Ursula von der Leyen așteaptă noi propuneri de comisari europeni din partea României și Ungariei. „Candidații trebuie să fie adecvați”

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2019, 18:41 Actualitate | Esenţial


Ursula von der Leyen
Foto: Parlamentul European
Președintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vrea ca România și Ungaria să vină cu noi nominalizări de comisari europeni, după ce candidații propuși inițial de aceste două țări au fost respinși de Parlamentul European, transmite Politico.eu. Von der Leyen cere „candidați adecvați, care să corespundă portofoliilor”.

Potrivit Politico.eu, un purtător de cuvânt al Comisiei Europene a declarat luni că Ursula von der Leyen e în contact cu prim-miniștii ungar și român Viktor Orban și Viorica Dăncilă și „așteaptă să primească noi nume” din partea acestora.

„Candidații trebuie să fie adecvați și să corespundă portofoliilor. Dacă ceva nu se va potrivi, va trebui să cerem noi nume”, a precizat purtătorul de cuvânt.

De menționat că Ungaria a propus deja Ursulei von der Leyen, luni după-amiază, un nou candidat pentru viitoarea sa echipă, după ce propunerea inițială, Laszlo Trocsanyi, a fost respinsă, alături de cea a Rovanei Plumb, de Parlamentul European, a declarat un oficial european pentru AFP. Este vorba de ambasadorul Ungariei la Bruxelles, Oliver Varhelyi, a precizat acesta.

Budapesta a fost nevoită să prezinte un nou candidat după ce primul a fost respins definitiv de Comisia Juridică a Parlamentului European. O decizie similară a fost luată în cazul Rovanei Plumb.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1876 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    Ursula asteapta propuneri de la Viorica si Victor (Luni, 30 septembrie 2019, 18:45)

    Velma Kelly [utilizator]

    Dobitoken iar e lasat pe barã.
  • -3 (3 voturi)    
    Te-ai făcut de râs, Ursula (Luni, 30 septembrie 2019, 20:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum ai putut sa alegi o infractoare dintr-un grup de hoti comisar RUSINE URSULA; RUSINE ! Esti complice cu hotii din RO si Ungaria
  • -4 (4 voturi)    
    "Președintele ales al Comisiei Europene" (Luni, 30 septembrie 2019, 21:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Ahahahahaha.

    Eu nu tin minte sa fi avut numele pe vreun buletin de vot. Este la fel de aleasa precum era si Ceausescu.
    • +4 (6 voturi)    
      Daca n ai (Luni, 30 septembrie 2019, 22:04)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      primit caldarea cu numele ei nu exista?:))
      Asta e directiva de la centru? Sa loviti in EU ca poate poate facem ROexit si scapa jigodiile de puscarie? Ai ales tabara proasta pufelet :)))
      • +1 (1 vot)    
        tu auzi voci? (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:19)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        Sunt unul singur. Un simplu cetatean care rade de o discrepanta intre ce scrie articolul de ziar si care este realitatea. Mie mi se pare amuzanta minciuna. Nu inteleg de ce simti nevoia sa te enervezi.

        Sa-mi spui te rog daca folosesc fraze prea lungi sau prea complicate. Mi se pare trist ca multi cetateni romani (si nu numai), orbiti de dragostea fata de tot ce inseamna UE, uita sa judece cu mintea. Esti o dovada clinica.

        Tanti von der leyden nu a fost aleasa, ci i-a fost negociata intens pozitia si pana la urma a contat ca este din Germania. Articolul spune ca a fost aleasa. Este o minciuna - avem asadar Presedinte al Comisiei Europene care nu a trecut prin alegeri, nu a avut numele pe niciun buletin de candidatura, nu a fost luat la intrebari de niciun cetatean.
    • +1 (3 voturi)    
      Și pe Dăncilă (Luni, 30 septembrie 2019, 22:26)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ai votat-o premier?
      • +1 (1 vot)    
        capacitate de citire si intelegere (Marţi, 1 octombrie 2019, 12:11)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Am dat un citat din text. Citatul nu se potriveste cu realitatea. Ce treaba are tanti dancila cu tanti ursula?