCD? Ce naiba asteptati? Ardeti firma cu niste amenzi suficient de mari incat boicotul nevertebratelor sa paleasca in comparatie. Dosar penal pentru cine ameninta proprietarii (??) si ii potoliti.

    Mai exista institutii functionale la noi? E retorica.
    • -4 (12 voturi)    
      pana la urma (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 18:58)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui braindamage23

      democratia insemana sa tii cont de ce vor oamenii sau sa ii repprimi daca nu sutn de acord cu aberatiile elitelor? ce diferenta mai e intre URSE si UE, ca si in URSS la fel statul nu tinea cont de opiniia cetatenilor, ba fel ii preprima penal (ce-i drept UE nu ii impusca inca pe cei care nu vor sa se conformeze modelului neomarxist de om nou)...acele institutii ar trbeui sa fie aoclo sa tina cont de opinia cetatenilor din Romania, nu sa le impuna cu forta ideii pe care acestia nu le accepta...dar UE nu mai e demult o dmeocratie, asa cum de la Bruxelles se impun cu forta idei pa care guvernele alese nu le accepta, asa si de la Bucuresti CNCD(o institutie care de altfel ar trebui desfiintata) impune cu forta idei pe care comunitatile nu le vor, amenintandu-i cu repreisunea, iclusiv penala pentur ca nu accepta sa fie invadati
    • 0 (4 voturi)    
      DUamna Gabi cu “bar de negri” (Duminică, 2 februarie 2020, 9:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui braindamage23

      Nimic s a intamplat !
  • +12 (22 voturi)    
    Localnici (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa le spune ce sunt - secui venetici, trogloditi, sovini si nesimtiti. Alta „cultura” in gura acestor neo-nazisti suna ca un suipat,
  • +13 (23 voturi)    
    Sekui trogloditi (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Maghiari de categoira a doua, trogloditi, sovini si rasisti (reteta de la Budapesta)
    • +3 (5 voturi)    
      oare localnicii in ce limba vorbeau? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:49)

      alex562 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... am fost la Tusnad revelion 75/76 si am incercat sa cumpar o paine, m-au lasat sa cer si au servit pe urmatorii clienti care vorbeau maghiara ... dupa ce m-am suparat am luat si eu o paine, cica "nem tu dom" .... au ei probleme cu cetatenii aceste tari, daramite cei veniti de departe, cat despre culoare ..... hmmm
  • +14 (24 voturi)    
    Boi fruntasi! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:38)

    V. Istina [utilizator]

    Atata ura, marlanie si josnicie mai rar!

    Asta exporta Ungaria lui Orban, frica si ura, asta ascunde “identitatea” lor.

    In privinta muncitorilor din Sri Lanka, imi pare rau pt ei, imi e rusine ca asta se intampla in Romania.
  • +15 (25 voturi)    
    Autoritățile pot profita acum. (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 17:38)

    asavreau [utilizator]

    Să facă puțină ordine în haosul intenționat din zona.Comportamentul oamenilor îi descalifică iar autoritățile locale ar merita desființate ca UAT,preluați de guvern,numit un guvernator,școlarizare a localnicilor și admiși în administrație după o examinare serioasă.Maghiarii și-au compromis grav orice revendicare față de români.
  • +4 (10 voturi)    
    pai sa continue (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:11)

    domos [utilizator]

    sa nu mai cumpere computere americane, masini germane, si blugi din China. Sa foloseasca doar made in Romania...
  • +6 (10 voturi)    
    . (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 19:55)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Sta-le-ar pâinea în gât.
  • +2 (6 voturi)    
    in atentia consumatorilor (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 20:24)

    johnescu [utilizator]

    sc authentic meat srl din harghita, are un produs la raft in vivo/auchan numit untura de mangalita, solicit consumatorilor si autoritatilor sa verifica compozitia acestui produs, eu am luat o cutie, si da simptome de gripa ! va rog sa verificati sanitar produsele acestei societati !
  • +3 (5 voturi)    
    relocare fabrica (Duminică, 2 februarie 2020, 7:34)

    danut lupascu [utilizator]

    mada, putorile si lenesi satului se impotrivesc sa vina altii la munca, iar ei sa aiba salriu lunar de 5000 euro, vacanta de sarbatori romanesti si unguresti, libere pt familie, doctor porc si gaini, si da toate liberele sa fi eplatite, masina si telefon de firma
    asta este in locul patronului a si reloca fabrica cu totul .. din zona
    • 0 (4 voturi)    
      Poate.. (Duminică, 2 februarie 2020, 12:55)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui danut lupascu

      Ca asta se dorea de fapt???
  • +1 (5 voturi)    
    Oare ?? (Duminică, 2 februarie 2020, 12:51)

    POMPIERUL [utilizator]

    Un reporter mai fasnet ar fi cautat afacerile familiei preotului instigator ori ale primarelui, poate ca asa vor descoperi concurenta 'brutariei' buclucase....Hahahaha
  • 0 (2 voturi)    
    zona crepusculara (Duminică, 2 februarie 2020, 13:41)

    revo [utilizator]

    este aiuritor, ramai masca: sa nu le atinga painea cu mainile lor negre!

    Si stiti ce este cel mai rau lucru? Faptul ca se va scrie despre ROMANIA si ROMANI! Asa va fi reflectata prostia endemica si rautatea ucigatoare a ungurilor. Nu se va spune nicaieri, raspicat, ca este vorba despre UNGURII pripasiti in Romania, se va vorbi doar despre xenofobia romanilor.