VIDEO Klaus Iohannis a fost primit de Donald Trump la Casa Albă / Trump: „Avem o relație foarte bună cu România, mai bună ca oricând”

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 august 2019, 20:51 Actualitate | Esenţial


Donald Trump si Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Preşedintele Klaus Iohannis a fost primit marţi, la Washington, de omologul său american, Donald Trump. Șeful statului a fost primit de președintele SUA la Casa Albă la ora locală 14.00 (21.00, ora României), cei doi având apoi discuții tete-a-tete timp de aproximativ o oră. „Avem o relație foarte bună cu România, mai bună ca oricând”, a declarat Donald Trump, în Biroul Oval, alături de Klaus Iohannis.



UPDATE 22:20 Discuțiile tete-a-tete, care erau prevăzut pentru o jumătate de oră, s-au încheiat după aproximativ o oră.


UPDATE 21:30 „Avem o relație foarte bună cu România, mai bună ca oricând”, a declarat Donald Trump, în Biroul Oval, alături de Klaus Iohannis, despre care a spus că are „respect pentru ceea ce face el și pentru ceea ce se întâmplă în România”.

Trump a adăugat că sunt foarte mulți români în Statele Unite, iar „americanii iubesc românii, au o relație foarte bună cu ei”.

„Acum avem ocazia să vorbim despre parteneriatul strategic dintre România și SUA. Facem tot ceea ce se poate la nivelul NATO și cred că suntem pe drumul cel bun în acest sens”, a declarat, la rândul său, Klaus Iohannis, înaintea discuțiilor tete-a-tete.




UPDATE 21:10 Președintele Klaus Iohannis a fost primit de Donald Trump la Casa Albă.

De la ora 21:45 sunt prevăzute convorbiri tete-à-tête cu Donald Trump în Biroul Oval.


Foto: Twitter/ The White House

Președinții Klaus Iohannis și Donald Trump vor adopta o declarație comună pentru întărirea relațiilor dintre Statele Unite ale Americii și România.

Este pentru a doua oară, în actualele lor mandate, când preşedinţii Trump şi Iohannis au o întrevedere la Casa Albă, după întâlnirea din iunie 2017.

Energia, securitatea și parteneriatul strategic între România și SUA sunt principalele puncte pe care le va discuta Klaus Iohannis cu omologul american, Donald Trump.

Vizita la Washington a preşedintelui Iohannis vine în contextul în care România marchează 30 de ani de la căderea comunismului şi 15 ani de apartenenţă la NATO, după cum preciza recent Casa Albă.



Citește mai multe despre vizita lui Iohannis în SUA:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8045 vizualizari

  • -17 (39 voturi)    
    intalnire cu Viorica de peste ocean! (Marţi, 20 august 2019, 21:40)

    N.S. [utilizator]

    vrea sa mute bazele de la Turci la noi sau ne mai vinde niste rachete expirate?
    • +13 (25 voturi)    
      poti trece (Marţi, 20 august 2019, 21:52)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      pe la casieria Sputnik :D
      • -6 (10 voturi)    
        cum ti-ai dat seama? (Marţi, 20 august 2019, 22:37)

        N.S. [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        ai fost de multe ori p-acolo pana sa te adopte ceilalti pacalici?
    • 0 (20 voturi)    
      neah (Marţi, 20 august 2019, 21:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      Ne mai face Bechtel o autostrada la fel de lunga si ieftina ca prima.
      • +5 (5 voturi)    
        He-he (Miercuri, 21 august 2019, 11:25)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Doar daca semneaza analfabeta la fel ca Nastase, cu clauze secrete pentru catelusi. Traiasca pesedeaua.
    • +4 (4 voturi)    
      Acum 31 de ani ai fi pupat (Miercuri, 21 august 2019, 11:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      in cur 1 milion de americani numai ca sa invete unde e Romania!
  • -14 (30 voturi)    
    între ciocan și nicovală (Marţi, 20 august 2019, 21:41)

    Mazeta [utilizator]

    Vizita intempestivă a lui Iohannis la Casa Albă are loc într-un moment politic foarte delicat. Relațiile dintre SUA și Germania nu au fost de mult atât de reci.

    Președintellui Iohannis, unul dintre pionii lui Merkel, i s-a pus înainte o alegere imposibilă (interesele UE sau ale SUA) și perspectiva unui nou mandat.

    În aceste condiții, Președintele Iohannis va face probabil pe prostu', lucru la care se pricepe foarte bine.
    • +2 (8 voturi)    
      Auto Corect (Marţi, 20 august 2019, 22:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      S a emotionat cand Mazeta scrie
  • +4 (16 voturi)    
    Opinca Pe Kremlin (Marţi, 20 august 2019, 21:47)

    un domn [utilizator]

    Este Obligatoriu

    Asta Se Va Intampla ( Este Necesar )
  • +12 (24 voturi)    
    avanpostul american in coasta rusiei (Marţi, 20 august 2019, 22:06)

    ...!?! [utilizator]

    este Romania.
    in rest, panslavismul postcomunist revansard a invins in fostele lagare comuniste sovietizate..
    • -2 (8 voturi)    
      Muntenegru si Croatia (Marţi, 20 august 2019, 22:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      Vor Supraveghea Atent Serbia Bolshevika
  • +6 (8 voturi)    
    hmm (Miercuri, 21 august 2019, 1:14)

    ampersand [utilizator]

    "Avem o relație foarte bună cu România, mai bună ca oricând"... Ăsta vrea ceva!