Ambasada Finlandei: Urmărim îndeaproape cazul Kovesi. E apreciată la nivel european și internațional și are un excelent palmares în lupta anticorupție

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 martie 2019, 20:41 Actualitate | Esenţial


Ambasada Finlandei la Bucuresti
Foto: Facebook/ Embassy of Finland in Bucharest
Ambasada Finlandei la București a difuzat sâmbătă, pe pagina sa de Facebook, o poziție cu privire la cazul Kovesi, pe care spune că îl urmărește „îndeaproape”, dat fiind că fosta șefă DNA este „apreciată la nivel european și internațional și are un excelent palmares în lupta anticorupție”.

„Ambasada Republicii Finlanda în România urmărește îndeaproape cazul recunoscutei procuroare Laura Codruța Kovesi, în care aceasta a fost plasată sub control judiciar și i s-a interzis să părăsească țara și să vorbească cu presa (despre dosar). Laura Codruța Kovesi este apreciată la nivel european și internațional și are un excelent palmares în lupta împotriva corupției”, este mesajul pe care ambasada Finlandei l-a postat sâmbătă pe pagina oficială de Facebook.

  • De menționat că ambasadoarea Finlandei la Uniunea Europeană face parte din echipa Consiliul UE (COREPER) care negociază în această perioadă cu reprezentanții Parlamentului European numirea Procurorului-șef european, funcție pentru care candidează și Kovesi. Citește aici mai multe detalii
Amintim că, vineri, și Ambasada SUA la București și-a exprimat preocuparea în legătură cu măsurile luate de Secția de anchetare a magistraților împotriva Laurei Codruța Kovesi - respectiv punerea sub control judiciar, interdicția de a părăsi țara și de a vorbi cu presa despre dosar. Într-un răspuns remis HotNews.ro, misiunea diplomatică americană a afirmat că aceste acțiuni „încalcă principiile democratice şi par să aibă forma unei hărţuiri judiciare”.

Reacțiile ambasadelor vin în contextul în care Secția pentru anchetarea magistraților a anunțat oficial, vineri, că a început urmărirea penală împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă, iar fosta șefă a DNA a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile. Kovesi are mai multe interdicții, între care să părăsească țara fără încuviințarea procurorului de caz, să își desfășoare activitatea de procuror la Parchetul General și să vorbească cu presa despre acest dosar. Vineri, ea a contestat controlul judiciar la instanța supremă.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5237 vizualizari

  • -12 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 martie 2019, 20:55)

    [anonim]

    • +5 (15 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Sâmbătă, 30 martie 2019, 23:43)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui

      SUA si toata Europa sunt scandalizate de acest abuz, de aceasta inscenare, de aceasta mascarada, doar in Romania nimeni nu face nimic.
      Ce fac Intelectualii, Studentii, Societatea Civila ?
      Ce fac magistratii, in fata acestor abuzuri ?
      Ce fac Serviciile Secrete ?
      Serviciile Secrete si Parchetul General nu au destule probe ca un grup infractional organizat a ticluit aceasta mascarada, ca nu exista niciun motiv pentru anchetarea fostei Sefe a DNA, ca probele nu se sustin, nu se leaga ?
      Cum sa crezi minciunile sfruntate ale unui infractor fugar, dar sa nu crezi un procuror ?
      Cum sa spui ca aducerea in tara a unui infractor condamnat fugar, care se ascundea de 10 ani de justitie, este mita ?
      Adica inregistrarile Serviciilor Secrete ale Statului sunt ilegale, dar inregistrarile facute de infractori sunt probe ?
      Justitia este o putere in Stat.
      Magistratii doar protesteaza pe scarile tribunalelor ?
      De ce nu o trimit magistratii pe Florea in judecata pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu si pentru hartuire ?
      De ce nu cer magistratii in instanta desfiintarea Sectiei Speciale ?
      Magistratii sunt niste oi, care se lasa conduse de infractorii infitrati de mafie in justitie ?
      De ce nu grabesc magistratii revocarea sefei CSM, care s-a dovedit ca este omul mafiei ?
      De ce nu cer revocarea likelelor ajunse in CSM, chipurile, din partea Societatii Civile, dar de fapt sunt slugile mafiei psd ?
      De ce nu cer magistratii anularea numirii sefului Inspectiei Judiciare ?
      • +1 (7 voturi)    
        pe ce lume traiesti (Duminică, 31 martie 2019, 6:06)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        blana se mai schimba dar naravul ba. sinteam aceeasi societate bolnava de dinainte de 89, inca si mai saraca. tara e jefuita din toate partile ca de viata e scurta ..doar ptr unii, valori nu mai exista, romanii pleaca in masa din tara..serviciile sint in slujba altor interese, nici nu are rost sa le pomenesti.totul e cu circuit inchis in favoarea lor.tara e un curcan de jumulit, exista o singura regula a celui tare, mare si mitocan.
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 31 martie 2019, 10:08)

        [anonim] i-a raspuns lui Cozmin30

        • +1 (1 vot)    
          Tot sistemul administrativ e asa (Duminică, 31 martie 2019, 14:44)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui

          sunt multi care semneaza "ca primarul" pt ca asa e legea, dar nu inseamna ca sunt complici.

          daca ar trebui schimbat ceva urgent in Romania asta ar fi unul din primele lucruri.
  • -5 (23 voturi)    
    Hai sa nu spunem... aproape nimic (Sâmbătă, 30 martie 2019, 21:11)

    Arminius [utilizator]

    "Urmarim indeaproape", nici macar cu ingrijorare.
    "Codruta Kovesi este apreciata la nivel european", asta e stire sau ce? Sa fi spus ca Finlanda o apreciaza, etc, dar asa, este apreciata la nivel european stie si PSD-ul.
    Pai asta fac toti romanii, indiferent de culoare politica. Urmarim stirile si cunoastem aprecierea de care se bucura Kovesi la nivel european.
    • -4 (18 voturi)    
      Bine punctat (Sâmbătă, 30 martie 2019, 22:03)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      romanului nu-i pasa de Kovesi, au fugit ca păduchii la mici și bere PSDiste

      A vrut ea sa se lupte cu hotii, dar hoțiilor nu le pasa, fura in continuare și Românașul nici nu se sinchisește la proteste sau vot !

      Va meritai mocirla economică și politica !
  • -7 (25 voturi)    
    Ambasada Finlandei la București; (Sâmbătă, 30 martie 2019, 21:39)

    Don Ciccio [utilizator]

    - bla bla bla...
  • -7 (27 voturi)    
    e momentul (Sâmbătă, 30 martie 2019, 21:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa-i mai dea o decoratie. I-o pot inmana cand iese de la Politie
    • +6 (12 voturi)    
      hihihi (Duminică, 31 martie 2019, 0:05)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Va da totala, chiovesi, oricat va zvarcoliti. Scrie din timp ce sa-ti aduca la temnira binomul Kuzmin&draghici. Totala, peste falci.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo, Finlanda! (Duminică, 31 martie 2019, 15:30)

    Emiliom [utilizator]

    Ati facut toate prostituatele platite de rusi sa sara de fund in sus. Lipseste Mazeta si o parte a gastii, cred ca vor lua cele cateva copeici cu intarziere luna asta.
  • -2 (4 voturi)    
    ciudat (Duminică, 31 martie 2019, 16:21)

    srpc [utilizator]

    sa inteleg ca acuzatiile extrem de grave, majoritatea dovedite chiar si public, nu conteaza pentru Vest? daca le face lor partie prin economia romaneasca e perfecta? hai sictir!