Olandezul care a omorât-o pe fetița de 11 ani din Gura Șuții era filat când s-a sinucis. Poliția olandeză aștepta ca România să ceara arestarea criminalului

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:40 Actualitate | Esenţial


Accidentul in care s-a sinucis Joop V
Foto: Captura YouTube
Joop V., cetățeanul olandez ce ar fi ucis-o vineri pe fetița de 11 ani din localitatea Gura Șuții era supravegheat de polițiștii olandezi în momentul în care s-a sinucis, intrând cu mașina într-un camion, scrie presa olandeză.

Luni, o echipă de filaj îl urmărea, fără a exista vreun indiciu că ucigașul îi observase pe polițiști, a spus parchetul olandez, potrivit Omroep Brabant. Echipa de polițiști aștepta România să aprobe arestarea lui Joop V., în condițiile în care, la acel moment, procurorii din Olanda erau în legătură cu autoritățile române.

Echipa de observație conducea ”cu o viteză normală, la o distanță potrivită de suspect”, când, la o intersecție presupusul ucigaș a intrat cu mașina într-un camion, murind pe loc. Șoferul camionului a fost rănit ușor.

O femeie din localitatea Escharen a declarat că a auzit zgomotul produs de accident pentru că a avut loc chiar în fața casei sale. Ea a ieșit imediat afară, unde a fost oprită de doi ofițeri de poliție din două mașini Audi negre. Aceștia i-au spus că au ajuns atât de repede pentru că îl urmăreau pe bărbat.

​Parchetul General a anunțat marți că în dosarul privind moartea fetiței de 11 ani din Gura Șuții (Dâmbovița) marți au fost făcute percheziții la locuința olandezului, dar și în apartamentul închiriat de bărbat în România.

Cetățeanul olandez suspect în cazul uciderii fetiței de 11 ani mai fusese în România de cel puțin patru ori, a declarat, marți dimineață, procurorul general interimar Bogdan Licu. El a spus că "există suspiciuni că activitatea infracțională a individului s-a derulat pe mai multe județe", iar anchetatorii încearcă acum să identifice locurile în care a mai fost bărbatul și să stabilească dacă a mai avut complici.

Procurorul general a mai spus că atunci când va fi primită "dovada oficială" că olandezul s-a sinucis, dosarul va fi clasat, având în vedere "decesul făptuitorului", dar aceasta nu înseamnă că ancheta se va închide.

Fetița de 11 ani din localitatea Gura Șuții, județul Dâmbovița, a fost dată dispărută vineri, în condițiile în care nu a mai ajuns acasă de la școală. Ea a fost găsită moartă duminică, pe un câmp din comuna Produlești.

Potrivit anchetatorilor, fetița a fost ucisă la un interval de maxim 30-35 de minute de la momentul răpirii, care a avut loc vineri, la ora 17.16. Medicii legiști au stabilit că fetița a murit sugrumată cu pantalonii care erau pe ea, iar principalul suspect este cetățeanul olandez Joop Visscher, în vârstă de 46 de ani, care a plecat sâmbătă din România.

Luni, înainte să se sinucidă Visscher și-a șters conturile de pe rețelele de socializare.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















59724 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    De ce nu a facut-o mai devreme? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 8:47)

    BEDE [utilizator]

    De ce oare nu s-o fi sinucis ceva mai devreme? Adică înainte să omoare și acest copil.
    • -6 (12 voturi)    
      Cainele a simțit mirosul victimei în mașină? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:54)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cainele de urma a simțit mirosul victimei în mașina închiriată de olandez?

      Daca victima a fost în automobil, atunci când câinele este trecut pe lângă un grup de vehicule oarecare printre care și mașina aceea închiriată, acesta ar trebui sa sara înauntru.
  • +14 (26 voturi)    
    Cum lucreaza baietii.... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:00)

    dentalx2205 [utilizator]

    Filaj inainte de cererea de arestare, Audi negre . Filme pentru Romania ! La noi pleaca infractorii cu 3 ore inainte de condamnarea definitiva si ramanem buzele umflate...
  • -20 (26 voturi)    
    crima perfecta (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:02)

    Aurelian Aur [anonim]

    Poate fi subiectul unui film de musamalizare - J. Visscher era intr-o retea de la nivel inalt si automat prin modul asta s-au sters urmele. Hmm, daca ne-am uita si la infatisare (dupa accident) nici nu ne-am da seama daca cel implicat in accident era chiar Visscher.
    Si ptr ca era la nivel inalt, statul olandez ar putea ajuta la stergerea urmelor.
    E doar un scenariu (de film)....
    Si totusi copiii din Romania ne sunt rapiti, violati, iar afacerile externe merg de minune - vezi Taken.
    • +12 (20 voturi)    
      Mai (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:04)

      stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui Aurelian Aur

      lasa A3 si mai citeste o carte!
    • 0 (8 voturi)    
      speculatii si realitate (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:40)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Aurelian Aur

      " J. Visscher era intr-o retea de la nivel inalt " este o pura speculatie

      Dar "sinuciderea" olandezului este extrem de oportuna, inclusiv pentu autoritatile de aici!

      Joop V. a fost un pedofil, categoric, dar a murit la fix ca sa nu mai poata fi intrebat daca el a ucis-o pe fetita, iar acum i se vor putea pune in carca si alte cazuri nerezolvate!
      Este extrem de straniu ca Dinca nu s-a spanzurat inca in celula ...
  • +20 (30 voturi)    
    Nais (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Atitudine proactiva a politiei olandeze - chapeau!

    La noi politia, parchetul, sri, dna si care or mai fi trebuie sa ceara acordul infractorului pentru a il fila.
  • +5 (19 voturi)    
    si ca de obicei (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:17)

    torna_fratre [utilizator]

    romanii vor veni cu explicatia ca puteau emite mandat doar de la ora 6 dimineata...sa-i mai dea timp pedofilului sa mai nenoroceasca ceva fete.
    Ce pana mea!
    Ca doar "familia traditionala" nu iese in strada sa dea de pamant cu boii care conduc MAI si Jandarmeria ca le omoara copiii.Nu,"familia traditionala" voteaza doar ca altii sa nu infieze copii,ca doar ce mai violeaza taticii din familiie traditionale sau pedofilii straini care vin aici ca in Safari low cost...
  • +12 (12 voturi)    
    Da (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:29)

    mitg [utilizator]

    "două mașini Audi negre"

    Asa filaj sa tot faci.
  • +13 (21 voturi)    
    Olandezii așteptau să cerem arestarea. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:35)

    asavreau [utilizator]

    Ai noștri se mai gândeau ce să facă.Nu erau siguri că nu supără vreo-un boss.
  • +15 (23 voturi)    
    Va rog observati operativitatea Politiei Olandeze: (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:39)

    Habermas [utilizator]

    era deja pe urmele suspectului, urmand sa puna mana pe el instantaneu (adica cu zero intarziere) imediat ce primea din Romania cererea de arestare. Luati exemplu.
    • -5 (17 voturi)    
      operativitatea intruchipata (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:57)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ce treaba faceau daca si anuntau ca un pedofil de-al lor se plimba in voie prin Europa...

      poate ii scapa si de nevoia de filaj....
    • +7 (9 voturi)    
      Da, da ei n-au avut (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:04)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      PSD care sa dea legislatie in favoarea infractorilor
  • +17 (29 voturi)    
    Unde sunt cei care ziceau ca Olanda nu isi (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:43)

    bancher [utilizator]

    extradeaza cetatenii??/ Uite ca olandezul era deja filat de politia olandeza si, imediat ce cererea de arestare venea din Romania, il arestau si il trimiteau pachet la Bucuresti. De fapt din acest motiv s-a si sinucis: de teama justitiei, care deja il luase in vizor.
    Asa este la nivelul Uniunii Europene: o cerere de extradare e valabila oriunde pe teritoriul Uniunii europene, te aduce cu mandat de oriunde din UE.
    Din afara UE e mai greu sa fii extradat. Din acest motiv ai nostri fug in Madagascar si alte tari exotice.
    • +4 (12 voturi)    
      ! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:52)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Unde sa fie... in Rusia, prin conturi false si tot felul de dementi crestinopati prin Romania!
    • +6 (10 voturi)    
      buna observatie (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:46)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      la asta ma gandeam si eu. trolii anti-europeni care se foloseau de tragedia copilului ca sa promoveze politica lor anti-eu.
      penibili
  • -9 (25 voturi)    
    Johannes Visscher a plecat într-un loc mai bun: (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:45)

    Mazeta [utilizator]

    în Schengen!
    • +3 (7 voturi)    
      mazeto (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca aveai un minim de caracter te faceai nevazut.
      tu rulai ca olanda nu extradeaza, ca uite cum am ajuns in EU.
      Nu ti-ar fi rusine propagandist marunt?
  • -2 (10 voturi)    
    sunt curios daca filajul era la (Miercuri, 25 septembrie 2019, 9:50)

    Je__ [utilizator]

    sesizarea politiei romane?

    sau pe baza informatiilor de la SRI-ul lor...ca na...sigur se asteptau la scandal in romania, mai ales ca suntem la al 3 lea cutremur de incompetenta al autoritatilor romane in ultimile luni???

    oricum...n-am mai auzit nimic ce s-a intamplat cu politistii din cazul caracal, aia din galati cand au refuzat sa ajute o tanara in soc hemoragic, aia de prin Timis cu impuscatul, cu drujba si spanzuratul suspectului, nimic de desteptii astia de acum...si mai ales nimic despre sefii lor

    Dna Veorica, aveti microfonul....mai stati in functie?

    tefelimea? nu protestati? de ce nu e lumea in strada sa ceara demisia premierului si desfiintarea politiei?

    ceva masuri?
    • +3 (3 voturi)    
      Filajul a fost facut la initiativa (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      politiei olandeze. Nicio cerere oficiala de la ai nostri nu a fost inaintata in acest sens. Daca ai nostri emiteau mandat de arestare, politia olandeza il areta pe loc. Din acest motiv doar l-au filat, fara sa il si aresteze.
  • +8 (14 voturi)    
    Curios (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:15)

    sfarleaza [utilizator]

    Cate minusuri dau postacii la comentarii corecte despre reactia politiei olandeze. Asta lasa mult de inteles asupra calitatii poporului mioritic...
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 10:51)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Ordin de partid probabil
    • +5 (7 voturi)    
      nu este de loc curios! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:44)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Este firesc, pedeseristii nu pot sa creada ca intr-o tara normala, Politia re o reactie normala, adica suspectul era filat!
      Politistii actionau preventiv: daca Romania nu cerea extardarea, foarte bine, Joop V. zbura liber in continuare.
      Dar in momentul in care venea mandatul de arestare, puteau sa il prinda si sa ni-l timita, nu sa exclame "pai nu stim unde este!" sau "ne pare rau, dar nu mai este in Olanda!"
  • -10 (12 voturi)    
    e mort pe naiba (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:09)

    Toni_Romania [utilizator]

    e sigur inventie concertata Ro+Vest ca sa calmeze populatia Romaniei - banditul acum bea bere la el acasa
    • +5 (7 voturi)    
      iar ai aparut ? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 11:49)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      si tu urlai ca olanda nu extradeaza criminali?
      acum speculezi ca de fapt e viu si ascuns sub vreun pod olandez.
      nu ti-ar fi rusine? pana cand speculezi o tragedie ca sa promovezi minciuni si speculatii anti-eu?
      • -2 (4 voturi)    
        ??? (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:54)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        care i "tragedie" pt. tine?...
        ca a murit psihopatul sau ca a fost ucis un copil?...

        PS - Unde am vbit eu anti-UE bre???
    • +2 (4 voturi)    
      De 2 zile ma chinui sa iti (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      explic ca Olanda (ca orice tara din UE) e obligata sa isi extradeze cetatenii catre alte tari UE, in baza tratatului de aderare la UE. In UE functioneaza un acquis comunitar, lasi la o parte unele prerogative nationale si le transferi la nivel comunitar.
      Insa, politia olandeza, a intrecut chiar asteptarile noastre: l-a filat pe nenorocit ca sa il aresteze imediat ce primeste cererea din Romania.
      bravo lor, rusine trolilor care intoxica si dezinformeaza.
  • -6 (12 voturi)    
    Europa depravata (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:36)

    antimarxist [anonim]

    Ma intreb oare ce s-ar fi intamplat daca un cetatean roman ar fi comis o asemenea fapta in Olanda? Pai si azi ni se aminteste de cazul Mailat desi au trecut 12 ani de atunci! Cred ca olandezii ne-ar fi impus deja vize de intrare daca vreun roman ar fi comis o asemenea grozavie in Olanda! Sa nu uitam ca depravatii astia olandezi ne blocheaza aderarea la spatiul Schengen! Tocmai ei, cand stie toata lumea ca tot traficul de stupefiante din Europa se face prin portul Rotterdam, ei care au fost primii care au legalizat consumul de droguri de mare risc si "casatoriile" intre homosexuali. Ei care expun femeile in vitrina ca pe niste marfuri desi sunt foarte constienti ca multe din ele sunt obligate sa practice prostitutia nu o fac de bunavoie.

    Imi pare rau, daca Olanda e modelul de civilizatie vestica eu aleg alta directie! Credeti ca de fraieri au ales britanicii sa paraseasca UE? Mi-ar placea ca intr-o zi sa se puna serios in discutie subiectul acesta si in Romania, sa vedem daca avem chiar atata de multe beneficii de la apartanenta la UE si sa hotaram prin vot democratic daca dorim sa continuam sa fim inghititi de acest super-stat.
    Am fost mintiti cu tratamentul egal in cadrul Uniunii, suntem printre putinele state UE carora SUA le impune vize desi politica UE spune clar ca toate tarile membre trebuiesc tratate la fel dar va asteptati sa politrucii de la Bruxelles sa se opreasca din pupatul in dos al americanilor doar de dragul Romaniei? Si ni se blocheaza accesul in spatiul Schengen desi indeplinim de multi ani toate criteriile cerute.
    • -6 (6 voturi)    
      f.corect comentariu. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 12:55)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui antimarxist

      ---
    • +3 (5 voturi)    
      Virbesti prostii... (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui antimarxist

      Olandezii se cam tem de concurenta economica, Constanta ar concura Rotterdam, de aceea nu ne vor in Schenghen. NU are legatura cu cazul Mailat sau alte nebunii facute de ai nostri prin Olanda.
      Cat despre vizele ptr SUA, nu au legatura cu UE. Nici Poloniei nu i s-au ridicat vizele ptr SUA, si ei sunt multi si pot navali ca migratorii peste americani. SUA stabileste cui ridica vizele, si nu UE>
      • -2 (4 voturi)    
        te ai uitat un pic pe harta (Miercuri, 25 septembrie 2019, 13:55)

        RA [anonim] i-a raspuns lui bancher

        sa vezi un de Constanta si unde e Rotterdam? Ai vazut macar in poze ce infrastructura au acolo pt marfurile ajunse in port si pt petrol etc. Pai Cta nu va ajunge la nivelul ala in 1000 de ani bre.
        Asa ca sa stii!
        • +2 (4 voturi)    
          E concurenta. (Miercuri, 25 septembrie 2019, 14:40)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui RA

          De exemplu:
          Un vapor port- container, dinspre Asia prin Suez, care trebuie sa lase 10% din containere in Bulgaria , 20 % in Constanta (pentru Romania), 20 % in Ucraina, 20 % din Constanta spre Ungaria, 10% din Constanta spre Austria si 5 % spre Bavaria, 5% spre Cehia, 10 % spre Slovacia.
          Un astfel de vapor e mult mai rentabil sa vina la Constanta decat sa mearga la Amsterdam sau chiar si in Slovenia.
        • +2 (4 voturi)    
          tocmai aia e, ca stiu (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui RA

          Daca nu intram in Schenghen, asa este, in 1000 ani nu ajungem la nivelul lor. Dar, daca intram, ai putea sa ramai surprins de cate marfuri se vor vehicula prin portul Constanta.
          • -2 (2 voturi)    
            ...chiar si o autostrada (Miercuri, 25 septembrie 2019, 20:54)

            Jar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Constanta-Amsterdam.
      • -4 (6 voturi)    
        @bancher FALS! (Miercuri, 25 septembrie 2019, 14:14)

        antimarxist [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Hai sa explic pentru nivelul tau care e treaba cu vizele SUA!

        Conform tratatului Uniunii Europene, Consiliul Europei este responsabil de stabilirea normelor pentru vize, inclusiv a listei cuprinzand tarile terte ai caror cetateni sunt obligati să obtina viza sau sunt scutiti. Conform prevederilor aceste norme trebuie sa garanteze un tratament egal pentru toti cetatenii UE si in raport cu normele pe care tarile terte le impun statelor membre! Reciprocitatea cu SUA nu e respectata, intr-adevar nu e Romania singura tara discriminata, dar in acest caz conform tratatului UE s-ar impune ca toate tarile membre sa impuna vize pentru cetatenii SUA! Exact pe principiul acesta au fost elimitate vizele pentru Canada doar ca politrucii de la Bruxelles nu au cojones sa joace la fel de dur si cu SUA!
        • +1 (1 vot)    
          SUA nu joaca dupa cum canta UE (Miercuri, 25 septembrie 2019, 16:23)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui antimarxist

          Sa nu uiti asta niciodata. Daca SUA nu vrea sa iti ridice viza, nu ti-o ridica, poti sa stai tu si in fund si in cap.
          In UE sunt catvea tari care inca au nevoie de viza ptr SUA( Romania, Polonia, Cipru, Croatia si Bulgaria). In dec 2018 UE a cerut din nou aplicarea principiului reciprocitatii vizelor, dar americanii nu vor si gata. Sunt prea puternici sa le impuna UE asa ceva.
          Pana la urma vina e la guvenrantii nostri, care nu au stiut sa negocieze cu SUA, nu la UE, care uite ca se chinuie sa ne scape de vize. Vizele se vor ridica in urma unor negocieri intre presedintele Romaniei si Donald Trump, sau cine o mai fi presedinte.
    • 0 (0 voturi)    
      ehh (Miercuri, 25 septembrie 2019, 21:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui antimarxist

      Treaba ta ce directie alegi dar sa nu ne ceri sa te urmsm in rusia. Drum bun si csle batuta. Vezi ca are mazeta de dat in chirie doua camarute 7ndeca 8n nordul Siberiei, mostenire de la parinti. Frumos, liniste, ieftin.
  • -1 (5 voturi)    
    in genunchi, sclavetilor (Miercuri, 25 septembrie 2019, 18:40)

    Razvan_M [utilizator]

    Baiatul avea ceva condamnari la activ pentru fapte violente. Asta nu l-a oprit sa calatoreasca in Romania anonim, beneficiind de toate drepturile unui om fara cazier. Asta este de fapt detaliul care pare a scapa numerosilor lingai eurofili care cauta cur catifelat, daca scrie pe el UE - spre deosebire de lingaii rusofili care cauta cur paros, rusesc. Politia olandeza *stia* dinainte ca individul sa comita crima ca este un infractor violent, totusi l-a lasat sa calatoreasca in tara noastra inapoiata de 4 ori. Este fantastic ca au inceput sa-l urmareasca *dupa* ce a omorat o fetita din rahatul ala de tara de mana a treia numita Romania, cu capitala Sofia/Budapesta. Dovada imensa de competenta, seriozitate etc.

    Nu m-ar mira ca individul sa faca parte dintr-o grupare internationala de pedofili unde asemenea fapte sunt considerate "jocuri" sau "provocari". Nu ar fi prima data...

    Google search "massive pedophile ring europe australia". Exista acolo povesti care ne pot face pe unii dintre noi sa vrem sa ramanem cu lipsa noastra de civilizatie... Apoi Epstein, baiatul "sinucis", prieten cu presedinti, prim ministri, regi si alte elite. Marc Dutroux, pedofilul belgian ce a actionat "singur", desi plimba sume impresionante de bani prin conturi (in calitate de electrician), a actionat vreme de peste 10 ani in domeniul asta in Belgia. Se zice ca printre participantii la evenimente unde ducea copii erau personalitati belgiene, dar nu s-a dovedit nimic, numerosi martori au murit subit, procurori zelosi au fost transferati etc.

    Romania este o tara cu oameni normali din toate punctele de vedere. Nici mai buni, nici mai rai, in medie, decat in alte parti. Din pacate, foarte multi au mentalitate de sclavi, chiar daca toti ne credem peste medie ca inteligenta. Luam insa multe decizii pe baza unor informatii partiale si refuzam sa acceptam informatii care ne contrazic credintele. Ne-am obisnuit sa ne injuram singuri pe principiul "rahatul strain pute mai frumos"
    • -2 (2 voturi)    
      Ce te impiedica sa investighezi si sa trimiti (Miercuri, 25 septembrie 2019, 20:06)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      concluziile investigatiilor la toate institutiile si organizatiile relevante, publice si civice? Asta daca chiar te intereseaza sa ajuti.