VIDEO Comisia Europeană, despre Kovesi: Toți candidații la șefia Parchetului European trebuie să poată participa nestingherit la toate etapele procedurii de selecție

de MH     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 14:18 Actualitate | Esenţial


Comisia Europeana
Foto: Hotnews
Comisia Europeană invită Guvernul să respecte pe deplin principiul cooperării loiale, consacrat de tratat, în ceea ce privește procedura de selecție a procurorului general european, arătând că toți candidații trebuie să poată participa nestingherit la toate etapele procedurii de selecție, a declarat Margaritis Schinas, purtător-șef de cuvânt al Comisiei, întrebat despre măsura plasării sub control judiciar a fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi. El a reamintit, de asemenea, preocupările serioase ale Comisiei Europene cu privire la Secția pentru cercetarea infracțiunilor din justiție.

  • Manfred Weber: Dacă nu se renunță la procedurile judiciare împotriva lui Kovesi, vom cere o dezbatere pe această temă în PE / ”Așa ceva este absolut inacceptabil în Europa”


"Deși nu comentăm asupra procedurilor naționale, Comisia Europeană urmărește îndeaproape această ultimă evoluție, deoarece vine în contextul procedurii de selecție în curs de desfășurare pentru postul de procuror general european. Este esențial ca toți candidații, prezentați de un grup independent de selecție, să fie tratați corect în cursul acestui proces. Prin urmare, Comisia invită Guvernul / autoritățile române să respecte pe deplin principiul cooperării loiale, consacrat de tratat, în ceea ce privește procedura de selecție a Procurorului General European. Toți candidații trebuie să poată participa nestingherit la toate etapele procedurii de selecție", a declarat, vineri, Margaritis Schinas, purtător-șef de cuvânt al Comisiei, întrebat despre plasarea sub control judiciar a fostei șefe a DNA Laura Codruța Kovesi, măsură luată de Secția pentru anchetarea magistraților.

El a amintit că CE a subliniat deja, în ultimul raport privind MCV, preocupările serioase pe care le are cu privire la Secția pentru anchetarea magistraților.

Secția pentru anchetarea magistraților a anunțat oficial vineri că a început urmărirea penală împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă, iar fosta șefă a DNA a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile.Kovesi are mai multe interdicții, între care să părăsească țara fără încuviințarea procurorului de caz, să își desfășoare activitatea de procuror la Parchetul General și să vorbească cu presa despre acest dosar. Vineri, ea a contestat controlul judiciar la instanța supremă.

















28481 vizualizari

  • +39 (47 voturi)    
    Oficialii UE ar trebui să inșeleagă mai (Vineri, 29 martie 2019, 14:31)

    Rescator [utilizator]

    bine că au de lucru cu o Mafie Politică in fruntea
    căreia stă Dictatorul malefic și toxic Liv Jong UNU.
    SS a bolșevicei Adina este de fapt o măciucă NKVD
    de zdrobire a magistraților care mișcă in front.
    Oricine se ia de tâlharii și mazetele hoțomane din
    Ciuma Roșie vor fi pedepsite.Până când!?
    Până îi vom alunga de la putere și îi vom pune să
    răspundă pentru fărădelegile lor.
    • -8 (40 voturi)    
      OfIcialii UE ar trebui sa inteleaga.. (Vineri, 29 martie 2019, 15:44)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ca au de a face cu un popor majoritar compus din hoti , escroci , profitori si im-ecili si ca nimic nu se va schimba indiferent de cine va fi la putere...
      • +11 (19 voturi)    
        Nu magarule cu ochelari zoiosi, asta vezi tu (Vineri, 29 martie 2019, 16:48)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Romania mea se lupta cu hotii! Daca vrei sa ajuti bine, daca ai venit doar sa trantesti o flegma, fa-o la maica-ta in curte, nu aici pe strada!
        • -6 (8 voturi)    
          nici macar.. (Vineri, 29 martie 2019, 18:26)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          o flegma nu meritati...pt ca mai aveti putin si va inghite mocirla in care traiti si pe care o meritati....asa ca multe ..succesuri in continuare!!!
        • -5 (7 voturi)    
          si tie si aluia.. (Vineri, 29 martie 2019, 22:10)

          exilatul [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          care nu mi a publicat raspunsul pe care l am postat va trimit niste "placute" de peste ocean..
      • -2 (4 voturi)    
        Popor de imbecili ? (Vineri, 29 martie 2019, 17:53)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Tu faci parte sau nu din acest popor? Daca faci parte , esti primul dintre ei la " calitatile " pe care le-ai enumerat. Daca nu faci parte , pleaca de pe acest site. Aici posteaza doar cei ce fac parte din acest popor.
    • -11 (23 voturi)    
      Ai dat copy-paste din directiva pe front? (Vineri, 29 martie 2019, 17:42)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Macar puteai formata textul ca se vede ca este copy-paste de la ordinul ed zi pe unitate. Chiar nu va este rusine sa fiti atat de postaci platiti?
      #boicot #stauacasa
  • +21 (31 voturi)    
    !!! (Vineri, 29 martie 2019, 14:33)

    nlln [utilizator]

    Sper ca urmariti indeaproape si sper ca veti lua atitudine.
    Nu este un secret ca aceasta sectie creata special de Tudorel Toader in dorinta de a-l servi ireprosabil pe Dragnea si grupul din care face parte, are un singur scop -umilirea d-nei Kovesi .
    • +6 (6 voturi)    
      Si DNA-ul e sectie speciala (Vineri, 29 martie 2019, 22:13)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Si?
      Weber putea solicita eventual desfiintarea sectiei. A cere Guvernului sa ordone procurorilor e un atac clar la independenta justitiei.
      Ca procurorii asculta ordinele lui Toader e o banuiala, dar ca Weber solicita interventia politicului in actul de justitie, e un fapt.
      Mai decide instanta vinovatia sau nevinovatia?
      • +2 (4 voturi)    
        !!! (Sâmbătă, 30 martie 2019, 12:13)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Si ce daca DNA-ul este o sectie " speciala"?
        Ce probleme are un om cinstit cu DNA?
        Nici una.
        Probleme cu DNA au grupuri mai mari sau mai mici, de politicieni sau apropiati lor, in afaceri " banoase" cu statul .
        Cu mana pana la cot in buzunarul generos al " banului public" , si-au insusit prin diverse " artificii" o mare parte a ceea ce i-a dus in conflict cu legea.
        Odata prinsi nu isi recunosc vina.
        Prin alte " artificii" incearca sa scape.

        Ba ca au fost prinsi cu metode " ilegale"- cand ai furat ai furat si punct, cei care te-au prins sunt datori sa dovedeasca ca asa este asa cum tu ai dreptul sa te aperi si sa demonstrezi ca nu este asa .
        Ba au fost judecati in complet de 3 sau 20. ...
        Ba completul nu este specializat in coruptie...
        Si tot asa pana vine prescriptia.

        Weber nu a cerut guvernului ( constituit din niste incompetenti ) sa ordone procurorilor ceva.

        Care procurori?
        A.Florea si subalternii nu sunt procurori.
        Sunt doar mana dreapta a lui T Toader, indeplinesc ordinele PSD/ ALDE transmise prin intermediul acestuia.
  • -10 (34 voturi)    
    Dancila (Vineri, 29 martie 2019, 14:35)

    Itsoc [utilizator]

    Dancila a fost la Washington de unde a luat ok-ul licuriciului pentru a merge pana la capat cu instalarea dictaturii in Romania atat timp cat noul regim dictatorial cumpara arme in continuare de la US. Se stie ca Trump adora dictatorii si uraste democratiile.
    Lumea radea la poza cu Dragnea si Trump, well, mai ganditi-va o data, putea Dragnea sa faca ce vrea el fara acceptul US care are doua baze militare strategice in Ro? nu, clar nu!
    Prin instalarea dictaturii in Ro, Trump impusca doi iepuri:
    - a gasit o noua shithole careia sa-i vanda arme
    - sparge U.E in doua blocuri pentru a-i diminua forta ce devenise asa mare incat ameninta suprematia US (UE are al treilea PIB din lume)

    De aia pot face ce vor si cu Kovesi si cu oricine. Pot fi proteste violente de 1 milion de oameni in strada, cat timp ai spatele asigurat de US prin agentiile secrete americane si israeliene, totul e ok.

    Pentru cei care va ganditi sa plecati pana nu veti fi trimisi la canal ca dizidenti politici, aveti in jur de 6 luni pentru ca spre toamna lui 2019 dragnea va fi numit premier si romania va deveni oficial dictatura africana.
    atunci viata individului nu va mai face nici cat o ceapa degerata si oricine ar putea fi amutit daca se opune partidului. Nu credeti? uitati-va in Turcia...
    • -1 (5 voturi)    
      pentru Itsoc (Vineri, 29 martie 2019, 17:59)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Mai dar ce la mai stii tu pe toate ! Cum ai aflat ce a vorbit Dancila cu Trump ? Ai stat sub masa ?
  • -8 (26 voturi)    
    stiti ce inseamna asta? (Vineri, 29 martie 2019, 14:35)

    revo [utilizator]

    Codruta va fi judecata si pedepsita (exemplar) in regim de maxima urgenta.
    • +27 (31 voturi)    
      nu tine (Vineri, 29 martie 2019, 15:32)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui revo

      prima sentinta nu poate fi definitiva.
      face apel. probabil in afara asa cum a facut si cand a fost demisa.

      intregul proces este o mascarada. nu are sanse de reusita si toti cei implicati stiu bine asta. avocatii si judecatorii nu sunt prosti. doar ticalosi.

      trebuie doar sa faca circul asta pana Kovesi rateaza sansa sa fie procuror sef EU. asta e miza. pana sa candideze Codruta, PSD nu ii mai pasa de ea ca era deja demisa de la DNA.
  • -15 (33 voturi)    
    guvern (Vineri, 29 martie 2019, 14:37)

    gpavel [utilizator]

    de data asta guvernul poate sa "impuna"justitiei?,procurorul de caz ,nu mai e independent pe caz?,oare purtatorul de cuvant al ce nu trebuie sa aibe o anumita pregatire(sau echipa care sa-l sfatuiasca)!!??
    • +2 (16 voturi)    
      Nu va invata romana, destul, la MosCow? (Vineri, 29 martie 2019, 17:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Ca scri caun anlafalabet!
      • +4 (6 voturi)    
        ...macar ... (Vineri, 29 martie 2019, 18:50)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        .. tu excelezi la acest capitol .
  • +23 (31 voturi)    
    HA! (Vineri, 29 martie 2019, 14:38)

    modream [utilizator]

    Le-a dat peste degete! Joa mafia PSD!
    • +3 (5 voturi)    
      aliații (Vineri, 29 martie 2019, 19:22)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui modream

      Jos PSD + ALDE, dar și UDMR și alte naționalități conlocuitoare ca sunt tot cu ei!
  • +19 (25 voturi)    
    siiigur ca da... (Vineri, 29 martie 2019, 14:39)

    liviu_ [utilizator]

    voi nu v-ati prins ma?!
    pe psd il doare in dos.... o sa incalce cat poate toate prevederile UE si apoi o sa ameninte cu iesirea din ue, sau chiar o sa iasa...

    referendumul oricum e facultativ in dictatura romaneasca
    • +2 (4 voturi)    
      O sa iasa ? (Vineri, 29 martie 2019, 18:01)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cam greu... Romanii vad cum iese Anglia si nu au chef de aceleasi chinuri.
  • +22 (26 voturi)    
    Lasati-o (Vineri, 29 martie 2019, 14:43)

    Coco_papagal [utilizator]

    pe Kövesi si selectati-o pe floarea. E proasta, loiala si nu iese din zgarda.
  • +19 (27 voturi)    
    Gestapoul lui Toader (Vineri, 29 martie 2019, 14:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    SS CIIJ e o institutie de tip stalinist, incompatibila cu statul de drept, aflata sub comanda politica. Procuroarea Flocea e un komisar al poporului korupt, înhaitata cu toata mafia psd, o ticaloasa care face rusine notiunilor de Justitie si magistrat.
    • +2 (4 voturi)    
      ...ai spus-o, (Vineri, 29 martie 2019, 21:11)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ne-am racorit,ne culcam cu datoria implinita,insa astia ,hotzii,se urca pe noi.
      Uita-te la A3 si Rtv si vei simtzi ce inseamna sa dormi linistit cand ei vegheza pentru tine...
  • -12 (22 voturi)    
    Cuvantul cheie (Vineri, 29 martie 2019, 14:46)

    **#** [utilizator]

    E nestingherit. Adica fara obligatii legale in alta parte.
  • +13 (21 voturi)    
    hehehe (Vineri, 29 martie 2019, 14:56)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    asa este cand pui egal intre Kovesi si Ghitza ! Bolshevicii au luat-o inca odata peste bot !
  • +13 (23 voturi)    
    asa o fi... (Vineri, 29 martie 2019, 14:57)

    ceoteldrum [utilizator]

    numai ca la voi e civilizatie...la noi e comunism
  • +19 (33 voturi)    
    Arestarea grupului infractional organizat psd (Vineri, 29 martie 2019, 15:09)

    Cozmin30 [utilizator]

    Toata Europa este scandalizata de acest abuz, de aceasta inscenare, de aceasta mascarada, doar in Romania nimeni nu face nimic.
    Ce fac Intelectualii, Studentii, Societatea Civila ?
    Ce fac magistratii, in fata acestor abuzuri ?
    Ce fac Serviciile Secrete ?
    Serviciile Secrete si Parchetul General nu au destule probe ca un grup infractional organizat a ticluit aceasta mascarada, ca nu exista niciun motiv pentru anchetarea fostei Sefe a DNA, ca probele nu se sustin, nu se leaga ?
    Cum sa crezi minciunile sfruntate ale unui infractor fugar, dar sa nu crezi un procuror ?
    Cum sa spui ca aducerea in tara a unui infractor condamnat fugar este mita ?
    Adica inregistrarile Serviciilor Secrete ale Statului sunt ilegale, dar inregistrarile facute de infractori sunt probe ?
    Justitia este o putere in Stat.
    Magistratii doar protesteaza pe scarile tribunalelor ?
    De ce nu o trimit magistratii pe Florea in judecata pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu si pentru hartuire ?
    De ce nu cer magistratii in instanta desfiintarea Sectiei Speciale ?
    Magistratii sunt niste oi, care se lasa conduse de infractorii infitrati de mafie in justitie ?
    De ce nu grabesc magistratii revocarea sefei CSM, care s-a dovedit ca este omul mafiei ?
    De ce nu cer revocarea likelelor ajunse in CSM, chipurile, din partea Societatii Civile, dar de fapt sunt slugile mafiei psd ?
    De ce nu cer magistratii anularea numirii sefului Inspectiei Judiciare ?
  • -13 (33 voturi)    
    Ce treaba are Guvernul? (Vineri, 29 martie 2019, 15:10)

    adrian_83 [utilizator]

    Ce treaba are Guvernul cu cazul lui Kovesi? Ministrul justitiei, desi exercita autoritate asupra procurorilor, nu le poate da ordine directe in ceea ce priveste cazurile la care lucreaza.

    Nici Tudorel si nici Guvernul nu au puterea de a anula controlul judiciar impus de procuror. Doar instanta de judecata poate face lucrul asta.

    Comisia Europeana practic instiga Guvernul sa intervina in activitatea autoritatilor judiciare si face presiuni aspura acestor autoritati sa ia unele decizii. Cate ipocrizie din partea unor oameni care pretend ca sustin statul de drept si independenta justitiei.

    Faptul ca cineva este candidat pentru o anumita functie nu poate fi folost ca un motiv pentru anularea unor procedure judiciare.
    • +6 (18 voturi)    
      comisia ''instiga'' (Vineri, 29 martie 2019, 17:01)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      guvernul sa desfiinteze mareata sectie creata din nimic pentru a servi guvernul
      • -2 (6 voturi)    
        Nu in subordinea Guvernului (Vineri, 29 martie 2019, 19:36)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie functioneaza in cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justie (Parchetul General) si nu in subordinea Guvernului.

        "(1) În cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție se înființează și funcționează Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție […]"

        Seful acestei sectii nu este numit politic nici de catre ministrul Justitiei si nici de catre Presedinte.

        "(1) Procurorul-șef al Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție este numit în funcție de Plenul Consiliului Superior al Magistraturii, în urma unui concurs […]"

        Singurul lucru pe care l-au facut politicienii este sa infiinteze sectia dar numirile in cardul ei se fac de catre CSM. E adevarat si ministrul justitiei este membru al CSM insa majoritatea membrilor sunt judecatori si procurori.
        • 0 (4 voturi)    
          si numirile in CSM cum se fac ??? (Sâmbătă, 30 martie 2019, 8:40)

          Mmm [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

          Intrebare incuietoare : cati judecatori din CSM sunt afiliati cu PSD ?
          • 0 (2 voturi)    
            Numirile in CSM (Sâmbătă, 30 martie 2019, 12:28)

            adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Mmm

            Marea majoritate a membrilor CSM sunt magistrati (atat judecatori cat si procurori) alesi de catre adunarile generale ale magistratilor.

            In CSM sunt doar 4 membri numiti politc, ministrul justitiei, procurorolul general (numit politic de presedinte la propunerea ministrului) si 2 reprezentati ai societatii civizile numiti de Parlament.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu directe, ci indirecte (Vineri, 29 martie 2019, 17:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Rastite direct din gura sfanta a Hamstarului Suprem.
    • -2 (8 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 29 martie 2019, 18:00)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Foarte corect comentariul.
      Insa nimeni de pe aici nu vrea argumente logice, aici este doar o galerie de microbisti unde argumentele logice sunt privite cu dispret. ;)
    • +2 (6 voturi)    
      Guvernul a creat SS prin OUG (Vineri, 29 martie 2019, 23:57)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      .
  • -20 (34 voturi)    
    Trebuie!? (Vineri, 29 martie 2019, 15:14)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Cine zice asta?! Nimic nu trebuie....
  • +15 (25 voturi)    
    diplomatic (Vineri, 29 martie 2019, 15:18)

    Ilidia [utilizator]

    Limbajul este diplomatic, dar "semnalul" este f. clar. Nu se mai indoieste nimeni ca aceasta sectie este "arma" lui Gargamel impotriva oricarui judecator sau procuror neobedient , iar acum totul se face ptr. impiedicarea LCK...
  • -15 (31 voturi)    
    Eu stiam ca toate procedurile de selectie (Vineri, 29 martie 2019, 15:36)

    xrogo [utilizator]

    s-au incheiat, acum este faza pe negocieri politice si cum Kovesi insasi spunea ca ea nu se amesteca cu politicul in nici un caz, atunci ce sa caute un candidat la aceste negocieri?
    • +11 (21 voturi)    
      Comentariul lui "xrogo"... (Vineri, 29 martie 2019, 17:26)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...este o provocare și trebuie tratat ca atare: cu o înjurătură!
  • -3 (21 voturi)    
    Mutatis mutandis (Vineri, 29 martie 2019, 17:36)

    Setalcott [utilizator]

    Citesc pe Yahoo o stire cu un citat: "If Trump doesn't end up in jail, he'll be president again". Adaptat la situatie: daca Kovesi nu adjudge la inchisoare, ajunge procuror sef european.
    • +2 (8 voturi)    
      mutatis muta-te mai incolo (Vineri, 29 martie 2019, 17:55)

      ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      sunt doua situatii complet diferite.
    • -3 (7 voturi)    
      Trump (Vineri, 29 martie 2019, 18:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      nu va sfarsi in inchisoare. Nu exista nici un motiv. Ramane valabila varianta a doua.
    • +2 (8 voturi)    
      E de porc comparatia (Vineri, 29 martie 2019, 18:44)

      larex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Kovesi a luptat impotriva coruptiei, Trump e simbolul coruptiei politice.
      • -1 (7 voturi)    
        O sugestie (Sâmbătă, 30 martie 2019, 4:01)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui larex

        Ai luat in considerare propozitia contrapozitiva: pentru ca Trump sa nu mai ajunga inca o data presedinte, trebuie bagat la inchisoare?
  • 0 (2 voturi)    
    Kovesi poate demisiona din funcția de procuror (Vineri, 29 martie 2019, 19:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    și această secție nu va mai avea posibilitatea să instrumenteze dosarele care o vizează.
  • +4 (6 voturi)    
    Mergeti (Vineri, 29 martie 2019, 19:07)

    TotLaFel [utilizator]

    Mergeti la vot!!!!
  • +2 (8 voturi)    
    in gluma (Vineri, 29 martie 2019, 19:20)

    Dizidentul [utilizator]

    cei de la Comisia Europeana sa fie atenti ce spun altfel se aleg cu Dosar penal la imaculata Alina si la prostovanul Stan
  • +3 (7 voturi)    
    sa recapitulam (Vineri, 29 martie 2019, 19:55)

    Dizidentul [utilizator]

    toti penali care au fugit in toate colturile lumii au beneficiat de libertatea de miscare si de prezumtia de nevinovatie si care au furat si pagubit Romania de sute de milioane si doamna Covesi nu are posibilitatea de a se prezenta la evaluarea pentru procuror european, Dragnea dovedit hot, Tariceanu cu probleme se pot deplasa ? de neinteles.
    • +3 (3 voturi)    
      buna intrebare ! (Sâmbătă, 30 martie 2019, 8:42)

      Mmm [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Ma intreb de ce ar respecta interdictia ! Este oricum ilegala.
  • +4 (6 voturi)    
    Comunisti = neo nazisti (Vineri, 29 martie 2019, 23:07)

    John_english [utilizator]

    se vede de la o posta ca SS a PSD vrea sa o condamne pe Kovesi cu orice preț.

    speram sa nu se termine cu bombe aruncate ca in fosta Yugoslavie.