Cererea Danei Gîrbovan de retragere a demisiei din magistratură, înregistrată joi la Consiliul Superior al Magistraturii

de MH     HotNews.ro
Joi, 29 august 2019, 11:15 Actualitate | Esenţial


Dana Girbovan
Foto: Agerpres
Cererea Danei Gîrbovan de retragere a demisiei din magistratură, după ce președintele Klaus Iohannis a respins numirea sa în funcția de ministru al Justiției, a fost înregistrată joi dimineață la Consiliul Superior al Magistraturii, au declarat surse din instituție pentru HotNews.ro.

Cererea a fost înregistrată în acestă dimineață, dar până la această oră Secția pentru judecători a CSM - cea care trebuie să decidă dacă aprobă revenirea în magistratură a Danei Gîrbovan - nu a fost convocată.

În CSM a mai existat un caz similar, fiind vorba despre o judecătoare care a demisionat, apoi a revenit asupra demisiei din magistratură, înainte însă ca Secția pentru judecători să îi aprobe solicitarea.

Potrivit unor surse judiciare, la Cotroceni a ajuns doar cererea lui Gîrbovan de demisie din magistratură, nu şi hotărârea Secţiei pentru judecători a CSM care aprobă această demisie. În aceste condiţii, Klaus Iohannis nu a putut semna decretul de eliberare din funcţia de magistrat a Danei Gîrbovan, a scris Europa Liberă.

Dana Gîrbovan și-a depus luni demisia din magistratură, ca urmare a nominalizării sale de către PSD pentru funcția de ministru al Justiției. Consiliul Superior al Magistraturii s-a întrunit atunci de urgență și i-a aprobat solicitarea. Gîrbovan a explicat că a decis să facă acest pas pentru ca procedura de numire a sa în funcția de ministru să poată fi inițiată.


"Nu voi tolera să fie ignorat votul dat în 26 mai, când s-a blocat prin votul românilor programul PSD și ALDE de a destructura justiția, de a opri lupta anticorupție și de a baroniza total România. PSD și ALDE sunt vinovate pentru dezastrul actual, pentru politizarea instituțiilor și nu voi tolera propuneri care sunt total împotriva valorilor democratice în care cred majoritatea românilor și în care cred și eu, a argumentat Iohannis respingerea propunerii pentru Justiție.

Ulterior, Dana Gîrbovan a anunțat pe Facebook că își retrage demisia din magistratură și că va cere Secției pentru judecători a CSM să ia act de retragerea demisiei. Gîrbovan a mai spus că va "răspunde public, punctual, motivelor președintelui, inclusiv aceluia că propunerea ce mă vizează este "total împotriva valorilor democratice", după ce acesta își va motiva în scris și publica hotărârea”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5113 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Garbovan (Joi, 29 august 2019, 11:23)

    arpi [utilizator]

    A cam luat o mare teapa.. Asa patesc slugile..
    • 0 (0 voturi)    
      Sa o primeasca inapoi (Sâmbătă, 31 august 2019, 0:28)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Ca astora din CSM tot le place si sunt si mandrii ca se tavalesc in noroi. Vor avea ocazia sa mai si grohaie la Iohannis.
  • +10 (16 voturi)    
    tren pierdut (Joi, 29 august 2019, 11:28)

    Ademordna [utilizator]

    Mda, Iohannis a ratat ocazia de a o scoate din carti pe aceasta unealta psdista. De ce s-a grabit cu refuzul remanierii? Nu trecuse termenul limita.
    De ce s-a grabit si cu demiterea lui Kovesi?
    Pare ca doarme pe el si tresare din cand in cand.
    • +2 (8 voturi)    
      pai sa nu uitam (Joi, 29 august 2019, 12:06)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      ..cati hoti sunt si in PNL..ma ales aripa PDL.,....
    • +1 (1 vot)    
      Mai citeste o data articolul (Joi, 29 august 2019, 12:54)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      si poate o sa intelegi.
      Dar... trebuie sa citesti cu atentie.
      Al treilea paragraf, dupa subtitlu.
  • +17 (21 voturi)    
    Ea este Dana, colega mea (Joi, 29 august 2019, 11:44)

    Malone_M [utilizator]

    Daca incompetentii din alde paraseau cu vreo doua zile mai tarziu guvernul, blondina asta ramanea precum brelocul, agatata. A scapat insa la mustata dar macar a convins pe toata lumea ce hram poarta si cu cine se iubeste. Oameni ca ea ar merita inclusi intr-o lista selecta de genul topului anual al vedetelor filmelor pentru adulti.
  • +12 (12 voturi)    
    Independenta (Joi, 29 august 2019, 12:30)

    florinos [utilizator]

    Mai poate fi independenta dacă a fost propunerea PSD ?
  • +10 (10 voturi)    
    dana garbovan (Joi, 29 august 2019, 12:57)

    sile1 [utilizator]

    La cat e de naiva fata asta ma indoiesc ca ar fi putut conduce un minister asa de greu cum e Min.Justitiei.

    Desigur cu ajutor de "specialitate" de la Iodache sau Nicolicea sau alti savanti cu studii juridice inchipuite ar fi reusit sa desavarseasca "reforma" din justitie.

    Cand zic ca e naiva ( ca sa nu zic altfel ) ma gandesc la faptul ca a indraznit ,macar o secunda,sa gandeasca ca Johannis o va accepta !
  • +5 (5 voturi)    
    Uta-uta (Joi, 29 august 2019, 13:25)

    Arkantas [utilizator]

    Vai de capul nostru ..... Ia demisia , da-mi demisia ca in filmele cu prosti....
  • +3 (3 voturi)    
    alba - neagra - blonda a la Cluj ...... (Joi, 29 august 2019, 15:16)

    viziru [utilizator]

    alba - neagra - blonda a la Cluj ......
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Vineri, 30 august 2019, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    penibil

    DEMISIA CSMului !!!

    o dovada clara ca-s subordonati politic!
  • +1 (1 vot)    
    PS: (Vineri, 30 august 2019, 15:26)

    liviu_ [utilizator]

    daca se poate retrage demisia atunci presedintele nu doar ca putea sa-i refuze numirea dar avea OBLIGATIA sa o faca!
    pentru ca in momentul propunerii demisia NU era ireversibila!

    dar probabil mariea livia stonea cum kkt o cheama pe sluga psdista a ignorat asta!