Șapte cupluri gay au dat în judecată statul român la CEDO pentru recunoașterea relației de familie

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2019, 21:55 Actualitate | Esenţial


Marsul Diversitatii
Foto: Hotnews
Florin Buhuceanu și Victor Ciobotaru, doi parteneri de același sex, au dat în judecată statul român în urma refuzului stării civile de a recunoaște relația de familie dintre ei. Alte 6 cupluri de același sex s-au alăturat demersului, întrucât legislația pentru reglementarea parteneriatului civil este blocată în parlament, arată un comunicat al Asociației Accept.

Cele șapte familii au primit din partea oficiilor de stare civilă un refuz argumentat în baza interdicțiilor din Codului Civil privind recunoașterea legală a relațiilor între persone de același sex. În baza acestui refuz, Asociația ACCEPT a chemat statul român în judecată, în fața Curții Europene a Drepturilor Omului, pentru a cere obligarea României la legiferarea parteneriatului civil în baza articolului 8 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului.


Președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), Asztalos Csaba, a reacționat dur, spunând că este o încălcare a deciziei Curții Constituționale de către Comisia juridică a Senatului.

"Oricărui drept îi corespunde o obligație corelativă! O să votați, după ce România va fi condamnată la CEDO! Prevăd că vom ajunge în acel punct, așa cum s-a întâmplat în cazul Italiei și Greciei, care au reglementat parteneriatul civil dupuă o condamnare la CEDO", a scris, pe Facebook, șeful CNCD.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9473 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 iunie 2019, 22:02)

    [anonim]

    • -6 (16 voturi)    
      Daca poti (Luni, 17 iunie 2019, 22:59)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui

      … evita asa o situatie, nu ezita, EVIT-O !
  • -13 (55 voturi)    
    Romania (Luni, 17 iunie 2019, 22:26)

    dincannes [utilizator]

    … are nevoie de copii; cit mai multi. Are navoie ca acesti copii sa se nasca in tara, nu in Italia, Spania, etc.
    Copiii provin de la un tata si o mama si sunt cel mai bine crescuti intr-o FAMILIE. Aceasa "familie" trebuie sa fie deci ajutata, sprijinita, stimulata.
    Ce cistiga tara daca LGBT-istii ar fi considerati "familie"?
    Desigur, nu este prost cel ce cere, prosti am fi noi toti, sa-i scutim de taxe pe ei.
    • +14 (32 voturi)    
      Unde si cine cere scutire de taxe? (Luni, 17 iunie 2019, 23:13)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Nicaieri in lume, in nici un stat civilizat, taxele nu sunt in functie de rasa, sex, etc. De ce in Romania ar fi altfel? Si mai ales cine cere asta? Ca eu unul nu am auzit de asa ceva.
      • -16 (28 voturi)    
        Chiar nu stiti (Marţi, 18 iunie 2019, 0:00)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        … ca tinerii casatoriti si noii veniti pe lume sunt ajutati de societate, in multe feluri?
        Nu este vorba de a taxa functie de "culoarea ochilor", ci de a privilegia anumite meserii, produse autoctone sau … cresterea copiilor !
        De ce pensiile sunt relativ egale in Elvetia? Pentru ca pensionarii nu au de ce sa fie stimulati. Cei ce imbogatesc tara, trebuie platiti foarte bine.
        Dumneavoastra sunteti pentru pensiile "nesimtite", pagubitoare pentru noi toti?
        • +11 (13 voturi)    
          Pai hotarati-va: vorbim de taxe ori de ajutoare? (Marţi, 18 iunie 2019, 14:23)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Iar daca vorbim de ajutoare, si aici e simplu: nu nasti copii, nu ai alocatie (ca oricum tare mare mai e!), nu ai loc la gradinite, etc. Daca adopti e altceva. Dar indiferent de cum sunt ,e vorba de ajutoare pentru copii nu pentru ei. Deci copiii ce vina ar avea? In rest nu vad absulut nici un ajutor care sa fie dedicat exclusiv lor si de care altii sa nu poata beneficia. Daca stiti, dati va rog un exemplu.
          • -2 (4 voturi)    
            TVA-ul (Marţi, 18 iunie 2019, 21:54)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            … este o taxa, dar daca pentru a stimula ceva este diminuat, este un ajutor pentru acel ceva !
            • +3 (5 voturi)    
              Ce legatura are TVA-ul cu ce se discuta aici? (Marţi, 18 iunie 2019, 22:17)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Cine a spus ca TVA-ul trebuie diminuat pentru familii, indiferent de care, si nediminuat pentru de ex. persoane singure? Sau, in buna traditie a postacilor, daca nu aveti argumente deviati discutia spre ceva fara legatura, doar-doar unii se vor prinde.
            • +2 (4 voturi)    
              Sau hai sa zicem ca ai incercat sa dai un exemplu (Marţi, 18 iunie 2019, 23:16)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

              Nefericit, e drept, dar sa zicem. Ce taxe vor sa fie reduse doar pentru ei si nu si pentru celelalte familii? Ce ajutoare vor doar pentru ei si nu pentru celelalte familii?
              • -2 (4 voturi)    
                Imprumuturi (Miercuri, 19 iunie 2019, 0:11)

                dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                … la banci.
                • +3 (3 voturi)    
                  Nu mai are sens sa discutam, bati campii... (Miercuri, 19 iunie 2019, 14:32)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

                  Nu ai argumente si arunci tot felul de aiureli. Cand si unde au cerut ei imprumuturi cu dobanda redusa la banci doar pentru familiile lor si nu si pentru cele "traditionale"??? Dar te rog, un act oficial, o dovada dintr-o sursa de incredere si verificabila!
              • -2 (2 voturi)    
                Dar de ce să primească reduceri de taxe și (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:10)

                BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                Beneficiile pe care le primesc celelalte familii ținând cont că aceștia nu îndeplinesc rolul principal al familiei ... Ăla de a crea următoarea generație de contribuabili la stat ...
                • +2 (2 voturi)    
                  De ce asta e rolul principal? Ca asa vrei tu? (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:38)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                  Care sunt aceste reduceri de impozite si taxe, poti preciza legile si articolele de rigoare? Apoi, familiile "traditionale" care nu pot avea copii beneficiaza de aceste reduceri? Daca da, de ce nu si ei, daca nu, atunci nici ei, nu e nici o problema. Si chiar mai important, grija unei noi generatii de contribuabili te doare pe tine? Tu de asta te-ai casatorit, nu ca iti iubeai partenerul/partenera, ci ca sa creezi o noua generatie de contribuabilt, asta era mai important pentru tine. restul, pe planul doi. Imi pare rau dar de le/ea. Sper ca nu citeste ce ai spus...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Art. 77 Cod fiscal ... (Joi, 20 iunie 2019, 8:09)

                    BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                    Spre exemplu ... Iar familiile care nu pot avea copii sau aleg să nu facă sunt excepția și nu regula ... Legile sunt făcute la general nu poți cuprinde toate excepțiile
                    • 0 (0 voturi)    
                      Asa cum ma asteptam esti in afara (Joi, 20 iunie 2019, 15:24)

                      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                      Articolul face referire la numarul de persoane aflate in intretinere, nicidecum la posibilitatea sau imposibilitatea de a avea copii. Asa ca, nu poti prezenta ceva real si la obiect?
                      Iac cuplurile gay te pomenesti ca or fi regula si nu tot exceptii daca vrei sa spui asa de nu vrei sa le incluzi tot aici.
      • -7 (11 voturi)    
        Nici subventiile nu sunt pentru orice. (Marţi, 18 iunie 2019, 15:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Vrei lista industriilor nesubventionate? Deobicei exista motive intemeiate pentru a taxa sau subventiona ceva. Protectia statului oferita familiei este o subventionare intr-un fel. Si motivul este perpetuarea natiei.
        Imi este greu de inteles de ce vor homosexualii sa faca totul ca si ceilalti. Nu suntem la fel. De ce nu pot fi unici pana la capat?
        • +5 (7 voturi)    
          Pot sa infieze (Marţi, 18 iunie 2019, 18:40)

          domos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          In felul asta ajuta copiii abandonati de acele cupluri hetero carora nu le pasa de perpetuarea natiei.
          • -3 (5 voturi)    
            La coada dupa cuplurile hetero (Marţi, 18 iunie 2019, 23:59)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui domos

            Avem multe care doresc ca infiieze dar la noi nu se poate pentru ca ... sincer nu stiu. Vand copii in strainatate sau ceva?
            In fine un cuplu homo nu poate oferi cele doua forme de parentaj ale celor doua sexe, practic e undeva peste cresterea deficitara de catre un singur parinte doar ca nu este parintele copilului. Mda e ultima varianta ce as prefera-o unui copil orfan.
            • +2 (2 voturi)    
              Copii de cine sunt abandobnati? (Miercuri, 19 iunie 2019, 23:49)

              domos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              De cuplurile gay? De unde stii ca parentigul este deficitar?
              • -1 (1 vot)    
                De unde stii ca ofera ce trebuie? (Joi, 20 iunie 2019, 14:01)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui domos

                Atata timp cat copii crescuti de un singur parinte au probleme de intergare si dezvoltare in societate, cunoscute si consemnate in literatura stiintifica, este usor de vazut cum lipsa oricarui sex din parentaj poate fi deficitar. Dar trebuie sa mai asteptam experimentele progresiste din tarile vestice. Nu e graba.
    • +15 (23 voturi)    
      Si ce treaba are asta cu subiectul? (Marţi, 18 iunie 2019, 6:38)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Crezi ca daca legalizeaza astia parteneriatul civil, cuplurile heterosexuale vor refuza sa mai faca copii? Sau daca legalizeaza astia treaba, Gheorghe o lasa pe lenuta si-l ia pe Vasile de nevasta?
      • -5 (5 voturi)    
        Nu fiti naivi ! (Marţi, 18 iunie 2019, 17:49)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Intii partenariat, apoi familie si apoi adoptie.
    • +10 (20 voturi)    
      Ipiocrizie (Marţi, 18 iunie 2019, 7:44)

      domos [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Romania are nevoie de copii...insa cand vine vorba de adoptia copiilor de catre cuplurile LGBT habotnicii sar ca arsi.
  • -10 (26 voturi)    
    Daca-i pe asa sa vedem ce spune articolul 8 (Luni, 17 iunie 2019, 22:41)

    Intermezzo [utilizator]

    1. Orice persoană are dreptul la respectarea vieţii sale private şi de familie, a domiciliului său şi a corespondenţei sale.
    2. Nu este admis amestecul unei autorităţi publice în exercitarea
    acestui drept decât în măsura în care acesta este prevăzut de lege şi constituie, într-o societate democratică, o măsură necesară pentru securitatea naţională, siguranţa publică, bunăstarea economică a ţării, apărarea ordinii şi prevenirea faptelor penale, protecţia sănătăţii, a moralei, a drepturilor şi a libertăţilor altora.

    Si acum, intrebarea: pot reclamantii sa dovedeasca la CEDO ca ei formau o familie iar statul roman nu le-a respectat viata de familie? Caci daca formau sau nu o familie, asta legislatia romaneasca stabileste. Sa ne imaginam ca vin 3 persoane , doi barbati si o femeie si sustin ca ei ar forma o familie. Cum? Unul din barbati fiind bisexual si fiind partener si pentru femeie, si pentru celalalt barbat. Potrivit carei legi romanesti ar putea fi considerata aceasta uniune de trei persoane o familie? Nu poti dovedi ca formai o familie, nu poti reclama la CEDO.
    • +18 (26 voturi)    
      Intermezzo (Marţi, 18 iunie 2019, 0:18)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Aberezi. Poligamia este interzisă in România.

      Asta e la fel cu a pune egal între homosexualitate și zoofilie, adică manipulare ieftină.
      • -8 (12 voturi)    
        Zăăăăăăău? Nu mai spune! (Marţi, 18 iunie 2019, 11:35)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui utilizator1

        Atunci, daca poligamia este interzisa in Romania, arata-ne tu prin ce lege din Romania este recunoscut ca doi homosexuali pot fi considerati o familie. Fiindca daca ei nu pot dovedi ca sunt o familie potrivit legilor din Romania, nu pot nici reclama ca nu li se respecta drepturile de familisti.Nu sunt cu nimic deosebiti de poligamii cei interzisi. Si deci reclamatia lor nu cade in aria de competenta a CEDO. Absurditatea demersului lor consta in faptul ca ei reclama LIPSA UNEI LEGI. Or CEDO nu poate da directive pentru elaborarea unor legi noi ci doar constata incalcari ale drepturilor omului potrivit legilor in vigoare , daca acele incalcari exista.
        • +7 (7 voturi)    
          Pai tocmai asta, ca in Romania inca nu e legea (Marţi, 18 iunie 2019, 14:57)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Ceea ce reclama ei e insa o incalcare de baza a drepturilor omului, deci tocmai inexistenta unei legi. Deci sistemul legislativ trebuie adus in concordanta cu drepturile omului. Iar asta e de competenta CEDO.
          • -5 (7 voturi)    
            Hai ca te-ai facut de ris definitiv (Marţi, 18 iunie 2019, 17:25)

            Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Fiindca o lege poate incalca drepturile omului dar o non-lege, adica o lege INEXISTENTA nu poate incalca nimic. Iar drepturile alea ale omului sunt definite odata pentru totdeauna, nu se mai inventeaza trimestrial cite unul nou. Si ca atare nu se pot cere legi noi daca n-a aparut niciun drept al omului nou. Demersul acelor baieti veseli (gay) va fi un FIASCO TOTAL , numai ca pina atunci isi fac si ei putina publicitate ca sa nu uite lumea ca mai exista.
            • +5 (5 voturi)    
              Ha! Ha! Ha! Nu stiu zau cine se face de ras... (Marţi, 18 iunie 2019, 19:40)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

              1. De eroare prin omisiune ai auzit?
              2. De ce drepturile omului "sunt definite odata pentru totdeauna"? De unde ai scos prostia asta? Societatea evolueaza, omenirea evolueaza, oamenii evolueaza tehnica evolueaza, etc. asa ca de ce drepturile ar trebui sa nu evolueze, unele sa dispara, altele sa apara?
              • -3 (5 voturi)    
                Atunci ia spune-ne tu ceva (Miercuri, 19 iunie 2019, 1:54)

                Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                Care este acel for imputernicit sa OMOLOGHEZE noi drepturi ale omului si sa le bage pe gitul statelor care, poate, n-ar fi dispuse sa le recunoasca? Numeste tu acel for si aminteste-ne si cine l-a imputernicit sa inventeze noi drepturi. Si mai ales convinge-ne ca statele sunt obligate fara drept de apel sa accepte acele drepturi fara nicio negociere.
                • +3 (3 voturi)    
                  Deci discuti fara sa ai habar despre ce e vorba (Miercuri, 19 iunie 2019, 15:31)

                  LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

                  Ai auzit de Carta Drepturilor Omului, stii cine a elaborat-o si mai ales ca e semnata (deci acceptata si devenita obligatorie respectarea) inclusiv de Romania?
                  Daca nici macar atata nu stii, nu inteleg de ce te bagi in discutie, si evident in acest caz nu mai are sens sa discutam cu tine.
                  • -3 (3 voturi)    
                    Postează te rog articolul din Carta Omului (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:19)

                    BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                    Care susține căsătoria gay ... Plus aceleași argumente pe care le enumeri tu pot fi folosite și pentru susținerea poligamiei ... Citez:
                    "Societatea evolueaza, omenirea evolueaza, oamenii evolueaza tehnica evolueaza, etc. asa ca de ce drepturile ar trebui sa nu evolueze, unele sa dispara, altele sa apara"
                    • +3 (3 voturi)    
                      De fapt e Carta Drepturilor Omului (Miercuri, 19 iunie 2019, 20:28)

                      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                      Dar nu asta are importanta, in nici o Carta sau lege nu pot fi prevazute toate posibilitatile. Dar este sustinuta egalitatea in drepturi. Deci daca X are dreptul sa-si faca o familie cu Y, de ce nu si X1 cu X2, Y1 cu Y2, etc? Apoi, poate nu stii (mai citeste te rog!) dar poligamia exista si e si legala in unele tari si state. Poate in viitor se va ajunge si la asta. La urma urmei sunt atatia care divorteaza si se recasatoresc. Care ar fi diferenta in afara de timp? Ca sa nu mai spun de relatiile extraconjugale... Deci impactul nu ar fi asa de mare. Iarasi, foarte important, atata timp cat e liber consimtit si in deplina cunostiinta de cauza!!!
                      • -1 (3 voturi)    
                        Bancul cu ursul (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:05)

                        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                        Ce faci daca vine ursul?
                        Fug.
                        Pai el fuge mai repede, te va prinde.
                        Ma urc in copac.
                        Pai ursul o va face mai bine ca tine.
                        Ma arunc in lac.
                        Pai ursul stie sa inoate.
                        … am impresia ca tu ti cu ursul !
                      • -1 (3 voturi)    
                        Ceea ce nu realizati amandoi (Miercuri, 19 iunie 2019, 22:40)

                        Lok [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                        E ca drepturile sunt facute de oameni pentru oameni. Daca societatea o vrea se va forma o lege sau un drept daca vreti. Dar ideea e ca trebuie sa o vrea majoritatea.
                        Asadar societatea nostra nu vrea inca casatorii gay, poate nu va vrea niciodata. Nimic gresit in asta. Uite la SUA cum interzic avortul, e practic cererea populara a unui stat sau altul.
                        • 0 (0 voturi)    
                          O minoritate dacă e destul de (Joi, 20 iunie 2019, 8:21)

                          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                          Gălăgioasă va modifica legi chiar dacă majoritatea nu este de acord cu asta ... Spre exemplu în nicio țară în care căsătoria sau parteneriatul civil a fost legalizate nu s-a făcut asta în urma votului majorității la un referendum ... Ci fie prin legi ori fie prin diferite decizii ale unor instanțe ...
                          • -1 (1 vot)    
                            Minoritatile galagioase nu sunt luate in seama in (Joi, 20 iunie 2019, 12:38)

                            Lok [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

                            o democratie functionala. Nu exista instanta care sa nu poate fi influentata de protestul a jumatate din populatie. Daca ar fi impotriva vointei poporului ar fi fost efecte electorale ce ar fi schimbat balanta politica si ar fi dus in final la ceea ce isi doreste poporul de la bun inceput. Asta daca democratia ar fi functionala cum este in SUA nu neaparat in UE.
                            • +1 (1 vot)    
                              Nu zau? (Joi, 20 iunie 2019, 19:08)

                              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                              Adica daca negrii nu si-ar fi cerut drepturile egale, ar mai fi fost abrogata scavia? Si nu numai, chiar si celelalte drepturi! Si e tot evident ca asta era impotriva populatiei majoritar albe.
    • +14 (18 voturi)    
      Legea stabileste.... (Marţi, 18 iunie 2019, 7:45)

      domos [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Numai ca legea romaneasca nu mai e in pas cu vremurile, reflecta intoleranta din trecut.
      • -10 (12 voturi)    
        O lege valabila ramine o lege valabila (Marţi, 18 iunie 2019, 11:38)

        Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui domos

        Degeaba se demodeaza ea daca nu este modificata de forul legislativ imputernicit. Justitia judeca dupa legi valabile nu dupa legi DORITE. De unii.
        • +7 (7 voturi)    
          o lege proasta trebuie corectata (Marţi, 18 iunie 2019, 16:17)

          barbu.ionica [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Si asta fac si ei apeleaza la justitie pentru a li se recunoaste drepturi.
          • -3 (5 voturi)    
            CEDO nu poate stabili daca o lege e proasta (Miercuri, 19 iunie 2019, 3:03)

            Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui barbu.ionica

            Fiindca acea lege vine la pachet cu LEGITIMITATEA elaborarii ei de catre un for legislativ legal ales si imputernicit. CEDO poate ataca legea numai daca intre timp statul respectiv a semnat o conventie potrivit careia se angajeaza sa accepte o anumita situatie dar n-a implementat-o inca in lege. In cazul Romaniei,unde e conventia? Fara conventie e valabila legea in curs.
        • +5 (5 voturi)    
          Depinde (Marţi, 18 iunie 2019, 18:37)

          domos [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

          Ramae valabila doar daca nu incalca drepturile omului. Instanta va decide.
          • -3 (7 voturi)    
            Hai , prapadeste-te de ris (Miercuri, 19 iunie 2019, 3:33)

            Intermezzo [utilizator] i-a raspuns lui domos

            De ce ? Fiindca in Declaratia Universala a Drepturilor Omului dreptul la casatorie este definit ca apartinind unui barbat si unei femei. Nu unui cuplu de gay. Corolarul ar fi ca nici parteneriatul civil intre doi gay nu poate fi considerat un drept al omului. Deci legea romaneasca nu incalca niciun drept al omului.
            • +2 (2 voturi)    
              E vorba de familie (Miercuri, 19 iunie 2019, 23:51)

              domos [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

              Ei cer sa fie recunoscuti ca familie, nu vor recunoasterea casatoriei. Multe state au legi care permit casatoria si recunoasterea acetor cupluri ca familii. Societatea se schimba legile evolueaza.
            • +1 (1 vot)    
              Zau? (Joi, 20 iunie 2019, 17:17)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

              Unde, in ce articol?
  • -13 (31 voturi)    
    Exact pe dos ! (Luni, 17 iunie 2019, 23:04)

    dincannes [utilizator]

    Fiecare LGBT-ist este un parinte potential pierdut.
    Propun deci taxarea lor DUBLU !
  • -16 (22 voturi)    
    Chestiune de timp (Marţi, 18 iunie 2019, 0:07)

    Setalcott [utilizator]

    Din pacate imperialistii europeni le vor da dreptate. So much for diversity.
  • -11 (15 voturi)    
    Multumim sabotorilor referendumului. La ei sa fie! (Marţi, 18 iunie 2019, 12:09)

    D-or [utilizator]

    Le urez sa-si vada toti copiii asa cum i-au dorit pe ai nostri, adica LGBT.

    E o urare de bine, nu-i asa?
    • +8 (10 voturi)    
      Daca atata te duce mintea nu mai e nimic de facut (Marţi, 18 iunie 2019, 15:03)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Si, da, daca ei ti-au dorit sa-ti vezi copiii LGTBQ, nu am nimic impotriva sa le doresti si tu asta. Numai ca sunt sigur ca ei nu ti-au dorit asta, ci doar ca si ei (si copiii lor) sa fie acceptati in societate asa cum sunt acceptati si ai tai. Nu stiu sa fi cerut nimic in plus, ca de ex. ceva care sa le fie acceptat/acordat doar lor si nu si celorlalti. Daca stii, poti da te rog un exemplu?
      • -5 (7 voturi)    
        Daca te supara urarea, esti exact ce critici. (Marţi, 18 iunie 2019, 17:17)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Daca tu consideri ca le-am facut o urare nepotrivita, inseamna ca tu esti intolerant, nu eu.

        Eu le-am facut urarea cea mai corecta politic.

        Spune tu - daca poti - e rau sa ai copiii LGBT?
        • +4 (6 voturi)    
          Unde am spus ca e nepotrivita? (Marţi, 18 iunie 2019, 19:47)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Ti se potrveste si tie foarte bine. Iar daca tu faci urari doar ca sa fie politic corecte, nu as vrea sa fiu in locul familiei si rudelor tale cand le faci urari. Oare ei stiu ca le faci acele urari doar ca sa fie corecte politic? Eu cand urez ceva cuiva in nici un caz nu ma gandesc la corectitudinea politica.
          Iar despre copii nu e nici rau nici bine, e la fel. Si as tine la ei exact cum tin la cei de acum, as vrea pentru ei exact aceleasi lucruri pe care le vreau celor de acum. Pe scurt, nu as face nici o diferenta intre ei! Se pare insa ca tu nu esti in stare de asta...
          • -4 (4 voturi)    
            Ai jignit, deci te_ai suparat (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:03)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Nu incerca sa o intorci.
            • +2 (2 voturi)    
              Ni inteleg (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:23)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Nici unde am jignit, nici unde m-am suparat, nici unde am intors-o.
          • -4 (4 voturi)    
            Cu siguranta nu vreau sa fiu in stare (Miercuri, 19 iunie 2019, 19:12)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            De aceea am si semnat petitia cu referendumul si am si votat.

            Voi ati asteptat sa voteze altii pentru voi, sa fie fara pacate.
            Acum asumati-va victoria.
            Din cauza voastra mai discutam azi despre asta.
            • +3 (3 voturi)    
              Cine e fara de pacat sa arunce ... piatra (Miercuri, 19 iunie 2019, 21:26)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui D-or

              Eu recunosc ca nu sunt asa ca ii accept pe toti ceilalti. Si da, imi asum victoria si militez si voi milita in continuare pentru egalitatea in drepturi, chiar daca asta supara pe unii.
    • -2 (6 voturi)    
      Simpatic. (Miercuri, 19 iunie 2019, 0:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nimeni nu vrea sa isi vada copii LGBT. Oare de ce?
  • -6 (10 voturi)    
    Si eu (Marţi, 18 iunie 2019, 18:42)

    wintershadow [utilizator]

    ma gandesc sa dau in judecata statul roman la CEDO pentru ca nu imi este recunoscuta relatia cu papusa gonflabila.
    Iar amicul meu care in fiecare noapte are o relatie cu cate o pospatura din cimitir este si mai hotarat.
    De cel care nu rateaza nici un animal de companie al vecinilor nu mai zic.
    Traiasca lumea noua, toleranta si multilateral dezvoltata!
    • +3 (5 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! Cap ai, minte ce-ti mai trebuie? (Miercuri, 19 iunie 2019, 16:29)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      Orice relatie, pentru a fi recunoscuta, trebuie sa se bazeze pe consimtamant liber si in deplina cunostiinta de cauza. Altfel de unde stii ca si partenerul vrea si nu il fortezi, ceea ce iar ar incalca drepturile respectivului. Apoi, deocamdata avem numai Carta Drepturilor Omului, nu si pe cea a papusilor gonflabile, mortilor, animalelor. Cand o vom avea si va fi semnata si de Romania, vom vedea. Deci dovedeste ca papusa ta gonflabila si-a dat consimtamantul in mod liber si in cunostiinta de cauza si fii sigur ca voi milita si pentru dreptul tau de a-ti fi recunoscuta relatia cu ea.
      • -4 (4 voturi)    
        Mintea de pe urma (Miercuri, 19 iunie 2019, 20:40)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Ok, am exagerat pentru a scoate in evidenta ridicolul situatiei si pana unde se poate ajunge daca mergem pana in panzele albe cu aberatiile progresiste.
        Insa si in situatia data, a persoanelor gay, acestia se bucura de fix aceleasi drepturi ca oricine altcineva. Isi pot trai relatia in intimitate, cum este normal si decent.
        • +1 (1 vot)    
          Asta nu e exagerare. (Joi, 20 iunie 2019, 14:33)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

          Iar daca ar avea intr-adevar aceleasi drepturi, fii sigur ca nu ar fi probleme si nu ar cere nimic in plus. Ca de ex sa se casatoreasca la Starea civila, deci nu zic de casatorii religioase, aici e treaba fiecarei religii ci doar de dreptul oricarui cetatean de a se casatori cu persoana dorita. De aici urmand si lipsa altor drepturi, de ex. ca la credite sa fie luat in considerare venitul amandoura, ca in cazul unei familii. Asa ca nici pe departe nu au "fix aceleasi drepturi"...
      • -4 (4 voturi)    
        Militant de profesie. (Miercuri, 19 iunie 2019, 20:56)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        profesionist.
  • -5 (7 voturi)    
    Nu e vina lor, asa s-au nascut (Miercuri, 19 iunie 2019, 0:11)

    Irina25 [utilizator]

    Dar e posibil, oare, ca la un moment dat sa se nasca numai homosexuali?